LEYDSCHE COURANT I 84 r>. N°. VMWe* WOENSDAG, 11 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BEBÏGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt M Je»Z. De Prijs der Courant is J 12 in het jaai de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN, 10 November. Gisteren waren de Ingezetenen dezer stad getuigen van een indrukwekkende plegtigbeid. Het was het inwijdingsfeest der bijna geheel verbouwde R. C. kerk in de Bukkersteeg. De inwijding geschiedde door Z. Doorl. Hoogw. Monseignor J. EerrieriVice Superior der llolland.-elie Zending en Zaakgelastigde van den H. Stoel aan ons Hof, geadsisteerd door de Hoog Eerw. Heeren S. van dei- HagenAartsPriesler van Holland en Zeeland, en J. D. Raken, Provinciaal en Apostolisch Prefect van de Zending der Predikheeren; alsmede eene talrijke Priesterschaar. Na hel Evangelie, beklom de Wel Eerw. Heer P. Sjauwkes, Pastoor te Amsterdam, den kansel, om aan de feestvierende gemeente naar aanleiding van Lucas XIX. 40: Mijn huis is een huis des gehedseenige woorden van stichting en opwekking toe te voegen en tevens de tolk te zijn der gevoelens van dankbaarheid, welke haar op dezen plegtigen dag moesten bezielen zoo jegens den Allerhoogsten, als jegens de verschillende zoo geestelyke als wereldlijke autoriteiten, welke het hunne als om strijd hadden toegebragt, ten einde den opbouw te bevorderen en aan de plegtigheid luister bij te zetten. Commission uit het Ed. Achlb. bestuur dezer stad en andere civiele, reg- tcrlijke en militaire autoriteiten, woonden de plegtigbeid bij, die verhoogd werd door liet uitvoeren der fraaijc derde Mis van Haydn door liet Koorge- zelschap der kerk van de Hartebrugallervoortreffelijkst uitgevoerd. Door de zorg van de leden der Kerkelijke Commissie, die zoo onvermoeid onder me dewerking van den ijverigen Herder der Gemeente, den Eerw. Heer Robart tot. uitvoering van den bouw heeft medegewerkt, is de plegtigheid in de beste orde afgeloopen en zoo mag thans ook deze afdeeling van Leydcns R. C. inge- gezetenen zich verheugen in het bezit van een schoon en doeltreffend kerkge bouw, hetwelk den jeugdigen bouwmeester J. Rietbergen, tot eere verstrekt. Den 6(lcn dezer heelt de bom van de Reeders Taat en Cazaux, te Katwijk aangebragt 76,000 stuks bokking. Naar men ons lieden uit Katwijk meldt, moet liet zeer bevreemden dat de steller van het bcrigt nopens den gang der Steurharingvisscherij uit 's Gra- tenhage van den 3dL'n dezer, heelt gemeend een oordeel te kunnen uitbren gen nopens eene zaak met welke hij, blijkens dit oordeel zelve, zóó weinig bekend is, dat hij eene uitkomst als tot daartoe was verkregen, eene aan brengst door 21 pinken van 10 a 1100,000 haringen van eene vloot van 53 visschersvaartuigen, als gunstig meent te kunnen roemen, terwijl er, om eene slechts middelmatige uitkomst te erlangen eene aanbrengst van deze vloot van 4,500,000 stuks haringen gevorderd zal worden, waarvan dus, ofschoon het saisocn reeds hijkans zoor verstreken was, nog slechts 4 was aangebragt zoadatindien het fraaijc weder dat men sedert zoo lang gehad heefteven als voorleden jaar ongelukkig mogt omslaan, en de voortzetting der visscherij in de. laatste helft van de maand wederom door storm mogt belet worden deze wel verre van gunstig geslaagd, voor geheel mislukt te houden zal zijn. De 4 millioen haringen, voorleden jaar te Scheveningen door eene vloot, van nagenoeg gelijke grootte aangebragt, waren alle voor den IS116" November gevangen. De aanbrengst is sedert bij voortduring uiterst gering gebleven, zijnde er te Katwijk van eene vloot van 36 visschers, inmiddels slechts eene bezending van ruim 750.000 stuks aangekomen, terwijl er aldaar onder an deren twee ploegen zijn, de eene van drie en de andere van twee visschers, door welke nog niets is aangebragt. De Directie der Noderl. Handel Maatschappij beeft bekend gemaakt, dat te Amsterdam op Dingsdag den 24sten dezer, zullen worden geveild: 10/12 kistjes Java Tegel Thee, liggende in Entrepot aldaar, van den aanvoer 1846 van Batavia als Proef aangebragt. Onder dagteekoning van den 3dcD November schrijft men uit Amster dam liet volgende aan don Kaleidoslcoop I it eene vrij zekere bron uit den Haag heb ik vernomen, dat de bekende schrijvers Meeter en van Gorcurn, in het Haagschc monster-proces vrijgespro ken thans door Z. M. den Koning in betrekking zijn geplaatst op H. D. landgoederen in Silezië. IV. Rott. Cour. 