BUITEJNLAiNDSCHË BERIGTËN. dat men liem het verpletterende vermogen van eencn in vollen gang lijnden spoortrein nog lang niet sterk genoeg had afgeschilderd. Een te Uornc gevestigd Hollander, meldt ons van daar, dat Paus Pius IX, op het voetspoor van zijnen voorganger Grcgorius XVI, alle vreem delingen met zeer veel onderscheiding ontvangt. Zoo heeft de Pans den 14den Augustus ook voor het eerst een Hollander, den Heer Mr. E. Muiier, van Leeuwarden, in een bijzonder gehoor ontvangen, welke hem door den Kardinaal Gastra-Gané de 1'Anti Mcnolli, groot poenilcntiaris, was voorgesteld. De Paus heeft door deze onderscheiding de achting, welke hij aan de Holland- sche natie toedraagt, Willen te kennen geven. TEXEL, 2 September. Den l8ten dezer, 'savonds ten 7 ure, ontstond er brand op de hofstede Madura, in den polder Eijerland, met dat gevolg, dat die kapitale hofstede met derzelver schuur, bergplaatsen, den geheelen oogst van 40 bunders bouwland, grootcndcels de bouwgereedschappenal de meubelen en huisraad en eene pat tij wolin weinig tijds eene prooi der vlammen geworden is. De oorzaak van den brand schijnt aan een ongeluk te moeten worden toege schreven. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dal lieden morgen tusschcn de zeehoofden aan den llelderschcn zeedijkdoor de sloeperlieden J. Vermeu len en Jan Stol gevangen is eene buitengewone groute zeebaars, wegende 100 ponden. DEN HELDER 4 September. 's Lands schooner Randa, onder bevel van den Luitenant ter zee lstc klasse G. Vogclpoot, is heden uit het Nieuwe diep naar de llccde van Texel ver trokken. Genoemd vaartuig zal den 10llen dezer naar Oost-Indien stevenen. Heden morgen zou de matroos K.. aan boord van dien bodem worden afge- s raft. Door de gewapende wacht uit den kuil gehaald zijnde, met cenen ijzeren stang aan de voeten geboeidis hij na al vorens zijnen zijden halsdoek aan zijnen maat overgegeven te hebben, met bet gezegde: dit is een cadeau roar Jou, over boord gesprongen, en verdronken. Zijn lijk is niet gevon den. Ook is aan boord van dien bodem de matroos R. uit den mast geval len bij liet nedervallen, met zijn arm op den kant van de barkas neder- komendcis dezelve dwars afgesneden. De val was zoo sterk, dat de mouw van zijn buis en wollen benul als met een mes afgesneden waren. De patient verkeert tot dus verre in gunstige omstandigheden. ZWOLLE, 7 September. Uit Hellendoorn wordt ons herigtdat ook aldaar de geestdrift voor land verhuizing naar Noord-Amerika toeneemt. Den 20slcn jl. was eene boerderij in publieke veiling verkocht, en eene andere voorloopig toegewezen, wier eigenaren zich bereids reisvaardig makcii, en waaronder zich mensehen be vinden, wier kruinen reeds met grijze haren zijn versierd. Anderen maken aanstalten om hen zoo spoedig mogelijk naar liet andere werelddeel tc volgen. Zoo onze Regeerders voor deze teckcnen des tijds blind zijn wat is cr dan van hen te wachten? Overijssel GRONINGEN, 8 September. In den vroegen morgen van den 2l,cn dezer ontdekte men brand in liet huis van O. Roelmans, te Vricseheloo, welke zoo spoedig toenamdat de bewoners naauwelijks den tijd hadden, om te vlugten. Alles is nagenoeg verbrand 2 kopijen1 kalf en 9 varkens zijn omgekomen. De ros-boek- weilmolen, onderscheidt ne boeren- en melkgerecdschappen12 voeren turf, 15 voeren rogge, 16 voeren haver en 15 voeren hooi, onderscheidene