COURANT. LEYDSCHE N°. 112. r V 1840. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BÜÏTEjNLAi>DSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar j de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt YRIJDAG, 18 SEPTEMBER. vit Zaturdag avond LEYDEN, 17 September. Onder de§ verschillende voorbeelden van buitengewone vruchtbaarheid ten gevolge van den zoo bijzonder schoonen en warmen zomer, schrijtt men uit Amsterdam: dat aldaar op bet Spui, een groote Kastanjeboom die in de eerste dagen dezer maand reeds zijn blad bad verloren, thans weder met nieuw loof prijkt even als in bet voorjaar en andermaal in vollen bloei staat. Uit Arn hem dat aldaar in den omtrek van het landgoed den Sterrenberg op een akker, die in den voorzomer heerlijke rogge had opgeleverd, thans de boek weit in vollen bloei staat. Uit Kampen dat aldaar een appelboom die reeds tweemaal dit jaar vruchten gaf, voor de derde maal bloeit. Uit Deventer: dat aldaar van een peerenboom in Julij de eerste peeren zjn geplukt, in Sep tember voor de tweede maal en dat thans de boom ten derde male bloeit. En van Hillegomdat op eene Hofstede aldaar twee wijnstokken staandie thans zoowel rijpe witte druiven als half volwasseneeven gezette en bloesem dragen. 's GRAVENHAGE, 16 September. De Hooge Raad heeft de voorziening in cassatie verworpen van A. v. d. Schoot, C. de Knegt en J. H. Ippel, door het Hof van Zuid-Holland ter dood verwezen, wegens diefstal bij nacht, met alle verzwarende omstandigheden. Men verneemt dat de behandeling der zaak van den Heer C. A. Thieme uitgever van de Arnhemsche Courantwelke op Zaturdag aanstaande, den igden dezer, bepaald was, uitgesteld is tot Zaturdag den 31stco October aanst. De Arrondissemcnts-Regtbank alhier heeft beden uitspraak gedaan in de zaak van bet Openbaar Ministerie tegen den Heer A. E. Maas, aangeklaagd van overtreding van het stedelijk reglement op de zeebaden te Schcveningen en heeft het vonnis des Kanlonregtcrs van 's Gravenhage, van 2 Julij jl.in deze zaak gewezen, bevestigd, en den Staat veroordeeld in de kosten van het geding ook die in hooger beroep gewezen. Dezer dagen heeft men Guldens opgemerkt, die op het oog echt maar doorgesnedenvan koper zijnmet zilver overtrokken. Een ieder wachte zich dus voor schade. DORDRECHT, 11 September. Gisteren zijn bier aangekomen twee Russische oorlogsstoombooten aan boord hebbende geschenken voor de onlangs met den Kroonprins van AVurtemherg gehuwde Russische Grootvorstin Olga. Deze geschenken zullen hier in Rijn schepen overgeladen en naar Stuttgart overgebragt worden. De bestemming dezer booten was naar Rotterdam, doch uit hoofde van de te groote breedte der raderkasten voor de sluis van het Voornsche kanaal, en van den te groo- ten diepgang dier bodems, voor de Oude Maas, zijn zij voor deze stad moeten komen. NIJMEGEN, 15 September. Op den 9tlcn dezer werd ontdekt, dat een 6-jarig dennenbosch van Z. Exc. den Minister van Staat, Raron van Heeckeren van Keil, gelegen in de ge meente Ruurlo, groot 1 bunder, 68 roeden en 50 ellen, geheel door de rup sen was aangetasten wel zoodanigdat de naalden van nagenoeg de meeste dennen zijn afgeknaagd. Ten gevolge hiervan heeft de eigenaar bepaalddat liet voorschreven busch dadelijk zoude worden afgebrand zijnde de ligging daartoe geschikt en in den omtrek van nagenoeg een half uur afstands geene dennenhosschen voorhanden. ZWOLLE, 14 September. Heden avond schepen zich alhier ettelijke huisgezinnen in, ten einde naar Rotterdam te vertrekkenen van daar de reis naar Noord-Amerika voort te zetten. Aanstaanden Donderdag vertrekken er uit het ambt Hardenberg zes huis gezinnenom op reis te gaan naar Noord-Amerika, met een kapitaal van ƒ3,000. De godsdienst is de hoofd-oorzaak dier verhuizing. GRONINGEN, 