BUÏTEiVLAjNDSCHE BERIGTEjX. 11 WEST-INDIE. PARAMARIBO, 19 September. Den lstcn dezer vierde deze volkplanting een' dag, waarop een nieuwe tijd kring voor dit gewest is aangevangen. De volksmenigte stroomdenaar de Steen bakkersgracht, alwaar de plegtige inwijding van bet nieuwe kanaal zoude plaats hebben. De schutterij en het garnizoen schaarden zich aan weerszijden der aangelegde vaart, waarvan de brug met cene eerepooit was voorzien. De liooge autoriteiten en verschillende genoodigden, henevens de dames, verza melden zich in eene keurig ingerigte en versierde tent, voor welke aan weers zijden eerepoorten met toepasselijke opschriften waren geplaatst. Ongeveer ten zeven ure verscheen Z. F.xc. de Gouverneur met zijn gezin, voorafgegaan en gevolgd door eene cerewacht te paard van aanzienlijke bur gers. De werklieden, ten getale van 111, waren in de netste orde in het bed der vaart, in twee rijen geschaard. Z. Exc. de Gouverneur sprak toen nagenoeg de volgende rede uit. «Ingezetenen van Suriname! »De inwijding van eenig werk, dal ten algemeene nutte wordt onderno men, is altoos een onderwerp, hetwelk eene blijde feestviering overwaardig is. «Van het nu op het oog hebbende werk wordt de nuttigheid, zoo ik mij «iet vergis, volkomen door de gansche gemeente beaamd maar hetgeen aan hetzelve nog eene veel hoogere waardij bijzetis, dat dit het eerste werk zijn zalhetwelk in deze kolonie door vrije handen werd ondernomen. »Te lang heeft Suriname gekwijnd onder den noodlottigen invloed van het vooroordeel, dat het aan cenen vrijen persoon niet betaamde, den vruchtbaren bodem met eigene handen te bearbeiden. «Dit vooroordeel te Iracliten weg te dringen, was steeds het onderwerp rnijner gedachten en het doel mijner overwegingen. »Eenige welwillende militairen van het garnizoen, soldaten van den echten stempel, steeds bereid om de wenken van hunnen chef op te volgen, waren degenen, die onder de leiding van hunnen grachten koinmandant, blijmoedig de spade bij de hand namen, om een verlaten en onoogclijk stuk gronds te herscheppen in eenen vruchtbaren akker, welke nu een oogenlust is te aan schouwen. »Eerc zij hun, die eer toekomt: dat gegeven voorbeeld is gewis niet zonder invloed gebleven op den denkenden burgerman. «Weinigen tijd na den aanvang dier werkzaamheden, vervoegden zich tot mij twee jonge personen, de Montel en Pauli; zij staan nu in ons midden, als vootwerkers van den eersten en den tweeden ploeg. Over hunne belangen t« spreken was hun oogmerk en dat gaf mij aanleiding hen aan te moedigen om den landbouw werkdadig te gaan beoefenen, hun voorstellende den vol genden morgen in mijne dienst te komen werken, als wanneer zij tevens zou- ('ea kunnen leeren de behandeling van kuituren, welke, in deze kolonie, nog niet gekend waren. »Zij 7Ïjn van dien dag af aan gedurende zes weken bij mij werkzaam ge weest: 's morgens de eersten aan den arbeid, 'savonds de laatsten op liet veld, en ik heb in al dien tijd geene enkele aanmerking over hunne verrigtingen te maken gehad. Dit verdienstelijk voorbeeld bleef vijf weken zonder dadelijke navolging, niet echter zonder blijkbaren invloed op de gemoederen van anderen, tot dat eindelijk zes manschappen zich kwamen aanbieden, om het veldwerk te ver- riglen. Zij zijn het die als voorwerkers van den 3<!en tot den 8slen ploeg hier tegenwoordig worden waargenomen. »Van lieverlede groeide het aantal der werkers aan tot dat het geklommen is tot een getal boven de honderd flinke rappe mannen die hier voor u gereed