tint; san 4 voorgesteld welk voorstel dooi' den Heer fledermeyer van Ro senthal ondersteund is. De Heer de Man, lid der Commissie, heeft daartegen aangevoerddat liet gevoelen over het tractaat zelf door de voorgestelde zin snede niet werd geprejudiciëerd. Hel voorstel tot weglating is met 32 tegen 15 stemmen verworpen en de zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. Op 5 heeft de Heer de Kempcnaer een amendement voorgesteldstrek kende om deze zinsnede aldus te lezen: Wij zijn evenwel overtuigd, dat het tijdstip daar is, waarop een vrijzin nig stelsel ten aanzien van de belasting des handels de hulp kan doen ontbe ren, die tot dusverre in het sluiten van traclalcn van handel en scheepvaart werd gezocht." Voor dit amendement hebben gesproken de Heeren van Gultstein Luzac en Verwey-Mejan tegen hetzelve de Heeren de Man, Gevers van Endegeest en Dujmaer van Twist, leden der Commissie, liet amendement is daarop verworpen met 32 tegen 14 stemmen, en de oorspronkelijke aangenomen met 44 tegen 2 stemmen. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over het ontworpen adres van antwoord op de Troonrede voortgezel De 6 tot 9 van het ontwerp zijn zonder hoofdelijke aanvraag goedgekeurd. Dij de behandeling van 7 betrekkelijk de koloniënhebben echter do Heeren van Kijchevorselvan Goltstein en Duyrnaer van Twist liet woord ge voerd, de heide laalstcn om de heteekenis te doen kennen, welke zij aan de voorgedragene bewoordingen hechtten, en de eerste om op zijne vroegere be denkingen ten aanzien van het gebeurde op Rornco terug te komen en zich voor te behouden van daaromtrent bij de eerst voorkomende gelegenheid nieuwe ophelderingen van 's Konings Minister te vragen. Bij de behandeling van 10, waarin gesproken wordt van den aanbouw van stoom-oorlogschepen en volgens het ontwerp de wensch werd geuit, dat de overwegingen daaromtrent eerlang" eene uitbreiding onzer zeemagt ten gevolge niogten hebbenheeft de Heer de Kcmpenaer voorgesteld om dat woord eerlang" door het woord: «spoedig" te vervangen. Dit amendement is inet 33 tegen 13 stemmen verworpen en daarna is de oorspronkelijk voor gedragene zinsnede zonder hoofdelijke omvrage goedgekeurd. 11 heeft tol vrij langdurige beraadslagingen aanleiding gegeven. Zij luidde in het oorspronkelijke ontwerp aldus: «liet binnenlandseh bestuur, aan welks ordelijken en regclinaligcn gang voor het welzijn der ingezetenen zoo veel gelegen is, heeft het lang aan een blijvend hoofd ontbroken. Uwe Majesteit heeft onlangs daarin voorzien. 4Vij koesteren den wensch, dat, met een helderen blik in de wezenlijke behoeften van onzen tijd, al datgene tot stand moge worden gebragt, wat dienen kan om dezelve te bevredigen." Drie amendementen zijn op deze paragraaph Voorgesteld, namelijk 1». Een van den Heer van Heioma, strekkende om de zinsnede aldus te lezen: «liet binnenlandseh bestuur, aan welks ordelijken en regelmatiger! gang voor het welzijn der ingezetenen zoo veel gelegen is, bleef gedurende cencn geruimen tijd verstoken van een blijvend hoofd. Uwe Majesteit heelt evenwel nu onlangs daarin voorzien door zie benoeming van eenen Minister van Binnenlandsehe Zaken, en wij mogen daarom de hoop koesteren, dat vele belangrijke wets-ontwerpenzoo als die betrekkelijk het stem- en kiesregt, de ondersleuning van hehoeftigende schutterijen en meer andere die in de vorige Zitting ingetrokken zijn geworden, in deze weder aan onze overwegin gen zullen worden aangeboden. Wij uiten wijders zien wensch, dat, met een helderen blik in de wezenlijke behoeften van onzen tijd, al datgene tot stand moge worden gebragt, wat dienen kan om dezelve te bevredigen." 