In de munt worden nieuwe gouden geldstukken geslagenter waarde van 5 Sonvcreinen of 60; het stuk is ter grootte van een Holl. Rijksdaalder, heeft aan de eene zijde het horstheeld der Koningin, aan de andere zijde haar beeld ten voeten uit, en nevens haar den Engclselien leeuw, met een om schrift: Ditigit Deus gressus rneosd. i. God bestiert mijne schreden. lederen Zmidag wordt in een kapel tweemaal godsdienstoef ning voor doofstommen gehoudennaar de wijze der Anglikaansche eeredienstde kapel bevindt zich op Red lion squarre. De Heer Ricardo heeft een mechanisraus uitgevonden om de snelheid van den togt op de spoorwegen te berekenen ook heeft hij een toestel uitge vonden om de tegenstandskracht der treinen te bepalen. FRANKRIJK. PARIJS, 10 November. Men meent dat onze Regering Longwoodop St. Helena, alwaar Napoleon zijn' verhanningstijd heeft doorgehragt, hetgeen voor 40,000 tr. te koop is, zal aankoopen, om te beletten dat deze herinneringen zouden verloren gaan. Twee beambten van den Versailler spoorweg, linker zijde, zijn in hech tenis genomen ter zake van het tot een aanzienlijk bedrag verduisteren der passagiers gelden. Het merkelijk afnemen der ontvangsten had reeds sedert lang de aandacht der administratie getrokkenen dezelve genoopt een scherp toezigt te doen houden, hetwelk dan ook eindelijk genoegzame reden opleverde, tot het doen arresteren van den Ontvanger aan het station van de barrière de Maine, en ten gevolge van de verklaringen van dezenook lot die van den onder-chef. Blijkens de verhooren schijnen zij aldus te werk te zijn gegaan: De Ontvanger, die toegang had tot do bureaux der administratie, ontvreemdde van tijd tot tijd van daar eenige der bladenbestemd tot de registers uit welke de passa giers-biljetten door den Ontvanger geknipt moeten worden en met deze bla den vulde hij in de registers weder aanhetgeen door hem en zijnen mede- pligtige niet aan verkochte biljettten wer.1 verantwoord. Reeds hebben zij 30,000 francs teruggegevendie zij erkennen op deze wijze ontvreemd te hebben. In de straat Grenelle Sb Germain is den 8stcn een nieuwe Protestantsclie kerk ingewijd, door den Heer Juillerat, President van het Consistorie, in tegenwoordigheid van den Groot-Zegelbewaarder, den Minister van Buitenl. zaken en vele aanzienlijke personen. Sedert 1801 is dit de 3llc Roomsch- Katholijke kerkwelke in eene Protestantsclie is hervormd. BFFGIF. BPiUSSEL, 10 November. De zitting der Kamers is gisteren door den Koning met de volgende aan spraak geopend Mijne lleeren! Terwijl ik heden uwe zitting open, kan ik mij geluk wenschen dat mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden voortdurend van een vredelievenden en vriendschappelijken aard zijn. »De met de Vcreenigde Staten, met Frankrijk en met de Nederlanden ge sloten tractaten hebben ten doel gehad om onze handelsbetrekkingen te be vestigen en uit te breiden. liet onderzoek van die tractaten van de wet op de algemeene comptabiliteit, en de wetten omtrent de entrepots en de suiker hebben uwe laatste zitting op eene gunstige wijze gekenmerkt. v De suikerhandel en fabrieken herwinnen hunne vroegere belangrijkheid en de schatkist geniet de opbrengsten die gij haar hebt willen voorbehouden. Onder de voorstellen welke gij nog in overweging moet nemen, zal ik met name de wet op bet middelbaar onderwijs vermelden. Dit ontwerp, hetwelk eene nieuwe uitbreiding erlangd heeft, zal ons stelsel van openbaar onderwijs vol'ooijen. Mijne regering beveelt deze belangrijke aangelegenheid aan uwe verlichte zorg aan. Met vertrouwen verwacht zij de afdoening daarvan in de tegenwoordige zitting. »Dc voorspoed der voornaamste