staan, om liet werk met lust en ijver voort te zetten, tot aan de boorden van Saramacca. (Hierop volgde een algemeen bewijs van toestemming aan de zijde der werkers.) «Welnu, mijne vrienden! ik wensch u geluk met uw besluit van de spade bij de hand te hebben genomen. De spade is een werktuig van een wonder baarlijk scheppend vermogen; gij zult op de spadeik voorspel het u, wanneer gij tot betere bezittingen zult gekomen zijn, nog eens nederzien als op den eersten grondslag van uw verbeterd bestaan. »En laat u niet meer ontmoedigen door laffe aanmerkingen van cencn nie- teling; maar volg liever het voorbeeld u door de edele voorzaten van het volk waartoe gij behoort, gegeven. «Deze, zich vereenigd hebbende om de belangen van hun land voor te staan, gelijk ge u vereenigd hebt om uwe ligchaamskrachlen aan te wenden tot ver rijking van uw land, werden door eenen Barlaimont bestempeld met den naam van bedelaars; wat deden zij? Zij spotteden met den verwateling, hingen een' bedelzak om den hals, lieten penningen slaan waarop een bedel zak gestempeld stond en droegen die als sieraad op de borst, terwijl zij zich fden naam van bedelaars of geuzen, als tccken van hun verbond in het goede toeeigenden. «De spade is heter en edeler dan de bedelzak! wat zeg ik? zij komt met den laatste in geene aanmerking. Die de spade vlijtig bezigt, baant zich een' weg naar rijkdom en zal dus nimmer de toevlugt tot den bedelzak be hoeven te nemen. Dus zij de spade onze en uwe leus en delvers uwe cercnaam. «En nu wil ik, onder afsmeking van 's Hemels besten zegen op het aan te vangen werk, de eer hebben U voor te gaan met de werkzaamheid waarop gij allen die er het eerst deel aan hebt genomen nog eens met welgcpasten trots zult kunnen wijzen," Na deze rede, groef 7,. Exc. den eersten schop gronds uit, hetwelk gevolgd werd door de verschillende autoriteiten, genoodigden en particulieren, waarna de dames zulks met den troffel verrigteden. Na den afloop hiervan trad A. M. de Montel voor, en deed, in naam der arbeiders, aan den Gouverneur, de navolgende aanspraak: «Excellentie! «De plegtige en indrukmakende wijze, waarop Uwe F.xc. de eerste proeve onzer werkzaamheden aan dit nieuwe kanaal heeft ingewijd, wekt ons op, om Uw Hoog Ed. Gestr. de hulde onzer dankbaarheid aan te bieden. Ja wij erkennen volgaarne, aan de leiding van Uwe Exe. verschuldigd te zijn, dat wij thans inet het werktuig des landmans gewapendden grond zullen beren ontwoekeren, hetgeen de weldadige natuur, tot onderhoud schenken wil. Uwe hand, Hoog Ed. Gestr. Heer! heeft de spade, weleer door ons gering geacht, tot de hoogst mogelijke waardij verheven, en uw voorbeeld heeft ons doen inzien hoezeer wij vroeger verblind en bevooroordeeld waren. Thans zien wij dankbaar lot den Algoede opdie u aan ons als een redder heeft geschonken, en wij bidden des Hemels besten zegen af voor uw behoud, voor het welzijn van uw huis, voor het geluk van Suriname, voor onze eigene welvaart Wij leggen dc belofte af, immer en altoos te zullen trachten uwe tevre denheid uwe toegenegenheid te verwerven en met lust en ijver te blijven arbeiden aan het werk hetwelk uwe belangstelling ons heeft opgedragen. «Wij bidden u de verzekering aan te nemen, dat wij steeds met innige liefde aan u zullen verkleefd zijn en dat uw naam, thans met eerbied door ons uitgesproken, in ons dankbaar hart zal bewaard blijven en onze juichtoon geheel ons leven zijn zal: Leve de Baron Baders!" welke uitroep door al de arbeiders met geestdrift werd