de Marquis de Saldanha staat; de Hertog van Terceira is tot Stedehouder in <de provinciën verheven, en de nationale gardes zijn ontbonden. De tijding van die veranderingen bad in liet land groot genoegen verwekt. In eene proclamatie bij die gelegenheid door de Koningin uitgegeven, wordt gezegd, dat de volksbeweging, die voor eenige maanden in Portugal is uitge broken, oorspronkelijk slechts tegen eene belastingwet en tegen de toenmalige Ministers, de gebroeders Cabralwas gerigt; dat die beweging echter in eene omwenteling is ontaard, waardoor de bestaande staatsregeling op losse schroe ven is gesteld, en Portugal in gevaar is gebragt van in eenen afgrond van regeringloosheid, wanorde en onzedelijkheid te worden gedompeld; dat de Ko ningin het land uit die dreigende gevaren heeft willen redden en tevens daaraan de verlorene welvaart teruggeven; dat zij dien ten gevolge andere raadslieden gekozen heelt, en vertrouwt, dat de natie bij het door haar on dernomen groole werk zich rondom haar zal scharen. Verder wordt de stipte handhaving van orde en regt, naaawgezette spaarzaamheid en eene herziening der staatsregeling toegezegd, welke herziening echter thans plaats zal heb ben volgens de bij dal charter vastgestelde vormen. Voorts betuigt de Konin gin harenafkeer van alle terugwerking en maant zij in krachtige bewoor dingen aan tot vergetelheid van vroegere burgertwisten. Deze veranderingen schijnen het gevolg te zijn van het bovendrijven der Fransche en Spaansche staatkunde op de Engelsehe; ook zag men reeds vooruit, dat dc thans verbannen gebroeders Cabral weldra zouden teruggeroepen worden. ITALIË. HOME, 8 October. Er zal een algemeen jubilé worden gevierd, ter gedachtenis der troons beklimming van Pius IX. Uier en in het overige Italië zal het in De cember worden gehouden, in Frankrijk en in andere landen in Januarij. Daar de congregatie van Kardinalen ten opzigte van de staatszaken zich steeds stelselmatig vijandig heeft betoond tegen de door den Kardinaal Gizzi voorgedragene plannenheeft de Paus het niet noodig geoordeeld dat zij lan ger vercenigd bleef. Om haar te vervangen, heeft hij een consulta al stato opgerigt, of een raad zamengesteld uit de onder-secretarissen van staat, de prelaten, welke alhier eenig bestuur uitoefenen, zoo als de thesaurier, de gouverneur dezer stad en de president der wapenen (zooveel als minister van oorlog); bij deze prelaten zullen eenige voorname leeken gevoegd worden en aldus zal voorloopig eene instelling geboren worden, welke met der tijd de gewensehte ontwikkeling zal ondergaan. De nieuwe raad van state is heden het eerst vergaderd geweestmaar hij bestond nog maar alleen uit de prelaten, welke onder Gregorius XVI tot de voornaamste posten waren benoemd. Een van de eerste maatregelenwelke deze vergadering genomen beeft, bestond in het doen ophouden van de betui gingen der algemcene blijdschap daar, waar de Paus zich vertoonde. Heden is eene circulaire te dezen opzigte rondgezonden door het slaats-secre- tariaat aan dc overheden in de provinciën. Niettemin hebben zich deze be tuigingen herhaald te Albano en te Castel Gandolfo, welke plaatsen de Paus gisteren heeft bezocht, even als te Rome zelfbij zijne terugkomst. De ijzeren spoorweg van Lucca naar Pisa is den 29steD September geopend. LIVORNO, 7 October. II. M. dc Koningin der Nederlanden is hier in den afgeloopcn nacht aange komen zij begeeft zich naar Pisa, om aldaar het merkwaardige te zien, en wordt heden avond hier terug verwacht, om zich