heeft bewaard en beschermdhare gunsten uitstrekken tot de grootmoedige natie, wier lotsbeschikkingen u zijn toevertrouwd! Moge Spanje in het nieuwe tijdperk van vrede en verzoening, dat het bestuur Uwer Majesteithij de kennisgeving van dit heugelijk nieuws, den senaat aankondigt, der wereld het schouwspel vertoonen van eene rijke en welvarende natieMoge Uwe Majesteit in den schoot van hare familie, door eene talrijke nakomelingschap aangegroeid, even gelukkig zijn, als groot en grootmoedig gedurende eene langdurige regeringopdat eenmaal die regering te regt in onze vaderland- sche geschiedenis hoogel k geroemd worde!" De Koningin heelt in haar antwoord den Senaat voor de geuitte wenschen bedankt, en betuigd, dat zij hij het beramen der beide huwelijken niet enkel haar huiselijk geluk maar ook hel welzijn en den voorspoed der Natie heeft geraadpleegd. In eene zïtting der Kamer van Algevaardigden van den 16,ienis het vol gende ontworpen adres van antwoord voorgelezen MevrouwHet congres der Afgevaardigden heeft met den diepsten eer bied de mcdedeeling aangehoord, die Uwer Majesteit door tusschenkomst harcr Ministers wel aan hetzelve heelt willen rigteu en volgens welke Uwe Majes teit besloten heeftom met haren doorluehtigen neef, Don Francisco d'Assisi Maria de Bourbon, een huwelijk aan te gaan. Met congres wenscht Uwe Ma jesteit geluk, dat zij, te gelijk inet het verzekeren van haar eigen geluk, dit op zulk eene merkwaardige wijze heeft weten overeen te brengen met het welzijn en den voorspoed der natiewelker lotsbestemming de Voorzienigheid haar heeft toevertrouwd. Het congres verheugt zich niet minder van te ver nemen dal Uwe Majesteit wel hare koninklijke goedkeuring aan het ontwor pen huwelijk van II. K. H. de Infante Donna Maria Luisa Fernanda de Bour bon, doorluchtige zuster Uwer Majesteit en thans onmiddelijke erfgename der kroon met Z. K. H. den Prins Anloine Marie Philippe Louis van Orleans, Hertog van Montpensierheeft willen geven. «Het congres hetwelk hij elke gelegenheid de ondubhclzinnigste bewijzen van zijne liefde voor den troon en van zijne gehechtheid aan de vertegenwoor digende instellingen gegeven heeft, kan niet nalaten inct Uwe Majesteit de wijze schikking van een dubbel huwelijk toe te juichen, hetwelk aan de wen schen van het Spaansche volk, dat zoo groot belang heeft bij het huiselijk geluk van Uwe Majesteit en hare doorluchtige zuster, voldoet, en dat te gelij ker tijd de conslilutionnele monarchie bevestigt. Het congres, Mevrouw, vol- ijverig doelende in de trootstrijke verwachtingen, die het grootmoedig hart Uwer Majesteit koestert, vertrouwt, dat met de hulp des Alinagtigen door den vasten wil Uwer Majesteit, door de pogingen der regering en met mede werking der Cortes, het nieuwe, door Uwe Majesteit aangekondigde tijdperk van vrede en geluk te duurzamer zal zijn, naar mate de onderwerping aan de wetten onvoorwaardelijker, de vergetelheid der vroegere óneenigheden volko- inener en de eensgezindhei i van alle Spanjaarden opregter zal wezen." Te Parijs had men den 21slcn September door middel van don telegraaph berigt, dat dit adres der afgevaardigden den 18lIcn door die kamer met 158 tegen édne stem is aangenomen. Te Barcelona heeft zich veel vreugde over het huwelijk der Infante geopenbaard doch levens liep het gerucht dat een bende ran omstreeks 100 Uarlistendoor 4 Priesters aangevoerd zich in den omtrek van Seo d'Urgcll vertoond heeft en ccnigc dorpen in opstand heeft trachten te brengen. ITALIË. HOME, 10 September. Men verwachtte alhier de Hoeren Achlerfield en Brauw, Professoren in de R. K. theologie