LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt YRIJDAG, 30 OCTOBER. uit Zaturdag avond. N°. 130. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar j de afzonderlijke nommcrs worden tegen 11) Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL, hetwelk Gratis wordt uitgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 29 October. Wanneer zullen onze straffen menschelijker worden Onze stad was giste ren weder het scbouwtooneel eener geeseling. Het gekerm des ongelnkkigen dringt als een noodkreet tot op de Breedestraat door hoezeer de geregtsplaats achter 's Gravenstein daarvan door cenen groolen afstand gescheiden is. Kun nen zulke straffen nog iets goeds uitrigten Eene groote schare verlaat ligt- zinnig het tooneel dier barbaarschheid en de trommel wordt geroerd. Kon men die muzijk, die toestel om af te schrikken, zoo als de even ligtzinnige criminalist veelligt zegtaan ons menschelijk gevoel niet besparen Als onze steden eenmaal met gaz verlicht worden, geve God dat zij ook door het milder licht van heldere en menschelijke gevoelens worden bestraald. Kunnen open bare straffen niet gemist worden, welnu laat ze dan op eene dier groote Heidevelden plaats hebbenwaar ons Vaderland inede gezegend is.. Onder die groote menigte toeschouwers zollen er ongetwijfeld wel zijn, die voor het heilig oog des Alzienden even schuldig zijn als die martelaren onzer heden- daagsche strafoefening. De misdaad te voorkomenis de eerste en hoogste kunst in eene welgeor dende maatschappij. De misdadiger voor de maatschappij verder onschadelijk te maken is al wat de geregtigheid kan vorderenhem te verbeteren en te behouden is de hoogste wensch der om hem treurende menschclijkheid. Is eene openbare geeseling als eene voorbereiding tot de zedelijke verbetering te beschouwen? Ingezonden Uit een' particulieren brief van Java van 27 Augustus, vernemen wij dat een mislukte aanslag op het leven van den Heer van der Crab, op zijn landgoed Tjisseroa, eene ernstige verwonding van den Heer D. Brouwer ten ge volge heeft gehad. Volgens eenparige getuigenis van drie Inlanders, van welke een des avonds ten 10 ure een geweer met 3 kogels had afgeschoten, door een zeil dat de galerij bedekte, zouden zij daartoe omgekocht zijn voor ƒ6.door een' Europeer die in verzekerde bewaring was genomen. De Heer Brouwer hoewel zwaar in den buik en regterarm gewondwas echter merke lijk beter en buiten gevaar. Onbegrijpelijk is deze verfoeijelijke aanslag op iemand die algemeen op Java geacht en bemind is. Uit de berigten bij een volgende landpost hopen wij deswege nadere bijzonderheden te kunnen mede- deelen, en sparen voor als nog den naam van den Europeer. Voorts loopt het gerucht dat de Heer van Hogendorp Resident van Kadoe vergiftigd was en zeer bedenkelijk lag. Dat er op den gepensionneerden Kapi tein van der Klucht tweemaal te Salatiga door inlanders was geschoten. Als mede dat er eenig oproer in de Lampongs (op Sumatra) was ontstaan dat echter spoedig ten goede zou schikken. De moordenaars van de familie Kamp huis, welk voorval vroeger door ons is medegedeeld, zijn ten getale van elf ter galg verwezen, welk vonnis aan hen is voltrokken. De Plaatselijke Besturen zijn aangeschrevenom alle straatmuzikanten die niet in de gemeente te huis behoorenstrengelijk te doen weren. Een merkwaardig adres tot afschaffing der graanwet is dezer dagen aan geboden door de Heeren J. P. P. van Zuylen van Nyevelt tot Ehze, W. C. H. Staring, J. C. J. van Löben Seis, J. L, Umbgrove, Laurens Klein, Sappius Graevestein J. A. de Vuiler, van Dijk van 'tVclde; C. van Panhuys, C. I. J. Storm van 's GravesandeStoop tot OnsteinII. J. Swaving, H. F. Lulol's, C. ten IloopenII. J. op ten NoortL. A. J. W. SloetP. N. Quarles van Ufford, I. J. Storm van 'sGravesande, M. J. van Löben Seis, Brants, W. J. Swaving, alle grondeigenaars, voor het grootste gedeelte landbouwers, in het dirtrict Zutphenaan de Staten-Generaal aangeboden. Het blijkt alzoo dat de overtuiging van de stremmende werking voor den graanhandel, van de nood lottige schaalwetbij verlichte landbouwers meer en meer veld wint. De Rolt. Courant deelt uit 's Gravenhage een particulier berigt mede, dat onze Regering het plan schijnt gevormd te hebben om we Ier eene proef te nemen ter ontginning van goudmijnen aan