67 pastorijen en 53 geestelijken. Het getal personen, dat de Lulherscbe leer belijdt, bedroeg 939,767, dat der Hervormden 3303. liet getal Joden beliep 509,197, der Mohammedanen 285 en der Heidenen 328. ZWEDEÏ. STOK HOLM, 22 October. Eergisteren beeft de plegtige inwijding van het standbeeld van Koning Karei Jan plaats gehad. De inwoners der stad Noskoeping zijn bij deze plègligheid uitgenoodigd. De Koning en zijn gezin zaten in een afzonderlijke galerij. At- terhom heeft een toepasselijk lied gezongen bij de onthulling van het beeld. 'sAvonds is er concert en bal geweest, en drie avonden heeft er feestlicht in de stad gebrand. SPANJE. MADRID1 November. H. M. beeft de tegenwoordige Cortes ontbonden en de nieuwe tegen den 25sten December bijeengeroepen. Ook heeft H. M. eene grootere uitgebreidheid aan de amnestie gegeven bij gelegenheid van haar huwelijk en die uitgestrekt tot alle militaire ver oordeelden. PORTUGAL.. LISSABON, 30 October. De Britscbe vloot, onder bevel van den Admiraal Parker, bevindt zich aan den mond van den Taag en beeft loodsen aan boord genomen om naar de hoofdstad op te varen. Men gaat met buitengewoncn ijver voort met het voorbereiden van verdedi gingsmiddelen. Alle aan bijzondere personen toebehoorende paarden waren in die hoofdstad ten dienste der ruiterij in beslag genomen, die een groot gebrek aan paarden had. De Ministers zeiven hadden de hunnen moeten aistaan. Er werd een legercorps opgerigt hetwelk tegen de opstandelingen zal uit trekken, zoodra alles daarvoor in gereedheid is, hetzelve zal 5,000 man sterk zijn en door den Koning in persoon worden aangevoerd. Alle op den Taag varende stoombooten waren in beslag genomen om de bezetting van Santarem, die zich aan dat corps moest aansluiten, af te halen. Uit de provinciën had men geene andere berigten dan die door het rege ringsblad medegedeeld werden. Volgens dezelve had de Graaf das Anlas eene bezetting te Oporto achtergelatenen was met het overige geleelle der troepen en 9 veldstukken naar Coïmbra opgerukt. De aldaar verecnigde magt zou uit 8 bataillons geregelde troepen en een groot aantal guerillas bestaan; het scheen evenwel dat de bevelhebber der opstandelingen op zijne troepen niet veel staat kon makenreeds had hij een gedeelte der officieren moeten ontslaan en door onderofficieren vervangenook beerscble er bij de opstande lingen groot geldgebrek. Men dacht dat de Graaf das Antas zich uit dien hoofde, ten einde te spoediger tot eene beslissing te geraken, haasten zou om tegen de hoofdstad op te rukkenalwaar hij voorzeker bij een groot deel der bevolking ondersteuning zou vinden. De Graaf Romfim laatstelijk mili tair-Gouverneur van Lissabon, die aldaar gevangen gehouden werd, was ont snapt, en had zich naar Coïmbra bij de opstandelingen vervoegd. De troepen der Koningin waren op twee punten met de opstandelingen slaags geweest, en hadden in beide die gevechten de overwinnirtg behaald. Hel eerste had plaats gehad tusscben den Generaal Schwalbach en de opstan delingen van Algarvie onder den General Celestinodie tot ontzet van Evora aanruktenen met een verlies van vele dooden en gekwetsten en 200 gevan genen verslagen waren. Het tweede was voorgevallen in de omstreken van Villa-Rcal, tusschen de troepen der Koningin onder den Baron Cazalen de opstandelingen onder Veiga, Ribello en Seixas, die hier ingclijks het. on derspit dolven en twee hunner aanvoerders verloren. Be tijding van het be halen dezer overwinningen bad te Lissabon een goeden indruk gemaakt. De Times hel berigt daarvan mcdcdeelendezegt: Deze buitengewone en on verwachte voordeelen brengen natuurlijk eene groote wijziging in de redenen die voor eene tusschenkomst pleitten, en men zal eenige dagen moeten wach ten om zich te verzekeren, of de opstand niet zonder vreemde hulp onder drukt zal kunnen worden. Voorts heeft de Koningin een besluit bekend gemaakt, dat zij, op aanraden van de Ministers, eene absolute magt zal uitoefenen, zoolang de opstand duurt. Alsmede eenen brief aan den Graaf das Antas, waarhij zij hem aan maant om in onderwerping te komen; het antwoord van den Graaf, waarbij hij zulks weigert zoolang de Koningin bare tegenwoordige Ministers behoudt, en eindelijk een besluit waarbij de Graaf das Antas, de Burggraaf de Mello, de Markies de Loulé en de burggraaf Sa da Bandeira van al hunne titels en waardigheden ontzet worden. ITALIË. ROME, 26 October. Hoewel er geene verontrustende berigten uit de Provinciën zijn ingekomen schijnt het toch dat de partijen gedurig vijandelijker tegenover elkander te voorschijn treden. De aanhangers van het vroegere stelsel kunnen het niet ver kroppen dat zij de overmagt niet meer in handen hebben, oin de lieden die zich nu over hun vorige handelwijs beklagen tot zwijgen te brengen. De regering zal veel te doen hebben om de gemoederen te bedaren en lot eendragt terug te brengen. Men is door bet laatste voorval zeer verbitterd tegen de bewoners der voorstad Facnza, en van nabij en uit de verte wordt de wensch geuit, om de bevolking in verscheidene steden te verdeelen en dit deel der stad lot den grond te slechteneen plan dat men reeds in den tijd der Fransehc heer schappij beoogde maar niet uilvoerlijk vond. Heden voormiddag heeft de Koningin der Nederlanden ons verlaten nadat zij eergisteren den Paus haar afscheidsbezoek bad gebragt. 