te Bonn, om aan den Paus de herroeping te verzoeken van de veroordcoling over de leer van Hermes uitgesproken. De Romeinsche Grooten hebben eene renteloozc lecning, gedurende 3 jaren, rari 4 millioen scudiaangeboden, om spoorwegen temaken. Na veiloop van dien termijn, zou het geld, of terugbetaald of in een fonds van pCt. verwisseld worden. Men acht zulke hulpmiddelen noodig, daar de iinanliën onder het vorig bestuur zoo zeer zijn achteruit geraakt. Verder meldt men nog, dat sedert de Paus aan het bestuur is gekomen er goene moorden in de stad hadden plaats gehad, welke er anders zoo me nigvuldig werden gepleegd. Van de grenzen wordt onder daglcekcning van den 14dcn gemeld dat te Jesi het volk de woning, waarin de vorige Paus Gregorius XVI eenmaal overnachtte, bestormd en het borstbeeld van dien Paus met een touw oin den hals door de straten gesleept heeft. ZWITiESLAKD, BERN, 16 September. In den nacht van den 15<len op den 16Jen dezer is te Dachsl'eld het loge ment de Kroon, als ook het daartegenover staande huis van den Generaal Voirol, tot aan den grond toe afgebrand. 'Toen omstreeks middernacht de brand in het logement ontdekt werdsloeg de vlam bereids uit eene kamer der tweede verdieping naar buiten en verbreidde zich met znlk eene snelheid door geheel het huis, dat oogenblikkelijk alle deuren en trappen door haar aangegrepen werden. Aan berging van goederen was niet meer te denken. Van ongeveer vijf en twintig reizigersdie in het logement hun nachtverblijf I hielden, waren slechts weinige zoo gelukkig, langs den gewonen weg uit het huis te geraken; de meesten moesten hunne redding door eenen sprong uit het venster beproeven en verbrijzelden door den val hunne ledematen of von den daarbij den dood. Onder degenen die in de vlammen of door hunnen val het leven verloren hebben, zijn vier Straatsburgers en een ingenieur uit Thun. Dertien anderen, meest Engclsehen, zijn zeer zwaar gekwetst. ©I» SïEHtllMK. WEENEN, 13 September. Gisteren heelt de opening van den spoorweg van hier naar Bruck aan de Lcillia plaats gehad. Deze weg is wel niet lang, maar echter van groot ge- wigt, daar dezelve Oostenrijk met Horigarye verbindt. Bruck toch ligt slechts 3 uren van Wicselburgde korenschuur van Oostenrijk en 2 uren vau Presburg. Men meldt uit Pesth, dat de graanprijzen aldaar sedert ecnige dagen eene belangrijke daling hebben ondergaan. Er waren ruim 80 schepen met granen onder weg, wier aankomst de prijzen nog meer drukken zou. Berigten uit Galbcie van 11 September melden, dat daar nog steeds groote onrust heerscht, en alleen de gewapende magt verdere uitbarstingen tegen houdt. De troepen bestaan grootendeels uit Duilschers en Italianen. De Regering, die van den opstand der hoeren tegen de edellieden veel nut getrokken heelt, weigert hun tegenwoordig alle verdere opheliing van heeren diensten. De boeren ontwaren, dat, olsclioon zij van lieercti veranderd zijn, bun toestand dezelfde gebleven is, en het blijkt thans duidelijk, dat hun verdelgings-oorlog legen de edellieden niet zoo zeer het gevolg was van hunne gehechtheid aan de Regering, als wel eene wraakoefening tegen hunne onder drukkers. Maar zij weten zeer wel dat de Regering door hunne hulp van een gevaarlijken vijand is bevrijd geworden en achten zich dus geregtigd om eene belooning daarvoor te eisehen wanneer zij niet vrijwillig gegeven wordt. Wat men in Weeneu toegestaan beeftde vermindering der vroondagen van zes op vijf, heelt hen niet te vreden gesteld; de Poolsche hoeren willen in het geheel geen heerendiensten meer doenen vrij eigendom bezittenzoo als hunne landgenooten in