Jiet voedsel der inwoners uitmaken, alle in den grond verrot zijn zoodat, indien ongelukkig de Deensclie schependie granen aanvoeren ccnig opont houd op reis leden of zich ten gevolge van tegenwinden verpligt zagen in Koorwegen te overwinteren, de inwoners der Ferro-eilanden zich zouden zien blootgesteld aan al de verschrikkelijkheden van een hongersnood. ITALIË. ROME, 19 Cctoher. Men verspreidt algemeen het gerucht, dat een leek, Prins Borghese, tot Minister van Oorlog zou henoemd zijn. De aan de Duitsche bladen gedane mededeelingals zou de Paus aan de Jesuiten verboden hebben, voortaan eenige legaten of geschenken aan te nemenis van allen grond ontbloot. Die orde bezit overigens reeds zooveel schatten, dat zulk een verbod, hetgeen bovendien op allerlei wijzen te ont duiken zou zijn, voor haar niets te beduiden zou hebben. Dezer dagen is een man in hechtenis genomen, die heimelijk afdrukken van een geschrift ronddeelde: Geschiedenis van Pius IXingedrongen Paus, een vijand van de godsdienst, en opperhoofd van liet jonge Italië. Zoodra de Paus kennis had van deze gevangenneming, liet hij den schuldige voor zich brengen en nadat hij hem met goedhartigheid ondervraagd had zeide hij tot hem: »Daar uw misdrijf mij alleen treft, zoo schenk ik u ver giffenis." Die man werd over zulk eene grootmoedigheid zoo zeer getroffen dat hij in tranen uitbarstte, zich voor de voeten des Paus nederwierp en hem aanboodde namen van de opstellers van het geschrift te noemen. Doch de Paus wilde er niets van hooren en zeide: »IIun misdrijf moge in de ver getelheid wegzinken, en moge het berouw hunne harten doordringen." NAPELS, 12 October. Het tegenwoordige in meteorologische en andere natuurverschijnselen zoo eigendommelijk jaar schijnt in den herfst deszelfs karakter niet te willen ver loochenen. Verschrikkelijke onweders en sirocco-stormen, met tropische re- gcnstrooiïienzijn sedert het laatst van Augustus aan de orde van den dag geweest. De schoone, eerst in het vorige jaar voltooide straatweg, die 80,000 dukaten gekost heeft, is in de vorige week dermate verwoest, dat dezelve niet dan in het volgende jaar zal kunnen hersteld zijn. In Oltajano, Ressina en andere plaatsen zijn de huizen onderwoeld en weg gestroomd en vele mcnschen omgekomen. De Vesuvius, die onmiddelijk na de aardbeving in Toscane, lava uitwierp, is steeds werkende, en de kleine uitbarstingen volgen elkander zoo aanhoudend op dat de krater des nachts steeds in vuur staat, en des daags de rook eene groote zuil vormt. Ook het noorden van Italië heeft zwaar door overstroomingen geleden. Brieven uit Milaan en uit Turyn meldendat de sneeuw op het gebergte door de geweldige regens gesmolten, in geheel Lombardyen en het koningrijk Sardinië de rivieren huiten hare oevers heeft doen treden. De gemeenschap tusschen de twee genoemde hoofdsteden was afgesneden naar den kant van Genua stond mede alles onder water; de Tesino en de Po hadden eene hoogte bereikt, tot welke zij in geene halve eeuw gestegen waren, en in de lage streken aan derzelver oevers stond zoo veel water, dat men over het onderge- loopen land van Pavia naar Alexandrië kon varen. ZiriTSERIillTD. ZURICH, 28 October. De Eedgenootschappelijke Staatsraad heeft eergisteren eene buitengewone vergadering gehouden, waarin besloten is, eene bezending aan de Regeringen van Wurtemberg, Baden en Beijeren te doen, ten einde vertoogen in te leve ren tegen de hooge regten door haar op den uitvoer van granen gestelden de geheele intrekking daarvan te verkrijgen, ten minste tot zoolang de dooi de verschillende Zwitsersche Regeringen in Amerika bestelde aanzienlijke hoe veelheden graan zouden aangekomen zijn. Het voorloopig Bewind van Genève was met al de vreemde Gezant schappen bij het Eedgenootschap in betrekking getreden en waren deszelfs openingen, door allen zeer goed ontvangen. PIU1ISSE\. KEULEN 24 October. Sedert 14 dagen is de waterstand van den Rhijn zoo laag, dat meer dan 100 schepen, grootendeels met granen en andere levensmiddelen bevracht, tusschen bier en Rotterdam moeten blijven liggen. De ladingen zijn gedeel telijk voor deze stadgedeeltelijk voor plaatsen aan den Midden- en Boven- Rhijn bestemd. De Staten van het Tolverbond hebben den uitvoer van aardappelen naar Frankrijk, België, Nederland en Zwitserland verboden. Niet alleen de Kamer van Koophandel alhier, maar ook die van Aken, Eupen en onderscheiden andere plaatsen hebben de Regering verzochtde noodige stappen te doen, ten einde aan Pruissen door Nederland dezelfde voor- deelen worden toegestaanwelke het aan Belgie verleend heeft. Uit Frankfort meldt men, dat ofschoon de oogst geheel was ingezameld en goed uitgevallende graanprijzen echter zeer hoog bleven ook de wijn die zoo overvloedig en voortreffelijk is, was zeer duur. ENGELAKB. LONDEN31 October. Bij een besluit in Rade is het Parlement nu wederom van den 4(lcn dezer tot den 12den Januarij verdaagd. Alhier heeft zich dezer dagen eene zeer aanzienlijke maatschappij ge vormd welke uit de voornaamste reeders, kooplieden en kapitalisten bestaal en ten doel heeft om de zoo gedrukte Engclsche walvisch- en robbenvangst op te beuren