11. M. zal te Civita-Vecchia naar Nizza inschepen en van daar na kort oponthoud hare reis naar 'sGravenhage voortzetten, waar zij in het begin van December vóór den feestdag der verjaring des Konings hoopt aan te komen. De Paus zou de Koningin de zeereis in dit jaargetij hebben afgeraden doch daar het weder thans stil is, schijnt H. M. toch de reis met de stoomboot, boven de langere over land de voorkeur te hebben gegeven. Er zijn met de laatste stoomboo ten zeer vele vreemdelingen hier aangekomen. Morgen zal hier voor de eerste maal uitkomen de Roman Advertiser een nieuw Engelsch Dagblad, en zal artikelen bevatten over de wetenschappen, letterkunde en kunsten van Italië. Dit Dagblad zal zich ook bezig houden met de openbare zaken, feesten en kerkelijke plegtigheden van Rome. MILAAN, 19 October. Even als in de Provincie Pavia zijn ook in die van I.odi de dijken langs dc Po doorgebroken, en heeft het water bij Piaeenza het hoogste gestaan van alle vorige watervloeden dezer eeuw. De overstrooming strekte zich heinde en verre uit, behalve over de hoogere streken Orio en Corte Sant-Andrea. De postweg naar Rome stond ook blank van Fombio tot Tresensa. ZWITSERLAND. Het fraaije klooster Dissentis in het kanton Graubunderland is den 28stcn October eene prooi der vlammen geworden; ook de prachtige kerk met al der- zelver kostbaarheden is verteerd en de kok van het klooster heeft zijn' dood in de vlammen gevonden. SLEESWIJK. 3 November. In de Zitting der Stenden van gisterenis met 35 tegen 5 stemmen bet adres aan den Koning-Hertog goedgekeurd, waarbij de handhaving der zelf standigheid en regten van bet Hertogdom wordt gevraagd. De Koninklijke Commissaris heeft het niet willen aannemen, en nu is besloten het in het protocol der vergadering op te nemen, met bijvoeging van eene verklaring, dat zulks geschied is tot plegtige handhaving der regten des lands, voor deze en al de volgende tijden. De Deensche Staatsraad beeft bet voorstel in overweging genomenom de 9 Iloogleeraars te Kiel, die ecri geschrift over de erfopvolging in Slceswijk hadden in bet licht gegeven, af te zetten; het besluit daarop is nog niet bekend. ÜASÜESr-WEIHAR. De Groothertog beeft zijn Oostersch penning kabinet voor het publiek open gesteld. Het is bet rijkste van geheel Duilschland. Onder de talrijke verza melingen van munten en penningen, merkt men ook volledige verzamelingen van munten op die onder de 40 verschillende heerschappijen van Asie zijn geslagen. ENGE LAND. LONDEN, 7 November. Aan eene deputatie door onderscheiden inwoners 'dezer stad aan den Mi nister Russell afgevaardigd om den vrijen invoer van granen te vragen heeft de Minister geantwoord, dat, indien het noodig mogt schijnen de ha vens te openenhij met zijne ambtgenooten zou beraadslagen over het gepaste van dezen maatregel, Den 4d('n dezer is te Oxford de 300stc verjaardag van de stichting der hoogeschool gevierd. Den 4den November 1546 verleende Hendrik VIII aan zijnen Minister, den beruchlen Kardinaal Wolsey, open brieven tot het op- rigten dier hoogeschool. De degen van Nelson, wiens echtheid bewezen is, is dezer dagen voor 100 aan Lord Saye verkocht, die hem aan bet Hospitaal te Greenwich ten geschenke heeft gegeven. In de laatste weck zijn er aanzienlijke hoeveelheden vee aangevoerd, uit twee havens in Nederland uit welke vroeger hij ons geen uitvoer plaats had, namelijk bet Nieuwediep en Brouwershaven. Van bet ter walvischvangst vertrokken schip Cape Packet, waarvan men sedert 2 jaren niets vernomen had. weet men thans dat het in handen der inwoners van de Nieuw-Hebriden gevallen is, die den geheelen manschap, 4 uitgezonderd, vermoord hadden. De Generaal Paredes ex-President van Mexico, is hier aangekomen. Een hevige brand heeft het Garrick-Theater, hetgeen door de mindere volksklasse sterk bezocht werd, geheel vernield. Dezelve schijnt ontstaan ten gevolge van de voorstelling van den slag hij Waterloo, waarbij veel buskruid wordt gebezigd. FRANKRIJK. PARIJS, 8 November. Men houdt zich veel bezig met een rapport door den Prins de Joinville aan den Minister van Marine gezonden. Dit geschrift, dat niet minder belangrijk moet zijn dan de vroegere brochure van den Prins, handelt over de inrigting en wapening der linieschepen. Hij verlangt, dat men de zoogenaamde sche pen van 100 stukken, welke inderdaad slechts 74 stukken voeren, vcrandere en wel hoe eerder hoe liever, daar er zulke vaartuigen op de werven in aan bouw zijn, welke later weder moeten afgebroken worden. Dit rapport is reeds aan het oordeel van den raad der Admiraliteit onderworpen die eene

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3