LEYDSCHE N°. 113. 7 B1NNENLANDSCHE BERBGTEN I 9^ I De Prijs der Courant is f 12 in het jau? de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 21 SEPTEMBER. vit Zaturdag avond LEYDEN, 19 September. Uit de rekeningen ter tafel gebragt bij de algerneene vergadering van het hoofdbestuur van liet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst in de Nederlanden, gehouden te Amsterdam, den 29ste" Julij 1846, is gebleken, dat ten gevolge van de wet van 6 Maart 1844, ten behoeve van deze fondsen in de vrijwillige geldleening en bijdrage is deel ge nomen voor eene som van ƒ65,000; waarvan in den loop van het jaar 1845 de tweede helft ten bedrage van ƒ32,000 is betaald geworden, en zijn daar voor ontvangen ƒ32,000 3pCls. nationale schuldwelke ten name van dit fonds in het grootboek der publieke schuld zijn ingeschreven geworden. Dat voor het aandeel in het bovengenoemd fournissement en voor het te kort van het primitive fonds, zijn verkocht geworden ƒ16,000 inschrijvingen 4 pCts. en ƒ35,350 inschrijvingen 3 pCts. nationale schuld, zoodat het kapi taal der 4 pCts. inschrijvingen nationale schuld, ten behoeve van dit fonds, op den 31stea Decemher 1845 is verbleven op ƒ954,100, en dat der 3pCts. inschrijvingen op 3,450. Dat ten behoeve van het primitive fonds voor het aandeel in bovengenoemd fournissement is betaald 25,400minus ƒ762 voor vergoeding van lOpCt. van 7,620 door het Gouvernement ingelrokkene certificaten, welke ƒ25,400 een gedeelte uitmaken van de cvenvermelde verkochte inschrijving. Deze ƒ24.638 zijn verdeeld over het primitive fonds, de gratificatiën of prijsgelden ter beschikking verbleven van het Departement van Koloniën en het fonds voor hel Invalidenhuis. Dat ten behoeve van bet primitive fonds voor gratificatiën aan de deelge- regligden over het jaar 1845 is uitbetaald ƒ48,741,501-, en daarenboven nog voor aanzuiveringen van gratificatiën, welke over den jare 1844 niet waren uitbetaald eene somma van 787.431. Dat aan het Iuvalidenhuis te Leyden zijn goedgedaan de pensioenen en gra tificatiën, die door de in dat gesticht geplaatste militairen van den Staat en van dit fonds worden getrokken alsmede de renten van de ten behoeve van dit gesticht bestaande ƒ7,200 inschrijvingen 4 pCt. nationale schuld, bene vens het ontvangen subsidie van het Gouvernement over het jaar 1845, ten bedrage van ƒ5,000, en die van de stad Leyden, mede over het jaar 1845, ten bedrage van ƒ600, en alzoo te zatnen ingebragt eene som van 19,862.92^, en dat boven en behalve deze som tot onderhoud van het gebouw, admi nistratie, voeding en kleeding der Invaliden, is uitbetaald eene sorn van 7,925.63. Dat uit den interest van de eerste gift van bet Waterloo Committé te Londen, aan verminkten en nageblevenen van gesneuvelden van den veld- togt van 1815, en wel over de jaren 1844 en 1845, is uitbetaald eene som van ƒ2,151. Dat bet hoofdbestuur, ten gevolge van bet genomen besluit in de alge rneene vergadering des vorigen jaars, is voortgegaan met de provisionele aan verminkten uit vroegere oorlogen, gevoerd vóór November 1313, waarvoor aan gratificatiën over het jaar 1845 is uitbetaald 3,987.33J, terwijl van deze laatstgenoemden 1 verminkte in het Invalidenhuis zich bevindtwaar door het getal der personen, met inbegrip van 10 uit den strijd tegen België, in dat gesticht aanwezigop den laalsten December 1845in het geheel bedroeg 105. En eindelijk, dat ten behoeve van de slagtoffcrs uit den strijd met België, voor het aandeel in het bovengenoemd fournissement in de vrijwillige geld leening, en voor het beslaande tekort op dit fonds, is moeten verkocht wor den ƒ13,200 inschrijvingen 3 pCts. nationale schuld, afkomstig van de four- nisscmenten in de jaren 1844 en 1845 ten behoeve van dit fonds, waardoor deze 3 pCts. inschrijvingen geheel zijn opgeruimd. In den loop van bet jaar 1845 zijn aan bijdragen ingekomen 277.77, en de door het hoofdbestuur ontvangenc renten der belegde gelden ter somma van 10,872.30, waaron der zijn begrepen de renten van ƒ3,000 2£ pCts. en ƒ2,100 4 pCts. inschrij vingen nationale schuld, waarvan de vruchten aan dit fonds zijn afgestaan; daarentegen zijn aan gratificatiën over 1845 uitbetaald geworden eene som van 27,558.36en voor het