Regering hebben bevel ontvangenom tegen lage prijzen granen te leveren aan de arme districten van Lager Frankenland en Aschaffenburg. Verders is ecne aanzienlijke verligting in de opbrengst der belastingen toegestaan. SAKSEN. DRESDEN, 2 November. Bij ecne ordonnantie van Z. M. den Koning, wordt met 1 Novembei tot 30 September 1847, de vrije invoer van granen, rneel en andere levens middelen toegestaan. ENGELAND. LONDEN, 4 November. Gedurende de twee dagen, welke H. M. te Hatfield House bij den Markies van Salisbury heeft doorgebragt, zijn aldaar verbruikt 3 ossen, 8 schapen, 6 kalveren, 200 kippen, 50 kapoenen, 150 patrijzen, 100 laizanten50 kemphanen, 24 kalkoenen, 80 hazen, 24 wilde eenden, 200 konijnen, 4rhcën, 24 tongen en 12 schildpadden, zonder te rekenen al hetgeen bij zulk eenen overvloed van vleesch en wild noodzakelijk nog vereischt wordt. Het verbruik van levensmiddelen van allerlei aard heeft hier te lande eene aanzienlijke vermeerdering ondervonden, welke verklaard wordt door het verlies van een gedeelte van den aardappelenoogst. Zoo zijn gedurende de acht eerste maanden van dit jaar 58,559 stuks vee op de markten gebragt, tegen 13,672 in 1845. De invoer van spek, ham, gezouten of gerookt vleesch, welke in de eerste 8 maanden des vorigen jaars slechts 96,525 centenaars bedroeg, is in 1846, voor dien tijd, gestegen tot 185,447 centenaars. De invoer van kaas, 105,115 centenaars in 1845 uitmakende, bedroeg in 1846, 192,216 cent. In 1845 zijn 773,513 quarters granen in den handel gebragt, in 1846, 3.043,505. Deze verhouding is nog treffender, wat het meel aangaat, zijnde in 1845 in verbruik 267,786 centenaars en in 1846, 2.905.252 centenaars. Het verbod tot uitvoer van buskruid is thans ingetrokken, en een Fransch schip ligt nu in de haven van Erith op de Theems om 4,000 vaten intenemen. De grootste lading thee, welke ooit aangebragt is, is dezer dagen uit China aangekomen, namelijk: 18,156 kisten, 8,110 halve kisten, 2.243 kistjes en bovendien nog 562 andere balen te zamen 29,071 behalve de andere koopwaren. De bureaux van openbare werken in Ierland hebben meer dan 100,000 menschcn aan arbeid geholpen. Er zullen 6 nieuwe stoombootcn van 350 paardenkracht gebouwd wor den, die alle andere in snelheid moeten overtreffen en de dienst tusschen Holyhead en Dublin zullen doen. Te Jeanlown, in Lochcarronleeft een zonderling huisgezin van weezen, uit zeven jongens en twee meisjes bestaande, die allen doofstom en evenwel de nijverste lieden van het dorp zijn. Drie der jongens bevaren de zee, en hebben eene boot en netwaarmede zij voor zichzelven langs de kust op de haringvangst uitgaan. FRANKRIJK. PARIJS, 5 November. In den namiddag van den 4den dezer, zijn de Hertog en de Hertogin van Montpcnsier, met een hoitengewonen trein langs den Orleanschcn spoorweg alhier aangekomen. Het geheele Koninklijke Gezin was op het kasteel der Tuileriën vereenigd, om het doorluchtig echtpaar te ontvangen. De Koning wachtte aan den grooten trap de jeugdige echtgenooten af, die bij het verla ten van hun rijtuig door den Hertog en de Hertogin van Aumale ontvangen waren. De jonge en schoone Infante heeft zich in de armen der Koningin gewor pen die haar teeder aan het hart drukte, terwijl Lodewijk Philips zijn jong- sten zoon, wien hij na het treurig verlies van den Hertog van Orleans de meeste liefde toedraagt, met aandoening omhelsde. Gisteren bij hunne reis door Tourshebben