liUÏTKINLAJNDSCHE BERIGTEW. luina Lucia, Kapt. J. P. Carst, cn de premie door de harkas van hot scbip Prins MauritsKapt. J. J. Bartwelke beide schepen door den Scheepsbouw meester F. Haverkamp, voor rekening van de 1111. G. C. Bosch Reitzalhier gebouwd zijn. Nopens bet jagt de Snelheid, waarmede bij den jongsten wedstrijd der Jagtclub alhier, door den Heer W. T. Zandstra een prijs is gewonnen, wordt gemeld, dat bet nabij de 100 jaren oud moet wezen; hebbende hetzelve van het hout der eerste timmering weinig ol' niets behouden, maar wel den vorm, die men nog voor geheel oorspronkelijk kan achten. Toen de Prov. Staten van Vriesland op den 4den Sept. 1777, eene zeilpartij aanlegden op de Oude Schouw, ter eere van Prins Willem V, die destijds deze provincie bezocht, dong dit jagt mede naar den prijs, cn was het naaste en zeer nabij den win ner. Het heeft naderhand meerdere prijzen gewonnen, waarvan echter het juiste gelal niet kan worden opgegeven. Zeker is het inlusschen, dat de tegenwoordige eigenaar Zandstra, die het reeds oenige jaren in bezit heeft, van de zeven malen, dat hij met de Snelheid naar den prijs dong, dien zes malen gewonnen heelt. AMERSFOORT, 15 September. Heden is alhier zekere H. aangehouden, ter zake van valsche muntcrij en uitgifte van valsche guldens. ZWOLLE, 16 September. Het verdient met het volste regt de algeineene aandacht, dat zich in Engeland niet alb en de prijzen der Inlandsche granen onder het nieuwe tarief, op eenen voordeeligen voet staande houden maar dat men thans ziet, wat in lang niet had plaats gehad namelijk dat Engeland granen uitvoert naar an dere gewesten. Er hebben uitvoeren plaats naar Duitscldand, België, Neder land en zelfs naar Frankrijk, en de prijs voor die uitvoeren is steeds hooger dan de tuiddenprijzen op de Engelsche markt zelve. Deze laatste zijn volgens de prijscourant der vorige week (5 Sept.) 46 sch. het quarter (hijna 3 mudd.), cn te gelijkertijd zijn er te Londen verscheidene ladingen voor Frankrijk be dongen tegen 49 sch. en andere tegen het bod van 50 sch. geweigerdin de verwachting van nieuwe rijzing. Zoo blijven de prijzen dan gunstig voor de Engelsche landbouwers, en niet alleen wordt hunne vrees voor den invoer der buitenlandsche granen niet bewaarheid, maar zij zien zich integendeel buitcn- landsche markten geopend, waarop zij niet gerekend hadden. De uitvoer vermindert den voorraad op de binnenlandsche markten, en moet noodzakelijk de prijzen vast doen blijvenzoodat het nieuwe tarief hun dit jaar ten minste, meer voordeel dan schade doet. Daghl. Overijssel. MIDDELBURG, 15 September. Het Hof heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak van Marinus Jakobus B., amanuensis van liet Collegie van Regenten over de algemeenc armen alhier, beschuldigd van eene som van over de 14000 aan geld en geldswaarde te hebben verduisterd van de gelden die hein in die betrekking waren ter hand gesteld en waardoor hij verantwoordelijk was. Hem is de straf opgelegd van 4 uur te pronkstelling, 6 jaren confinement en 1000 boete. Op aanstaan den Vrijdag den 18<ien gezer ZU1 VOor hetzelfde Ilof te regt staan Jean Louis de T., mede beschuldigd van eene aanzienlijke som te hebben verduisterd van de gelden die hij als ontvanger van een stedelijk middel alhier ontving. Beide deze personen hadden zich met de vlugt naar België begeven doch zijn door het Belgisch Gouvernement uitgeleverd. (Utr. Av. post). 