LKYDSCHE COURANT. BUITENGEWONE MAANDAG, 19 OCTOBER 1846. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen lil Centen afgegeven. •sGRAVENHAGE, 19 OctufkT. Heden is de gewone Jaarlijksche Vergadering der Staten-Gencraal, Zitting jaar 18461847, door Z. SI. den Koning, met de gebruikelijke piegtigbeden geopend, en wel met bet houden der volgende aanspraak: Edel Mogende Heeren! Bij bet hervatten der belangrijke taak, welke door de Grondwet aan de Wetgevende Slagt is opgedragen, verheugt het Mij aan U Edel Slogenden op nieuw de verzekering te kunnen geven, dat onze betrekkingen met de andere Slogcndhcdcn zich door goede verstandhouding kenmerken. De onderhandelingen met Rusland gevoerd, hebben het verlangde doel mogen bereiken, en de belangen der zoo aanzienlijke Nederlandsche Scheep vaart op dat Keizerrijk, zijn thans op de meest voldoende wijze gewaarborgd. Eenc overeenkomst met Frankrijk aangegaan, tot opheffing van Scheep- vaartregten op den Rijn mag als eene nadere schrede beschouwd worden ter verkrijging ecner algemeene vrijstelling van dien voornamen handelsweg. Door het onlangs met België gesloten tractaat van Handel en Scheepvaart zijn de Handelsbetrekkingen der beide Staten, op ccne billijke wijze geregeld, en zoo veel doenlijk was van belemmeringen ontheven. De moeijclijkhedenwelke Onze Handel met de Vercenigdc Staten van Noord-Amerika heelt ondervondendoor de zware regten aldaar op het voor naamste Onzer koloniale producten gelegdzijn op de meest wcnschelijke wijze weggenomen. Mijne bijzondere zorg blijft gewijd aan de welvaart der Overzcesche Bezit tingen, Er hebben daar misgewassen plaats gehad, doch de uitzigten voor den nieuwen oogst waren gunstig. Twee Vorsten van het Eiland Bali hadden onzen vlag beleedigd en de trac- taten gesehondende dapperheid onzer Zee- en Landmagt heeft dien euvel moed beteugeld, het miskend gezag hersteld, en de belangen van Scheepvaart en Handel verzekerd. Beide deelcn der krijgsmagt hebben bij voortduring aanspraak op Mijne goedkeuring. De versterking van het Zeewezen door aanbouw van Stoom-Oorlogsschepen, maakt het onderwerp van overwegingen uit. De onderscheidene takken van het Binnenlandsch Bestuur gaan voort re gelmatig te werken. Omtrent den staat van het Onderwijs en de beoefening van Wetenschappen en Kunsten, mag bij voortduring een gunstig getuigenis gegeven worden. Handel, Scheepvaart en verdere ondernemingen van Nijverheid werden over het geheel met levendigheid gedreven; doch de uitkomsten waren niet alle even gunstig, ten gevolge van oorzaken waarvan de druk mede overal elders werd gevoeld. De vermeerderde uitvoer van sommige onzer voortbrengselensedert korten tijd ontstaan, kan, zoo voortgaande, voor onze Landbouwers en Handelaars groote voordcelcn opleveren. De rampen welke het misgewas van een der voornaamste voedingsmiddelen bad kunnen te weeg brengen, zijn boven alle verwachting gelenigd zoowel door het zachte jaargetijde hetwelk de Voorzienigheid heeft geschonken, als door de maatregelen in overleg met U Edel Mogenden genomen, en door de meest lofwaardige algemeene medewerking. Daar de oogst van het bedoelde gewas en van enkele andere veldvruch ten, ook in dit jaar minder overvloedig is geweest, is de aanvankelijke besten diging der wettelijke bepalingen tot aanmoediging van den invoer van levens middelen raadzaam te achten en zal zij een der eerste onderwerpen uitma ken waarop de aandacht van U Edel Mogenden zal ingeroepen worden. Door herhaalde hooge waterstanden op de rivieren, mitsgaders door hooge zeevloeden en stormen, zijn in den afgeloopen winter aanmerkelijke schaden veroorzaaktwaarin heeft moeten worden voorzien. De verschillende maatregelen tot herstel van's Rijks geldmiddelen aange wend, hebben alsnu hunne volkomene uitvoering verkregen. Zij hebben aan de verwachting beantwoord, of die zelfs overtroffen. In de tegenwoordige zitting zal de medewerking van U Edel Mogenden gevraagd worden tot vaststelling der Begrootingen en der wet op de Middelen voor het aanslaande tweejarig tijdvak zoo mede tot verdere bevestiging van orde en vereenvoudiging in het geldelijk beheer. De verbetering van het Muntwezen heeft zeer aanmerkelijke vorderingen gemaakt, in die mate, dat het geheel herstel binnen een niet verwijderd tijdsverloop met vertrouwen mag worden te gemoet gezien. Om noglans ons Muntstelsel op hechte grondslagen te doen rustenworden er nog wettelijke bepalingen gevorderd, welke, zoo Ik hoop in den loop dezer Zitting aan U Edel Mogenden zullen kunnen aangeboden worden. F.r zullen almede in deze Zitting aan U Edel Mogenden worden ingediend ontwerpen van wet, bevattende het geheele Wetboek van Strafregt, waarbij acht geslagen is op de aanmerkingenzoowel laatstelijk als vroeger over dit onderwerp aan de Regering medegedeeld. Zoodra lk zal hebben goedgekeurd de voordragtenwelke lk binnen ceni- gen tijd te gemoet zie, betreffende het Binnenlandsche bestuur, mitsgaders het te geven gevolg aan Art. 6 der Grondwetzullen de daartoe betrekkelijke wetsontwerpen bij U Edel Mogenden ter overweging gebragt worden. Zonder dat Ik de overige wetsontwerpen vermelde, welke Uwe vergadering zullen kunnen bezighouden, zal het aan U Edel Mogenden reeds gebleken zijn, dat het niet aan gewigtigen arbeid zal ontbreken. Wij allen, Edel Mogende Heeren zullen daarbij slechts één doel voor oogen hebbenhet waarachtig welzijn van het vaderland. Om dit te bereiken zullen wij gewis onze ver- eenigdc krachten inspannenen Wij zullen ons daarvan door niets laten af trekken. Moge de Almagtige onze pogingen ondersteunen, cn ook door de vruchten van onze werkzaamheden, Zijnen zegen over Nederland uitstorten! Tc Leyilen ter Boekdrukkerij van J. G. IA LAV.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1