BÜ1TENLANDSCHE BERIGTEN. YEREË1VIGDE STATEY. NEW-YORK, 24 September. De graanoogst is in onze gewesten veel aanzienlijker dan cenig vorig jaar. Tot half September waren 1,738,458 vaten meel en 1.211,825 schepels tarwe alhier ontvangen. Men rekent dat het bedrag der granenboven bet vorige jaar, bij de 650,000 vaten meel zal loopen. Ook de opbrengst van het Indisch graan zal in gelijke evenredigheid meer bedragen. De katocnoogst zal daaren tegen beneden de gemiddelde jaren zijn. ITALIË. ROME, 8 October. II. 51. de Koningin der Nederlanden is den 7llen dezer alhier aangekomen en heeft voor 14 dagen haar verblijt in het llólcl de Russie genomen. In een berigt. van Frankfort wordt medegedeeld, dat de hardnekkigheid van sommige Kardinalen in het laatste consistorie, die bestendig tegenstand boden aan alle heilzame plannen van het bestuur en doof waren voor alle overtuiging, aanleiding zou hebben gegeven, dat de Paus uitriep: Wel nu, als men dan niet naar mij wil luisteren, wanneer ik spreek als Pius, dan zal ik weten te handelen als Sixlus CRIEKEALAYD. ATHENE, 4 October. De beraadslagingen van de Kamer van Afgevaardigden over de bcgrootings- welten zijn ten laatste afgelonpenen in weerwil van den hevigen tegenstand der oppositie met de aanneming van al de voordragten der Regering geëindigd. Laatstleden Zondag werd in den Piraeus, van de aldaar eerst onlangs door een rijk ingezeten opgerigte scheepstimmerwerf het eerste schip, eene brik van 300 tonnen, van stapel gelaten. De Koning en de Koningin heb ben die voor Athene en den Piraeus belangrijke gebeurtenis aan boord van het Franschc admiraalschip bijgewoond, alwaar zij door den Schout-bij-Nacht Turpin luisterrijk ontvangen zijn. Men ziet alhier de aankomst van den Hertog van Devonshire te gemoet, die door het Britsche Kabinet met eene bijzondere zending aan de Grieksehc Regering belast was. Die zending zou niets gcringers ten doel hebben dan den afstand van een Grieksch eiland (Aegina) aan Groot-Britanniëhetwelk daarentegen zou afzien van alle vorderingen, welke het aan Griekenland te doen heeft ter zake van de verwaarborging der Grieksehe nationale schuld. Tevens moet de Hertog in last hebben om te onderbandelen over het verleenen van een privilegie aan eene Engelsche maatschappijvoor den aanleg van een spoorweg over de landengte van Korinthe. Indien deze berigten zich bevesti gendan zou het duidelijk worden, waarom Engeland steeds zoö dringend de afbetaling der door Griekenland verschuldigde sommen gevorderd en de Grieksehe Regering daardoor in verlegenheid heeft trachten te brengen. In den vroegen ochtend van den 2dcn dezer is het reeds voor lang tegen 5 moordenaars uitgesprokene doodvonnis, op eene vlakte alhier, door middel van de guillotine, zonder stoornis volbragt. In de laatste jaren had men, gelijk bekend is, geene doodvonnissen kunnen ten uitvoer leggen, omdat de bevolking zich met de grootste heftigheid daartegen verklaarde en bij herhaling de daarmede belaste seherpregters om hel leven gebragt had. Nu dat vooroordeel overwonnen scheen wachtte men dal eerlang ook ver scheidene andere, elders ter dood veroordeelde misdadigers hunne straf zouden ondergaan. Er loopt hier een geruchtdat de Pacha van Catrdiamet toestem ming der Grieksehe en Turksche bevolking, dat eiland onafhankelijk zou verklaard hebben. SAKIEJV. DRESDEN, 14 October. Onze landsman D'\ Albert Koch heeft ons het genoegen verschaft, hier te Dresden, het eerst voor alle