de kust van Guinea. Tot dat einde zou in den afgeloopen zomer een daartoe geschikt ambtenaar van het Ministerie van Koloniën naar Duitschland zijn vertrokken, met last om cenige bekwame Ingenieurs en Mijnwerkers uit de beroemde bergschool te Frieberg in Saksen aan te nemen. Deze commissie moet daarin goed zijn geslaagd, zoodat een genoegzaam aantal personengereed zijn om eerlang naar de kust van Guinea te vertrekken. Wij kunnen, zegt de Nieuwe Rott. Cour., bij dit berigt nog vopgen, dat het voornemen om die proef op eene nitgebreide schaal te nemen het gevolg isvan eene andere op mindere schaal ondernomendie aanvankelijk met het gewenschte gevolg bekroond is. De onderneming levert des te meer kans van welgelukkcn op, daar de, door zijne werkzaamheden beleid en kunde verdienstelijke Gouverneur aan die kust, de Heer A. van der Eb, zich thans hier te lande bevindt, en de regering met zijne plaatselijke kennis en langdurige ondervinding ter zijde staat. Wij vernemen dat door Z. Exc. den Minister van Koloniën bevelen zijn gegeven, opdat alles tot de onderneming vereischt, met zorg in gereedheid worde gebragt, om in het voorjaar naar Afrika te kunnen gezonden worden. De ondervinding heeft namelijk geleerd, dat dit tijdstip van vertrek het ge schiktste voor de Europeanen is, om in het, voor hunne gezondheid min ge vaarlijke jaargetijde, aan de kust te kunnen aankomen. Het verheugt ons intusschen te kunnen rncdedeelen, dat de persoonlijke kennis welke wij de eer hadden met den Heer van der Eb en een hem begeleidenden Officier te maken ons de overtuiging gaf, dat het klimaat der kust op verre na zoo ongezond niet is, als men dit vroeger geloofde. De goede gezondheid dier Heeren, waarvan zdfs hun uiterlijk de kenteekenen draagt, bewijst, dat men ook in die kolonie, mits een geregeld leven leidende, zelfs na een vijftienjarig ver blijf, de beste gezondheid kan genieten. Den 10dcn November zal te 's Gravenhage worden aanbesteed: het uit baggeren en wegruimen van de ondiepten, ontstaan in de ringvaart langs de doordijking der Haarlemmer-leede en de beringing tot droogmaking van het Haarlemmermeer. Zaturdag 11. is er wederom een proefrid gehouden op den spoorweg van 's Gravenhage naar Delft. Sedert den 23sten zijn er te Sehcveningen nog drie schuiten met bokking aangekomente zamen aanbrengende 94,000 stuks. 'sGRAVENHAGE, 28 October. Z. M. heeft den Heer Mr. C. VollenhovenSecretaris-Generaal bij het De partement van Binnenlandsche Zakenbenoemd tot Staatsraad in buitenge wone dienst; en naar men verneemt, den Graaf Schimmelpenninck, vroeger Gezant te Petersburg, in die betrekking te Londen. Z. M. heeft aan Jhr. J. L. H. A. Gericke, Raad van Legatie bij het Gezantschap te Parijs, den titel verleend van Baron, overgaande op zijne wettige mannelijke afstammelingen, bij regt van eerstgeboorte; en den Baron de Constant Rebectjue, gepensionneerd Generaal der Infanterie, ingelijfd in den Nederlandschcn adelstandmet de titels van Baron en Baronnesvoor hem en zijne wettige mannelijke en vrouwelijke afstammelingen. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven, aan den Heer S. v. d. Stok, als Burgemeester van Groot-Ammersen in zijne plaats benoemd, den Heer J. A. v. d. Stok, Secretaris der Gemeente Langerakom die beide be trekkingen te zamen waar te nemen en tot Controleur der Directe Belastin gen enz. te Charlois, den Heer A. J. L. Bendt, thans Surnumerair. Z. M. heeft aan den landschapschilder Koekkoek te Kleef eene belang rijke bestelling opgedragen, namelijk 9 kapitale schilderijen, voorstellende gezigten of partijen van Zr. Ms. landgoederen of bezittingen in het Luxem- burgsche. Volgens de Malta Times van den 16üe» dezer was het smaldeel onder bevel van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlandendien dag te Malta aan gekomen. Nadat in de Zitting van de Tweede Kamer van Dingsdag de algemecne strekking van bet ontworpen adres van antwoord was goedgekeurd, (zie ons vorig noinmer) is de vergadering overgegaan tot de behandeling der onder- deeleri, en heeft zonder hoofdelijke stemming de 1, 2 en 3 aangenomen. De Heer Hoffman heeftop grond van door hem tegen het laatstelijk met België gesloten tractaat in het breede ontwikkelde bedenkingen de wegla-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1