LEYDSCHE COURANT N°. 117. i84a WOENSDAG, 30 SEPTEMBER. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. BUI TEN LA N DSC DE BE BI G TEN Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Do Prys der Courant is f 13 in het fnat de afzonderlijke nommers worden tegen lil Centen afgegeven. LEYDEN, 29 September. Voor de Schoenmakers Weduwe met hare Kinderen is nog bij de Redactie ontvangen, van D. S.een Coupon groot ƒ2.471-. Van H. ƒ1.—. Van een onbekend Ingezeten der Stad, een Coupon groot ƒ1.23^.. De namen der schepen van de Landings-divisie onder bevel van den Kapitein-Luit. ter zee A. J. de Smit van den Broeeke met opgave van het geschut en de bemanning vinden wij in de Staats-Courant van beden vermeld als volgt: Het stoomschip Brorno met 6 stukken en 128 man, de schoener- brikken Huzaar met 4 stukken en 60 man, en Windhond met 5 stukken en 76 man. Voorts de flotille-vaartuigen onder bevel van den Luit. ter zee lste klasse van Hogenhuizede schoeners Kameleon met 5 stukken en 47 man en de Niobé met 7 stukken en 31 man 12 kruisbooten ieder met 1 kanon en 2 draaibassen en 20 man en 6 praauwen ieder met 5 mante zamen 39 stukken geschut en 612 koppen. Het hulp-eskader bij afwezigheid van den Schout-bij-nachtonder bevel van de Kapitein ter zee J. Enslie be stond uit 's Lands fregat Ceres met 34 stukken en 300 man het stoomschip Vesuvius met 6 stukken en 103 man, de schoeners Circé, Argo, Sylpb en Zephyr en het advies-vaartuig Pylades met 5 a 10 stukken geschut en 47 a 49 man te zamen 76 stukken en 638 koppen. Blijkens diezelfde officiële opgave zijn er aan boord dier schepen gesneuveld, de marinier J. Maat, de inlandsche bediende Mion en een onbekend inlandsch matroos voorts doodelijk gekwetst en sedert overleden de Luit. ter zee lsle klasse L. F. van Hogenhuize, de matrozen Sidin en W. de Kuypcn de marinier der 3de klasse J. de Ilruynzwaar gekwetst de matrozen S. van Veen en C. Rottier, en de mariniers J. Aarsen E.C. H. Ebers en J. Hamelink; terwijl er voorts nog 14 ligt gekwetsten werden geteldonder welken de Luitenants ter zee 2de klasse C. A. Vreede en J. M. de Jongh. Door de Ned. Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden de navolgende schepen, als: Voor Amsterdam: Maximiliaan Théodoor, Kapt. Boelhouwer; Prins Hendrik, Kapt. Smith; Gezina, Kapt. Burggraaf. Voor Rotterdam: Elise Susanne, Kapt. DijkemaStad Schiedam, Kapt. Andriessen. Wij zijn verzocht de aandacht onzer lezers te vestigen op de uitgave van een werk, getiteld: Algemeene Statistiek voor Handel en Nijverheid verschijnende bij den Heer Kruseman te Haarlem en waarvan het uitvoerige berigt van uitgave algemeen is verspreid. Volgens het prospectus zal dit werk, bearbeid door den Heer Buddingli, Leeraar aan de Koninklijke Akade- mie te Delftvoor kooplieden fabriekanten en staatslieden een allerbelang rijkst handboek opleveren. Reeds twee afleveringen zagennaar wij verna menbet licht, maar daar wij bet werk niet ter inzage ontvingen, kunnen wij omtrent den inhoud zelvcn in geenc bijzonderheden treden. Alleen willen wij doen opmerken dat de schrijver zich voorstelt de Aard- of Aard rijkskunde, de Landkundc, de Volkenkunde en de Statenkunde, alles in cenen geleidelijken orde, en volgens de opgegevcne oordeelverdeelingcn op eene duidelijke cn bruikbare wijze te behandelen, naar aanleiding van de werken van von Reden, BergbausNisehwitz, Becker en anderen, gewijzigd naar onze behoeften. Het werk zal compleet zijn in 3 deelenieder van 30 vellen, zeer compres gedrukt, en uitgegeven worden bij afleveringen van 6 vallen, tegen ƒ0.90 cents de aflevering. Overigens verwijzen wij naar bet uitvoerige berigt van uitgavein den boekhandel algemeen verkrijgbaar. 