ge oogste tuinvruchten en al de huisineubelcn zijn door de vlammen verteerd en Ixivcndien is de bewoner deerlijk door het vuur aan hoofd, de handen en armen beschadigd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het huis is tegen brandschade verzekerd doch het inwendige niet. Ook ontstond tc Nieuwe Pekel-A in den nacht van den 2,lc" brand in de behuizing van B. G. Scheper, van beroep arbeider, waarhij alles is verbrand, hoofdzakelijk de meubelen, lijfsloebcliooren en verdere goederen, waardoor den eigenaar nog al cenig verlies van belang is loegebragt. HAAF DE GOEDE HOOP. 8 Jtinij. Nadere herigten worden zoo als volgt medegedeeld, omtrent den geinelden aanval der Kuilers op het fort Pcddie, den 29slcn Mei II.: Indien het doel der Kaffers alleen geweest is, om vee van de landlieden en van de Eingoes tc rooven, hetgeen het waarschijnlijkste is, dan zijn zij in hun oogmerk ge slaagd, daar de bciigtgever, de Engclschc Colonel M. Lindsay, erkent, dat zij op dien dag 4,000 stuks vee weggedreven hebben. In zijn verslag zegt hij: Tegen 12 ure trokken de Kaffers langzaam tegen het fort op, voorafgegaan door hoopen tirailleurs. Toen zij binnen schot naderden, gelastte ik Luile- nang King, op een der vleugels een schot te doen, hetwelk 3 Kaffers deed vallen. Een schot met schroot werd toen tusschen hen geworpenalsmede een 12-pondcr raket. Laatsgemcldc deed het vee schrikken, hetwelk hard naar den kant der Kaffers liep,, en gemakkelijk door hen werd weggedreven. De vijand, vindende dat ons schot zoowel gcrigt was, verspreidde en begaf zich in de kloven en holten. Eene partij, bestaande nit ecnige honderden, trok nu naar de diepe sloot, en naar het huis van den Heer Webb, en begon het weinige dat do eigenaar aldaar had achter gelaten, te plunderen; doch een schot schroot werd in de werf geworpen, waarop zij dezelve verlieten. Zij vuurden nu op de kazerne en liet lort, zonder echter schade te doen; doch verscheidene hunner werden uit de kazerne door het voetvolk gedood. Een groot corps kwam de kleine kloof af, aan do linkerzijde van den Bean- forler weg, doch werd van den toren, en door schroot en vuurpijlen van liet lort uiteen gedreven, Eenigen van dat corps kwamen zoo nabij den toren, dat zij van daar met geweerschoten gedood werden. Het aantal Kaffershetwelk dezeri aanval ondernamwordt op 8,000 man begroot; hun plan scheen te zijn, vooreerst, om het vee te rooven, hetwelk hun gelukte; maar ten anderen, om liet garnizoen uit te lokken, ten einde het af te snijden, en zich alsdan meester van het fort te maken. De Colonel Lindsay erkent, dat het tirailleurvuur der Kaffers goed werd onder houden. In een ander lierigt wordt gezegd: dat de marsch der Kaffers zeer gere- geld was. Hunne bevelhebbers zonden hunne aide-de-camps van de eene partij naar de andere, even als op een Europecsch slagveld plaats heeft. Het grootc corps werd telkens vermeerderd door ruiterij en voetvolk en kort na 11 nre was de slagorde inderdaad verschrikkelijk. Het grootste corps bestond uit de Kaffers van Umliala en K. rei li. Daar zij zagen dat hun plan om de troepen uit te lokken, niet gelukte, begonnen kleine partijen in schermutse lende orde vooruit te rukken en toen trokken de twee division van l'ato en de Gaikas naar elkander, tc gelijkcr tijd voortrukkendeals wilden zij op een zeker punt een vereenigdeii