BUlTEjNLAlYDSCHE BERIGTEN. abonnementen ƒ112,413.011; terwijl nog uit de hand is gedebiteerd voor ƒ36,733.78; liet Handelsblad lioei't al zoo een oplaag van ruim 5000 exem plaren. Naar het zich laat aanzien zullen de winsten over het thans loopende jaar omstreeks ƒ60,000 bedragen en alzoo nog hoogcr zijn dan tot hiertoe ooit het geval is geweest. IV. R. C. UTRECHT, 15 October. Men verneemt met zekerheid, dat het Hoofdbestuur der Ncderlandsche Rijn spoorweg-Maatschappij op eene daartoe strekkende voordragt van den Heer Ingenieur-Directeur, hepaald heeft, dat de arbeiders en bedienden van dien Spoorweg ook gedurende den aanstaanden winter in het bezit zullen blijven van hel aan hen toegekende zomerloon. Het is te wenschendat het boven staande bij andere besturen en inrigtingen vele navolging moge vinden. NIJMEGEN, 13 October. De Heer StaatsraadGouverneur dezer ProvincieMr. L. N. Grave van Randwijckbij Zr. Ms. besluit van den 6den dezer, benoemd tot Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft heden de waardigheid van Gouverneur nederge- legd en aan den Heer Mr. D. W. G. J. 11. Baron Brantsen van de Zijp over gedragen. Door de Gedeputeerde Staten is een reglement goedgekeurd houdende de heffing ecner belasting van ƒ1. - voor iederen hond in de gemeente Apeldoorn. MIDDELBURG, 14 October. Ilet Prov. llof van Zeeland heeftwegens het eervol verleend ontslag aan den Raadsheer Mr. IV'. N. I.ambrechtsenopgemaakt de volgende lijst van aan beveling, die aan de Staten van dit gewest is opgezonden: Mrs. A. J. van Deinse, Subst.-Officier bij de Arrond.-Regtb. te Goes; C. VV. E. Vaillant, Regtcr in de Arrond.-Regtb. te Middelburg; H. F. Lantsheer, Griffier van die Regtbank; A. Moens van Bloois, Regtcr in de Arrond.-Regtb. te Zierikzee; Jhr. Mr. C. C. A. J. van der StratenRegter in de Arrond.-Regtb. te Middel- burg, en Ph. van den Broecke, Rijks Advocaat in Zeeland. GOES, 12 October. Er worden thans te Vlissingen vele Gclderschc en Noord-Brabandsche schapen naar Engeland uitgevoerd. Dc winteraardappelen zullen hoewel niet overvloedig toch vrij goed zijn en op verre na niet zoo schaarsch als in het vorige jaar. De prijs is wel nog eens zoo hoog als anders; maar men heeft ook geleerd aan minderen voorraad genoeg te hebben, en is niet zoo rijkelijk of liever verkwistend er mede. Men spreekt van een plan om door afdamming van het zoogenaamde land lusschen ons eiland en Noord-Braband, Zeeland met die provincie te ver binden en dan voor de gemeenschap tussclien de Ooster- en VV ester-Schelde een kanaal te graven door ons eiland Z. Beveland, waar dit het smalst is. OOiT-INDIE. Te Madura, niet liet bij Java gelegen en tot onze O. I. bezittingen behoo- rend eilandmaar eene stad in dc Engelsche bezittingen op het vaste land van Oosl-Indic, in de afdeeling van Madras, zijn vier Zendelingen der Jesuiten aan de cholera bezweken; namelijk de vaders Saint Fcrrcal van Grenoble; Audihcrt, voormalig superior te Chambéry; Barret, van Lyonen O'Venny, een Ier. Twee jaren geleden waren er ook vijf zendelingen der Jesuiten aan die ziekte gestorven. NOORl)-AMERIKA. VERA-CRUZ, 2 September. De preliminairen van den vrede tussclien de Verecnigdc Staten en Mexico zijn gesloten. De President Sanla-Anna is sedert zijne aankomst alhier voortdurend in onderhandeling geweest met een uit Washington aangekomen Commissaris, die hem in deze stad afwachtteen den President naar het door hem gekozen verblijf heeft vergezeld. Daar zijn de vredesvoorwaarden opgesteld. Zij zullen den 6den September te Tampico worden geteekend, waarheen zich dc President en de Commissaris zullen begeven, en waar zich eene bezending van 3 andere Commissarissen van de Regering der Vereenigde Staten bij hen voegen zal. Zie hier de voornaamste bepalingen die door de beide partijen voorgesteld en aangenomen zijn 1°. De vrede tussclien de Vereenigde Staten en Mexico zal worden afgekon digd. Alle vijandelijkheden zullen onmiddelijk een einde nemen. 2°. Californie zal ten eeuwigen dage aan de Vereenigde Staten worden afgestaan, die, als schadeloosstelling aan Mexico eene som van 10 millioen dollars (25 millioen Ned. gulden) in vier termijnen zullen betalen. 3°. Het Mexieaansche toltarief zal op de helft worden verminderd en de Noord-Amerikaanschc schepen die Mexieaansche havens binnenloopen zullen daar als die der meest begunstigde natie worden behandeld. 