en met groote kapitalen te doen uitvoeren. In 1821 bezat En geland nog 159 Groenlands- en 164 zuidzeevaarders, terwijl thans slechts 44 schepen van de eerste en 41 schepen van de laatste klasse op de vangst ui'- gaan; de Vereenigde Staten daarentegen ruston niet minder dan 735 vaartui gen tot de traanvisscherij uit. De nieuwe Maatschappij gaat van den juisten grondregel uit, dat deze tak van nijverheid slechts dan beloont, wanneer hij op eene groote schaal wordt aangelegd en zoo aan de ondernemers den tijd taal, om uit vele verliezen en winsten eene doorsnede te maken, waartoe enkele particulieren zelden de noodige geldmiddelen bezitten en dat verder eene groote vloot walvischvangers, welke onder eene gemeenschappelijke leiding werkt, eene hetere jagt zal maken, dan enkele vaartuigen. De ondernemers hebben reeds van de kroon een charter verkregenen kunnen over zeer aan zienlijke geldsommen beschikken. De onderneming is behalve voor den han del ook van zeer veel belang voor de zeevaartdaar de walvischvaart eene matrozenschool is. In het noorden van ons land hebben overstroomingen aanzienlijke schade toegebragtuit New Castle berigl men, dat de brug op den Noorder spoorweg ingestort en een gedeelte van den weg door hot water was weggespoeld. De thee-cultuur in onze Oost-Indische bezittingen breidt zich meer en meer uitmen stelt de Assam-thee reeds boven de Chineschezoodat de eerste reeds 30 pCt hooger dan de laatste verkocht wordt, tiet verbruik van thee neemt hier zeer toe. In Ierland blijven de ongeregeldheden steeds aanhouden; in de omstre ken van Eirr had het gemeen 50 wagens met meel beladen geplunderd; ook in het Graafschap Tipperary was de orde gestoord. Bij de klagten over den nood in Ierland verneemt men niet zonder be vreemding, dat ook van daar aanzienlijke partijen graan, erwten en boonen in de Britsche havens worden ingevoerd. Werkelijk is de oogst van die vruch ten ook daar te lande zeer goed uitgevallen, en is de onder een deel der be volking heerschende behoefte slechts het gevolg eensdeels van het op nipuvv mislukken van de aardappelen-teelt, anderdeels van het gebrek aan middelen, om zich ander, daar minder gebruikelijk en kostbaarder voedsel aan te schaffen. De Sultan van Borneo Proper had een zeer onderdanigen brief aan tl. M. geschreven, en de Minister Palmerslon voorschriften naar Indie gezonden, vol gens welke de Regering thans er geen bezwaar meer in vindt, om eene Brit sche nederzetting op Laboan te vestigen. FRANKRIJK. PAPiIJS, 1 November. De Regering zet de toebereidselen voort lot eenen krijgstogt naar Mada gascar aanzienlijke sommen en groote voorraad van steenkolen en leger- behoeften zijn reeds uit Havre naar Bourbon verzonden. De Maarschalk Bourmont, onder wiens bevelhebberschap Algiers in 1830 veroverd werd, is in den ouderdom van 73 jaren overleden. Het Committé van Fransche, Engelschc, Ilollandschc en Belgische hou ders van Spaansche fondsen zal, geholpen door de welwillende en verstandige ondersteuning van de Fransche Regering, zich naar Madrid begeven, en, naar wij hopen, van de Spaansche Regering verkrijgen, hetgeen de eer en het be lang voor de toekomst niet toelaten te weigeren, te weten: eene erkenning, bepaalde regeling van de schuld, en de betaling der renten. De wateren der Loire zijn weder grootendeels in hunne" bedding terug gekeerd en allerwege ontwaart men eene daling. De inteekening voor de ongelukkigen bedroeg, gedurende de twee eerste dagen, alhier reeds 200,000 lis. Men kan nu de grootheid van den ramp ontdekken die de bloeijende vel den van Frankrijk geteisterd heeft. De lange voorstad van Orleans naar Olivet is geheel omgeworpen, maar vooral is de verwoesting groot bij dc zamenvloeijing van den Loiret, op de ruimte tusschen den dijk der Loire en de helling van Saint-Milaire-Saint-Mesmin de vernieling eener belegerde stad zoude aan eene landstreek geen treuriger aanzien geven kunnen. Alle wateren in de valei der Loire waren tot eene schrikbarende hoogte op gestuwd, en moesten eenen uitweg vinden; toen heeft zich te Saint-Privé eene groote opening gevormd, en hebben de wateren zich in de Loire geworpen, met eenen val van 1,50 el. Een groot aantal huizen is verwoest of vernield, schuren, stallen, muren, tuinen, boomen zijn verdelgd; er is slechts eene kale vlakte overgebleven. De schade is ontzettend groot. De verwoestingen in het departement der Loire zijn ontzaggelijk. In de ge meente Balbigny zijn 38, in die van Epercienne 47 huizen ingestort; 1,500 personen te Roanne zijn zonder dak, daar 120 huizen in die stad zijn omge worpen. De entreposeur van den tabak heeft voor 85,000 frs. van die koop waar verloren. In het departement der Haute Loire, is een dorp geheel vernield en bedol ven onder het water. Het getal der dooden bij deze ramp is minder dan waarop het geschat werdvoor zoo ver bekend isbeloopt het niet meer dan een 20-tal personen. BELC-IE, BRUSSEL, 1 November. De Koning heeft den invoer van alle vreemde meelsoorten tot den lslen De cember vrijgesteld; er zal slechts een regt van 10 centimes per 100 Ned. geheven worden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3