NOTIFICATIE. BROODZETTING, Den volgenden oclifcnd keerde Z. Exc. langs den nieuwen weg over Mod- josaric herwaarts terug, en bezigtigde, even als den vorigen dag, cenigc sui kerfabrieken. Des avonds van den 8stcn was cr een zeer talrijk bal in de sociëteit Con cordia. Het gebouw en de tuin waren schitterend verlicht. De vooraaninste ingezetenen van Soerabaija, waaronder inlandsche hoofden en voorname Chinezen en Arabieren waren daar verzameld. Nadat ten 11 ure gesoupeerd was, verliet Z. Exc. tegen middernacht het feesthetwelk tot in den vroegen morgen voortduurde. Gisteren, den 9denwerden de Sultans van Madura en van Sumanap inet hunne zonen, alsmede de AdipattiRegent van Pamakassanin plegtstatig gehoor bij Z. Exc. ontvangen. Talrijk en prachtig was hun gevolg. Des avonds ten 7 ure was er ter hunner eere een feestmaal van 62 couverts aan het residcnliehuis. Nadat Z. Exc. een feestdronk op den Koning had ingesteld, stelde de Sultan van Madura de gezondheid van den Gouverneur- Generaal in en uitte daarbij gevoelens van onkreukbare trouw en gehecht heid aan de Regering en de beste wenschen voor den persoon en de regering van den Opperlandvoogd. Hierop werd door dezen geantwoord, met een feestdronk op de Vorsten van Madura. Z. Exc. zeide onder anderendat hij reeds door Zijne voorgangers met hunne uitstekende hoedanigheden en trouw was bekend geworden doeli dat de persoonlijke kennismaking hem dubbel aangenaam was op een oogenblik dat zij van die gevoelens op nieuw hadden doen blijken, door het leveren van welgeoefende hulptroepen, welke onder aanvoering hunner eigene dappere zo nen, die God gespaard had, lol de roemrijke verovering van Beliling en Singa- Radja hadden bijgedragen. Z. Exe. voegde er bij, dat hij op hunne trouw en hulp voortdurend rekent, zoo als zij op zijne vriendschap en bescherming Slaat konden maken. Jn den loop van den dag hragt Z. Exe. met den Generaal Cochins, een bezoek in het groote hospitaal; de gekwetsten, olïïeieren, soldaten en zeelieden van de Ëaliscbe expeditie, werden door Z. Exc. met belangstelling toegespro ken, Z. Exc. bezocht verder nog de groote kazerne, die der Djaijang Sekars, de Roomsch-Kalholijke kerk, liet kleeding-magazijn en de stadsschool; Z. Exc. betuigde aan Hecren Curatoren en den verdienstelijken Onderwijzer Rademaker zijne bijzondere tevredenheid over de leerwijze cn vorderingen der jeugd. Men verneemt dat Z. Exc. verschillende hesluiten geteekend heeft, betref- fc ide de verbetering van het vaarwater en het tot stand brengen van die groite inriglingen voor handel en scheepvaart, welke met den voorspoed en de toekomst van onze belangvolle stad in het naauwste verhand staan. Dezen avond ontvangt Z. Exc, de militaire en civiele autoriteiten in afscheidsgehoor en vertrekt morgen ochtend over Passaroean naar Probolingo, om aldaar de havenwerken te hezigtigenzich op de Merapi in te schepen, waarmede H. D. op de terugreis naar Batavia, Beliling zal aandoen om zich in persoon van den stand van zaken der expeditie en der onderhandelingen te overtuigen. Volgens berigten van deri 7dcn dezer, was de Koning van Karang-Assarn te Bali aangekomen, om zoowel voor zich als voor zijnen broeder, den Koning van Beliling of Balimet den Gouvernements-Cormnissaris over den vrede te onderhandelen weshalve men hopen mag, dat al het verder bloedvergieten zal voorgekomen worden en de betrekkingen van Bali tot onze Regering op vaste grondslagen zullen worden bevestigd. Aangaande dien togt van den Gouverneur-Generaal naar Bali, leest men nog, dat Z. Exc. den lldm dezer van Soerabaija te Passaroean aankwam, daar van een aangeboden dejeuner gebruikt maakte en de reis voortzette. Dat hij te Probolingo de vredestraetaten ontving, de havenwerken bezag en des namiddags ten 3 ure van den volgenden dag met de Merapi ter recde van Beliling aankwam, en aldaar den Schout bij-NachtCommandant van Z. M. zeemagt in Oost-Indie en Inspecteur der Marine, en de overige Hoof 1-Oflicic- ren van de Land- cn Zeemagt, ter maaltijd ontving. Ten zelfden dage heeft Z. Exc. aan de aldaar vcrcenigde troepen de hoven- staande Dag-Order uitgevaardigd. Den morgen van den 13den heeft Z. Exc. de troepen en veroverde verdedi gingswerken geinspecteerden na een bezoek aan boord van de verschillende vaartuigen van oorlog en de ontvangst van eenige afgevaardigden van Beliling en Karang-Assam, een déjeuner aangeboden aan de bevelvoerende Officieren van verschillende bodems en wapens. Ongeveer ten 5 ure des namiddags werd het anker geligt, cn in den morgen van den 17dcn Julij is de Gouverneur-Generaal behouden te Batavia aangeko men en heeft, zich naar zijn Hotel op Rijswijk hegeven. Nopens de bemagtiging van Beliling verneemt men nog de volgende bij zonderheid Men had zicli in gereedheid gemaakt tot de bestorming en inne ming van cene tweede versterkingwelke naar het scheen met eene bezetting van circa 15 a 20,000 koppen was bemand. Deze namen echter op de aan komst onzer troepen overijld de vlugt, hetwelk de commandcrcnden Luit.