14 September. Dr. W. IIccker, opende heden zijne Akademische Voorlezingen over de Pae- dagogica met cene publieke les, waarin hij, alvorens tot de eigenlijke behan deling der Paedagogica over te gaanbij wijze van inleiding, een overzigt gaf van de drie verschillende perioden, gedurende welke de ontwikkeling van den menschclijken geest plaats heeft: die des kinds, des knaaps en des jongelings, door middel van de huiselijke opvoeding, van het lager en van het hooger onderwijs. ZIERIKZEE14 September. Ten gevolge van dqj^iitengewoon warme weersgesteldheid zijn hier thans vele zieken meer dan een zesde gedeelte der inwoners zijn door dezelve aan getast. CHINA. HONG-KONG, 18 Mei. Er is onlangs eene proclamatie van den Gouverneur J. F. Davis verschenen, waarin bekend gemaakt wordt, dat volgens een eigenhandig uitgevaardigd mandaat van Zijne Chinesche Majesteit, het allen vreemdelingen geoorloofd zal zijn te Canton te komen, zoodra namelijk de bevolking aldaar meer onder de controle der overheid zal gebragt zijn. Te gelijk wordt hekend gemaakt, dat het eiland Tscbusan eerstdaags aan de Keizerlijke Officieren zal worden overge geven en de Britsche troepen zoo spoedig mogelijk zullen terug getrokken worden. De gezondheidstoestand te Hong-Kong was beter dan gewoonlijk. Te Schangai (tot 1 Mei) wordt over den zeer gedrukten toestand des handels ge klaagd. Groote voorraad van Britsche waren lagen aldaar zonder aftrek. Ver scheidene faillissementen van Chinecsche kooplieden dragen veel toe aan deze verlamming van den handel. In groene en zwarte thee zijn echter aanzienlijke inkoopen tegen contant geld gedaan. AR ABIE. ADEN25 Augustus. De man die aan het hoofd van 7000 Arabieren een aanslag op deze Engel- sche vesting heeft beproefd, is een dweeper uit de buurt van Algiers van waar hij naar Mekka ter bedevaart ging. Zijn naam is Sheriff Fakkec-Ismaël. Van Mekka teruggekeerd heeft hij gezworen de Engelschen te z'uHcn verjagen of te stervenen heeft niet opgehouden de uitroeijing der ongeloovigcn te prediken. Twee honderd man zijn tot de vesting genaderd en hebben op de schildwacht geschoten. Het geschut beeft er op losgebrand en 22 man zoo gedood als gekwetst. Men zegt dat hij geen geregelden aanval zal doen, voor dal hij volks genoeg heeft om op verscheidene punten gelijk tc kunnen aan vallen. De dienst in de vesting is zeer vermoeijend. Er ontbreekt slagtvce en versche groenten. Aden moet eene bezetting ontvangen uit troepen van Bombay. ALRERIE, DJEMMAA-GHAZAOUAT30 Augustus. Abd-cl-Kader neemt meer en meer een dreigende houding aan tegen Ma rokko. In deze plaats, digt bij de Marokkaansche grenzenliggen thans 6 bataillons voetvolk en 8 escadrons ruiterij, uit vrees voor eenigen aanval van dien kant: daar Abd-el-Kader in den zin schijnt te hebben den tegen woord igen Keizer Ahd-el-Rhaman te onttroonenomdat hij een verdrag met de ongeloo vigcn heeft gemaakt en een echt Muzelman in zijne plaats te stellenin welk geval hij de bevolking tot zijnen wil zou krijgen. RUSLAND. ARCHANGEL, 10 Augustus. De heerlijke zomer, zoo als men er in deze noordelijke streken in lang geenen genoten had, is voor alle veldgewassen voordeelig geweest. In alle districten van ons Gouvernement is de staat van winter- en zomergraan on gemeen gunstig. Ook de hooibouw is overvloedig uitgevallen. De thermo meter toekende alhier in Julij 24° Reaumur(86° Fahrenheit). ODESSA, 14 Augustus. Na eene bijna voorbeeldelooze hitte in den loop der vorige en de eerste helft van deze maand te hebben uitgestaanzijn wij in den afgeloopen nacht voor het eerst door eenigen, doch nog ongenoegzamen regen verkwikt gewor den, Ondanks deze lange droogte luiden de berigten omtrent de uilkomst

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1