0ESTEH-EERIGT. PUBLIEKE YERKOOPIJVG. BEUBSPRIJS VAN SCHULDBRIEVEN. FRANKRIJK. PARIJS, 18 October. De Moniteur maakt de vergelijkende staten van de opbrengst der indi recte belastingen over de 9 eerste maanden van 1844, 1845 en 1846 bekend. Gedurende bet laatste jaar beeft die opbrengst bedragen 601,267,000 fr., het geen, in vergelijking van 1844, eene vermeerdering oplevert van 27,418,000, en in vergelijking van 1845, van 13,183,000 fr. Ilet over Havre ontvangen berigtdat de vrede tnsschen de Vercenigde Staten en Mexico zoo goed als gesloten was, en wel op voorwaarde, dat door de laatste republiek, tegen betaling van eene som gelds, afstand van Cali- fornië zou worden gedaanbevestigt zich geenszins. Men beeft namelijk in Engeland tijdingen uit i\cw-York tot 30sten September, hoofdzakelijk inhou dende, dat wel van de zijde van den President Polk voorstellen in dien geest, of ten minste tot bet wederaanknoopen der onderhandelingen zijn gedaan maar dat Santa-Anna, de nieuwe beheerscher van Mexico, heeft doen ant woorden, dat hij die voorstellen aan bet oordeel van een staatregelend congres, dat in December te Mexico zou bijeenkomenzou onderwerpen. Werkelijk moeten erkort voor het afzenden dezer berigtenverscheidene kabinetsraden te AVashington zijn gehouden, waarin besloten is, om den oor log met meer kracht te voeren en dus aan de toenemende klagten over de traagheid en bet onbeteekenende der krijgsverrigtingen een einde te maken. Men sprak er van, dat bevel aan de Noord-Amerikaansche oorlogsvloot was af gezonden, om bet kasteel Sl. Juan d'Ulloa te bombarderen, en om zich van Tampico meester te maken. Meer dan een millioen dollars zijn uit de banken van New-York geligt, om aan het Noord-Amerikaansche leger in Mexico te worden gezonden. De finan- tiële toestand, waarin de Regering der A'ereenigde Staten zich bevindt, wordt anders als ongunstig afgeschilderd. De Engelscbe gezant te Washington had volgens deze berigten uit New-York, uit naam zijner regering bet aanbod van bemiddeling in de geschillen tusschen Mexico en de Vcreenigdc Staten herhaald. Dit aanbod was in zulke beleefde bewoordingen vervat, dat men daarop wel niet anders dan op even vriend- scbappelijken toon antwoorden kon. Met \A ashingtonsche kabinet was echter tot bel besluit gekomen, om het voorstel tot bemiddeling regtstreeks af te wijzen. Een vrij groot aantal schepen met koren geladen, uit Rusland komende, zijn dezer dagen in de haven van Duinkerken binnengeloopen en hebben zich langs de Schelde naar binnenslands begeven. De brand in /le Departementen blijven nog steeds op de verschrikkelijk ste wijze aanhouden nabij Evreux was onder anderen in één buis in den tijd van 14 dagen driemaal brand geslicht hetwelk de laatste reis ook geheel is af gebrand; een jongen werd als de dader gevat, die zeker niet anders dan een werktuig is van eene partij die men nog niet kent. In de omstreken van Tulle, in het departement van Correze, beeft men eene zeer belangrijke ontdekking gedaan. Bij bet doen van gravingen op het terrein van de oude stad van ïintignac heeft men eene Romcinsche stad opge dolven met hare tempels, worstelperken, baden en eene rijke collectie me dailles en huisraad. Men heelt er ook eene fontein gevonden, die uit eenen toren de openbare baden van water voorzag. De Bey van Tunis heeft officieel kennis gegeven, dat hij binnen kort ons land denkt te bezoeken. Hij zal de overvaart doen op het stoomschip Dante, hem door onzen Koning ten geschenk gegeven. De Hollandsche Maatschappij van fraaije Kunsten en AVetenschappen hield den 19de" September 1846 hare jaarlijksche vergadering te Amsterdam, onder voorzitting van den Heer Mr. AV. J. C. van Hasseltdie haar opende met eene toespraak, waarbij hij de aandacht zijner hoorders vestigde op de practische rigting van den menschelijken geest in dezen tijd, ook op bet gebied der Kunsten en AVetenschappen, en hen aanspoorde om die rigting ten nutte dezer Maatschappij aan te wendenof zoo noodig te wijzigen. De Secretaris deed Verslag van het voorgevallene sedert de vorige vergade ring te Rotterdam. A'ervolgens zijn uitgeschreven de volgende vragen ter beantwoording vóór of op den lsten Januarij 1848 1°. Eene Geschiedenis van den Historischen Roman en eene beoor deeling van zijne waarde. 