ALCE1UK, Volgens gerncliten heeft de Keizer van Marocco een zijner officieren naar Algiers gezondenom daar de Fransclie bevelhebbers van de nieuwe bewe gingen van Abd-el Kader te onderrigten en de ondersteuning van Fransche troepen tot beteugeling van dat partijhoofd in te roepen. Ook volgens den Algerijnschen Moniteur begint Abd-el Kader do rust in Maracco, waar hij een deel der bevolking voor zich gewonnen heeft, zeer te bedreigen. Fr zijn Zelfs geruchten, dat hij de niet onaanzienlijke stad Taza, op drie dagreizen van de Maroecaansche hoofdstad Fez gelegenbelegerd houdt. De Keizer van Marocco had dan ook tot het bijeenbrengen van een leger onder een zijner zonen tegen Abd-el-Kader besloten. EGYPTE. ALEXAKDRIE, 30 Augustus. Den 24stcn is de Onderkoning van zijne reis naar Turkije in welstand terug gekeerd en door de bevolking feestelijk ingehaald. Den 28sten is hij naar Cairo vertrokken. Bij het overlijden dezer dagen van den Opperrabbijn der Israëliten vroegen deze den Gouverneur van Cairo om bescherming hij de plegtige ter aarde bestelling, maar deze gaf slechts ontwijkende antwoorden. Toen beslo ten zij zich tot Ibrahim Pacha te wenden, die zich in den divan of grooten raad bevond. Hij liet de deputatie bij zich toe, wendde zich tot de aanwezi gen en zeide: «Sedert ik mijne reis in Europa heb gedaan, ben ik met mij j zeiven te onvrede. I.aten wij bet ons niet verbergen, wij hebben nog veel te i doen, niet om ons op de hoogte te stellen, maar ons op den weg te brengen van den vooruitgang. Ik heh de bescherming gezien, die men aan alle ge zindheden zonder uitzondering verleent, de eerbied waarmede men ze behan delt, en ik zal niet toelaten dat dit in Egypte anders zij; alle gezindheden moeten geëerbiedigd worden, zoo als de onze; wij zijn aan alle dezelfde be scherming verschuldigd en het zou mij spijten indien het anders ware. Wij zullen derhalve, in plaats van eenige soldatenom den trein te begeleiden, 3000 inan laten oprukken en mijn eigen rijtuig zal tot vervoer van het lijk dienen." En zich vervolgens tot de deputatie kecrende, vervolgde hij: «Vreest niet gestoord te w ordenhij het bewijzen der laatste pliglen aan het hoofd uwer seete. Gaat en herinnert u, dat Egypte een land zal zijn, waar alle gezindheden in volkomene vrijheid hare godsdienst zullen kunnen uitoefenen." Nog heeft de Prins den volgenden morgen al zijne Mammelukken en slaven laten roepen, en hun de vrijheid gelaten om hij hem te blijven, ofwel elders een beter bestaan te gaan zoeken. Tot riu toe heeft niemand hem willen verlaten, allen hebben verzekerd dat zij zich nimmer van hem zouden ver wijderen. ZWITSERLAND. De Landdag beeft den 5don dezer, na eene beraadslaging van 4 dagen, ge stemd over een voorstel van Ziirich betreffende het bekende afzonderlijke verbond der zeven Katholijke kantons. Dal voorstel was van den volgenden inhoud 1°. het afzonderlijke verbond der zeven Katholijke kantons wordt voor onbe- i staanbaar met de bepalingen van het bondsverdrag van 1815 en dienvolgens voor ontbonden verklaard; 2°. de bedoelde kantons zijn voor de naleving van dit besluit verantwoordelijk; de landdag behoudt zich voor, om, ingeval daartegen gehandeld wierd, de vereischte maatregelen te nemen. Bij twee verschillende stemmingen hebben zich voor elk der beide deelen van dit voorstel 10 en 2 halve stemmen verklaard, zoodat het de vereischte meerderheid niet heeft verkregen, eene uitkomst waarover men zich van verschillende kanten ontevreden betoond heeft. Die ontevredenheidzegt de Züricher Zeitungis wel zeer ligt te begrij pen maar getuigt toch ook van onbekendheid met de geschiedenis onzer eed- genootschappelijke aangelegenheden. Nog nooit heeft sedert 1815 een