LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 2 OCTOBER. BINN EN L A JN DSC HE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDKN, 1 October. Voor de Schoenmakers Weduwe met hare Kinderen is nog bij de Redactie ontvangen van J. C. 1. Uit het Register der deliberation van den Raad dezer Stad, blijkt: Ingevolge het bepaalde, bij Koninklijk besluit van 24 December 1829, n°. 129, medegedeeld bij dispositie van IIH. Gedeputeerde Stalen van Zuid- Ilolland van 8 Januarij 1830 n°. (G- s- n°- houdende dat de buitengewone vacatures, welke, hetzij door overlijden, vertrek ol'andere om standighedenin de Stedelijke Kieskollegiën mogten ontstaan, telken jare in den loop der maand September zullen moeten worden vervuldzijn ter ver vulling van twee tusschentijds gekomen zijnde buitengewone vacatures bij het Kicskollegie dezer Stad welke tegen den 30steQ dezer maand moet plaats heb ben op heden in behoorlijken staat bevonden en in deze vergadering geopend de acht kistjes gemerkt Wijk 1,2, 3, 4,5,8,7 en 8, bevattende de stembiljetten der daartoe geregtigde ingezetenen, voor zoo verre zij bij het Stedelijk bestuur op den 15den Augustus jl. bekend waren en zij van dat regt hebben verkiezen gebruik te maken; ter vervulling der bestaande buiten gewone vacatures, welke tot dat einde op den 31slen Augustus daaraanvol gende door de Stads Bodensbenevens eene lijst behelzende de namen der genen, die bevoegd waren tot het Kiezerschap, bezorgd zijn aan de buizen der Stemgercgligdenwelke kistjes, vóór derzclvcr uitzending ter ophaling op den 4den dezer maand, ieder gesloten zijn met twee onderscheidenlijk wer kende hangsloten, waarvan overeenkomstig art. 15 voor het Reglement voor liet bestuur dezer Stad, de sleutels in handen gesteld zijn van den lieer Bur gemeester en van den Heer van Heukelom, als het eerste in rang zijnde Raadslid. Waarna in deze Vergadering door den lieer Burgemeester, benevens de HH. van Ileukelom en Luzac de twee bet eerste in rang zijnde der aanwezige Raadsleden de biljetten zijn geopend welke ten getale van zes honderd vier en vijftig behoorlijk ingevuld en onderteekend, en zeven en twintig niet be hoorlijk ingevuld en onderteekend zijn bevondenen waaruit is geblekendat de stemmen zijn uitgebragt op de volgende Heeren, ten getale als nevens ieders naam staat uitgedrukt, te weten: J. B. de Moen92. Mr. P. G. Hubrecht88. J. Zuurdeeg72. C. Dros61. 57. 39. 33. 31. 29. 28. 28. 26. 24. 24. Prof1". H. W. Tydeman D. N. Roskes Profr. J. van der Hoeven Dr. J. Adriaans Mr. M. II. A. Lisman T. W. J. van den Aardwegh. ftlr. K. J. F. C. Kneppelhout Dr. F. Dozy C. M. Bronkhuyze J. Kneppelhout J. A. Susanna24. Prof. J. Geel22. Prof. N. C. Kist21. N. C. de Gijselaer20. P. E. M. van Bommel19. Prof. C. L. Blume 18. P. J. Burgcrsdijk17. A. Gijsberti llodenpijl17. A. T. L. R. Mulder17. W. C. de Sain17. Prof. P. O. van der Chijs 15. A. Kist 15. Dr. II. Luhrman15. Prof. A. Piutgers15. 11. J. de Graaf14. Mr. J. Delfos13. Dr. A. Hasebroek 13, D. C. F. Linckers13. W. II. D. Suringar13. Ds. A. Verwey Bz12. Prof. J. F. van Oordt12. J. I. van Wensen12. P. A. Baron v. Reede v. Oudshoorn 11. Ds. N. Berkhout10. J. H. Bosch10. S. A. Meerburg Jr.10. Dr. W, II. van Bree9. D. L. van Marle9. Dr. J. J. de Gelder8. 11. Jesse 8. P. C. van Marle8. J. Beijerinck7. Ds. A. Brown7. Prof. P. H. Pcerlkamp7. Prof. G. J. Verdam7. J. C. Zaalberg7. J. W. van den Aardwegh 6. P. de Haan 6. Prof. C. Pruys van der Hoeven 6. C. W. M. Roskes6. N. J. Teerlink6. D>'. C. J. Temminck6. M. Couvée 5. C. C. van der Hoek5. Ds. A. Doyer4. J. Kros4. Ds. J. Tichler4. Past1', H. Tomas 4. P. Blaauw, Ds. H. Fangman, P. van Geer, M. J. Hoelen, II. J. Hofstede, Mp. L. C. Luzac, Prof. M. J. MacquplinJ. F. Neeb, J. II. Nieuwveen, J. Olivier, II. la Rivière, Dr. G. Salomon, 11. Veefkind, P. Vossen, F. P. van Wattenwyl, J. E. AVeeningh J. G. van Wensen3. J. W. BertrandP. K. DoelF, Dr. II. F. van DoeverenJ. II. J. Groothols, 15. P. van Hees, Prof. W. A. van Hengel, W. F. Koppc- schaar, E. du Moulin, Mr. J. van Outeren, S. van der