4°. Een Noord-Amerikaansch Minister zal te Mexico en een Mexicaansch Minister te Washington zijn verblijf houden. De overige voorwaarden van het ontworpen vredesverdrag zijn niet van alge meen belang. Alleen behoort daaronder nog de verbanning van Paredes den laatsten President van Mexico, die het grondgebied der Mexieaansche republiek zal moeten verlaten. Tc Londen twijfelt men nog aan dc echtheid van dit berigt. RUSLAND. PETERSBURG, 2 October. De Poolsche Jodenwelke zich hier te lande bevindenhebben met 1°. October hunne nationale kleederdragt moeten afleggen en zich kleeden zoo als de natie gewoon isdie echter tot 1850 hunne oude kleederdragt nog willen dragen, zullen daarvoor eene hooge belasting moeten betalen. Ie Riga is sedert den 20slen September dc vergadering van den adel van Lijfland bijeengekomen. Zij is gelast over eene constitutive wet voor de boeren te beraadslagen, welke wet is opgesteld door een bijzonder comité te Petersburg, en die ten doel heeft, meer onafhankelijkheid aan de boeren te verleenen. Verscheidene geestelijken hebben aan deze vergadering eene me morie ingediend, om de noodzakelijkheid te betoogen van eene betere organi satie der lagere scholen op het platte land, alwaar de boeren tot hiertoe in de diepste onwetendheid zijn verzonken gebleven. ITALIË. ROME, 3 October. De Paus zou door den buitengewonen ijver, waarmede hij de zaken behan delde, eenigzins ongesteld zijn. Op aanraden zijner vrienden zou hij den 5den eenige rust op Caslel-Gandolfo gaan nemen. Reeds werden door de bewoners groote toebereidselen gemaakt., om hunnen geliefden Vorst op eene waardige wijs te ontvangen. De Paus heeft aan den Heer Sigwart Muller te Lucern zijne hooge te vredenheid betuigd wegens de door hem in dit jaar aldaar opgerigte Akademie van den H. Borromaeuswelke ten doel heeft de wetenschappelijke ontwik keling der Katholijke bevolking van Zwitserland. Bij gelegenheid der onlangs door de Regering bevolene herziening van het gevangeniswezen is gebleken, dat de Kerkelijke Staat thans niet minder dan 54,000 veroordeelden tot de galeijen telt, welke eene schier ondragelijke uitgave voor de schatkist vorderen, daar zij allen zonder onderscheid dagelijks groenten wijn brood en vleesch tot hun onderhoud ontvangen. Men zegt dat het bewind zou besloten hebbenal de veroordeelden tot hoogstens eene 5-jarige gevangenisstraf, op vrije voeten te stellen, en de grootste misdadigers naar Algeriö over Je brengen zoo Frankrijk daartoe zijne toestemming wil verleenen. ZWITSERLAND, GENÈVE11 October. De rust is hier niet verder gestoord geworden. Het voorloopig bestuur heeft den Grooten Raad ontbondenen een' anderen tegen den 25sten bijeengeroe pen. Voornoemd bestuur heeft ook eene proclamatie uitgevaardigdwaar in dc bevolking tot rust en orde aangemaand en haar de verzekering ge geven wordtdat het Bestuur zich onverwijld met de behartiging van hare belangen zal bezig houden. Vele vreemdelingen of aanzienlijke burgers heb ben de stad verlaten, die het voorkomen had van eene belegering te hebben doorgestaan. De slagtoffers van den gevoerden strijd worden op 9 dooden en 52 gekwetsten begroot. Het gebeurde heeft in de overige gedeelten des lands een diepen indruk gemaakten bedaarde lieden zien de gevolgen daarvan niet zonder schroom te gemoetdaar het zeer waarschijnlijk is dat deze omwenteling aan de radi cale partij liet overwigt zal verzekeren hoven de Katholieke kantons, en dat eene in dat geval te voorziene poging om liet afzonderlijk verbond van die kantons met geweld te ontbindentot bloedige botsingen aanleiding geven zal. Dc wijze waarop de tijdingen uit Genève te Bern hetwelk over twee maanden met het cedgcnootschappelijk bewind belast wordt, ontvangen zijn, draagt niet weinig bij om die vrees te verhoogen. Aldaar heeft men de zege praal der volkspartij te Genève met het lossen van 101 kanonschoten gevierd, en den hekenden aanvoerder der vrijcorpsen tegen Lucern den Heer Ochsen- beinafgezonden om het Geneefsche voorloopige bewind tc gaan gelukwen- schcnterwijl er tevens troepen onder de wapenen zijn geroepen om hetzelve des noods te ondersteunen. Van de zijde des voorziltenden kantons Zurich heeft men zich hepaald twee eedgenootschappelijkc Commissarissen te benoe men die zich ingeval nadere berigten zulks noodzakelijk mogten maken naar Genève moeten begeven, en de Regering van Waadt vermanen, om toe te zien dat geen Waadtlandsche burgers naar Genève trekken, om aan de ge beurtenissen aldaar een werkzaam deel te nemen. De Baseier Zeilung voegt bij haar verhaal van het gebeurde het volgende: NV ij hebben over den uitslag der Geneefsche omwenteling voor lieden slechts eene korte aanmerking te maken. Wij achten dien van het allerhoogste ge- wigt. Niet juist met betrekking tot het vraagstuk aangaande het afzonder- wigt daarvan wordt verdrongen door een veel belangrijker oogpunt, waaruit men de zaak moet beschouwen. Het is de eerste stellige overwinningdie de handwerksbevolking van eenen Staathet zoogenaamde proletariaatover al de andere volksklassenden burger en boerenstand daaronder begrepen behaalt. Natuurlijk zal het proletariaat van die overwinning tot zijn eigen voordeel partij zoeken tc trekken, met andere woorden, hel is niet alleen eene politiekehet is eene sociale omwenteling. Denkende lezers zullen het gewigt van die omstandigheid beseffen. FR ANKF ORT. 14 October. De Vergadering van Rabbijnen heeft zich op gewigtigc en wel overdachte gronden, voor dc afschaffing der tweede feestdagen bij de Israëliten verklaard.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2