2°. Een van den lieer van Goltstein, die de aldus wilde hebben gesteld: «De ordelijke en regelmatige gang van liet hinnenlaiidsch bestuur is voor hel welzijn der ingezetenen van liet hoogste belang. Wij wenschen daarom, dat de moeiji lijkhedenwelke hetzelve belemmeren, mogen iwotden opgehe ven es met een helderen blik in de wezenlijke behoeften van dezen lijd al die vereenvoudigingen en verbeteringen tot stand mogen worden gebragt, die gevorderd worden om dezelve te bevredigen." 3°. Een van den Heer Romnic, strekkende om de aldus te lezen: «Aan oenen ordelijken en regelmatiger! gang van de onderscheiden takken van het binnenlandseh bestuur is voor het welzijn der ingezetenen veel gelegen. Wij koesteren dim wensehdat, met een helderen blik in behoeften van den te- genwoordigen lijd, al datgene tot stand worde gebragt wal dienen kan om dezelve te bevredigen." Het amendement van den Heer van Goltsteindat het eerst in hoofdelijke omvraag is gebragt, is verworpen met 44 tegen G stemmen; dat van den Heer Bomme verworpen met 2G tegen 23 stemmen en dat van den Heer van Heioma met 47 tegen 2 stemmen. Daarna is de door de Commissie voorge stelde met 30 tegen 10 stemmen goedgekeurd. Op de 12lle over de verbetering onzer staatsinstellingen heelt de Heer de Kempenaar een amendement voorgesteldstrekkende om die aldus te lezen: «Wij vertrouwen, dat de overweging daarvan zal medewerken, om d.: overtuiging die bij ons bestaat, ook hij Uwe Majesteit te vestigen, dat de noodzakelijkheid eener herziening der Grondwet aanwezig is." Na langdurige beraadslagingen is dit amendement met 31 tegen 15 stem men verworpen, waarna de oorspronkelijke voorgestelde paragraaph met 38 tegen 10 stemmen is aangenomen. De Heer Nedermeyer van Rosenthal had, na de verwerping van liet amendement, voorgesteld, oin die paragraaph thans geheel weg te laten. Ook de 13,le en 14,|e over liet onderwijs en de belangen van handel en nijverheid zijn nog afgehandelden na het verwerpen van onderscheidene amendementen in overeenkomst met het ontwerp vastgesteld. 15 is goedgekeurd. Ten aanzien van 1G is door den Heer Modderman als amendement voor gesteld, deze zinsnede als volgt te lezen: «Wij zijn bereid de aanvankelijke bestendiging der wettelijke bepalingen, tot aanmoediging van den invoer van levenmiddelen, in dadelijke en ernstige overweging te nemen." Door den Heer Kien is als amendement voorgesteld, achter de deze zinsnede te laten volgen; «Wij koesteren de hoop, dat weldra in overweging moge worden ge nomen of niet de vrijheid van den Graanhandelterwijl zij meermalen ten waarborg strekte tegen een mogelijk gebrek iu onzen eigen boezeinen de broodprijzen hier te lande lager dan hij de naburen waren, medewerken zal, dateven als vroeger, de Ncdcrhindsche havens zoude kunnen bevestigd wor den in het voorregt de koorn mark ten te zijn van geheel Europa." Na eenige beraadslaging is het amendement van den Heer Kien verworpen met 31 tegen 15 stemmen. Het amendement van den Heer Modderman wordt verworpen met 25 tegen 22 stemmen. Daarop is de oorspronkelijke 16, onveranderd, aangenomen met 45 stem men tegen 1, die van den lieer Hoffman. 17. De Heer Verwey-Mejan stelt als amendement voor, aan het slot der zinsnede te voegen: «terwijl wij hopen, dat het steeds vermeerderen der openbare inkomsten, van de uitbreiding der Nationale welvaart zal kunnen getuigen." Ook dit amendement wordt verworpen met 3G legen 10 stsmmen. 