BUiTENLANDSCHE BEBïGTEN. seevloeden en stormen, zijn in den afgeloopen winter aanmerkelijke schaden veroorzaaktwaarin heeft moeten worden voorzien. De verschillende maatregelen tot herstel van 'sRijks geldmiddelen aange wend, hebben alsnn hunne volkomene uitvoering verkregen. Zij hebhen aan de verwachting beantwoordof die zelfs overtroffen. In de tegenwoordige zitting zal de medewerking van U Edel Mogenden gevraagd worden tot vaststelling der Begrootingen en der wet op de Middelen voor het aanstaande tweejarig tijdvak zoo mede tot verdere bevestiging van orde en vereenvoudiging in het geldelijk beheer. De verbetering van het Muntwezen heeft zeer aanmerkelijke vorderingen gemaakt, in die mate, dat het geheel herstel binnen een niet verwijderd tijdsverloop met vertrouwen mag worden te gemoet gezien. Om nogtans ons Muntstelsel op hechte grondslagen te doen rusten, worden er nog wettelijke bepalingen gevorderd, welke, zoo Ik hoop in den loop dezer Zitting aan U Edel Mogenden zullen kunnen aangeboden worden. Er zullen almede in deze Zitting aan U Edel Mogenden worden ingediend ontwerpen van wet, bevattende het geheele Wetboek van Strafregt, waarbij acht geslagen is op de aanmerkingenzoowel laatstelijk als vroeger over dit onderwerp aan de Regering medegedeeld. Zoodra Ik zal hebben goedgekeurd de voordragten, welke Ik binnen eeni- gen tijd te gemoet zie, betreffende het Binnenlandsche bestuur, mitsgaders het te geven gevolg aan Art. 6 der Grondwet, zullen de daartoe betrekkelijke wetsontwerpen bij U Edel Mogenden ter overweging gebragt worden. Zonder dat Ik de overige wetsontwerpen vermelde, welke Uwe vergadering zullen kunnen bezighouden, zal het aan U Edel Mogenden reeds gebleken zijn, dat het niet aan gewigtigen arbeid zal ontbreken. Wij allen, Edel Mogende Heerenzullen daarbij slechts écn doel voor oogen hebbenhet waarachtig welzijn van het vaderland. Om dit te bereiken zullen wij gewis onze vcr- eenigde krachten inspannenen AVij zullen ons daarvan door niets laten af trekken. Moge de Almagtige onze pogingen ondersteunenenook door de vruchten van onze werkzaamheden, Zijnen zegen over Nederland uitstorten! In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van heden die door den Heer Bruce tijdelijk werd voorgezeten, is overgegaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen Leden. De uitslag daar van is geweest, dat al de Leden als zoodanig zijn toegelaten, behalve de Heer Corneli, die den eed nog niet had afgelegd. Bovendien is de Heer de Backer, ten gevolge van ongesteldheid, verhinderd geworden, zich voor alsnog tot het doen onderzoeken zijner geloofsbrieven aan te melden. Daarna is de Kamer overgegaan tot de verkiezing van drie Candidaten voor hel Voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige Zitting. Een aan tal stemmingen hebben daarover plaats gehad, waarvan de uitslag is geweest: I. Dat tot eersten Candidaat is gekozen de Heer Mr. G. J. Bruce, A'oor- zittcr der Kamer gedurende de afgeloopene Zitting, en wel met eene meer derheid van 25 van de 43 stemmen. De overige 18 stemmen hadden zich verecnigd op den lieer Boreel van Hogelanden. II. Dat lot tweeden Candidaat is gekozen Jhr. AV. Boreel van Hogelanden en wel met eene meerderheid van 22 van de 41 stemmen die aan de vierde en laatste stemming voor dezen Candidaat deel namen. De overige 19 stem men waren verkregen door den Heer A'erwey-Mejan. III. Dat tot derden Candidaat gekozen is de Heer Mr. G. AV. Verwey-Mejan met 24 tegen 18 