BEIJBREK. MUNCHEN, 17 September. Heden is alhier gearresteerd een beambte bij de Engelscbe bank, genaamd ï'ower, welke met eene som van ongeveer 25,000 M de vlugt bad genomen en sedert twee maanden door de Engelscbe Regering vervolgd werd. Mij reisde onder den naam Prisch en was in het bezit van een paspoort, door den Ne- derlandschen Consul onderteekend. BADEN. KARLSRUHE, 12 September. De Regering heeft bekend gemaaktdat de thans beslaande wettelijke bepalingen omtrent den vrijen invoer van buitenlandscbe granen en peulvruch ten tot den lsten April e. k. in werking zullen blijven; ook is die bepaling toepasselijk op meel, gepelde garst, boekweitengort, enz. FRANKFORT. 14 September. Men denkt, dat de uitvinding van bereid katoen, in plaats van buskruid, zal in het groot niet van toepassing kunnen zijn wegens het te zware ge luid bij bet schieten, waardoor de gehoorwerktuigen te sterk zouden worden aangedaan. Ter zee zal men ten minste volgens de meening van deskundigen deze uitvinding niet kunnen toepassen. ENGELAND. 1,ON DEN, 16 September. H. M. de Koningin en Haar Gemaal (wie in een onzer vorige nommers in plaats dier eerste H. een Z. beeft opgemerktzal in weerwil dier drukfout toch wel begrepen hebben dat men eene Koningin niet wel Zijne M. kan noemen) toonen veel belangstelling in de wetenschappelijke bijeenkomst die te Southampton vergadert. II. M. beeft een exemplaar van bet verslag der zittingen verlangd. De Prins is als lid aangenomen der Britsche Vereeni ging lot bevordeting der Wetenschappenonder wier opzigt de vergadering gehouden wordt. Het metalen ruiterstandbeeld van den Hertog van VVelligton is nu vol tooid, bet is 27 Engelscbe voeten (ruim 7 Ned. ellen) boog en weegt 16 ton. De Hertog is voorgesteld in de uniform die bij in den slag van Waterloo droeg en houdt een' verrekijker in de uitgestrekte regterhand. De Verkooping van Schilderijen van den Heer Iligginson welke dezer dagen alhier plaats had, beeft ruim ƒ600,000 opgebragt. Eenige stukken stegen tot verbazend hooge prijzen onder anderen is een 11. Familie, van Rubbens voor ƒ30,000 verkocht. Te Manchester beeft men eene proef genomenof de spoortrein naar Ashton, die buitengewoon snel rijdt, dan wel eene duif, aldaar eerder zou aankomen; de laatste won bet den trein af en kwam 3 minuten vroeger aan. FRANKRIJK. PARIJS, 17 September. Er zal bier eene moskee worden opgerigt, ten einde aan Turken, Egyp- tenaars, Tunezen en andere Oosterlingen gelegenheid te geven hunne gods dienst uit te oefenen. Een Arabisch Mufti zal aan bet hoofd der moskee staan; bij zal door de Regering bezoldigd worden. Volgens een dagblad van Marseille hebben de werklieden aan den spoor weg in de wijk St. Chailes dezer dagen, digt bij het station, op ongeveer 2 ellen diepte eene groote massa geraamten gevonden. De lijken lagen door elkander, en wel ter hoogte van 1 cl. Tusschen deze in zag men de sporen van eene dubbele laag kalk. Men heeft zelfs nog zeer wel bewaarde kleeding- stukken gevonden, zelfs vele geldstukken, alle met het borstbeeld van Lode- wijk XV en de jaartallen van 17171718 en 1720 dragende. Meer dan 50 geraamten zijn op die plaats opgegraven. Alles doet vermoeden, dat men hier de pest van 1720 moet herkennen. De dooreen geworpen ligchamen, bet jaartal der munten, waarvan geen enkele verder dan dit noodlottige jaar tal dagteekent, de twee lagen kalk, de nabijheid van het oude hospitaal; alles schijnt te bewijzendat de ontdekte beenderen de overblijfselen zijn van de ongelukkigendie in dit tijdstip aan de pest zijn gestorven. Uit de officiële staten van de indirecte belastingen uit het departement van de Marne blijkt, dat Frankrijk zelf jaarlijks niet meer dan 2p millioen flesschen Champagne gebruikt, terwijl er voor het buitenland meer dan 4p millioen worden aangevraagd. Volgens dien staat bleef er bij de kooplieden in het groot ongeveer 23 millioen flesschen in voorraad, waarvan millioen ter verzending in de rigting van Chalons, ruim 6 millioen in die van Reims en 11 millioen in de rigting van Epernay. Het is waarschijnlijk dat het grootste gedeelte van den Champagne-wijn die in Frankrijk gebruikt wordt, .niet op de plaats waar die groeitwordt toebereid. MARSEILLE, 11 September. Men beeft alhier eene voorloopige talrijke vergadering gehouden om eene vereeniging te vestigen voor den vrijen handel. De voornaamste kooplieden waren er bij tegenwoordig. Er is besloten om eene vereeniging op te rigten die ten doel zal hebben om door alle wettige middelen eene hervorming van Tiet toltarief te bewerkende afschaffing van al de moeijelijkheden die den buiten- of binnenlandsehen handel worden in den weg gelegd, en de voort gaande vermindering der verbodswetten en beschermende regten tot aan der- zelver gehcele afschaffing. In deze voorloopige bijeenkomst is besloten om de inwoners dezer stad uit te noodigen om tot dit doel mede te werken. BELGIË. BRUSSEL, 17 September. Zoodra de Koning van zijne reis naar Zwitserland teruggekeerd is, zal bij den eersten steen leggen van den spoorweg van hier naar Luxemburg; de werken zullen zoo ijverig worden voortgezet, dat vóór den winter van 1847 