loozen en de kiel liep oogcnschijn lijk vol. De passagiers, ten getale van ne gentig, waren ondertusschen in de groote kamer bezig met bidden, berustende in den wil der Voorzienigheid. Eindelijk bedaarde de stormen de deerlijk gehavende, maar nog boven water drijvende stoomboot bereikte New-York. De passagiers hebben onder elkander eene som van 5,000 fr. bijeengebragt, om den Kapitein en den matrozen te worden geschonken en eene onderstads kas opgcrigt voor de familiënwier huisvaders bij dien vrceselijken storm het leven zouden hebben verloren. In de laatste week zijn van hier 46,000 oneen geslagen zilvergeld en 15,000 oneen zilver in baren naar Rotterdam vervoerd; 20,000 oneen gesla gen zilvergeld en 126,350 oneen in baren naar Hamburg, en 1,460 oneen zilvergeld naar de Britsche West-Indiën. De laatste tijdingen uit Ierland luiden iets minder ongunstig en de vrees voor eencn hongersnood begon af te nemen. Met name in de zuidelijke streken van dat eiland verkreeg men de zekerheid dat de aardappelziekte op verre na niet zoo groote verwoestingen had aangerigt als men in het eerst gevreesd had. Vele landen waarop men den oogst geheel vernield meende te zijn, hadden integendeel eene goede opbrengst geleverd. Hetzelfde werd uit verschillende streken van Engeland en Schotland gemeld, zoodat men gedu rende den geheelen winter te Londen een ruimen toevoer van aardappelen te gemoet zag. De belangstelling in het lot van Ierland, alwaar, niettegen staande ilie gunstiger herigten, de uitzigten op den winter toch duister hie ven, vcrflaauwde intusschen niet. In de zuidelijke en westelijke gedeelten van het eiland zullen groote openbare werken on lernomen worden, waarbij, volgens eene opgave van den Standard300,000 werklieden bezigheid zouden vinden; en ofschoon deze opgave cenigzins overdreven geacht wordt, vindt men er toch eene geruststelling in dat aan een aantal ongelukkigcn, die alleen hij gemis van verdiensten aan gebrek bloot staanaldaar een middel van bestaan zal worden aangeboden. Verscheiden dagbladen der hoofdstad hebben het denkbeeld geopperd, om eene nationale inschrijving tot leniging van den nood der Ieren te openenhetwelk echter geen algemeenen bijval vindt en door de Times hoogelijk afgekeurd wordt, vermits dit geen ander gevolg zou hebben dan de hoop der ongelukkigcn op te wekken, die zich toch zeker ten slotte deerlijk zouden teleurgesteld zien. Men heelt over de Kaap de Goede Hoop herigten van Madagascar ont vangen. liet schip Ariel had zich naar Tamatave begeven, om eene lading vee te hekomendoch had bij de Hovas dezelfde verbittering gevonden en zij hadden de ontscheping verhinderd weshalve het schip zich van daar verwij derd en naar de baai van St. Augustina begeven had. Sedert dat de betrek kingen tussehen Madagascar en de eilanden Mauritius en Bourbon zijn afge brokenhebben de Amerikanen, welke dachten, dat het besluit van Konin gin Kanavalo alleen de Franschen en Engelschcn betrof, getracht die eilanden van bet neodige te voorzien en met de Malgaschen in onderhandeling te tre dendoch hebben evenmin verlof tol bandelen bekomen. Men gewaagde van cenigc Franschc en Engelsche schepen, die in de haven van Tullah, in het eiland Johanna of in de andere havens van de westkust van Madagascar vee wilden innemendoch de equipage ondervonden daarin moeijelijkheden en konden bet niet dan met geweld en ten gevare van hun leven bewerkstelligen. FRANKRIJK. PARIJS, 20 October. Aan al de stoomboot-maatschappijen op de Rhöne, tussehen Marseille en Lyonis bevel gegeven in het geheel niets anders dan granen te vervoeren en onophoudelijk heen en weder te varen. Buitendien is de prijs van het vervoer tot minder dan de helft verlaagd. Op dit oogenblik varen veertig booten tussehen Aries en Lyonen voeien alle dagen 5 h 600 ton waren de rivier opwaarts. Men schrijft van het eiland Oleron, dat er sedert den storm van den 6<ien October eene zonderlinge gebeurtenis heeft plaats gehad. De nog nieuw aangelegde haven van Dorchet de Saint Georges, is letterlijk van de zee afgescheiden. Een zandbank heeft zich aan den ingang gevormd en houdt drie schepen, welke zich bij den aanvang van den storm in de haven bevon den, ingesloten. De uitkomst van den oogst is thans door het algemeen verslag van den Minister van Koophandel en Landbouw bekend geworden dezelve is grooten- deels mislukt. Het grootste getal der midden- en westelijke departementen moet voor hunne mingegoede bevolking slechts gebrek voor dezen winter in bet verschiet aanbieden, tenzij de regering weldadig bijsprong. Er zijn der halve reeds maatregelen genomen, om den aanleg van wegen en kanalen, erx vele andere publieke aanbouwingen met den meesten ijver voort te zetten en buitengewone hulp-inrigtingen voor ouden van dagen en zieken daar te stellen. De ontvangsten op den Noordcr spoorweg zijn van 3 tot 9 October, (15lie week zijner opening) geklommen tot 272,577 francs 2 cent. of 3.8,939 francs per dag. Het Journal des Dèlats verhaalt, dat verscheiden Carlistische uitge wekenen aan de Spaansche grenzen gevat zijn. Volgens hetzelfde blad zou de Heer Guizot voor de waardigheid van Grande van Spanje, welke hem met den titel van Hertog van San Antonio (de Hertog van Montpcnsicr heet