de Hertog en Hertogin van Montpcnsier voor 25,000 fr. ingeschreven ten behoeve der slagtoffers van de overstrooming der Loire. Te dezer gelegenheid kan men de verzekering ge ven, dat hetgeen vroeger omtrent hel vermogen der Infante berigt is zeer overdreven was, en dat blijkens het huwelijkscontract dat vermogen niet meer bedraagt dan 30 millioen realen, of 7 a 8 millioen franken. Het vertrek van den Koning en de Koningin der Belgen daags voor de aankomst van den Hertog en de Hertogin van Montpcnsier heeft alhier veel opziens gebaard en za! ongetwijfeld lot allerlei gissingen aanleiding geven. Een stoomlregat van 450 paardenkracht is door de Regering naar de Taag gezonden orn het Fransch smaldeel aldaar te versterken. De Maarschalk BugeaudGouverneur van Algerieheeft zich den 2dcn naar dat gewest ingescheept. De bank heeft voor de alleraanzienlijkste som van 87 millioenen gedis conteerd welke den 318ten October vervallen was; dit is de grootste rescon- Sre, welke ooit op éénen dag gedaan is. Sedert ecnigc weken bespeurt mendat bij de spaarbank alhier de terngvordering van geld de stortingen aanmerkelijk te boven gaat. De Fransche, Engelsche, Nederlandsche en Belgische cominissionarisscn, welke te Parijs bijeen zijn om over de belangen der buitenlandsche schuld- cischers van Spanje te beraadslagen, hebben den 2dcD en 3den dezer verschil lende conferenliën gehouden, onder het voorzitterschap van den Heer Mauguin, Fransch gedeputeerde. Met algomeene stemmen is besloten dat de Heer Hen derson, een der gedelegeerden van liet Engelsch coramitté, zich alleen Jiaar Madrid zou begeven, ten einde daar al de schuldeischcrs te vertegenwoordigen, en aan de Spaansche Regering de voorstellen der gedelegeerden van alle Landen te doen. De vrouwen alhier werken niet ieder op zich zelve de industrie heeft haar de magt der associatie geleerd. Zij vormen vereenigingenwelker leden den arbeid onder elkander verdeelen. Eene dezer vereenigingen verheugt zich op dit oogenblik over een hoogst nuttig gevolg, namelijk, eene inrigting ter verzorging van kinderen beneden de twee jaren en onder den naam van crèche kribbe of wieg bekend. Zij werd voor ruiin een jaar, onder het toczigt van den Graaf Molé gesticht en belooft zich door geheel Europa te verbreiden. De kribbe vult de gaping aan tusschen het kraamhuis, waar het arme kind het eerste levenslicht ziet, en de salie d'asile of kinderbewaarschooldio hein van het 2dc tot het 4de jaar ten verblijf strekt. Maar de kribbe voorziet in eene misschien nog dringender behoefte dan de bewaarschoolwant zij neemt het kind tot zich in het oogenblik van zijn leven, wanneer het het minst in staat is ontberingen te lijden, en wanneer het het meest zijne ouders tot last is; zij beschermt het en bewaakt het voor zijne moeder, terwijl deze werkt: zij biedt het als 'tware haar borst aan, en stelt het haar als den dag ten einde is, weder ter hand. Zoo wordt de maatschappij lot voedster voor het kind dat misschien, tusschen de wanden van een zolderkamertje, van koude en honger zou gestor ven zijn. Thans kan deze moeder aan zich zelve denkenzij kan gerust voorlwerkcn, daar zij voor het lot van haar kind onbezorgd is; zij zal haar kind in het leven behouden, en in plaats van ziek en zwakkelijk, zoo als anders te verwachten zou zijn, zal het sterk en gezond worden. Dit zijn de gevolgen dezer inrigting; voorzeker, inen mag niet wanhopen aan onzen tijd, die zulke