takken van handel en nijverheid heeft zich over het algemeen staande gehouden en uitgebreid. De aanstaande nationale tentoonstelling zal de gelegenheid openen om de vorderingen onzer nijverheid te waarderen. Ongelukkig lijden terwijl men zich aan den eenen kant over vooruitgang en over gunstige uitzigten in de toekomst mag verheugen, andere belangen, die mij zeer ter harte gaan, in een gedeelte des lands, onder eene krisis waarvan het gevaarlijke niet te miskennen is. De toestand der bevol king die in bet bewerken van hel vlas haar bestaan vindt, vereischt onmid dellijke voorziening. Het werk aan te moedigen en te verbeteren met het oog op eene verhooging der dagloonende nijverheid te organiseren ten einde bare voortbrengselen beter in overeenstemming te brengen inct de behoeften van den handel, den uitvoer te vermeerderen, dit zijn de voornaamste pun ten waartoe de zorg mijner regering zich uitstrekt. De middelen voor eene werkdadige tusschenkoinst van den Staat zullen u worden voorgesteld. »De maatregelen genomen om den aanvoer van levensmiddelen te bevor deren, de talrijke werken van openbaar nut die ondernomen zijn, de van Staatswege en door bijzondere personc-n verstrekte onderstandhebben de be hoeftige klassen krachtdadig geholpen om de ontberingen te dragen die uit den mislukten aardappelen oogst van 1845 voortsproten. Die oogst is dit jaar voldoende, maar de hooge prijs der levensmiddelen, en bovenal het misgewas van de rogge, vereise.hen de ernstige aandacht der Kamers en der Regering. De verlenging der wet omtrent de levensmiddelenhet verleenen der nood zakelijke sommen voor de openbare werken en den buitengewonen onderstand, welke de omstandigheden inogten vereischenzullen ongetwijfeld wederom ge lukkige uilkomsten teweeg brengen. »De kanalisatie van bet Kempenland wordt met den b'sten uitslag Voort gezet. De bewatering, welke voortaan zal kunnen uitgebreid worden, de aanleg van wegen en andere middelen die u zullen worden voorgesteld, zullen binnen weinige jaren de ontginning van dat gedeelte onzes lands verzekeren. »De ontwerpen van wet betrekkelijk bet onderwijs in den landbouw en in de vee artsenijkunde zullen onverwijld aan uw onderzoek worden onderworpen. De volkstelling wordt geregeld voortgezet. De reeds verzamelde opgaven, hoewel nog onvolledig, doen blijken van eene noemenswaardige vermeerdering der bevolking. Daar het land staatkundige rust geniet, kan ik u nu reeds aankondigen dal een ontwerp van wet, strekkende om het getal leden der heide Kamers te vermeerderen, u zal worden voorgelegd. Overeenkomstig de bepalingen der constitutie is het onderzoek, strekkende ter herziening van onderscheiden gedeelten der wetgeving, voortgezet geworden. Ontwerpen van wet betrekkelijk de regtbanken van koophandelde surséanse, het faillissement, zijn aan de regterlijke collegicn en hoogescholen ter beoor deeling toegezonden; ik hoop dat zij aan u gedurende den loop dezer zitting zullen kunnen ingediend worden. De ontworpen wijzigingen in bet wetboek van strafvordering en in de nieuwe wet voor de bandels-marine zullen zeer spoedig worden voorgelegd. »De aandacht der regering is ook gevestigd geweest op het beheerder krankzinnigen-gestichten, der banken van leening, en op de vestiging der landbouw-koloniën. Er zullen u voorstellen worden gedaan ter invoering van de verbeteringendie de menschclijkheid en het belang der maatschappij vor deren. Ik wensch dat het ontwerp van wet betrekkelijk het penitentiaire stelsel spoedig in overweging genomen worde. Het vervoer langs den ijzeren spoorweg van den staat beeft in 1846 eene nieuwe en opmerkelijke uitbreiding erlangd. Het