stemmen. Deze lijst zal aan den Koning wordeu aangeboden door eene Commissie, za- mcngesleld uit de Heeren: Hooft, van Nagell, van Ryckevorsel, Duymaer van Twist, van Panhuys, Mcnso, Mulsaers en Lycklema a Nyeholt. Daarna is de Vergadering gescheiden. Met leedwezen verneemt men dat de Heer Mr. A. J. van der Heim, Griffier van de Tweede Kamer, die reeds sedert geruimen tijd ernstig onge steld is, en die onlangs naar Bonn vertrokken, doch Vrijdag avond jl. alhier teruggekeerd was, thans op het uiterste ligt. Men verneemt, dat sommige der AV oensdag jl., terzake der te Delft plaats gehad hebbende ongeregeldhedendoor het l'rov. Hof in Zuid-flolland veroordeelden, tegen het uitgesproken arrest zijn gekomen in cassatie. Daar onder bevindt zich de eenige vrouw, die in dat geding betrokken is geweest, M. van den Iloogen. TI EL, 1G October. AVij vernemen dat het algemeenc armbestuur alhier, na rijp overleg, het voornemen heeft opgevat, om een 30-tal arme huisgezinnen, door het ver schaffen van reisgeld enz.den overtogt naar Noord-Ainerika gemakkelijk te maken. Het gelooft hiermede voor het algemeen een nuttig werk te zullen verrigten, en zal, naar men ons verzekert, binnen kort onder de ingezete nen dezer woonplaatseene inschrijving openenom langs dien weg het noodige geldelijk bedrag bijeen te brengen. Tielsche Nieuwsbode.) ZAVOLLE, 1G October. De vernieuwing van het Hervormde kerkgebouw te Hardenherg, waarvoor de Provinciale Staten in hunne jongste vergadering 4,000 hebben toege staan is op de aanbesteding, welke den 13'len dezer heeft plaats gehad aengenomen voor ƒ14,900, door B. H. Trooster, mr. Timmerman alhier. Te Assen is de bonw eener nieuwe Hervormde Kerk aanbesteed aan den Hrer II. AVonda, te Sneek, voor eene somma van 39,000. Te Coevorden en Dalen heerschen thans zenuwkoortsen, die niet van besmetting schijnen vrij te zijn: te Coevorden was het aantal zieken 12, en t: Dalen 20. GRONINGEN15 October. Naar men verneemt, zullen ook wij ons weldra misschien in de verlichting met gaz kunnen verheugen. Reeds herhaaldelijk was dit plan alhier ter sprake gebragt, maar had nimmer gelukkig gevolg, nu om deze, dan om. gene reden. Thans echter moet door bemoeijing en met tusschcnkomst van den Heer de Bruin, uit Amsterdam, het plan stellig doorgaan5 er zijn. reeds eenige behuizingen aan het Zuidcrdiep alhier aangekocht, om daar de- gaz-fabrijk te vestigen. Men ziet met de meeste belangstelling de verwezent- lijking van een en ander te gemoet, opdat ook ook onze stad in het genot moge komen van hetgeen elders zoo algemeen reeds is ingevoerd. Op dit oogenblik gaat alhier een adres aan de Stedelijke Regering rond, opdat deze hare toestemming in deze geve en de zaak ondersteune. MAASTRICHT, 17 October. Gisteren ochtend had er in de nabijheid dezer stad in het gehucht Heugem, gemeente Gronsveld, een zware brand plaats, waardoor drie aanzienlijke boe renhuizingen met stallen en schuren, benevens den geheelen oogst en eenige beesten in weinige uren geheel vernield werden. De schade is aanzienlijk, daar niets tegen brand verzekerd was. TIIRKÏE. CONSTANTINOPEL, 30 September. De Sultan heeft Reschid-Pacha tot Groot-Vizier, en zijn' getrouwen aanhan ger, Ali Effendi, vroeger Gezant te Londen, tot Minister van Buitenl. zaken benoemd en bij die gelegenheid een schrijven aan den nieuwen Grootvizier ge- rigtwaarin het volgende voorkomt «Hoewel ik over Rauf Pacha, die uitmunt door reglschapenheid, persoonlijk tevreden was, oordeelde ik toch dat