Jumhus heeft u meester doen worden over een uitgestrekt, maar woest en ter naauwernood door wilde stammen bevolkt land; maar de vrije handel zal eenc beschaafde wereld voor uwe ondernemingen openstellen en al de natiën zullen zich beijveren, om u de onderscheiden iabriekaten van hare nijverheid en van haar vernuft toe te voerenin ruil van de overvloedige voortbrengselen van uwen overheerlijken vruchtbaren grond." Hierop, een papiertje uit zijnen zak nemende, heeft de lieer Cobden met ecne zeer goede uitspraak de volgende woorden daarvan in het Spaansch voor gelezen sik eindig mijne Heeren, met het brengen van dezen toast op het algemeen zegevieren van de vrijheid des handels, die de beste waarborg voor den vrede der wereld is." ITALIË. ROME, 12 October. Het Pauselijk bewind heeft, uit aanmerking dat in sommige deelen des lands de oogst niet voordeelig is geweestde handelaars in granen genood zaakt, om hunne prijzen te verlagen, zoodat ook die van het brood eenc ver mindering zouden ondergaan. De onlangs plaats gehad hebbende inhechtenisneming van cenige aan zienlijke geestelijkenis het gevolg gewepst van een huiszoeking te Ancona bij een hooggeplaatsten geestelijke gedaanbij wien gewigtige papieren in beslag ïijn genomen, Het gerucht loopt, dat de Aartsbisschop van Turyn aan aanvallen van krankzinnigheid lijdt. Men schrijft zulks toe aan verdriet, over de troonsbe klimming van den nieuwen Paus en vooral aan de ontevredenheid, welke de maatregelen van Pius IX in het belang zijner onderdanen bij hem verwek ken. De Aartsbisschop van Turyn is een ijverig aanhanger der orde van de Jcsiiitcn. Sedert eenige dagen zijn de Bisschoppen van Asti en van Goree in parlihus ontoegankelijk. Censeur de Lyon-) BOLOGNA, 8 October. Eergisteren is bier berigt van Iïome aangekomen dat de Heer Silvani, een der uitstekendste Regtsgeleerden die als lid der voorloopige Regering in 1834 het land had moeten verlatenweder in zijnen |Leerstoel bij de Hoogeschool is hersteld. Men hoopt dat den Heer Orioli desgelijks weldra eenen Leerstoel te Rome of alhier zal worden ingeruimd. SLEES WIJK. 22 October. Gisteren zijn de Stenden geopend. In de boodschap der Regering wordt van de Open Brieven omtrent de staatkundige betrekking van dit Hertogdom met Denemarken geene melding gemaaktmaar wel gesproken van den ijver der Vergadering voor het welzijn des lands; tevens wordt te kennen gegeven, dat de Regering op weinige uitzonderingen na, in geene bijzondere voorstellen kan treden. In de eerste zitting is reeds een voorstel van een der leden ter tafel gebragtom den Koning te verzoeken de Open Brieven in te trekken en een ander, dat hij het tegenwoordig stelsel van Regering veranderen en raadgevers om zich verzamelen zou, die het vertrouwen des lands genieten. PRUIS SEX. BERLIJN, 23 October. De tweede Synode der Vereenigde Duitsch-Katholijke gemeente in de Pro vinciën Brandenburg, Pommeren en Saksen, en uit verschillende naburige landen wordt thans te Maagdeburg gehouden. HESSEX-DARRSTADT. MAINTZ, 25 October. De wijnoogst is hier geëindigd die oogst mag een dubbelde genoemd wor den want sedert menschen geheugen is er nimmer zooveel wijn geweest als in dit jaar. De waarde van den in Rijn-Hessen geoogsten wijn wordt op 15 milliocn guldens berekend, en de hoeveelheid op 100,000 stukken. Men tw jlëlt geenszins aan de voortreffelijkheid van den wijn van dit jaar, daar de most overheerlijk is en zeer spoedig tot gisting overgaat. EXGELAXD, LONDEN, 25 October. Voor eenigen tijd had men bij het lossen van het schip Portia, in de haven van Norfolk het ongeluk dat een pak met 2.1G0 oneen goud in zee viel. Met behulp van de duikerklok slaagde men er in, deze schatten op eene diepte van 5 vademen weder boven te krijgen. Aan den voortreffelijken duiker, die zich met dit waagstuk belast had, werden 500 oneen aangeboden. De Heer Lassal te Liverpool heeft den 3(len dezer eenen ring om de nieuwe planeet en eene maan bij dezelve ontdekt. FRAXKRIJK. PARIJS, 27 October. Dc Hertog van Aumalc is den 26stcn dezer uit Spanje alhier wedergekeerd. De sedert eenige dagen in omloop