Zuider Zee (later Prov. Noord-Holland en Utrecht) te Amsterdam, bleef hij in die betrekking naar de toenmalige wetgeving behooren tot het genoemde Hof. Bij de invoering der regterlijke organisatie in 1838, werd aan hem opgedragende functie van Voorzitter der Crim. Rcgtb. in Hollandwelke ten opzigte barer bemoeijingen in den rang der Gcrrgtshoven deelde. Deze be trekking eindelijk werd in 1841, bij de vestiging van het Prov. Geregtshof van Noord-Holland verwisseld met het Voorzitterschap van dit Hof. Regtskennis, dienstijver, onkreukbare onpartijdigheid en helder doorzigt waren de hoofdken merken dezer gewigtige en merkwaardige Regterlijke loopbaan. Bij gelegenheid van het feestmaalhetwelk ter viering van den dag plaats had (in den Ouden Doelen) en waaraan behalve dc Leden van hot Hof, onder scheiden aanzienlijke en achtingswaardige hoogere Autoriteiten deel namen, werd door den Heer Vice-Pres. Mr. AV. D. Cramer, namens het personeel van het Geregtshof, met keurige en vriendschappelijke toespraak, eene rijke Zilve ren Pokaal, versierd met het beeld der geregtigheiden toepasselijk opschrift, als een duurzaam blijk van genegenheid, hoogachting en hulde aan den Heer Voorzitter ten geschenke aangeboden. Te midden van verschillende feest dronken op Z. M. den Koning en de bijzonderheden van dit feest, welke zich alle door hartelijkheid en toegenegenheid kenmerkten onderscheidde zich de toast van den lieer StaatsraadPres. der Arr.-Regtb. Mr. M. C. van Hall waarbij de grijze bard in toepasselijke dichtregelen nog bleek bezield te zijn met het gevoel en de kracht van vroegere levensjaren. STEENAVIJK, 4 November. De op gisteren alhier gehoudenc veemarkt was druk bezocht. Er waren ruim 1,340 runderen, waarin de handel zeer levendig was, en wel vooral in het dragtige vee, terwijl de vette runderen door sommige verkoopers nog 1ct hooge prijzen werden aangehouden. De toevloed van bezoekers was zoo grootdat deze stad hen ter naau- wernood konde bevatten, en het was aan vele teekenen zigtbaardat de standhoudende hooge prijzen van al wat de boerderij oplevertniet zonder invloed blijven op dc gemoedsstemming van den landman. ZAVOLLE9 November. Den 5lleu dezer is de fabriek van de Heeren Zehender Trans en Comp. hui ten de Steenpoort te Oldenzaal door een' brand vernield, met het grootste gedeelte der zich daarin bevindende goederen, hetgeen echter alles verzekerd was. In de fabriek werkten 40 arbeiders, terwijl 4 a 500 buitenshuis werkten. De Heer A. van Runen heeft aan de Regeringen van NederlandOlden burg en Hanover toestemming gevraagdtot den aanleg van een' spoorweg van Utrecht in verbinding met den Rhijnspoorweg over Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk, Elburg, Zwolle, Almelo, Noordhorn, Lingen, Oldenburg, Bre men naar Hamburg. 's HERTOGENBOSCH, 10 November. De voortzetting van den aangelegd wordenden grindweg van Grave naar Maashees tusschen Cuyk en Boxmeer ter lengte van 10,955 ellen, is aange nomen voor ƒ22,900 door G. L. Verwaaijente Pannerden. De Officier van Justitie is op het spoor gekomen om de oorzaak van den brand te ontdekken bij den Smid Heliinkhuizen te Drongelen, den 18Je" October II. Dientengevolge is Maay Kooienhuisvrouw van C. Versteegte Gansooijcnin de gevangenis alhier overgebragt. B UI TEN L A NDSC HE BE RIG TEN 1" IJ RII Y E. CONSTANTINOPLE21 October. Den 15Jen dezer maand heelt de inwijding der thans voltooide militaire school, waaraan sedert twee jaren gebouwd was, in bijzijn van den Sultan plaats gehad. Dat gesticht, waarin een honderdtal jongelieden hunne opvoe ding erlangen, staat onder de leiding van drie Fransche officieren. Prins Luitpolil van Beijeren heeft gisteren een prachtig feest bijgewoond, door den Sultan te zijner eere gegeven. POLES. In de stad Konin op de grenzen van de Pruissische provincie Posen, was voor eenige dagen een Christen meisje verdwenen, en het gerucht liep, dal dit kind door de Joden gestolen cn vermoord was geworden. De Burgemees ter liet de Joden hij elkander komen, en beval hun het kind terug te geven cn den dief aan te wijzen. Het volk kwam gewapend met kneppels en hooi vorken op de heen en nam eene dreigende houding tegen de Joden aandie door soldaten tegen de woede van het gemeen beveiligd moesten worden des niettegenstaande zou het tot een verschrikkelijk gevecht gekomen zijn wan neer niet onverwachts een Boer het vermiste kind ternggebragt had dat hij in een veld slapende had gevonden. ITALIË. ROAIE, 30 October. De Paus heeft de op voordragt van de AA'urtembergsche Regering gedane benoeming van eenen nieuwen Bisschop voor Rothenburg, afgekeurd. Zoo als gezegd wordt: suit bezorgdheid om de pligten van zijn verheven ambt, gelijk in andere opzigtenzoo ook met betrekking tot de kalholijke kerk in Duitschland te vervullen." Te Plaisance, waar dc Regering van het Hertogdom