Paauw, W. A. PeskensD1. L. S. van Praag, A. T. PrijnA. Stokhuizen, H. Telders, B. J. van TrotsenburgN. II. Vlek, J. H. van Wensen, H. Zaalberg, J. C. Zaalberg Jr.2. J. Busé, J. Couvée Jr.J. P. van Klinkenberg Dozy, Dr. R. P. A. Dozy, J. II. Draijer, J. 11. Eichman, M. Francliimon, J. A. de Fremery, W. N. van Hanswijck, A. L. F. Hazenberg, 11. W. Hazenberg, P. H. van den Heuvell, J. T. Heyman, J. J. Hoogeboom, II. Hoogenstraten J. Hopman, J. Korsse, G. W. Kramer, C. H. Kroon, S. N. Kuyt, S. Meerburg Jr.P. Merlijn, P. G. Mess, D. C. Molenaar, J. Montagne Iz. Ds. D. Mounier, Ds. W. IV. Munting, N. Nathans, J. P. E. van Pellecom, C. van der Post, H. Pottum, Mr. J. B. Prins; J. II. Schmier, Mr. D. Tieboel SiegenbcekDp. C. A. Sleurs, A. Tieleman, C. Vollebregt, G. D. Willebrands, A. WijnstroomF. Wijnstroom, D. WijsmanJ. F. Zuur, 1. Dipn ten gevolge zullen, overeenkomstig art. 20 van het reglement, de buitengewone vacatures, veroorzaakt door het overlijden van de Heeren Gijs- bert van der Spruyt en Mr. Paul Francois Hubrecht, die in het jaar 1854 zouden hebben moeten aftreden, vervuld worden door, Johannes Benjamin de Moen en Mp. Pieter Giaddius Horrechi, om af te treden in het jaar 1854. En zijn vervolgens, nadat aan HII. Bur gemeester en Wethouders was opgedragen genoemde Heeren van hunne ver kiezing te informeren en nader al datgeen te dezen aanzien te verrigten wat bij het reglement voorgeschreven en bovendien noodig zal bevonden worden de stembiljetten in één pak bijeenverzameld en behoorlijk verzegeld met de particuliere cachetten van de Heeren du Rieu, van Heukelom en van Limburg Stirum, om, nadat dezelve gedurende drie maanden ter secretarie dezer stad zullen zijn bewaard, in de daarop eerstvolgende Raadsvergadering-ongeopend te worden verbrand terwijl afschrift van het tegenwoordig proces-verbaal in de Leydsche Courant zal worden geplaatst. Wij vestigen de aandacht op het, van Overheidswege gepubliceerde, procesverbaal van uitgebragte stemmen ter benoeming van Kiezers. Het eerste voorbeeld, meenen wij, onder de heerschappij onzer tegenwoordige in stellingen door een Stedelijk bestuur gegeven. De Raad heeft denkelijk geoor deeld dal hij in 'tgeval van art. 16 van het reglement op het bestuur der sleden enkel bureau van stemopnemingaan de burgerij rekenschap van de opneming schuldig was. Tot dus ver bragt de regering slechts de namen der gekozenen ter kennis van het algemeen. Geschiedde dit niet zonder reden, dezelfde reden gebiedt, dat het volledig verslag der stemming openbaar worde gemaakt. Daar gelaten, dat eene publieke handeling uit haren aard naar het licht der openbaarheid streeft, heelt elk burger zooveel belang als regt, te welen, niet slechts wie zijn benoemd, maar hoe door de burgerij over 'talge meen is gestemd. Aldus wordt bet mogelijkdat de stemgeregtigde niet gelijk tot hiertoe, in 'lblinde, maar met het oog op eene bepaalde, bereik bare uitkomst tot de verkiezing medewerke. »Wij twijfelen niet, deze eerste schrede op de baan der publiciteit, die grootc en voorname oefenschool voor zaken van regering, spoedig door meer te zullen zien volgen. Zoo vleijen wij ons, dat binnen kort ook de stedelijke begrooting in dit blad zal worden gedrukt. De uitgaven en inkomsten van den Staat zijn geen geheim van regering. Dan hoe ver strekt zich de kennis onzer ste-* dclijke begrooting buiten de zaal van den Raad uit? Zoude echter hetgeen redelijk is in het eene, dit minder zijn in het ander geval? Volgens een Ko ninklijk Besluit van 1831 legt men een schriftelijk exeinpiaar der begrooting, nadat zij lang heel t uitgediend met de daartoe betrekkelijke gesloten reke ning, in eene kamer van het Stadhuis voor korten tijd ter visie. Doch al gebeurde dit telkens met de brgrooting voor een aanstaand jaar, het zou niet dan eene hoogst gebrekkige onderrigting geven. Oin gemeenzaam met eene begrooling te worden, is bet niet genoeg haar in te zien, men moet haar onderzoeken men moet haar met die van vorige jiiren kunnen vergelijken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1