naar Civita-Vecchia te begeven. NAPELS, 7 October. Hevige onweersbuijen hebben hier gewoed die van hoozen vergezeld gingen. Men vreesde zeer voor de provinciën. Te Portici zijn verscheiden huizen inge stort. Het reeds bekende aantal slagtoffers is 15. Het schijnt, dat een he vige storm en onweder te Messina en omstreken groote verwoestingen heeft aangerigt. Men sprak van 7 dorpendie door het water waren vernield. Men heeft deswege nog geene stellige berigten. SWITSERLAI D. GENÈVE13 October. Het is hier zoo rustig mogelijk, na de gebeurtenissen die hebben plaats gehad. De Waadtlandsche troependie tot aan de grenzen voortgerukt wa ren, hebben bevel ontvangen om naar hunne kantonnementen terug te keeren en zijn terstond weder afgetrokken. Dc leden van het omvergeworpen bestuur, die Genève verlaten hebbenhebben zich voorloopig te Mornay gevestigd. Tot dusverre bedraagt het aantal der slagtoffers die ter secretarie zijn aangege ven twaalf, maar verscheiden gekwetsten bevinden zich nog in een zeer be- denkelijken toestand. De verkiezingen voor de staatsregelende vergadering zullen den 25sten dezer te Genève plaats hebbenmen vreest dat er alsdan weder ongeregeldheden zullen voorvallen; die dag zal voor het lot der Geneef- sche republiek welligt nog meer beslissend zijn dan de gebeurtenissen van den 7llcn en den 8stcn dezer. Van de regeringen der kantons Waadt, Bern en Aargau heeft het voorloopig bewind van Genève de hartelijkste betuigingen van vriendschap en belangstelling ontvangen. Intusschen beginnen zich reeds sporen van oneenigheid tufsehen de leden van dat bewind en andere hoofden der radicale partij te openbarenten aanzien van hetgeen thans, nu dc over winning bepaald is, zou moeten geschieden, en worden er reeds geschriften verspreidwaarin het opgeworpen bestuur van te groote gematigdheid wordt beschuldigd. Door deze omwenteling is het aantal stemmen ter verwijdering der Jesuilen en voor het ontbinden van het afzonderlijk verbond der Katliolijkc kantons, geklommen tot 11 en 2 halve; de radicalen vleijen zich thans met eene omwenteling in Bazelstad of Freiburg, waardoor zij op den Landdag de ver- eischte meerderheid zouden erlangen om genoemd plan te volvoeren. OOSTENRIJK. LEMBERG6 October. De vroeger reeds aangekondigde verordening is openbaar gemaaktwaarhij voor geheel Gallicië, met uitzonderiug van de Bukowine, de krijgswet wordt afgekondigd; bij eene tweede verordening worden strengere maatregelen ten aanzien der vreemdelingen voorgeschreven; een en ander, gelijk in den aanhef gezegd wordt, «vermits de strafwaardige en gevaarlijke woelingen, welke door zendelingen en onruststokers met landverraderlijke oogmerken ondernomen worden, eene verdubbelde waakzaamheid tot voorkoming van misdadige aan slagen vereisehen." PRUISSEN. BERLIJN, 10 October. Men spreekt hier veel van een morganatisch huwelijk tusschen een Prins van het Koninklijk huis en de dochter van de beroemde Bettina van Arniin de bedoelde Prins zou Waldemar zijn, bekend door zijne jongste reis in Indie, en de Koning zou reeds zijne toestemming tot het huwelijk gegeven hebben. Wegens de jongste zamenzwering van den Poolschen adel is door de Regering bepaald, dat op alle gymnasiën in Posen niet meer dc Poolsche, maar de Duitsche taal zal onderwezen worden. De meer en meer toenemende armoede alhierverergerd door de duurte der levensmiddelen heelt eindelijk de aandacht van den raad van afgevaar digden getrokken. In eene der laatste zittingen heeft deze vergadering be raadslaagd