's HERTOGENBOSCH, 17 September. Gisteren heeft alhier de opening plaats gehad van de stembiljetten, en zijn bevonden tot leden van het kies-kollegie verkozen te zijn de Heeren Arnout Suys en August van Lanschot. in plaats van wijlen de Heeren Mr. J. 11. Kivits en 11. de Jong. Beide deze overledenen laten vacatures in den Stedelijken Raad, welke alzoo ook zullen moeten worden aangevuld. De gekozenen zijn degenen, wier namen opeen stukje papier gedrukt, onder de deuren der woningen bij de stemgeregligden zijn doorgestoken. (IV. Rott. Cour.). NIEUW-llOLLANJ), SIDNEY, 16 Mei. De slaat dezer Engelsche Kolonie is wederom minder gunstig, daar een Inlandsch hoofd de vijandelijkheden hervat, eenige etablissementen afgeloopen en na het plegen van gewelddadigheden zich inct de zijnen op 4 mijlen van de baai verschanst heeft. Er zijn troepen tegen hem uitgezonden doch de uitslag van dien togt is nog niet bekend. VËREE1IIGDE STATE1V. NEW-YORK, 16 Augustus. Volgens de berigten van deze plaats zou Mexico weder in eenen algemeenen staat van omwenteling zijn. Santa-Anna was nu niet slechts te Vera Cruz, maar ook in de hoofdstad Mexico uitgeroepenter vervanging van Paredes die met alle beschikbare troepen was uitgetrokken, om het leger der Vereenigde Staten te bestrijden. Een gedeelte van dat leger had zich uit Cainargo naar Monterey in beweging gesteld. De stoomboot Mohigan is eergisteren van Delawar City alhier aangekomen met 3,600 manden perziken afkomstig van de beroemde boomgaarden van de HH. Reyboldt. Deze perziken worden tegen 50 c. de mand verkocht, zoodat de geheele lading op 1,800 dollars begroot wordt. Nog nimmer is deze vrucht zoo overvloedig geweest. De markten zijn er mede opgevuld en de spoorwegen en stoombooten voeren ze naar alle kanten heen. Alle dagen wor den duizende manden met perziken naar Boston cn andere steden gezonden. Deze tak van handel is aanzienlijk voor New-York alleen bedraagt hij waar schijnlijk nagenoeg een millioen dollars, SLEESWIJK. De volksvergadering die, tegen het gebod der Regering, den 14den dezer, heelt plaats gehad, was niet zoo talrijk, als men verwacht had; er waren omstreeks 3000 burgers tegenwoordig. Eene krijgsmagt van 500 man stond in de nabijheid geschaard, en de leiders der vergadering ziende, dat er gevaar voor de burgers bestonddaar de overheidspersoon dier plaats te kennen gaf, dat hij op hooger bevel de geheele vergadering des noods met geweld uiteen zou drijvenhebben de vergadering ontbonden. ZWITHEKLAAD, De gewone landdag is den 12dcn dezer gesloten, nadat eene poging van Bern om de vergadering voor een onbepaalden tijd te doen verdagen, ten einde nader over de zaak van het afzonderlijk verbond der 7 Kalholijke kantons te handelen en zoo mogelijk eene beslissing daaromtrent te nemen, mislukt was. Voor het daartoe strekkende voorstel verklaarden zich slechts 10 en 2 halve stemmen. De spanning lusschen de partijen is in den laatsten tijd op eene beden kelijke wijs toegenomen. Zelfs op den Landdag zijn de hartstogten zóó in beweging geraaktdat eenige Afgevaardigden elkander tot tweegevechten heb ben uitgedaagd. ITALIË, ROME, 8 September. De Paus heeft in den morgen van heden de dispensatie voor het huwelijk der Koningin van Spanje met haren neef den Infant Don Francisco d'Assisi geteekend. Een buitengewoon coerier zou dat stuk naar Madrid overbrengen, alwaar men het dus den 17dcn of 18(lcn dezer kon verwachten. Er is hier eene bezending van de inwoners van Fermo aangekomen met eene aanklagt tegen den Delegaat aldaar, Milella, als hebbende deze alle openbare feesten verboden. Op verscheidene plaatsen was het bij zulke gelegenheden tot wanorden gekomen. Ten gevolge van beklagenswaardige tooneelen te Anconaheeft de Re gering zich genoopt gezien om den Delegaat Rossi van daar