SC,803 ellen, waarvan 28,304 op Nederlandscli grondgebied; dat liet grenspuntwaarop de beide deelen van den weg elkander zullen ontmoeten, is aangewezen; dat de plaats, alwaar in Aken de station moet worden gebouwdalmede is bepaalden dat met het bestuur van de ijzerbaan van Aken naar Dusseldorp eene overeenkomst ter aansluiting is tot stand gebragt. BUITEjNLAJNDSCHE BERIGTEN. ii "ir~i VEREES1CDE STATEN. Te Boston heeft men een zeil-paketboot gebouwd de Nieuwe Wereld gc- heeten, dat het grootste koopvaardij-schip ter wereld zal zijn. Het meet namelijk 1818 ton en zal 5,000 balen katoen kunnen vervoeren. De kosten van bouw en optuiging hebben 100,000 dollars (rijksdaalders) bedragen. Er bevinden zich 3 dekken op zoo hoog als die van een fregat; de groote kajuit is 27 voet lang en 14 breed, de dameskajuit 14 voet lang en 12 breed en allersierlijkst ingerigt. In de Brooklyn Daily Eagle leest men het volgende: De geest van landverhuizing in andere Europesche landen rijp geworden, schijnt zich hijzonder in Holland te hebben gevestigd. De Atlas van Albany gewaagt van eene vergadering van personen uit de Hollandsche kerk in die stad, betrekkelijk Hollandsche landverhuizers, en in welke door den Eerw. Heer Wyckhoff verscheidene brieven van personen uit Holland werden voorge lezen, welke de oorzaken uiteenzetten, die tot de landverhuizing aanleiding gaven, en om inlichtingen en hulp vraagden in geval van doorzetting van een dusdanig plan. Als de hoofdredenen van deze verhuizing wordt gemeld: de nioeijelijkhcid om in dit land een bestaan te vinden, ten gevolge van deszelfs overbevolking in verhouding tot deszelfs uitgestrektheid, het verval van den handel en de kwijning der handwerken, de verregaande afpersingen der Regering, om de rente te vinden voor de openbare schulden de gods dienstige onverdraagzaamheidwelke door de nationale kerk wordt uitgeoefend jegens diegenen, die naar eene grootere zuiverheid van leer streven, dan zij belijdt. Een comité van 12 personen, zamengesteld uit een gelijk getal leden van de Hollandsche Gereformeerde kerk, werd belast, om bij de eerstvolgende vergadering cenig plan voor te dragen, ten einde het door dc Hollanders beoogde doel te helpen bevorderen, ARABIE. Zoo als herigt was, is de stad Aden vooreenigen tijd door de Arabieren belegerd de Engelsehen kregen versterking van troepen, en met deze gelukte het hun de stad te ontzetten en de beweging in den omtrek te beteugelen. De troepen trokken daarop op Mocha aan, om die stad vooiloopig te bezetten. Dit Mocha nu is eene der belangrijkste steden van Yemen aan de Roode Zee en drijft een' belangrijken handel, die nog veel verbeterd zou kunnen wor den indien er eene goede haven was. Waarschijnlijk zullen de Engelschen zich wel in die stad voor goed vestigen, de haven verbeteren en aldus weder hunnen handel uitbreiden. .bot RUSLAND. Hit Odessa wordt gemeld, dat in Podolië en de Ukraine dc boek weit-oogst zeer overvloedig was geweest. Ook in de overige gedeelten des lands, behalve in liet Stepperiland was de oogst gunstig uitgevalleu. De jaarmarkt te Nishni-Novogorod (dc kleine nieuwe stad) is zeer gun stig afgeloopen. In weerwil van den aanzienlijken toevoer van allerlei koop waren, rekent men dat de meeste 5 tot 10 ten honderd meer winst oplever den dan op de vorige jaarmarkt. Onder de vreemde waren telde men 60,000 kisten thee welke mede tot hooge prijzen w erden verkocht. [Dit Novogorod is een der drie steden van dien naam. Er bestaat ook Novogorod-Veliki of groot Novogorod, en Novogorod-Severskoieene stad van minder aanbelang. Het zoogenaamd groot Novogorodniet ver van Peters burg, hoewel eene der oudste en vermaardste steden van Rusland, bevat echter slechts 10,000 zielen. Het kleine is door den handel reeds tot eene bevolking van 30,000 geklommen en ligt midden in het Oosten van Rus land414 Ned. mijlen van Moscou.] PORTTfiAL, De laatste berigten die over Madrid van den 30sten October, worden mede gedeeld meldendat het wettig gezag de overhand op de opstandelingen bleef behouden. De opstand te Oporto was onderdrukt en de Graaf das Antas, die aan het hoofd van denzelven stond, had zich genoodzaakt gezien met de overige leden der opgeworpen Junta dc wijk te nemen op een Engelsch oor logschip. ITALIË. ROME, 24 October. De Heer Bofondi, Raadsheer der Staatsvergadering dc Sacra rota genaamd, is eergisteren met bevelen naar Ravenna afgprcisd. Men gelooft dat hij tot Legaat dier stad bestemd is, en binnen kort Kardinaal zal worden, zijnde een verlicht en in de regtsgeleerdheid zeer ervaren man. In het algemeen zullen meerdere praelaten tot Kardinalen benoemd wordendie beter des Pausen maatregelen zullen uitvoeren, dan tot hiertoe het geval was. In weerwil van bet regenachtige weder bezoekt de Paus dagelijks een of meerdere kloosters en vrome inrigtingen, en het krijgt meer en meer het aanzien dat dc H. Vader plan heeft om verscheidene kloosters in écn groot klooster