voltooijen der dubbele spo ren, aan het leggen waarvan gearbeid wordt, en van de ijzeren wegen waartoe concessie verleend is, en met welker aanleg op verscheiden punten een begin gemaakt is, zal de gunstige uitkomsten nog verhoogen. Het is mogelijk geworden, deze groole nationale onderneming met eene wettelijke organisatie te begiftigen. Er zullen tl voorstellen worden aangebo den om de grondslagen der tarieven vast te stellen en het stelsel van exploi tatie des spoorwegs te regelen. De belangrijkste openbare werken die nog uitgevoerd moeten worden betreffen de waterloozingen en kanalen. Onderscheiden ontwerpen worden voorbereid en de middelen ter uitvoering zullen achtervolgclijk kunnen wor den aangevraagdnaar mate de toestand der schatkist zulks zal veroorloven. Ten einde de hulpmiddelen van de arbeidende klasse te vermeerderen zal mijne regering den aanleg der reeds vastgestelde wegen en de verbetering der gemeentewegen met kracht doen voortzetten. r. Het legereen der hechte stennen van de onafhankelijkheid des lands en van zijne instellingen betoont zich voortdurend mijn volle vertrouwen en de belangstelling waardig, die gij jegens hetzelve aan den dag legt. De pogingen mijner regering strekken, om in deszelfs rijen een heilzamen wedijver en het besef van deszelfs pliglen jegens het land te onderhouden. Alle maatregelen, die het leger op don weg van vooruitgang kunnen leiden en deszelfs welzijn bevorderen zullen, ik kan er niet aan twijfelen, bij u welwillende medewer king ondervinden. De wijzigingen in de wet op de militie, de voorgestelde hervorming van bet stelsel der straffen en de wet betreffende de geneeskun dige dienst, zullen krachtdadig medewerken tol de bereiking van dat oogmerk. In weerwil van de buitengewone omstandigheden, die op eenige bronnen der openbare inkomsten een ongunstigen invloed uitoefenen zal het evenwigt tusschen de ontvangsten en uitgaven van den Staat kunnen worden behouden, zonder van de belastingschuldigen nieuwe offers te vergen. De meeste begrootingen van uitgaven voor de dienst van 1847 zijn u reeds voorgelegd, de begrooting van ontvangsten en de wetten tot aanvulling der begrootingen van uilgaven voor die dienst zullen onverwijld voorgesteld worden. In den loop der zitting, en zoodra er ramingen kunnen gemaakt worden, zult gij mededeelirig ontvangen van de begrootingen der uitgaven en middelen voor de dienst van 1848. Mijne Hecren! België heeft te midden van den vrede de kiemen eencr vruchtbare werkzaamheid ontwikkeld. Wanneer wij letten op de reeds ver kregen uitkomsten dan mogen wij met vertrouwen onzen blik op de toekomst vestigen. De overeenstemming tusschen de hooge staatsmagten, de steun dien gij aan mijne regering verleend hebt en waarop ik blijf rekenen, zullen ons veroorlooven om onze instelling te bewaren en te bestendigen. De sedert eeu wen door ons land gekoesterde wensch, om een zelfstandig bestaan cn de be schikking over zijne talrijke hulpbronnen te hebben, is in onze dagen vervuld geworden. Ik zal mij steeds gelukkig achtente mogen denken, dat mijne pogingen bijgedragen hebben om aan België de onschatbare voorregtcn van een vrij en onafhankelijk bestaan te verzekeren. Bij de liberale partij neemt de tweespalt steeds toe; ook onder de hoofe geestelijkheid schijnt altijd eenige tweedragt te heersclicn ten gevolge waarvan de Jesuiten van Namen hunne kweekelingen niet meer naar Leuvenmaar naar de Universiteit te Gend zenden. AHA EB ERIF-N B E W8 PROMOTIE AAN DE LEYDSCUE IIOOGESCIIOOL. Den 9Jcn November de Heer J. 11. de Bruyn, van Middelburg, in de Rcg- ten met Theses.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3