zoo be langrijk het eedgenootschap betreffend voorstel, bij de eerste behandeling op den landdag, zooveel stemmen erlangd; nog nooit heelt een eedgenootschappe- lijk vraagstuk in zoo korten tijd zulke snelle vorderingen gemaakt en terstond eene zoo ernstige deelneming gevonden. Alle verschil in de instruction ver dween voor het eene denkbeeld van het ongeschonden handhaven der grond slagen van ons nationaal bestaan, hetwelk een besluit tot opheffing van het afzonderlijk verbond, waardoor het bestaan bedreigd wordt, gebiedend vorderde. Men bedenke slechts dat 10 en 2 halve kantons het bij de eerste stemming over dit onderwerp eens waren; dat Genève, welks instructie reeds de onbestaan baarheid van bet afzonderlijk verbond met het bondgenootschap uitspreekt, verzocht heeft, bet protocol voor zijne stem open te laten, en dat de gezanten van Bazel-stad en Sb Gallen, aan hunne regeringen nadere instructien om trent het voorstel gevraagd hebben. Indien er ooit kans heeft bestaan op de gunstige beslissing van eenig vraagstuk, dan is het in dit geval, en het zon ons ten hoogste verwonderen indien de landdag niet, eer er een jaar verloopen is, tot de opheffing van het afzonderlijk verbond besluit, in zoover het zich niet reeds vroeger van zelf mogt hebben ontbonden. De regering van het kanton Bern heeft dezer dagen eene volledige kwijt schelding verleend aan allen, die wegens staatkundige woelingen zijn vervolgd geworden. HE li EN-DARMSTADT. MENTS, 7 September. De begrafenis van Doctor Ellenger, Opperrabbijn van Ments, beeft een voorbeeld opgeleverd van godsdienstige verdraagzaamheiddat welligt eenig in zijne soort is. Deze Jijkplegtigheid van den eerwaardigen Israëlitischen geestelijke werd bijgewoond door de gehcele Katholijke en Protestantsche gees telijkheid, de eerste van welke den Bisschop Peter Kaiser, en de andere den Opper-Intendant-Generaal, Doctor Noneweiller aan het hoofd had. Te Elberfeld is in den nacht van den 11 den dezer eene der aanzienlijkste verwerijen afgebrandwaarbij tevens eenige menschen wonden hebben beko men. Daar er bijna geen wind was, heeft men de vlammen in dat gebouw kunnen beteugelen. ENGELAND. LONDEN, 12 September. De Pruissische Gezant alhier, von Bunsenpoogt eene verbinding daar te stellen tusschen de Protestanten van alle landen, en heeft daartoe de hulp van verscheiden Duitsche geestelijken ingeroepen, die zich in deze stad bevin den. Donderdag 11. heeft hij het Voorzitterschap in eene groole vergadering bekleeddie ten doel hadden de grondslagen tc leggen van een Evangelisch genootschap voor vreemdelingen, waarin hij onder anderen dit gesproken heeft: «Er bevinden zich tc Londen nagenoeg 40,000 Duitschers die behoefte hebben aan godsdienstigen troost wegens hunne ellende, of aan bescherming wegens de gevaren, waaraan zij allerwege bloot staan. Wij moeten hen vooral beschermen tegen het gif der socialistische denkbeelden, die men stelselmatig onder de werklieden tracht te verspreiden. Zij nemen die gretig aan, ver breiden dezelve en beoefenen opeidijk het athoismus. Indien wij deze lieden nog lang zoo handelen laten, dan zal eene sociale omwenteling in Europa plaats grijpen, zoodanige als er nooit eene is losgebarsten, liet eenige mid del, om de wereld voor gevaar te behoeden, is de vereeniging van alle goede Christenen tegen die verderfelijke strekkingen en om Christcngenootsehappen op te rigtcn in de plaats der clubs van socialisten." De sterfte heeft gedurende de laatste week in deze hoofdstad merkelijk afgenomen. Het aantal der overledenen, dat 14 dagen geleden, nagenoeg 1,100 beliep, is deze week gedaald op 884, zijnde ongeveer 100 minder dan bet gemiddelde wekelijksche beloop, gedurende de laatste 