Parrna dc opvoeding der jeugd aan de Jesuiten had toevertrouwd, heeft het stedelijk bestuur, niettegenstaande den grooten invloed der Lands Regering op hetzelve, met 17 stemmen tegen 2 een besluit genomen, waarin onder andoren gezegd wordt: »dat de Raad zonder voorbehoud de 5,200 lires toestemt, die door de Rege ring aan de Jesuiten zijn toegekend voor het beheer van het Gymnasium; maar dat zij het toch duren pligt acht om te verklaren, dat de tegenwoor dige slaat van dat Gymnasium een tegtmatig beweegreden tot droefheid en klagte is voor de gehcelc stad. Dat de ouders verslagen zijn over de ongeloo- felijke verbastering della demoralizzazione incredibiledie in de scholen heerscht. De uitgestrektheid van het kwaad cn de nog grootere rampen die men voor de toekomst vreest, geven moed om een spoedig en krachtig red middel te vragen. Daarom vraagt het stedelijk bestuur, als tolk van het algemeen verlangendat de Regering voor de hervorming van het onderwijs en opvoeding, die thans in het uiterste verval zijn, mogen zorgen, daar het eene oude en erkende waarheid is, dat van de opvoeding eerst de rust der huisgezinnen en later de orde, rust en veiligheid der Staten afhangen." S WITSERLANB. De Groote Raad van het kanton Genèvc heeft eenparig beslotenhet ontslag van den voorloopigen Regeringsraad niet aan te nemen, maar deuzclvcn, we gens zijne gematigde handelwijs, voortdurend in het bestuur te bevestigen. OOSTEN RIJK. EGER 30 October. Heden morgen ten 9 ure werden de inwoners deze op de grenzen van Beijeren gelegene stad door eenen slag, aan den zwaarslen donder gelijk en verzeld gaande met het schudden der huizen en aan stukken springen der glazen in vreeselijken schrik gedompeld. AA'eldra vernam men, dat de, voor de stad gelegene kruidtoren in de lucht gevlogen was. Een der Officieren van het hier liggende jager-bataillonhad zich, naar inen zegt, dezen mor gen in den toren hegeven, en nog naauwelijks de deur achter zich toegedaan, of het gebouw vloog in de lucht. Metzclsteenenbalken, zelfs ijzeren deu ren zijn meer dan 300 voet ver geworpen. Het lijk heeft men 80 schreden ver van de plaats des ongeluks. schrikkelijk verminkt, wedergevonden ter wijl de aan den toren op schildwacht staande soldaat, benevens zijn schilder huisje, niet in het minst beschadigd zijn. FRIIISSEN. BERLIJN, 9 November. De bankbreuken nemen alhier op eene onrustbarende wijze toe. Een der voornaamste handelaars in gedistilleerd, heeft zijne betalingen geschorst. Eenige dagen geleden, is een makelaar gearresteerd, die een belangrijk deficit nalaat zijn val was het gevolg van ongelukkige speculatiën in spoorweg actiën. Dienzelfden dag hebben twee andere speculanten opgehouden met betalen. De Opperpresident der Rhijnprovincie heeft bekend gemaakt, dat granen, peulvruchten, meel en andere meelsoortige zelfstandigheden in de Pruissische Rhijnprovinciën tot 1°. September van het aanstrande jaar tolvrij zuilen wor den toegelaten. Te Munster heeft eene vergadering van geleerde Joden, geestelijken en leken, plaats gehad, onder voorzitting van den Minister van Staat, von Flottwell, om te beraadslagen over eene naar de behoefte des tijds daar te stellen hervorming in de Joodsche eeredienst. In alle provinciën zijn zooda nige vergaderingen beschreven, zoodat men in deze zaak weldra eene beslis sing te gemoet ziet. De fabrieken te Elberfeld die anders tot de meest hloeijende behoo ren slaan thans grootendeels stil. Dezer dagen heeft nog een fabriekant 200 werklieden moeten wegzenden. FRANKFORT. 7 November. De vorige week zijn van wege het 's Gravenhaagschc kabinet weder onder scheiden voorstellen bij liet Tolverbond ingekomen om het verkeer tusschen Nederland en de Staten van dat verhond gemakkelijker te maken. Hoewel men aan het lot stand komen van een uitgebreid handelsverdrag mag twijfe len, zouden echter uit die onderhandelingen, bijzondere verligtingen voor den handel op den Rhijn kunnen voort*loeijen. Men zegt dat de Regering van Hanover eene leening van 4,600,000 thl. gesloten heeft, tot voortzetting van den spoorweg naar Hamburg en Bremen. De Gazette du Rhin et de la Moselle maakt een' brief bekend van Dr. Ilekke te Brussel, in weiken hij verzekert, een voertuig te hebben uitge vonden, waarmede men de lucht zou kunnen doorklieven, zich in evenwigt houden, en opstijgen en dalen, zoo als men verkoos. Hij heeft aan den Minis ter gevraagd om eene Commissie te benoemen, om zijne uitvinding te onder zoeken en te beoordeelen. ENGELAND, LONDEN, 9 November. Men spreekt van een bij het Bestuur der krijgsmagt aanhangig ontwerp, om de in Engeland aanwezige troepen op drie punten te vereenigen, van waar zij in korten tijdover de spoorwegennaar andere plaatsen vervoerd kunnen worden, namelijk Woolwich Birmingham cn New-haven.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2