denkbeelden ziet verwezenlijken. Parijs heeft 11 zulke inrigtingen. De departementen hebben er meer dan 100. Buiten Frankrijk is die inrig ting ook reeds hier en daar overgenomen, en toch is zij slechts een groot jaar oud. Het schijnt, dat men sedert de vondelingen, die St. Vincent de Paula zich aantrok, voor deze arme kleinen nog niets zoo veel goeds gedaan heeft. En ook hier zijn het weder vrouwen.... Inderdaad iets goeds te stichten ver staat vaak het instinct der vrouw beter dan wetgeverste midden hunner diepzinnige studiën. De uitgebreidheid der overstroomingen wordt deels toegeschreven aan den min gunstigen toestand der walerkeeringen deels en vooral aan het ont- blooten van het gebergte van de bosschen, die vroeger daarop werden gevon den. Men rekent de oppervlakte boschland, in geheel Frankrijk, op 8,800,000 bunders, waarvan naauwelijks een zestiende bestaat uit opgaand hout, en waarvan 5,500;000 op de oostelijke hellingen van het gebergte liggen. Zonder tijdige en onvoldoende aanplantingen kan deze stand van zaken niet verbeterenen moet hel gevaar meer en meer dreigende worden. Het dagblad l'Epoyue is voor 202,500 Ir. verkocht; het telt 11,463 geabonneerden. Den 23slcd October heeft in het bosch van Caltot een wolvenjagt door 400 jagers met 64 honden plaats gehad welke meer dan 4,000 personen uit nieuwsgierigheid bijwoonden er zijn 3 wolven gedood. De gebergten in de hooge Alpen zijn reeds met sneeuw bedekt. Uit Martinique wordt gemeld, dat 107 slaven van beider kunnen zich door middel van liet fonds, dat van regeringswege daartoe was toegestaan, hadden vrijgekocht. De slaven zelf hadden daartoe 37,321de Regering 48,416 en de eigenaars 22,087 fr. bijgedragen. Men heeft bcrigten uit Oran van den 258lcn October ontvangen volgens welke de beschikbare tioepen van de bezetting dier stad den 22slc° onverwacht waren uitgetrokken, hetgeen in die stad veel bevreemding gewekt en tot ver schillende geruchten aanleiding gegeven had. Men meende dat Abdel-Kadcr, door de lroe]ien des Sultans van Marokko in het naauw gebragt, weder aan de grenzen van Algerie verschenen was. BELGIË. BRUSSEL, 5 November. Zaturdag, na liet houden van cetien raad van ministers, zijn de beambten en bedienden van den Staat op verschillende wijzen verwittigd geworden dal zij zich uit alle staatkundige genootschappen moesten verwijderen, en zich bij gevolg onthouden in andere te treden, of wel dat zij hun ontslag moesten nementen ware zij verkozen door de Regering te worden afgezet. De meeste beambten heeft men het ministerieel besluit mondelings medegedeeld, zoodat zij niet juist wisten wat men van hen vorderde. De verwittiging is ambtelijk en gebiedend gedaande beambten hebben zich op staanden voet moeten ver klaren omtrent de van hen gevorderde verhindtenisaan sommigen heeft men zelfs geen minuut uitstel gegeven om zich tc bedenken. Uit de thans volbragte telling blijkt, dat de bevolking van deze stad, thans bedraagt 123,294 zielen. Z. M. heeft uit eene H. D. door den Minister van de Hervormde Eeredienst aangeboden nominatietot Predikant te OostwoldLege- en Hooge Meden benoemd D8. H. W. Hemmes te Wannepcrvetn. Uit de Oost-Indische berigten blijkt, dat Ds. F. C. van der Meer van Kuffelcr, Predikant der 3dc klasse te Soerakarta, geplaatst is bij de gemeente te Padangen in zijne plaats de Predikant der 2de klasse te PadangJF- Brttmuhd.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3