de weg tot Waver toe gereed zal wezen. Den 15dtD is de eerste afdeeling van de spoorwegen in AVest-Vlaanderen plegtig geopend die afdeeling loopt van Brugge naar Thourouten die is afstand in een half uur afgelegd. Van eene bende roovers, die de wegen onveilig maakten, zijn er 6 gevat; men heelt bij hen bankbriefjes, diamantenhorologiën enz. gevondende bende schijnt uit 20 personen te bestaan. In de Ylaamsche provinciën neemt de armoede band over band toe. Volgens bet te Brugge uitkomend dagblad zijn er 400,000 werklieden zonder arbeid en brood. Bij de mislukking van den aardappelen-oogst en de duurte der granen vreesde men, dat er liglelijk oproerige bewegingen zouden kunnen plaats hebben. AKABEMIE-NIEITIVS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 19'itn September de Heer F. P. II. Coelenvan Haarlem, in de Medi cijnen, na verdediging zijner Dissertatie: de Placenta. Dienzelfden dag F. J. Boudier, van Dordrecht, in de Medicijnen, na ver dediging zijner Dissertatie: de Valeriana Ojjicinali. VAN HET BESCHERMEND STELSEL EN DE VRIJHEID VAN HANDEL. Vit het Journal des Dé bats. Vervolg en slot van N°. 113.) Langs dien weg heeft men nu den prijs der meeste voortbrengselen verhoogd. Op weinige uitzonderingen na, zijn alle koopwaren door de gevolgen van het beschermend stelsel duurder geworden. Fin nu een van beidenOf iedere koopwaar is naar evenredigheid in prijs verhoogd, en dan staat de bescher- ming gelijk. In dat geval zou men zich geregtigd kunnen achten om vol te houden dat dit stelsel geen kwade gevolgen heeft. Evenwel zou er altijd nog die talrijke klasse van personen overblijven die een bepaald inkomen heb ben, als renteniers en ambtenaren, die er door verarmd worden en vra gen met wat regt men ben belast ten voordcele hunner medeburgers. Maar dpze tegenwerping nu eens daargelaten; als dit stelsel niemand benadeelt en de waarde van alles gelijkelijk verhoogt, wien baat het dan? Wiens toestand wordt er door verbeterd Ieder verliest als kooper wat hij als verkooper wint. Aan de linkerhand wordt afgenomen wat de regtcr had ingezameld, en waartoe dient dan het stelsel Waarom met groote kosten een werktuig aan den gang gehouden dat niemand verrijkt? Waartoe dienen dan al die be moeilijkingen en formaliteiten? De bescherming is in naam, niet in de daad. Het geheele stelsel is eene misleiding. Geef den burgers gelijke vrijheid en gemak, in plaats van gelijken binder en slavernij; bet zal een duidelijker voordcel, een ontzaggelijke winst wezen. Of het uitwerksel van het stelsel zal zijn om den prijs van verschillende voortbrengselen zeer ongelijk te verhoogen en dat gebeurt in de daad, in weerwil dat de voorstanders aan de nijverheid het tegendeel hebben beloofd. Wat zal nu de maat der ongelijkheid zijn welke haar regel en regtvaardi- ging? De ongelijkheid van bescherming zal zich naar de ongelijkheid van belang regelen zegt men. Maar dat is onbereikbaar. Wie zal de takken van nijverheid in klassen brengen volgens derzelver belangrijkheid. En onderstel nu dat dit gedaan is en aangenomen, wat kans is er dat de muur die aan de grenzen is opgerigtonder den naam van verhodsreglende waarde der voortbrengselen op de binnenlandsche markt zal verhoogen, en de evenredig heid die het u behaagd beeft te bepalen Die verhooging hangt van omstan digheden af builen het tarief, waarop gij niets vermoogt. Ge zult op deze of gene 40 ten honderd willen verhoogenhet kan door een onvoorzien toeval tot 20 verminderen; op iels anders liadt ge 30 verlangd, de smokkelhandel brengt het 10 of 12 ten honderd terug. De ongelijkheid van bescherming is zoo groot dat de veeteelt wel uitgerekend, slechts eene ondersteuning geniet van één ten honderd, de ijzerfabrieken daarlentegen van 20 ten honderd; iels dat de voorstanders toch niet gewild hebben. En wat beduiden nu die ongelijkheden, wie betaalt die premien van bel zoogenaamd beschermend stelsel De voortbrenger die nu als verbruiker optreedt. De onderscheiding die de voorstanders van onzen handel maken, tusschen voortbrengers en verbruikers is valsch roepen de verbodsmannen uitieder is op zijne beurt voortbrenger en verbruiker." Dit toestemmende, blijkt het dat bet verbodsstelsel onbillijk is, dat het verderfelijk is voor een groot aantal lieden die het heet te begunstigen en op een bitter bedrog uitloopt. Want van het oogenblik dat sommige takken van nijverheid één ontvangen als voortbrenger, betalen zij twintig als verbruiker, eu worden dus in plaats van beschermend, opgeofferd. Ziedaar dan het laatste woord voor dengene die zich niet met woorden wil laten paaijen en den schijn voor het wezen nemeneen inkomend rpgt of liever eene menigte inkomende regten worden aan het volk opgelegden alles wel gewogen, lossen die tallooze regten zich op in eene premie ten behoeve van 3 of 4 takken van nijverheiddie hun voorregt verschuldigd zijn aan het blinde toeval of aan staatkundige beweegredenen, wier oorsprong zelfs al verloren is, maar wier invloed nog voortleeft. Die rigten heb!en niet alleen het gevolg van het geld uit den zak te halen van die lilden die

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3