BÜÏTENLANDSCHE BERIGTEN. Men verzekert op nieuw flat de Regering bezig is de moeijelijkhcden op te heffen die nog aan het verlangen der Kamer tol nadere opheldering der O. I. rekening in den weg staan. De bewering, dat uit de koloniale fondsen uitgaven bestreden worden, die eigenaardig behoorden voor te komen op het Xï^e hoofdstuk der staatsbegroo- ting, is meermalen van regeringswege wederlegd geworden. Daaromtrent weet zij niets nieuws voor te brengen. De in deze aanmerkingen beduelde restitution van stortingen in de Indische kas zijn bij de algemeene rekening gesplitstomdat zij aan verschillende in stellingen en personen hebben plaats gehad. De restitutie van 6,368.218.21 was uitsluitend verschuldigd aan de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Met die, welke ter somma van 169,936.79 zijn uitgetrokken, had die Maat schappij niets gemeens. Het voorschot tot geheele kwijling waarvoor de stoomboot Laurens Koster is overgenomen, is bevolen bij Koninklijk besluit. De wcnsch om, in ver band lot de veilingen van koloniale producten, de vervoermiddelen op den Rijn krachtig te verbeteren, gaf er aanleiding toe. Het voorschot (oorspron kelijk 260.000) beeft gediend om eenen stoomsleper te bonwenvoor de dienst tusscbeu Lobilh en Keulen. Die dienst, in October 1838 begonnen, is in bet begin van 1841 gestaakt. De verrekening van het voorschot beeft plaats gehad als volgt: een beloop van ƒ200,000 is gekort van den koopprijs van de reeds naar Java vertrokken stoomboot Batavia, bestemd voor de paket- vaart tusschen die haven en Singapore; bet saldo van ƒ60,000 is gekwe ten door de overname van den Laurens Koster. Van de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij is in bet jaar 1834 gekocht een voor Oost-Indic bestemd stoomschip. Van den koopprijs 350,000) is de eerste termijn f 100,000) betaald. De verdere termijnen waren eerst in vorderbaar na de vervulling van zekere voorwaarden, onder anderen van de aankomst van bet schip te Batavia. Dat vaartuig (de Pj lades) is cenige uren na dcszclfs vertrek naar Indië (in 1835) vergaan. Op grond van het vervol gens voorgevallene, hebben de leveranciers hunne ongehoudenheid beweerd, om den ontvangen termijn terug te geven. Die zaak heelt nog niet gebragt kunnen worden tot een goed einde. Het Departement der Marine bezat geene stoombootnoch te Amsterdam noch aan den Helder, noch te Medemblik voor de oefening der adelborsten. De stoomboot Laurens Koster is bestemd om in deze behoefte te voorzien. Ten aanzien van de zoogenaamde O. I. schuld, kan men slechts herbalen wat in het vorige jaar is geantwoord. Zoolang er nog obligation bestaan (en deze zijn er nog ten bedrage van ƒ14,748,400) zal do intrekking der wet van 24 April 1836 moeten uitgesteld blijven. De beraadslagingen over dit ontwerp zijn bepaald op morgen ochtend ten 11 ure. In de Zitting van de Tweede Kamer van beden is ingekomen een verzoek van den Heer Baron Sloet tot Oldhuis, om bij de te doene keuze voor den lloogen Raad niet in aanmerking te komen. Wordt bepaald, dat de zamen- stelling van de lijst der Candidaten tot dat einde zal plaats beltben na afloop van bovengemelde beraadslagingen. ROTTERDAM, 1 November. Men verneemt uit goeder band, dat Z. M. een besluit beeft geteekend waarbij bet primitive plan om bet station van den Khijnspoorweg te plaatsen achter den Haringvlietmet verlenging van den weg langs de Maas naar de Plantage, wordt vastgesteld en dus thans een einde gemaakt is aan alle ver dere weifelingen en onzekerheid. In den nacht van den 31ste" October, klonk door onze straten bet ge roep, brand! en men vernam aldra, dat een korenmolen op den Binnenweg, toebehoorende aan de HH. Punt en Lokkerhol, in brand stond. Het vuur, onder in den molen, waarschijnlijk door het hroeijen van hit hooi ontstaan, nam spoedig zoodanig de overhanddat aan geen redden van denzelven te denken viel en men zich alleen moest hepaleri tot het hehoud der belendende huizen en woningen. De brand was zoo lievig, dat binnen een uur de kap in volle vlam stond en dezelve aldrabenevens de brandende roedenmet een geweldig gedruisch nederstortten. Ten half drie ure was men den brand genoegzaam meester, doch den geheelen morgen door smeulde het vuur nog, zoodat de voortdurende aanwezigheid van spuiten vereischt werd. Een der molenroeden viel op het dak van een nahijslaand klein huisje, doch veroor zaakte weinig schade. Gelukkig heeft men geene menschenlevens te betreuren, maar een paard en eene aanzienlijke hoeveelheid granen zijn vernield. PURMERENDE30 October. Er zijn hier zoo vele zieken, dat bijna alles stil staat. Er heeft voorleden Zondag geene openbare Godsdienstoefening plaats gehad, omdat de Predikanten ziek waren; van de Stads-burgerschool liggen de hoofdonderwijzers en de on dermeester aan de