5 jaren. De aanvoer van vee uit Nederland hier te lande neemt meer en meer toe. Gedurende de laatste vijf dagen alleen zijn, van Botterdam en Ilailin- genmet verschillende stoom booten niet minder dan 487 ossen en koeijen 109 kalveren 1429 schapen en 134 lammeren in de haven van Londen aan- gebragt. Ook is het getal der stoombooten van Hurlingen op Londendat zich tot hiertoe tot twee bepaaldemet een vermeerderd. In dit jaar zijn slechts 4 schepen tot de walvischvangst uitgerust, die slechts 400 tonnen traan hebben aangebragl. Men berekent, dat dit voor de reeders een verlies van ƒ250,000 bedraagt, zoodat zij na herhaalde teleur stellingen, die visscherij zullen opgeven, en Engeland zich ten behoeve zijner fabrieken van de walvischtraan in de Vereenigde Staten zal moeten voorzien. Het Britsche schip Serpent, hetwelk eenige maanden geleden uit China is aangekomen, bragt een gedeelte over der schatting, bepaald voor de ontruiming van Canton door de Engelsche troepen. Deze som bestond uit 300,000 aan zilveren staven. Toen dezelve in kisten aan boord was ge- bragt, werd een der kisten, waarvan de inhoud 100,000 waard moest zijn, geopend, en men vond in dezelve niets dan lood. Deze ontdekking gaf aanleiding tot levendige vertoogen van de zijde der Britsche autoriteiten op Hong-Kong, die veel moeite hebben gehad de slaven terug te bekomen, in welker plaats het lood was gesteld. Te Liverpool is eergisteren nacht de suikerraffinaderij van de Heeren Macfic en Zonen geheel in de asch gelegd. De brand was 'zoo hevigdat men zich te Liverpool sedert den hevigen brandwelke de suikerfabriek der Heeren Braulker vernielde, geen zoodanigen herinnert. De schade wordt be groot op ruim 60,000 Honderde werklieden die daar gebezigd werden zijn van bestaan beroofd. Men zegt dat het gebouwde machinerie en de voorraad verzekerd waren. De oorzaak van den brand is nog onbekend. llit Ierland zijn de berigten hoogst onrustwekkend. Onder do bevol king ten platten lande heerscht de grootste gisting. Zij wil zich verzet ten tegen het aan de markt brengen van granen houdt bijeenkomsten en dreigt hen, die zich tegen hunne voornemens willen verzetten, of de pachters, die hunne pacht betalen willen, met den dood. Aan de deuren der kerken van de districten Askeaton, Keldimo en Palaskenry, is eene op roeping aangeplakt, om eene bijeenkomst bij tc wonen op aanstaanden Don derdag, ten einde de beste middelen te beramen ter voorziening in den tc- genwoordigen nood, en zij die weigeren mogten bij dezelve tegenwoordig te zijn, worden met den dood bedreigd. FRANKRIJK. PARIJS, 14 September. De Koning heeft den Scheeps-Kapitein Lavaud tot Gouverneur der Fransche vestingen in Oceanie (Australië) en tot Commissaris des Konings op de Socie- teits eilanden benoemd, in plaats van den Schout bij-Nacht Bruat, die ver langd heeft naar Frankrijk terug te keeren. Bij den tegenwoordigen staat van zaken op Otaheile, die echter voor de Fransclien geenszins zoo ongunstig is, als men dit in berigten, over Noord-Amerika ontvangen, heeft willen doen gclooven is deze vervanging niet onbelangrijk. Bruat had sedert lang den wensch te kennen gegeven naar zijn vaderland terug te keeren. Volgens een Koninklijk bevelschrift is de oprigting bevolen van eene Fran sche school voor de Grieksche taal, geschiedenis en oudheden te Athene, welke onder de leiding zal staan van een Hoogleeraar of lid van het Instituut. Vooraf had zich de Hoogl. Alexander, op last der Regering, naar Griekenland hegeven, om te onderzoeken in hoe ver daar te lande de oude Grieksche letterkunde wordt onderwezen, en welk nut daarvan te trekken is voor dit onderwijs in Frank-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3