te vereenigenom de ledige a sdan tot woningen voor arme beden te doen inrigten. Er is alhier een nieuw dagblad aangekondigd, 11 Popularezoo veel als, Volksvriendgetiteld. De Tiber is buitengewoon gerezen en heeft reeds het lagere gedeelte van het Jodenkwartier overstroomd. Bij voortduring komen berigten in omtrent de verwoestingen in verschei den streken van dit land door overstroomingen te weeg gebragt. Te Pavia waren bruggenhuizen en zwaar geboomte door den stroom medcgcsleept en hadden meer dan 2,000 menschcn alles verlorentijdelijk w aren deze in eene kazerne gehuisvest en werd bon brood en soep uitgedeeld. Te Messina op Sicilië had den 30stcn October eene wolkbreuk plaats gehad die de landen tot 30 mijlen in de rondte onder water had gezet, en deze zoo vruchtbare streek in eene moeras herschapenmeer dan 200 menschcn waren daarbij omgekomen. Men verhaalt dat dc onlangs op het kasteel S'. Angelo met veel geheim zinnigheid gevangengezette persoon niet, zoo als vroeger gezegd werd, de kar dinaal Delia Genga was, maar slechts de drukker van het bekende oproerige geschrift tegen den Paus. Te Modena is dezer dagen het huwelijks-verdrag geteekend tusschen den Hertog van Bordeaux en de Prinses Theresia van Modena: den 30stenOcto ber zou het huwelijk voltrokken worden. ZWITSERLAND. Pe Groote Raad van Bazel was den 29slcn October bijeengekomen om te beraadslagen over de door een groot aantal burgers gevraagde herziening der grondwet. Door den Raad is eene Commissie benoemd om een ontwerp van Staatsregeling in gereedheid te brengen cn is aldus voorloopig aan het ver langen der ingezetenen voldaan. De Regering van Lucern heeft aan de overige kantons berigtdat zij het nieuw gevormd bewind te Genève nooit zou erkennen; deze verklaring was vergezeld van het volgend schrijven aan het Eedgenootschappelijk bestuur te Zurich: Terwijl wij u heden de aan de gezamentlijkc kantons uitgevaardigde circulaire, betreffende de aangelegenheden van het kanton Genève, mededec- len, kunnen wij onze bevreemding niet verbergendat gij het met uwe roe ping bestaanbaar hebt gevonden, werkelooze ainschouwers van eene bloedige omwenteling, in een eedgenootschappelijk kanton te blijven, zonder zelfs aan de overige kantons daarvan kennis te geven. Zooveel te meer moeten wij er echter op rekenen, dat het voorzittend kanton het voortaan ook aan dc wet- tige regeringen zal overlaten om hare souverciniteit met alle beschikbare mid delen te handhaven, daar het ook aan eene oproerige partij vergunt, do wettige orde in een kanton omver tc werpen en zich de regten der souverciniteit aan te matigend' De Fransche troepen hadden zich weder van de grenzen van Gcncve verwijderd in dat kanton bleef onder het nieuwe bestuur gcwenschtc rust heerschen. PRUISSEN. BERLIJN, 2 November. Volgens een berigt van den Minister van Finantiën, is in 1845 eene som van 3,927,562 thl. besteed tot delging van schuld. Volgens eene opgave der bevolking hier te lande, bedraagt dezelve 15.800,000 zielen, waarbij omstreeks 10 millioen Protestanten 5,800,000 Roomschen. Het leger bestaat uit 115,900 man, als 14,960 man corps des gardes, 100,910 linie troepen te weten 68,380 man infanterie en 19,360 man ca valerie, 15.650 artillerie en 2,550 man der genie. MUNSTER, 3 November. Het stadje Ochtrup, nabij deze stad gelegen, leverde onlangs 120 landver huizers. Uit den Kreits Horken en de er om heen liggende Kreitzen gingen in den loop van dezen zomer 2,000 weg. Maar dit staat nog niet in verhou ding lot de landverhuizing, die in het stadje Bentheim plaats zal hebben, uit hetwelk binnen kort 400 naar Amerika zullen gaan. Als men.in aan merking neemt, dat Bentheim eene der kleinste stadjes in Westpbalen is, zoo kan men er zich ongeveer een denkbeeld van makenhoe de lust tot landverhuizing in deze provincie inderdaad eene volkziekte wordt. Alle dag bladen zijn vol van te koop gebodene grondstukken, waarvan zich de vertrek- kendenom geld te makenvoor spotprijzen moeten ontdoen. Alle grond komt bij ons, gelijk in Engeland, dagelijks meer in dc hand van eenen eenige of van weinige rijken, die gansche uitgestrektheden lands aan zich brengen, welke vroeger in handen van velen waren en honderden fainiliën levensonder houd en eigendom verschaften. BEIJEREN. MUNCHEN, 28 October. Volgens besluit van den Koning is, even als in den vorigen winter, aan de lagere ambtenaren der verschillende takken van bestuur, eene verhooging van tractement toegestaan, ten einde zij de duurte der levensmiddelen zouden kunnen bestrijden. Ook heeft de Koning aan de gemeenten toegestaanhet delgen hunner schulden gedurende twee jaren uit te stellen, cn de gelden die daartoe be stemd waren aan te wendenoin goedkoop brood aan de lagere klassen tc verschaffen. Te Wurzburg zijn 30.000 guldens verleend, om werk te geven aan de behoeftigen. jan die streeken de opzigters van dc magazijnen dw

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2