herhaald. Daarna nam de E. G. A. Heer Procureur-Generaal Mr. P. de Kanter, het woord op en uitte den hesten heil wensch voor het welgelukken eener proeve, zoo belangrijk voor het welzijn van Suriname, met de bede, dat de Voorzie nigheid den Baron van Baders, de noodige kracht en opgewektheid moge ver kenen, om de schoonste vruchten van zijn groolsch werk in ruime mate te plukken. Hierna keerde de stoet naar dc tent terng. Z. Exc. hiehl zich eenigen tijd met de aanwezigen bezig en begaf zich vervolgens terug naar de werkplaats alwaar de delvers hun werk verrigteden onder het gejuieh Leve de Baron van Baders! Het feest werd met volksspelen besloten. De werkzaamheden aan het nieuwe kanaal worden met ijver voortgezet; men is reeds tot op 22 kettingen afstands gevorderd. Thans zijn er 200 delvers aan den arbeid, verdeeld in 20 ploegen, ieder van 10 man, waarbij een jongen als handlanger is gevoegd. 3G vrouwen, in 3 ploegen verdeeld, zijn er werkzaam, om de wegen langs het kanaal te slechten en in gereeden staat te brengen, alsmede met hel gekapte hout, in de verlenging van het kanaal, weg te ruimen. Het bosch aan hetwelk men reeds cenige dagen is genaderd, wordt door koloniale guides, in de uren waarin zij van persoonlijke dienst bij hun corps bevrijd zijn, opengekapt, en ook dit werk geschiedt naar wensch. Aan de noordzijde van het kanaal is men begonnen een veld af te perken, en rondom van waterleidingen te voorzien. Zoo wij vernemen zal het, bij wijze van voorbeeld, tot aanplanting van nopal en tabak worden gebezigd. RUSLAND. PETERSBURG, 24 October. Op grond van de nieuwe bepaling voor het bestuur dezer gemeente, zullen van den 25sten dezer tot den 8slen November de eerste vergaderingen gehouden worden van al de leden der gemeente voor de verkiezingen van stemgereg- tigde leden van den stedelijken raad; hetgeen slechts om de 3 jaren plaats heeft. Berigten uit den Kaukasus melden, dat de vijand zich bijna niet meer vertoonde en verscheiden Circassische stammen zich nog hij voortduring onder wierpen. Een belangrijk persoon die zich onderworpen hadwas de geeste lijke Soleiman Effendidie vroeger Agent van Schamyl was geweest; on derscheiden geestelijken hadden zijn voorbeeld gevolgd. ITALIË. ROME, 20 October. Men is hier in verwachting van de dingen die komen zullen. De Romei nen geven de hoop niet op, dat nog vóór den 8stCD November, op welken dag de Paus de feestelijke bezitneming van het Lateraan heeft bepaald een bekendmaking wegens verbeteringen in de staatsregeling zal worden uitge vaardigd. Er wordt veel over lrcraadslaagd maar men zegt tevens dat de partij van teruggang alles aanwendt om die maatregelen te dwarshooincn. De Romeinen zien met vertrouwen op den Paus en den Kardinaal Gizzi. Men zegt dat de Paus, eenige dagen geleden, de spoorweg-Commissie gelast heeft om de rigtingen dier wegen in den Kerkelijkun Staat onverwijld bekend te maken het publiek hoopt zulks in de volgende week te vernemen. De Paus heeft voorts verordend, dat de talrijke bedelaars en verminkten van de straten zullen worden verwijderd, alle vreemde bedelaars over de grenzen, en de iiiheemsche naar hunne geboorteplaats zullen worden gevoerd, en degenen die hier te huis behooren in gestichten in welke Home zoo rijk is zullen wor den opgenomen. NAPELS, 18 October. Het Dagblad der beide Siciliën bevat het bekrachtigd handels- en scheep vaart tractaat van 4 Julij tusschen Oostenrijk en dit Koningrijk. Alle bij-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3