Antoine) door Koningin Isabella was aangeboden bedankt hebben. BELGIK. BRUSSEL, 20 October. De Koning, die cenigc dagen in Lombardije heeft vertoefd, zou zich, vol gens berigten van den 12'Jen uit Milaan, regtslrecks naar Parijs begeven. Met leedwezen verneemt men, dat de katoenspinnerij van S. Gillis, alhier, voorleden week 300 werklieden heeft afgedankt, en deze week nog 300 zal bedanken. In het district Mechelen heerseht een zware buikloop; in de gemeente Lippeloo onder anderen, uit ruim 500 zielen bestaande, waren reeds 109 personen aan die vreesclijke ziekte gestorven. Er zijn geen geneesheeren ge noeg om de zieken bij te staan. ANTWERPEN20 October. Naar wij vernemen, is er sterk spraak van het graven ecner vaart van Turn hout naar SL-Job in-'t-Goor, ten einde de behoeftige klasse in deze Provincie, gedurende den winter, werk te verschaffen. Sedert vele jaren heeft men zoo veel leeuwrikken, lijsters en vinken niet gevangen als tegenwoordig. In onze omstreken heeft een enkel persoon 970 leeuwrikken in zijne netten gekregen. Er is gemeld geweestdat de Bey van Tunis het voornemen had te kennen gegeven, eene reis door Frankrijk te doen. Hij is daartoe uitgenoodigd geweest door Lodewijk Philips. Deze togtjes van Muzelmansche vorsten in Europa kunnen slechts ten voordeele der beschaving strekken in de landen welke zoo lang van onze vorderingen en denkbeelden niets geweten hebben. STABS BE51IGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennisse van de Patenlpligtige Ingezetenen dezer Stad, en wel van diegenen die woonachtig zijn in de Wijken VII en VIII, dat tot de afgifte der ingevulde Patenthladen over den jare 1846 en 1847, ter Se cretarie zal gevaceerd worden op Vrijdag den 23stcu dezer maanddes na middags van 5 tot 7 ure. Ley den, 17 October 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. ASSEN, 15 October. Door Z. Exc. den Minister voor de zaken der Her vormde Eeredienst enz. is, in plaats van den Candidaat J. Doorenbos, tot hulpprediker te Vledder, voor de dienst in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, benoemd de Heer J. Wetsels, Candidaat bij het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland, te Mcppel. Ter Algemecne Vergadering der Maatschappij tot Nut van H Algemeen, den 1 jden Aug. 11. te Amsterdam gehoudenhield de Hoogleeraar Mr. II. Beijerman een hoogst lezens- en behartigingswaardige aanspraak ter aanprijzing van de Staathuishoudkundeuit welke wij om het hooge gewigt der zaak om de menige nuttige wenken die er in gegeven worden, ter aanprijzing van de geheele lezing, het volgende korte uittreksel mededeelen Ten aanzien van het groot getal bedeeldenvolgen wij op Groot-Britannic. Onder de oorzaken is onder anderen de sedert 1815 met l toegenomenc bevolking, zonder evenredige toeneming van bestaansmiddelen. Bedroevend verschijnsel; want «armoede, zoo als hier bedoeld wordt de onmogelijk heid voor den man en vader om in de noodwendige levensbehoeften der zijnen door eigen vlijt, zelfs met den ernstigsten wil en de meeste inspanning van krachten, te voorzien die armoede wordt te regt een kanker genoemd, die aan 't welbegrepen levensgeluk van den mensch knaagt: zij is levens een kanker voor de Natie, waartoe die mensch behoort. Het is immers een waar woord, dat zegt: «zaliger te geven dan te ontvangen," en hoe vele goede zaden die armoede bij den mensch kan verslikkenboe vele kwade zij bij hem welig kan doen ontkiemen en opschietenaan hoeveel verzoekingen hare slagtoffers blootgesteld zijn, dat behoef ik u niet te ontvouwen. Uw eigen verstand, uw eigen gevoel zeggen het n. 'tis die armoede, die met hare trom voor onze gevangenissen werft en deze verblijven van zedenbederf en ellende meer dan voltallig houdt. «Die armoede is niet slechts een kwaad voor hen, die zelve arm zijn, maar ook voor velen van hen die het niet zijn. «Een regtmatig genot van dat, wat hij ten gevolge van eigen vlijt of van de spaarzaamheid zijner voorouders verkreeg, wordt den Christen vergald; wanneer hij zich omringd ziet van zooveel Naluurgenooten wien bet noodigc ontbreekt en wier toestand hij toch met den besten wil onmagtig is, veel te verbeteren. De Egoïst is zeker gemakkelijker te paaijen; maar zou hij daarom benijdenswaardig zijn? «Eu nu zwijg ik van 't gevaar, waaraan de maatschappelijke inrigtingen, en dus ook het volksbestaanblootgesteld zijn, als dat getal armen en be deelden al meer en meer moest toenemen; want daardoor worden gedurig de rangen versterkt van liendie mecnendat zij bij een omkeering van die maatschappelijke inrigtingen niets kunnen verliezen, maar hunnen ondrage lijker! toestand slechts kunnen verbeteren. «Bij een dieper en dieper verbastering, 'tonvermijdelijk gevolg van toene mende armoede, moet de stemming des armen jegens den vermogende meer een vijandige stemming worden. De laatste ziet zich langzamerhand omgeven door wangunstige en verbitterde benijders. AVat is daarvan eindelijk te ver wachten Zou een openbare oorlog van hendie niets hebhen legen hen die iets hebben eene ondenkbare zaak zijn Waarschijnlijk zouden de bemid delden zegevieren, maar zelfs dc overwinning ware voor hen die het slagveld behieldenhartbrekend."

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3