andere steden van Duitschlandhet door hem verleden jaar gevondene dellstoQelijke zeegedrogt, hetwelk hij tlydrarchos Harlani (Harlan's watervorst, ter eere van Dr. tlarlan te Philadelphia genoemd heeft), door hem ten toon gesteld te zien, waartoe de kunst-akademie alhier hem de grootere ruimte van de Doubletten-zaal heeft ingeruimd. Deze groote zeeslang, van welke men hier de overblijfsels beschouwen kan, moet 114 Engelsche voeten lang geweest zijn, eenen omvang van ten minste 10 tot 12 ellen gehad hebben. Ontegenzeggelijk is de llydrarchos, die den overgang van de walvissehen tot de Sauriën schijnt te vormenhet grootste tot nog toe ontdekte kruipdier en zou zeer wel den stempel der waarheid kunnen drukken op de vermeende fabeltjes van groote zeeslangen, welke men be weert nog in de laatste tijden gezien te hebben. Koch heeft dit monster in de maand Maart 1845 op een klein weiland in Alabama, een' der Veieenigde Stalen van Noord-Amerikaontdekt. Dit veld was eerst se dert kort bebouwd gewordenen men had aldaarbij hot omwerken van den grond verscheiden groote wervelbeenderen aan den dag gebragtdie door de kdonisten, welke daarop geene bijzondere acht sloegentot deurdrempels haardbokken stennsels onder het hoofdeneind hunner bedden en soortgelijke doeleinden gebezigd weren. Koch geen vermoeden hebbende van hetgeen hij vinden zou, zocht er eigentlijk naar een volledig geraamte van den reusachti- gen Saurus, dien Italian Basiliosaurus genoemd had. Hier nu ontdekte Koch, niet verre van de Sintahuque, in het Nederduitsch slangen-rivier, dit ontzet tend groote skelet, hetwelk hij, bijna volkomen bewaard, in half-kringvor- mige ligging, met den kop naar beneden, in eene kalksteen vorming vond. Uit de tanden leidde Koch de verwantschap van dit dier met het geslacht der slangen af, en ook is de plaatsing dier tanden zoo, dat deszelfs buit ge makkelijk in den mond geraken, doch moeijclijk daaruit weder ontsnappen kan. De Hydrarchos bezocht, naar de aardbeddingen teoordeelen, waarin overblijfsels van hem voorkomen, het liefst groote rivieren en zeehogten, waar hij aan de oppervlakte des waters, met boven hetzelve uitstekenden hals en kop, op zijne prooi jagt maakte. Dat hij zulks in deze houding deed blijkt daaruit, dal hij volgens den bouw van zijnen kop, gedwongen was dien in de hoogte te heften oin adem te halenen dat de sterke wer velbeenderen van den nek en naar evenredigheid kleine kop te kennen geven dat deze houding hem eigen moet geweest zijn. Ook de oogen van het dier zijn hiertoe uitmuntend geschiktwant zij waren niet alleen zeer groot, als metende zij 6 tot 8 duim over kruis, maar stonden ook verre vooruit aan het voorste gedeelte van den kop. De sterke en lange staart diende hem tot riem en roer. De wervelbeenderen van den rug hebben 14 tot 15 duim in lengte en 24 tot 30 in omvang; derzi lver zamcnstel verschilt van dat van alle andere dieren. Dit is insgelijks het geval met de ribben die aan derzclver ondereinde zeer breed zijn en naar riem bladen gelijken. Volgens een berigt uit Noorwegen van 21 Augustus, hebben verscheidene visschers, in de wateren van de eilandjes SartoroëLoeroë en Posoë bij Bergen een vreeselijke zeeslang gezien. Op het oogenhlik dat de stoomboot Bjürgin door de engte van Rognefjord voer, bemerkte Daniël Salomonsen dit monster zoo als bij op zijne vorige talrijke reizen er nimmer een had gezien. Het monster zwom van Rognifjord naar Gronnes Vings-Sheeze ten zuiden van