'sGRAVENIIAGE, 10 November. Z. M. heeft, bij besluit van 22 September jl.goedgekeurd de door de Algemeene Synode der Ncderlandschc Hervormde Kerk, in hare Zitting van den 6 Julij 11. vastgestelde nieuwe redactie van art. 22 van liet Reglement op de uitoefening van kerkelijk opzigt en tucht voor de Ncderlandschc Hervormde Kerk, goedgekeurd bij ^koninklijk besluit vau 28 September 1325, en van art. 30 en 31 van het Reglement op de vacaturen alsmede op de beroeping en het ontslag van predikanten goedgekeurd hij koninklijk besluit van 23 No vember 1826. De nieuwe redactie luidt als volgt: Art. 22. In geval een predikant, wegens ingebragle of bewezene beschul diging in zijn dienst wordt geschorst, zal diens tractement heliooren ontvan gen te worden, door den quaestor van het klassikaal bestuur, om, onder korting van de wettige defroyementen dergenen, die verpligt worden zijne dienst te vervullen, en van hetgeen tot dekking der proces kostenten laste des geschorsten zal gebragt zijn, aan dcnzelven, na het einde der schorsing te worden uitbetaald ten zij dan dat bij bij eene uitspraak tot geheel ol ge deeltelijk verlies van dat tractement mogt verwezen zijn. Rijaldien echter de schorsing hij uiterlijk gewijsde, mogt worden opgeheven uit hoolile xan eene complete onschuldig verklaring, zal het geheele tractement aan hem worden uitbetaald, en omtrent de kosten van defroyement en proces gepaste voorziening genomen ten ware echter de geschorste door onvoorzigtig gedrag of andere redenen, tot die schorsing zelf had aanleiding gegeven, hetgeen ter beoordeeling der Vergadering die het uiterlijk gewijsde heeft uitgesproken, wordt overgelaten. Eene geheele ontzetting van de dienst heeft dadelijk ten gevolge het verlies van tractement en emolumenten zoo echter de afgezette zich op de Synode beroept, wordt met het tractement gehandeld, gelijk omtrent de in de dienst geschorsten is bepaald. Wordt de afzetting door de Synode bekrachtigd, zoo blijft de afgezette ver stoken van het tractement en de verdere voordeden, berekend van den tijd af, op welke de uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur is geschied. Art. 30. Wanneer op aanschrijving van het klassikaal bestuur, voor cenen zieken, krankzinnigen, afwezigen of gesuspendcerden predikant, de dienst wordt waargenomen, zullen de dienstdoende predikanten, gedurende hun vcreischt verblijf in zoodanige Gemeente, ten koste van hem, ten wiens be hoeve de dienst vervuld wordt, behoorlijk, en wel des noods, naar de beoor deeling van het klassikaal bestuur, worden gedefroyeerd. Ingeval van suspensie eens predikants, onder geheel of gedeeltelijk verlies van tractement, zal, na aftrek der kosten van defroyement en procés, het overschot van het hein alzoo onthouden tractement in de ringbeurs worden gestort. Art. 31. Op aanschrijving van het klassikaal bestuur, fungeren de consu lenten ook in de gevallen hij art. 30 bepaald. In zoodanige gevallen zal de consulent, voor elke reize dat hij in zoodanige gemeente moet tegenwoordig zijn, drie gulden mogen vorderen, ten laste van den predikant, voor wien de dienst alzoo wordt waargenomen. Het bepaalde hij dit en het vorige artikel wordt verstaan, behoudens het geen hij art. 22 van het reglement op de uitoefening van kerkelijk opzigt en tucht is vastgesteld ten aanzien eener complete onschuldig verklaring van eenen geschorsten predikant. Z. M. heeft tot School-Onderwijzer ter kust van Guinea aangesteld den lieer M. Eland, thans Hulp-Ondcrxvijzer te Woerden. Z. M. heeft aan de Heeren Ellinkhuizen en Schroot alhier, aanbesteed den ophouw van een aantal deftige woonhuizennaast de nieuwe Koninklijke militaire, rijschool. Naar men verzekert, zal dit laatste, in zoo sierlijken stijl opgetrokken gebouw tevens door Z. M. worden bestemd lot verwarmingszalen voor hehoeftigen die aldaar voor rekening van H. D., gedurende den winter kosteloos verwarming en voeding zouden ontvangen. Door het eerste plan zul len bonderde werklieden weik erlangen; door hel tweede zal een aantal he hoeftigen het naderende strenge saizoen met minder bezorgdheid kunnen te gemoct zien. De gceommilieerden uit de groote en kleine visscherijen hebben dezer dagen een adres van dankbetuiging toegezonden aan de Ministers van fuian- liën, Buitenlandschc Zaken en Koloniën, voor de door hen bewezen ernstige belangstelling, welke in dit adres gezegd wordt, dat door die Heeren is aan den dag gelegd in het tractaat van Belgiëten aanzien xan de nationale vis scherijen. Genoemde gecommitteerden betuigen, dat de veranderingen in het tractaat op liet stuk xan visscherijen gebragt, aanvankelijk reeds goede vruch ten hebben gedragen en dal de toekomst nog meerdere en betere belooft.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1