2°. Eene uit echte bronnen opgemaakte Geschiedenis van Leicester's regering in de Nederlanden. 3°. Eene Lofrede op A. R. Falck. De Maatschappij herinnert, dat zij vóór of op den lsten Januarij 1847 de antwoorden verwacht op de volgende, iu het jaar 1845 uitgeschreven Prijs vragen 1°. Welke is de betrekking van de wijsgeerige stelsels der 19('e eeuw tot het Christendomen welke beginsels zouden moeten worden vastgesteld om wijsbegeerte en Christendom in overeen- eenstemming te brengen 2". Een oordeelkundig Woordenboek voor eene zuivere Neder duitsche taal van het Regt. 3°. Een Drama, in berijmde of rijmelooze verzen. Vervolgens werd aan de vergadering medegedeelddat op de drie in het jaar 1844 uitgeschreven Prijsvragen geene antwoorden zijn ingekomen. Door de vergadering wordt besloten, nogmaals, ter beantwoording vóór 1°. Januarij 1848 uit te schrijven, de vraag: Eene Verhandeling over den oorsprongde ontwikkeling en den invloed der stedelijke aristocratie in de provincie Holland?" Tot Voorzitter der Maatschappij voor het volgende jaar is gekozen de Heer Mr. C. J. van AssenHoogleeraar te Leydenen tot Secretaris de Heer Mr. H. C. Iluyser, Advocaat aldaar. AD VERTEN TIEN. Letben, 19 October 1846. Heden beviel voorspoedig van een ZOON, Vrouwe R. L. be WENDT, Geboren Speelman. Er wordt ter B.een gevraagd eene som van f I tegen 5 pCt. of meer 'sjaars, en meer dan voldoende zekerheid. Adres vóór 1°. November aanstaande, onder de letters Ej en SSaan het Bureau dezer Courant. J. IIEFFTRIClI, op de Breedestraat AVijk IV N°. 228 te Legdenmaakt aan zijne geëerde Begunstigers bekend eene IraaiiSSa Partij versche, gespeende Bergsche OESTERS ontvangen te heb ben, a ƒ2.per 100; Engelscbe a 2.50 Colchester a 3.Zceuw- sche en Texelsche k 3.50. Nieuwe Mallaga CITROENEN; vette gerookte ZALM; beste fijne AVINTER-HARINGgemarioneerde HARING, en PALING in 'tzuurgeurige opgemaakte HARING-SALADE a 25 Cents per Portie; ook meer andere soorten van SALADE heeft ook eene lading nieuwe blanke LENG en STOKA'ISCH in soorten, en nieuwe ZOUTEVISCHtot de civiel- ste prijzen. Op Zaturdag den 24stcn October 1846, des avonds ten 6 ure, in bet Ileeren-Logement aan den Burg binnen Legdenbij Opbod en Afslag: van een ruim, hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS EN ERF, staande en gelegen te Legdenaan de Oostzijde van het Rapenburg, omtrent de Langebrug, AA'ijk IV. n°. 592; en van een HUIS en ERF, waarin de Koper- en Blikslagers-Affaire sedert vele jaren met goed succes is uit geoefend en nog wordt gecontinueerd, staande en gelegen binnen Legdenop de Hoogewoerd tusschen de Vrouwe- en Koenestegen, AVijk III. n°. 458. Kunnende op den dag der Verkooping worden bezigtigdvan des A'oormid- ten 10 tot des Namiddags ten 2 ure. Zijnde inmiddels nadere Information te bekomen ten Kantore van den Notaris A. ZUURDEEGte Legden voor noemd. 58J 70 J 92 i 87* 173* 1072 191 18J 33* 18* 43* 1044 104' 96* 89 87J 67 J 69' IO64 87t 23 42* Hoogst.koers. 59A 71 921* 1744 MAANDAG, 19 OCTOBER. Laagst.koers. Neberlanb, Werkelijke Schuld. a 2j pCt. Dito dito3 Dito dito4 O. I. Leening4 Amortisatie Syndicaat4J Dito dito34 Handel-Maatsehappij4* Haarlemmermeer 5 Aandeelen Rijn-Spoorweg 4 4 Aand. Holl. Spoorweg Maatschap. Belgis, Certificaten 41 Dito Dito2.} Dito. bij Rothschilb21. Spanje, Leen. bij Ardoin van 85 M 5 Dito bij dito, onbep. stukken. 5 Dito Binnen), a 6 in3 Coupons Ardoins Portugal, te Londen3 Rcslanb, Obl. Hope 1798 en 1816 5 Dito dito 1828 en 1829 5 Ccrt. bij dito 1831 en 1833 5 Dito bij Hope4 Dito bij Stieglitz C°4 Certificaten te Hamburg5 Inschrijving in Assign6 Certificaten van dito 6 Polen, Certificaten4 Dito Aandeelen met LotingII. 300 Dito dito500 Pruissen Loten van 50 R. Oostenrijk, Oblig. AVeenerBank. 5 pCt, Idem»4 Oblig. Metalliek5 Idem21 Aandeelen 28 Mei 1834 500 Idem 1 April 1839 250 Napels, Certif. bij Lam. en Bouw. a 5 pCt Brazilië, 1843 5 Amerika,6 Dito Bankactiën5 Mexico,»5 Venezuela2 19A 33 A I84 434 1042 1044 964 88 681 Gebleven. 59 71 92JJ 174' 33 A 434 Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU»

Leydse Courant | 1846 | | pagina 4