18 wordt, zonder beraadslaging, met 40 tegen 6 stemmen aangenomen. 19 wordt, na eenige discussie, aangenomen met 34 tegen 12 stemmen. 20. Een amendement van den Heer van Goltstein, strekkende om hel geheelc gedeelte van de zinsnede, betrekking hebbende tot den wenseh we gens de herziening van de militaire wetboeken weg te latenwordt verwor pen met 41 tegen 5 stemmen. Een amendement van den Heer Schooneveld, om den wensch nopens de militaire wetboeken weg Ie laten en die naar eene algemeenc politie-wet er voor in de plaats te stellen, wordt met 38 tegen 8 stemmen aangenomen. Daarop wordt de 20sle zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 21. Na eenige beraadslagingen, wordt, op voorstel van den lieerde Kempenaer, met 31 tegen 14 stemmen besloten, deze geheele weg te laten. Ook de Commissie had zich met dal voorstel vereenigd. Die weglating had ten oogmerk, om voor te komen, dat men aandringen zou op de aanbieding van ontwerpen, ter uitvoering van art. G der Grondwet, hetgeen minder doelmatig geoordeeld wordt, nadat de Kamer de wensch tot herziening der Grondwet, op nieuw had geuit, en nadat het in vorige jaren is gebleken dat die wetten niet behoorlijk zijn tot stand te brengen, dan na zoodanige herziening. 22 en 23 wordenzonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eindelijk wordt het geheele Adres, zoodanig als het gewijzigd is, in omvra»e gebragt cn aangenomen met 34 tegen 12 stemmen. Het aangenomen Adres zal aan de Eerste Kamer worden verzonden. De Voorzitter benoemt den Meer Kienomwanneer het Adres door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen zich met de Commissie van het Adres te voegen hij de Commissie der Eerste Kamer, #m liet aan Z. M. aan te bieden. Daarna gaat de Vergadering uiteen. 29 October. De Afdcclihgen zijn heden vergaderd geweest over de onlwcrpeh van wet tot aanvulling der middelen en tot regeling van het Koloniaal batig slot over 1845. In de Zitting van heden, is uit gebragt liet algemeen verslag nopens het ontwerp, tot verlenging der wet tot aanmoediging van den invoer van levens- middelen. Daaruit blijkt, onder anderen, dat de Commissie van Rapporteurs, na het vaststellen van het verslag, in overleg getreden zijnde met het hoofd van hel algemeen bestuur, waartoe het ontwerp van wet behoort; heeft ont vangen de volgende mededeeling «Dat het stellig voornemen der Regering is, om de vraag wegens de graan wet, nadat haar stelsel daaromtrent bepaald zal zijn, doch zeker nog in den loop der Zitting, ter behandeling hij de Staten-Generaal te brengen, gelijk zulks trouwens reeds blijkt uit den hij het wets-ontwerp vastgestclden termijn." ZWOLLE, 27 October. Daar de menigvuldige ontwerpen van spoorwegen in ons Vaderland die of reeds toegestaan, of in ernstige overweging zijn, ieder oogenhlik ter sprake komen, kan een beknopte hahdkaart, welke benevens de reeds bestaande sporen, die ontwerpen bevat, niet anders dan welkom zijn. Zoodanig eene Spoorwegkaart van het Koningrijk der Nederlanden ziet thans het licht bij den fleer J. Zechuisen Jr., waar de bestaande, in aanbouw, toegestane en aan gevraagde Spoorwegen zijn getcekend. Daarenboven staan er de toegestane vaarten door Drenthe en die langs Koevorderi cn Meppen op aangclcekend. ASSEN, 26 October. Eenige ingezetenen dezer stad hebben lieden een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarhij 't wcnschelijke van dé invoering der vrijheid van handel voor

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2