- Colonel Bakker verdacht voorkwam en hem de voorzigtigheid deed gebruiken, om den aanval niet te haastig voort te zetten. En naauwelijks had het leger .zich op ccnigen verwijderden afstand begeven, of eensklaps hoorde men eenen geweldigen slag, en zag men alles in de lucht springen waaruit afgeleid wordt, dat het fort ondermijnd was, of wel dat de zich in hetzelve bevin dende voorraad buskruid vuur heeft gevat. Gezegde Iloofd-Oflicicr is dan ook op het veld van eer om zijne dapperheid en groot beleid tot den rang van Colonel bevorderd. Volgens een bijzonder berigt, zou bepaald zijn, dat de Vorst van Beliling ƒ225,000, cn die van Karang Assam ƒ75,000 voor oorlogskosten zullen be talen. Haarl, Cour.) STAIIS WERIGYEM. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen hij deze op, ingevolge eene aanschrijving van den lieer Staatsraad Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, alle Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en mitsdien ook de zoodanigen die bereids met het korps hebben afgerekenden zij die in het Voorjaar van 1847 staan gepasporteerd te worden, om te compareren op de plaats van. het Gasthuis aan de Aalmarletten einde, ingevolge art. '10 der Wet van den 28slcn November '1818, door den Heer Kolonel Militie-Commissaris te wor den geïnspecteerd behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medege nomen cquipementstukkenbenevens hunne zakboekjes en requs der verlof passen en zulks op Dingsday den 6den October aanstaandedes morgens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd wijders hij deze kennis, dal, bijaldien zich binnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden, tot andere Gemeenten of Districten bchoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschreven plaatse en tijd te compareren; met vermaning aan alle Ver lofgangers van de Nationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen, cn te zorgen dat hunne kleeding en equipementstukken in goeden slaat worden voorgesteld, als zullende de zoodanigen, welke dezelve mogten hebben verwaarloosd, het aan zich hebben Ie wijten, dat zij voor 'zekeren tijd ouder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen, welke zon der wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenen, van de Inspectie mogten wegblijven, door den Heer Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagen, in de naastbij gelegen militaire provoost, zal wor den opgelegd. Zullende de altesten wegens ziekte, door Genccsheeren of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven, uithoofde van welke zij belet mog ten worden de Inspectie hij te wonen, ter Secretarie moeten worden ingele verd uiterlijk op Maandag den 5den October bevorensvóór één ure des middagsterwijl andere wettige redenen van versehooning door de Verlof gangers mede op dien dag, 's morgens ten 11 ure. aan 1111. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragen, ten einde over dezelve te kunnen oordcelen; zullende er door den Heer Kolonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd, hij 1111. Burgemeester en Wethouders der Stad Levden, op den 21stcn September 1846. DU BIEL'. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Ingaande Maandag den 28slcn September 1846. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel be/neden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25slcn Januarij 1826, [Staatsblad N°. 5) en de dispositie van 11. II. Gedeputeerde Staten van Zuid- llollarid, van den 5,,°'1 December 1828, [Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op42 Cents. Een pond vijf oneen, op21 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 34 Vijf oneen, op17 Het Fransc.hbrood van een Nederl. pond, op34 Vijf oneen, op17 Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op30 Vijf oneen, op15 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pondop26 Vijf oneen, op13 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van liet Reglement op liet bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5den September 1846. Ley den24 September 1846. Burgemeester en Wethouders der stad Leg den DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PU TT KAM MER. AKABEMIE-WIEIIWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 25sten September de Heer D. A. Gevers, van Oegslgeest, in de Region, met Theses. Den 26slcn September de Ileer H. Ie Nobel, van Middelburg, in de Regten met Theses. Voor de Schoenmakers-Weduwe met hare Kinderen is nog bij de Redactie ontvangen 2.van een paar Echtelingen welke dankbaar opziende dat zij nog door hun kroost omringd voor elkander gespaard bleven, en wenschen, zoo het de Voorzienigheid behaagde hen in dergelijke omstandigheden te bren genalmede ondersteuning te ondervinden. Nog een verzegeld pakje in- hondende ƒ2. A SI VEIS TEA TB JE IS. Getrouwd W. POTTUM, van Legden Oosterbeek, en 24 September 1846. M. BACKER. Heden beviel voorspoedig door Gods goedheid van eene welgeschapene DOCHTER, Vrouwe CHRISTINA ELIZABETH van den RERCIl van HEEMSTEDE, Geboren Roelants. Leïden, 22 September 1846.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3