Sunds Pfankoff. ^'j S'n{) n,c' ('e snelheid van een roeiboot met vier riemen voort. Later hoorde de vrouw van Salomonsen in zijn afwezen een buitengewoon gerucht, ging naar het strand om te zien wat het ware en zag toen die slang digt langs de kust voortzwemmen. Op den namiddag van dien eigen dag heeft een jong visscher Abraham Abrahamscn niet ver van de punt van I.urida zijne netten willende uitzetten, de slang gezien, en is op de vlugt gegaan. Ilij heeft van een hoogte op het strand het dier waargenomen. De kop was zoo groot als een schuit en zijn ligebaam lag in het water als of er eenige tonnen in lagen. Zijn huid was bovenop schitterend zwart, van onder met witte strepen, dat zigthaar werd bij het opsteken van zijn kop met open muil, eenige vademen boven water. Zijne oogen waren zoo groot als een tafelbord en glinsterden zoo kwaadaardigdat Abraham er niet op kon blijven kijken. Het dier zou volgens gerucht door meerdere personen gezien zijn. Bij den ongeloovige komt toch de bevreemding op dat als er zulke dieren beslaanmen dan bijna nooit verneemt dat ze hier of daar zijn aangetroffen. PRIJISSElï. BERLIJN, 12 October. De Pruissische Zeitung spreekt het berigt tegen door eenige dagbladen gegevenals zou Prins Adalbert een morganatisch huwelijk aangaan met de dochter der vermaarde schrijfster Bettina von Arnim. WIRTEMBERG. STUTTGART, 10 October. Gisteren overleed alhier de Heer Osiander, die hij een zonderling karakter zeer vele kundigheden bezat, en zich onder auderen ook bekend heeft ge maakt door zijn geschrift over de Nederlandsehe finantiën. Hij had vroeger in Nederland gewoond, doch was sints jaren reeds herwaarts, zijne geboorti- plaats, teruggekeerd, en is de leermeester in de Ncderduitsche taal geweest van Prinses Sophiathans Prinses van Oranje. HANOVER. 17 October. Bij Koninklijk Besluit is bekend gemaakt, dat de. invoer van Rogge geheel vrij zal zijn, doch over een en hetzelfde tolkantoor, tot ultimo Maart 1847. FRANKFORT. 19 October. De graanprijzen zijn hier en in de naburige steden eindelijk gedaald en zul len waarschijnlijk nog verder teruggaan. De aardappelen zijn in deze streken goed uitgevallen en matig van prijs. Er zouden treurige berigten omtrent den toestand van den Libanon ont« vangen zijn, daar meer dan 150 Roomsche kerken verbrand zouden wezen, en de Maroniten te arm waren om die weder op te houwen. ENGELAND. LONDEN, 19 October. Men is zeer ongerust in de City, over het lot van bet stoomschip Loch Ryan, den 9den van Rotterdam vertrokken en dal Zondag hier moest aangekomen zijn. Het had aan boord 200 runderen en 100 schapen voor de markt be stemd. Er loopt een gerucht dat liet bij Texel zon gestrand zijnanderen geven voor dat bet op de Elbe eene schuilplaats had gezocht; maar daar men geen zeker berigt heeftvreest men dat schip verloren zal zijn. De overzccsche stoomboot Great-Western, voor welke men zeer [be kommerd was, is den 30sle" September voor New-York verschenen, na den 19llen, 20nen en 21slen een der vreeselijkste stormen te hebben doorworsteld, welke immer den Oceaan beroerde. De voortreffelijke boedanigheden van dit schip hebben verhoed, dat het verging. De Kapitein en het volk hebben door hunnen moed en bedaardheid uitgemunt. Gedurende het hevigste van den storm, waren de luiken toegenageld; alles wat zich op dek bevond, was door de golven weggespoeld; de pompen konden het inloopen water naauwelijk»

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2