terug te roepen terwijl de bekende Grassollini, President der Congregatie del Censo en mede lid van de commissie voor de spoorwegenheden naar Anconawaar hij reeds vroeger als delegaat de goedkeuring der Regering verworven bad ver trokken is, ten einde de opengevallen betrekking voorloopig te vervullen. Bij een besluit van het Officie der Inquisitie door den Kardinaal May onderteekend, zijn den lsten Julij en den 17,lc" Augustus de volgende werken verbodenLes evanyilestraduction nouvelle avec des notes et des re flections par Lamennais. Het zelfde werk in hel Italiaan sch vertaald door P. S. Leopardi11 veggente in solitudine (de reiziger in de eenzaam heid) poema di G. RosethHistoria du Franc. Maconaria (Geschied, der vrijmetselarij). Het besluit eindigt met de volgende waarschuwing: Itaque nemo cuiuscunque gradus et conditionis praedicta opera damnata atque pro- scripta quoeunque loco et quocunque idiomate aut in posterum edere aut edita legere vel retinere audeat, sed locorum ordinariis aut haerelicae pravi- tatis inquisitorihus tradere teneatur, sub poenis in Indice Jibrorum haeretico- rum indirtis; dat is: Dat derhalve niemand van wat rang of stand zich ver stoute de voorzeide veroordeelde en verboden werkenop wat plaats of in wat taal het ook zij in het vervolg uit te geven of de uitgegevene e bzen of te bewaren, maar dat men gehouden is dezelve aan de gewone geestelijke overheden of den inquisitoren die over kettersche goddeloosheid gesteld zijn, over te geven, op straffe in de lijst der verbodene hoeken vermeld. Het Mannheimer Journal deelt het volgende schrijven van de Italiaan- sche grenzen van den 9den September mede Volgens brieven uit Rome tracht de partij der Jesuiten door buitenland- schen invloed ondersteund, de pogingen van den Paus om verbeteringen in het beheer van den Kerkelijken Staat daar te stellen, op allerlei wijzen te dwarsboomen. Zij zoekt bem voornamelijk bij de lagere onwetende klasse gehaat te maken, door hem een' vrijmetselaar, een' carbonari, eenen Paus der ongeloovigen te noemen en hem te beschuldigen van de kerk aan de Ketters te willen overleveren. Bovendien heeft men grond oin het er voor te houden, dat die partij betrekkingen aangeknoopt heeft met de revolution- naire propaganda van het jonge Italië, en weldra zal men van woelingen vernemen, die ten doel hebben om den Paus van hervormingen in Kerk en Staal af te schrikken. Gelukkig heeft Pius IX een helder hoofd en een scherpen blik, en bevinden zich in zijne nabijheid mannen, opregt genoeg om hem opmerkzaam te maken op de kuiperijen van de vijanden des lichts en der waarheid. Overigens neemt de populariteit van den nieuwen Paus steeds toe, en niet alleen in den kerkelijken Staat maar in geheel Italië brengt men de hulde der bewondering aan den man die het gewaagd heeft om in dit zedelijk staatkundig en stoffelijk verwaarloosde land, het eerst met vaste schreden den weg der hervorming in te slaan. En toch heeft Pius IX tot dus verre niets gedaanwat niet onvermijdelijk noodzakelijk en door regt en billijkheid gevorderd scheen te zijn een nieuw bewijs hoe weinig moeite het eigenlijk kost de liefde en eerbied van een volk te verwerven. De meeste der overige Italiaansche regeringen zien met leede oogen de overhelling der Pauselijke tot het invoeren van hervormingen, vermits zij vreezen dat dit voorbeeld ongunstig op den geest van hare onderdanen werken zal. En dat die vrees niet geheel ongegrond is bewijst de stemming die zich in Modena, Napels en Sicilië op eene ondubbelzinnige wijze openbaart.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2