zijnde geruchten van het aftreden van den Maarschalk Soult, als Voorzittend Minister en zijne vervanging door den Minister Guizotworden bevestigd. Gedurig ontvangt men nog treurige berigten omtrent de overstroomin gen door de Loire veroorzaakt. De schade moet zeer groot zijn de Minister van Openbare werken, die alhier weder van de plaats der verwoestingen is teruggekeerd, berekent ze op meer dan 100 mill, fr., ter welker gedeeltelijke dekking hij een crediet zou aanvragen. Onderscheidene inschrijvingen worden reeds gedaan om in den nood te hulp te komen zoo heeft onder anderen de maatschappij voor den spoorweg van hier naar Orleans voor 30,000 fr. inge schreven. Aanvankelijk had Z. M. bij onderscheiden ordonnantiën een crediet van 5,400,000 fr. aangewezen, om in de eerste behoeftën van de ongelukkiger! te voorzien. Alle feestelijkhedendie bij gelegenheid der terugkomst van den Hertog van Montpcnsier met zijne gemalin uit Spanje zouden plaats heb ben, zijn afgezegd. Er zijn ten minste 5h 600 huizen op verscheiden plaatsen ingestort, ter wijl een even groot aantal zoo zwaar geleden heeft, dat men dezelve zal moe ten afbreken. Onder de zonderlinge verschijnsels door welke stormen en onweders, die den watersnood berokkend hebben gekenmerkt zijn geworden behooren onder anderen de roode regens, die men in de middeneeuwen voor bloedre gens hield; liet is vooral in de omstreken van Valence, dat deze waargeno men zijn geworden; men houdt het er voor, dat het eene roode kleistof moet zijn, die door de dwarlwinden opgenomen, zich met de onweerswolken ver mengd heeft, en met den regen weder op de aarde is komen nedervallen. Uit verschillende berigten nopens den oogst, bij den Minister van Koop handel ontvangen, blijkt dat de oogst van het koren 4 minder bedraagt dan gewoonlijk, doch dat de hoedanigheid zoo voortreffelijk is, dat hel verlies op niet meer dan T'^ kan gebragt worden. In den Coutrier de Lt/onvan den 22st0H, wordt gemeld, dat dien dag aldaar het gerucht liepdat Bazel het voorbeeld van Genève gevolgd had, en dat men daar in de stralen hardnekkig aan het vechten was. Heden wil men het berigt ontvangen hebben, dat het bestuur in de stad Bazel om ver geworpen is. Brieven uit Genève van den 24sten melden, dat bij de verkiezingen voor den nieuwen Grooten Raad de radicale partij de bovenhand behouden en meer dan J der stemmen bekomen had. De berigten uit Portugal, dat de noordelijke provinciën zich tegen het nieuwe Bestunr verklaard hadden, worden bevestigd ook de krijgsmagt, die zich aldaar bevond, had zich voor de Junta's verklaard, die den zoon der Koningin Don Pedro V als Koning onder een Regentschap wilden. 7.. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde Gemeenten te Kolhorn, Woldendorp, en Sprang uilgebrag'e beroepen op DD. A. liege man, te Waal en Koog op Texel, F. W. van Sonsbeek, te Stitswerdcn den Candidaat W. A. van der Linden. REURSPRIJS van SCHULDBRIEYEJN. WOENSDAG, 28 OCTOBER. 2} pCt. 3 4 4 4 J 3i Nederland, Werkelijke Schuld. a Dito dito Dito dito O. I. Leening Amortisatie Syndicaat. Dito dito Handel-Maatschappij Haarlemmermeer Aandeelen Rijn-Spoorweg Aand. Holl. Spoorweg Maatschap. Belgis Certificaten Dito Dito Dito. bij Rothschild Spanje, Leen. bij Ardoin van 85 M Dito bij dito, onbep. stukken. Dito Binnenl. a 6 m Coupons Ardoins Portugal, te Londen Rusland, Obi. Hope 1798 en 1816 Dito dito 1828 en 1829 Ccrt. bij dito 1831 en 1833 Dito bij Hope Dito bij Stieglitz C° Certificaten te Hamburg Inschrijving in Assign. Certificaten van dito Polen, Certificaten Dito Aandeelen met Loting 11. Dito dito500 Pruissen Loten van 50 R. Oostenrijk, Oblig. WeenerBank. 5 pCt. Idem4 Oblig. Metalliek5 Idem2* Aandeelen 28 Mei 1834 500 Idem 1 April 1839 250 Napels, C'ertif. bij Lam. en Bouw. a 5 pCt. Brazilië, 1843 5 Amerika 6 Dito Bankactiën5 Mexico,5 Venezuela2 300 Laagst, koers. Hoogst.koert. 5844 59,'* 7O4 7044 92 4 9244 CO CO 173| 173J 194 184 19r°(i 3214 33tV 18| 19 42J 43 1044 1044 1044 1044 964- 88» 874 88 70 J 1054 924 864 011 --v 424 Gebleves. 59 701 924 1734 33 T 42'

Leydse Courant | 1846 | | pagina 4