koorts; van ruim 200 scholieren komen er geen 100 school. De jonge jufvrouwenschool staat stil, omdat de onderwijzeres ziek is. Van de armenschool liggen beide de meesters krankzoodat een kwcekeling daar school houdt. Er zijn huisgezinnen, waar van de zeven personen zes aan de koorts ziek liggen; gevaarlijk zijn echter de ziekten niet. Eenige oude lieden be zwijken er onder, weinig jonge lieden, doch die ziek zijn geweest kunnen niet goed op hun verhaal komen en krijgen gedurig de koorts terug. Door geheel Waterland is het eveneens gesteld. EINDHOVEN, 29 October. Gisteren heeft hier met veel plegtigheid de opening van het Eindliovens kanaal plaats gehad. Reeds liggen een aantal wel bevrachte schepen in onze haven. CHINA. HONGKONG, 28 Auguslns, De laatste opstand te Canton heeft aanleiding gegeven tot eene briefwisse ling tusschen den Britsehen Consul en de Britsche handelaars. Deze beweren dat krachtens de verdragen steeds een Britsch schip te Canton moet station- neren, oru de Britsche onderdanen des noodig te beschermen; de Consul was van meening, dat het te Whainpoa moest liggen, dat beschouwd wordt als de haven van Canton hoewel op 10 mijlen daarvan verwijderd. Sir John Davis heeft aan de begeerte van de handelaren toegegevenen een stoomschip naar Canton gezonden. De handelaars van hunne zijde, heb ben om de aanvallen van het Chinecsche graauw te wederstaanzich in re- geinenten gevormd, en oefenden zich in den wapenhandel, hetgeen een heil zamer» invloed uitoefende. Sir John Davis zou Japan bezoeken, om handels betrekkingen aan te knoopen, tloch zal dit uitstellen tot na de komst van den admiraal Inglefield, zoodat men denkt dat de Amerikanen, Franschen en Deenen, de Engelschen vooruit zullen zijn. De volgende proclamatie betrekkelijk de teruggave van het eiland Ciiusan is uitgevaardigd Het eiland Chusan aan den Keizer, volgens de bepalingen van het verdrag, teruggegeven zijnde, wordt niet meer beschouwd, als een der havens, waar mede de handel veroorloofd is. Dientengevolge worden de Britsche onderdanen verwittigd, dat, na den 22steu dezer, allen die zich naar het eiland begeven zullen, aan de straffen hij art. 4 van het verdrag bepaald, zullen onderwor pen zijn. De Keizer heeft bij een onlangs uitgevaardigd edict in de vijf havens van zijn rijk, die voor de Europeanen geopend zijn, de oprigting van beurzen be volen, en tevens makelaars daarbij benoemd. Deze laatste zullen belast zijn met de tusschenkomst in de handelszaken, welke tusschen vreemdelingen en Chinezen gesloten worden zij zullen insgelijks heiast worden met de herleiding der vreemde munten, die in het hemelsche rijk worden toegelaten, tot Chi- nesche munten, ©©ST-IN15IE. Uit het overzigt van den handel van Java,en Madura blijkt, dat de geheele uitvoer heeft bedragen in 1844. 71,963,708 1845- 67,544,309 dus minder in 1845 4,419,399 In 1844 heeft de totale uitvoer bedragen71,963,708 i) invoer - 36,479.663 dus meer uit- dan ingevoerd in 1844 35,484,045 In 1845 heeft de totale uitvoer bedragen67,544,309 invoer v - 36,900.150 dus meer uit- dan ingevoerd in 1845 30,644,159 De particuliere uitvoer heeft bedragen in 1844 f 26,617,506 invoer - 25,342,343 dus door particulieren meer uit- dan ingevoerd 2,275,163 De particuliere invoer heeft bedragen in 1845 27,091,801 uitvoer - 24,372,976 dus door particulieren meer in- dan uitgevoerd f 2,713,825 VEREENIRDE STATEN. NEW-YORK, 16 October: Het hoofdleger, hetwelk onder Generaal Taylor in Mexico is binnengerukt, heeft zich den 24sten September, na een driedaagschen hevigen strijd, van Monterey, de hoofdstad van Nienw-Leon, bij capitulatie meestergemaakt. De hoofd-voorwaarden der capitulatie zijn: dat de Mexicaansche bezetting met krijgseer uit Monterey zou uittrekken, tot achter eene lijn in de rig- ting van de stad Linares, en dal onze troepen gedurende de eerste 8 weken die lijn niet zouden overschrijden. Er is alzoo een wapenstilstand op dat pnnt geslotendie echter aan de goedkeuring der beide regeringen onderwor pen moest worden. Deze overeenkomst was echter door onze Regering niet goedgekeurdmaar zij had aan Generaal Taylor bevel gegevenom den wapenstilstand op te zeg gen en zijnen togt voort te zetten. EGYPTE. ALEXANDRIE, 9 October. De Nijl heeft eene tot nu toe ongekende hoogte bereikt, waardoor de in de nabijheid der rivier te veld staande gewassen veel geleden hadden en zoo goed als verloren waren gegaan. De boonenerwten en andere levensmiddelen waren, ten gevolge der berigten uit Engelandaanmerkelijk in prijs gestegen. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 19 October. Een brief van de Ferro-eilandenvan 22 Sept. meldt, dat de oogst vara alle veldvruchten dit jaar is mislukt en dat de aardappelendie grootendeels

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2