over de middelen om in dit kwaad te voorzien en besloten Z. M. te verzoeken, den uitvoer van granen uit het Zolverein te verbieden en den invoer van deze levensmiddelen zooveel doenlijk te bevorderen. De raad heeft voorts c'ene commissie benoemdten einde betreffende het pauperisme een onderzoek in het werk te stellen, alsmede, welke middelen tegen hetzelve zou den moeten worden aangewend. De financiële aangelegenheden alhier zijn mede alles behalve geruststellend. Wel dekken de inkomsten van 1845 ongeveer de gewone uitgaven, maar er schiet ook geen penning over ter bestrijding van buitengewone onkosten op welke men evenwel zal moeten rekenenzoo "de duurte der levensmiddelen aanhoudt. Om zich een denkbeeld te vormen, van het aantal armen, kan dienen, dat hun onderhoud in het jaar 1844 aan de stad 430,000 thaler kosttezonder te rekenen de uitgaven voor de armscholen. DUSSELDORP, 17 October. Eenige jonge Israëliten alhier hebben eene oproeping gedaan, ten einde eene verecniging lot stand te brengen tot hervorming van de Godsdienst en het schoolwezen der Israëliten. In den aanhef dier oproeping wordt ge zegd, dat elk die het ernstig met het Jodendom meent en voor den ceni- gen God bezield is, die de behoefte gevoelt aan eene stichtelijke ceredicnst en aan eene godsdienstige vorming der jeugd zich met de ceredienst, zoo als die in de Synagogenmet de oude uit vroegere eeuwen aan dezelve klevende misbruiken plaats hebben, niet meer kan vereeriigen en met bange bezorgdheid moet zien, dat de jeugd geen met de eischen des tijds overeen komend godsdienstig onderwijs erlangt. De oproeping heeft bij velen weer klank gevonden, en er is bereids voor 800 thalers ingeschrevenwaarvoor men voorloopig verlichte leeraars wil aanstellen. De invoering der gezangen onder geleide van het orgel, zou vervolgens aan de beurt komen. Daar de oude orthodoxe gemeente hierin niet wilde toegeven, verwachtte men, dat er eene tweede gemeente zou tot stand komcD. WVRTEMBERB. Een renbode is naar Petersburg vertrokken, de tijding overbrengende, dat de Kroonprinses Olga, dochter des Keizers, zich in gezegende omstandigheden bevindt. EIGELA1VD. LONDEN, 17 October. Eene bezending van houders van Spaansche schuldbrieven zal morgen van hier naar Parijs vertrekkenmet oogmerk om de tussclienkomst der Fran sche Regering te verzoeken tot het bewerken van eenige regeling hunner vor deringen. DeBrilsche regering heeft zich bereids tot den Heer Mon gewend door middel van den Heer Bulwer. Men hoopt hier dat dc Heer Guizot zich deze zaak zal aantrekken. De commité's van houders dier schuldbrieven in Parijs en Nederland hebben reeds verklaarddat zij met de Londensche ver ecniging zullen medewerken; en de Londensche bezending zal met de hoogste brieven van aanbeveling vertrekken. De rails die vóór 3 jaren nog legen 5 a G shil. dc ton geleverd werden zijn nu tot 10 gestegen. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van de Kaap de Goede Hoop, Sir II. Pottinger, zal binnen een paar dagen naar zijne bestemming vertrekken. Er zijn hier van Dieinensland twee schepen aangekomendie onder andere ook met graan beladen zijn. Door eene gaz-ontploffing in de groote werkplaats van de Heeren Lock Wilson en Bell, te New-Caslle, waar meer dan 1000 personen arbeiden, zijn er 5 gedood en een groot aantal gekwetst. Het stoomschip New-York, varende van Galveston op New-York, heeft den 7Jen schipbreuk geleden, waarbij 17 mensehen zijn omgekomen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3