hij niet in staat was de openbare aange legenheden met dien ijver te behartigen, welke noodig is om mijne hooge plannen te verwezentlijken. «Zijn post moet alzoo aan eenen man opgedragen worden, die het gewigt der regerings aangelegenheden gevoelt, die doorzigt en wijduitgestrekte kennis bezit, die, in overleg met de andere Ministers en beambten, zelf al zijn ijver aan de behartiging der staatszaken ten koste legten die in staat is om de overige Ministers en beambten tot de vervulling van hunne pligten aan te sporen. «Gij nu zijt een mijner gelrouwste vizieren en bezit al de genoemde hoeda nigheden weshalve ik den last, dien ik Rauf-Pacha afgenomen heb, thans op uwe daarvoor berekende schouders leg. «De post, dien gij tot heden bekleed hebt, moest thans ook aan een ander opgedragen worden. Het is mijn vurigste wensch dat de vriendschappelijke betrekkingen en de goede verstandhoudingdie tusschen mijne Verhevene Porte en alle bevriende hoven bestaan, voortdurend behouden blijven en steeds meer bevestigd worden. De musteschar Ali Effendi is volkomen geschikt om dien wensch te vervullen en daarom henoom ik hem tot uwen opvolger. «Gij hebt thans natuurlijk over alle aangelegenheden van mijne hooge regering een waakzaam oog te houden, en gij zijt degene, tot wien alle beambten zich te wenden hebben. Gij zult dan ook met Gods hulp en den geestelijken bij stand van den Profeet al uwe pogingen daarheen rigten, dat alles tot stand gebragt worde, wat kan bijdragen tot dien bloei van het rijk en die welvaart mijner onderdanen, welke in mijne bedoeling liggen. Gij zult bovendien zorg dragen, dat de rust en veiligheid mijner onderdanen steeds bevorderd worden, dat de loopende zaken met spoed behandeld worden en dat alle beambten altijd de beginselen van regtvaardigheid en billijkheid voor oogen hebben. Gij znlt voorts zorgen voor de instandhouding en de voortdurende verbetering der land- en zeemagt. AVat betreft de thans bestaande militaire en andere scho len, zult gij u in overleg met mijnen uitstekenden Seraskicr, Mehmed Chos- rew-Pacha en de overige ministers en beambten, beijveren om daarin de noo dige verbeteringen tot stand te brengen." SPANJE. MADRID, 13 October. H. II. heeft haren Gemaal tot Kapitein-Generaal van het legeren haren schoonbroeder, den Hertog van Moritpensier, tot Ridder van het Gulden Vlies benoemd. Bovendien heeft zij aan haren Gemaal den titel van Koning en Zijne Majesteit verleend, en aan den Franschen Gezant, den Graaf de Bresson, dien van Grande van Spanje van de lslc klasse cn van Hertog van St. Isa bella, voor hem en zijne kinderen. Onder de feesten, tot welke alhier toebereidselen gemaakt worden, zal geen der geringste een groot stierengevecht zijn, waartoe men het gewone circus, ofschoon het 15 tot 20,000 toeschouwers bevatten kan, te klein ge oordeeld heeft. De geheele Plaza-major wordt er toe ingerigt, rondom welke men getimmerten bouwt, die tot aan de eerste bovenverdieping der huizen reiken welker vensters alzoo mede tot kijkplaatsen zullen dienen. Een der zijden van dit plein was open en zonder huizenrij maar als door een' toover- slag zijn ook daar houten gebouwen uit den grond gerezen, die met de overige woningen gelijke hoogte hebben en het plein geheel omsluiten. PORTUGAL. LISSABON, 8 October. De Koningin heeft haar Ministerie, aan welks hoofd de Burggraaf Sa da Bandeira stond, ontslagen cn een nieuw Ministerie benoemd, aan welks hoofd

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2