'sGRAVENHAGE, 28 September. Z. M. de Koning is in den namiddag van eergisteren van Zijne buitenland- sche reis in deze residentie teruggekeerd, cn heeft den volgenden dag de Godsdienstoefening bijgewoond, onder het gehoor van Ds. van den Broek. Uit Milaan heeft men berigt, dat II. M. de Koningin en Prins Alexander al daar den 15dcn waren aangekomen. Wij vernemen van goederhand, dat op den 13dcn dezer maand te Sb Pe tersburg een verdrag van handel en scheepvaart tusschcn Nederland cn Rusland door de wederzijdsche gevolmagtigden is geteekend. Men verneemt omtrent de ernstige ongesteldheid van Z. Exc. den Minister van Hallthans verblijf houdende op zijn buitengoed te Velzendat Z. Exc. den afgeloopcn nacht rustig beeft doorgebragl en dc toestand minder zor gelijk is. De laatste berigten van Z. Exc. zijn geruststellende. ROTTERDAM, 28 September. Onder den handel hier ter stede is een adres aan den Koning in omloop, over de belangen van handel en scheepvaartmet betrekking tot dc regten op den in- en uitvoer van granen. De adressanten verklaren tot dien stap te zijn bewogen door dc kennisgeving van het voornemen der Regering om bij de opening der Zitting van de Staten-Generaal de voordragt te doen tot de verlenging voor den tijd van 6 maanden der wet van 18 December 11. houdende maatregelen tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen. Zij verklaren dat die bloole verlengingde verwachting in de tegenwoordige omstandigheden grootelijks teleurstelt. Zij oordeelen de onmiddelijke afschaf fing noodzakelijk tot behoud van den graanhandelwaarvan grootendeels de bloei onzer scheepvaart afhankelijk isen ten gevolge van welke Nederland belangrijke uitwegen heelt voor zijne voortbrengselen en die van zijne ko loniën. Aan de beperkingen, welke aan den handel door hooge region cn door de kwellende formaliteiten van derzelver heffing opgelegd zijn schrijven zij het verval van dien handel toe. Nu Engeland zijne wetgeving op dit punt gewijzigd heelt, vestigen de graanhandelaars in alle landen het oog op de Engelsche havens, als het too- neel hunner toekomstige ondernemingen. Blijven wij hij ons stelsel volhar den, terwijl Engeland vrijheid verleent, dan zal dc graanhandel voor ons verloren zijn. Na de geschiktheid te hebben betoogd van Nederland tot eencn grooten graanhandel en die het heeft ter meerdere uitbreiding, betoogen zij, dat daartoe noodig is onmiddelijke en blijvende ontheffing van alle regten op den in- en uitvoer, behoudens een zeer gering vast regt van controle op den in voer en bovenal ook bevrijding van alle hinderlijke formaliteiten. Het adres eindigt aldus: Dc adressanten zouden huiverig zijn, Sire! om de belangen van den graan handel op den voorgrond te plaatsen indien zij meenden dat er werkelijk een strijd bestond tusschen de belangen van dien tak van handel en die van andere gewigtige bronnen van nationale welvaart. Zij zijn echter ten volle overtuigd, dat die strijd slechts in schijn beslaat, en dat, gelijk nog onlangs in Engeland zoo duidelijk is ontwikkeld, de algemeene volkswelvaart niet beter kan worden bevorderd, dan door een geheel vrijen graanhandel, en ge voelen daarom vrijmoedigheid, om Uwe Maj. eerbiedig den wensch te kennen te geven, dat door Uwe Regering in de aanstaande Zitting der Staten-Generaal eene voordragt moge gedaan worden tot dadelijke en volkomene opheffing van alle belemmerende regten en formaliteiten op den in- en uitvoer van granen. GOES27 September. De behoefte van drinkwater voor mensch en vee was voorleden week in het eiland zoo groot, als immer te midden van den zomer. Men kwam bet water tot drenking van het vee uit onze stadsvest zelfs van 2 cn 4 uren ver halen alle putten, boe diep uitgegraven, hadden geen water meer. Algemeen lieCr- schen de koortsen, even gelijk ook in andere streken van ons land, doch zijn van geenen ontrustenden aard meer. 's HERTOGENBOSCH, 25 September. Heilen namiddag om 1 uur is in eene buitengewone zitting van het Prov. Geregtshof van dit gewest, vcreenigd met de Arrond. Rcgtbank en bet Kanton- Geregt alhierbenevens in tegenwoordigheid van al de Heercn Advocaten en Procureurs bij die Collegiën, dc Heer Mr. M. P. II. Strens, vroeger Advocaat- Generaal bij het Hof van Limburg, plegtig geinstalleerd als Procureur-Gene raal van eerstgenoemd Geregtshof. OOST-INBIE. SINGAPORE, 30 Julij. Omtrent de Engelsche expeditie naar Borneo-Propermeldt men van daar het volgende De Schout-bij-NachtSir J. T. Cochrane had na vergeefsehe pogingen tot minnelijke schikking met den Sultan, vijf schepen de rivier doen opvaren, tot digt hij de stad Bruni. Zoodra de gewapende vaartuigen de forten bereikt hadden, openden de Maleijers hun vuur, door hetwelk twee man aan boord van de Phlegetori gedood en zeven anderen gekwetst werden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1