Pruissisch Polen. De Oostciirijksche Regering, die de meeste onbeheerde landgoederen aan vaard heeft en de region der landhcercn uitoefent, scheen in den aanvang niet ongeneigd om aan hunne wenschen toe te geven maar naarmate het gevaar van den opstand minder werd, veranderde zij van denkwijze. Zelfs werd aan de overgebleven goedbezitiersdie vrijwillig van hunne heerlijke region afstand wilden doen, geboden om aan dit voornemen geen gevolg te geven, en de vorderingen der landlieden van de hand te wijzen. Men weet tot welke gewelddadigheden dit eerst nu onlangs weder geleid heeften hoe liet bloedvergieten op nieuw begonnen is. De nieuwe Stedehouder, Graaf Sladian, een man van eenen ijzeren wil, zal voor de ernstigste maatregelen niet terugdeinzen. Bij de opgewondenheid der boeren is het ligt. mogelijk, dat zij hel uiterste wagen, en daar zij de krachten der Regering kennen, schijnen zij een algcinecnen opstand te zullen beproeven. Dat de Regering de bovenhand behouden zal, kan wel niet twijfelachtig zijn; maar niet zonder dat er op nieuw stroomen liloeds vergoten worden. De toestand van Gallicië is zeer treurig Alle verkeer slaat stil, het crediet is algemeen geschokt, de bevolking aanzienlijk afgenomen, de welvaart ver dwenen en de waarde der goederenvooral in hel Tarnower districtlot op een vierde verminderd. PUUISSEX. BERLIJN, 19 September. De aanvraag van den Nederlandsche Gezant, om de inspeclic van het Luxem- burgsebc Contingent in de omstreken van Breda, Maastricht of 's Gravcnhago te doen plaats hebben, wordt thans door de Bondsvergadering te Frankfort behandeld en zal waarschijnlijk naar den zin van liet Haagschc kabinet wor den beslist. WURTEMBERG. STUTTGART, 20 September. De Regering heeft, bij eene verordening van 14 September, de in het be gin dezes jaars uitgevaardigde verordeningen, waarbij de tolvrije invoer van granen en peulvruchten wordt toegestaan, voortdurend van kracht verklaard, en tevens bet huitenlandsch meel en fabricaten uil granen en peulvruchten voorloopig tol 1 Mei 1847 van de inkomende regten vrijgesteld. SS A 19 EX. 20 September. De Tweede Kamer der Stenden-Vergadering, waarvan de sluiting op den 17dcn dezer beeft plaats gehad, heeft den 16den hare laatste openbare zitting gehouden, waarin de Voorzitter, de Heer Mittermaier, zijne betrekking ne- dergolegd en van zijne medeleden afscheid genomen heeft. In zijne afscheids rede kwamen onder anderen de volgende zinsneden voor «Wanneer ik nu van hetgeen op dezen Landdag tot stand gehragt is spreek, en vraag, welke vruchten wij dan wel mede naar huis brengen, dan zie ik menigeen het hoofd schudden of medelijdend glimlagchen, wan neer ik van zulke vruchten begin te spreken. Ik weet wel, dal het nooit aan ongedubligen ontbreekt, die vergeten dat zoo in de stoffelijke als in de zedelijke wereld, volgens eene onwrikbare natuurwet, elke vrucht slechts op een bepaalden tijd rijp wordt, en om rijp te worden eene zekere ontwikkeling noodig heeft. Ik weet, dal zulke ongedubligen, die het den boom verwijten dat hij niet te gelijker tijd bloesems en vruchten draagt, die dat, wat hun als ideaal voor den geest zweeltsnel en als door een tooverslog als gerijpte vrucht wenschen te zien, ontevreden zijn en den landdag laken zullen, wan neer bij zijn einde geen rijpe vruchten vertoond kunnen worden die hij heeft voortgebcagt. Maar ik ben steeds omtrent de werking der Slenden-Verga- deringen van een ander begrip geweest. Mij dunkt, de Landdagen staan met elkander in een innig verband en vormen te tarnen een geheel. De eene-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2