aandeel in het bovengenoemd fournissement ƒ6.600, minus 198 voor vergoeding van ƒ1,980, door bet Gouvernement ingetrokkene certificaten, welke ƒ6,600, ingeschreven in het grootboek der 3 pCts. nationale schuld, zoo als boven is vermeld, mede zijn verkocht ge worden, terwijl het kapitaal der 4 pCts. inschrijvingen nationale schuld ten behoeve van dit fonds op 31 December 1845 is verbleven op ƒ265.100. Staats-Courant Het dagblad de Tijd meldt dat bij de aanbieding der kostbare ge schenken aan Zijn IIoog-Ecrw. den Bisschop Grooff, bestaande in een gouden kruis met diamanten bezaaid en een zilver en vergulden staf, deze be tuigd heeft: voor God te zullen gedenken, dat aan dezelve liet zweet van den arbeidsman ent der dienstmaagd kleeft 's GRAVENIIAGE18 September. Bij Koninklijk besluit van 17 Aug. jl., is de belooning der schatters voor de personele belasting, over het dienstjaar 1845/46, vastgesteld op tachtig ten honderd van hetgeen, volgens bet Koninklijk besluit van 24 April 1833, door de sehatpligtigen ter dezer zake is opgebragt. Den lö1101 is er een renbode van Z. M. alhier aangekomen. De terug komst van Z. M. blijft tegen den 25sten dezer bepaald. Den 21slcn moet het stoomjagt de Leeuw, waarmede de Koning de terugreize zal doen, zich te Dusseldorp bevinden. De korvet Argo en de brik Merkuur zullen met 1° October in dienst worden gesteld. Reeds vroeger is gemelddat den 23sten dezer voor den Hoogen Raad Kamer van Strafzaken zal worden behandeld de bekende zaak der Vlissing- sche Courant. Thans verneemt men, dat de Heer Mr. P. L. F. Blussé als verdediger der requirante zal optreden. Men verneemt, dat op de aanbevelingslijst voor Kantonregter te Medemblik, door de Arrond.-Regtbank te Hoorn zijn geplaatst de Heeren Mrs. W. de Vicq, Advocaat te Hoorn; L. C. Vernee, Regtcr-Plaatsvervanger te Hoorn, en F. C. R. Anemaet, Advokaat te Brielle. In den algeloopen nacht is alhier overleden, de Heer Mr. D. Westenberg, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, 75 jaren oud, oudste Raads heer in dat Collegiegeboren te Zwolle, zoodat waarschijnlijk een nieuw Raadsheer uit de Provincie Overijssel zal worden benoemd. ROTTERDAM, 17 September. De aangekondigde 83sle reis van den, door zijne hier ter stede in het vorige jaar gedane luchtreizen, gunstig bekenden luchtreiziger C. Kirsch, had heden middag ten 5 ure plaats. De smaakvol versierde ballon was reeds vroegtijdig gevuld, doch door vroegere ondervinding geleerd, bleef hij verder vullen om van zijne zaak zeker te zijn. Ten 5 ure was hij gereed. Met kalmte stapte hij in de nette, en met smaak versierde schuit, en statig rees de ballon omhoog, onder de luide toejuichingen van de aanwezigen. Stil weder begun stigde zijn stijgen, en langzaam zweefde hj over de stad en raakte over de Maas uit het gezigt; na een half uur is hij onder Alblasserdain bij Dordrecht behouden nedergekomen. Talrijk was de menigte, die zich op de been bevond en met belangstelling den moedigen luchtreiziger nastaarde, wiens vorige reis, door omstandigheden buiten zijne magtniet had kunnen doorgaan. AMSTERDAM, 18 September. Alhier is eene naamlooze Vennootschap tot stand gebragt, onder den naam van Nederlandsche Hallo-Gaz-Maatschappij. Zij zal alleen in het groot han delen en niet in het klein aan het publick verkoopen. Het kapitaal van de maatschappij is vooreerst bepaald op een bedrag van ƒ40,000, en zal binnen 6 maanden lot 60.000 moeten worden gebragt. Het bestuur der maat schappij is opgedragen aan drie Directeuren onder toezigt van twee Commis sarissenuit de aandeelhouders te benoemen. Tot Directeuren zijn benoemd de Heeren F. J. HalloG. J. Koopman en J. Scholting Jr. De Heer Hallo zal als Directeur belast zijn met bet bestuur van het wetenschappelijk en fabrijkmatig gedeelte der zaak. Den 29sten October zal in het Heeren Logement alhier, aan den meest biedende of hoogstmijnende verkocht worden, de helft in den eigendom van het Algemeen Handelsblad. Ons berigt van den 11 Oen dezer over den afloop van den wedstrijd, n°. 9, van de Koninklijke Ned. Jachtclub, hebben wij nog aan te vullen met de vermelding dat de prijs behaald is door de barkas van het schip Wilhel-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1