aanval doen. Do artillerie was gereed om hen te begroeten zoodra zij onder schot kwamen. Ilet geschut werd gerigt op Pato's volk maar daar de Gaikas iets vroeger dan de anderen onder schot kwamen, werd een schot op hen gedaan. Dit enkele schot scheen hun plan verijdeld te hebben daar zij in verwarring geraakten. Eenigc schoten ronde en bom kogels volgden elkander spoedig op. De Kaffers hadden zich overal verspreid en zij formeerden eene linie van ten minste 6 (Engclsclie) mijlen in de lengte. \erbeeld u deze allen tc gelijk te zien voortrukken, en de vallei zoodanig tc vervullen dat dezelve naar eencn hoop bewegende Kaffers geleek. TIIRKIE. CONSTANTINOPEL, 22 Augustus. De reis van Mchcmed-Ali naar Konstantinopcl heeft grootc sommen mede- gesleept. Overal heeft hij als het ware liet goud doen regenen, en aan groo- ten en minderen geschenken gegeven. In de laatste dagen vóór zijn vertrek heeft hij hij de Sultane Validé gedineerd en voor de bedienden eene gratifi catie van 500,000 fr. gelaten. Gedurende zijn verblijf heeft de Onderkoning, onder anderen, de volgende geschenken gedaan: aan den Sultan, 8 millioen piasters; aan de moeder des Sullans, 6 millioen; aan de Sultane Esma, G mill.; aan elke vrouw van den Sultan, 600,000; aan den Grootvisier en aan den Grootseraskier 750,000; aan alle andere voorname Ministers 500,000; aan onderscheidene ambtenaren van den tweeden rang, 30,000, 20,000 en 10,000 piasters. Dagelijks is hij bovendien door verzoekschriften als overstelpt gewor den, waaraan hij meest altijd heeft voldaan. Aan eene vrouw, die hem ge schreven had dat zij geene huisvesting had, heeft hij 15,000 piasters gegeven om eene woning te koopen. Mehcmed had, naar men verhaalde, 40 millioen piasters naar zijne bankiers te Constantinopel gezonden, zelf 10 mill, mede genomen, doch bovendien nog 10 aangevraagd, zoodat de reis hem GO mill, piasters of ruim 7 mill, guldens gekost heeft. De tcgengesehenken, welke de Onderkoning ontvangen heeft, waren mede zeer kostbaar, en bestonden hoofdzakelijk in massief gouden vazen, enz., alle omzet met schitterende diamanten. POLEW. 30 Augustus. De dagbladen deelen het volgende belangrijke uittreksel uit de protocollen van het Staats-Sccrctariaat van dit koningrijk mede: Wij Nicolaas, enz. Overwegende, dat de hoeren in ons koningrijk Polen, nadat de persoonlijke vrijheid aan hen is geschonken op de domeinen van den Staat sedert het jaar 1831 eene belangrijke vermindering van lasten verkregen hebben en dat hun toestand door de achtereenvolgende getroffen maatregelen meer en meer is verbeterd, terwijl de landlieden op de goederen van particulieren, hij ge mis van bepaalde wettige verordeningen op dit stukgeheel en al van de w illekeur der grondeigenaars afhangen Overwegende dat de grondeigenaren, gebruik makende van dezen staat van zaken, de boeren cigcninagtig verdrijven, of hun de landen, op welke zij sedert lang gevestigd waren, geheel of gedeeltelijk ontnemen, waarvan ver meerdering van het aantal boeren zonder akkers en veelvuldige verhuizingen van de eene plaats naar de andere, zoo nadeelig voor de welvaart en de zede lijkheid van deze nuttige klasse der bevolking, liet gevolg zijn; Overwegende eindelijk, dat de op bijzondere eigendommen gezeten hoeren, uit vrees van verdreven te zullen worden van zoo lang door hen bebouwde landen dikwijls genoodzaakt zijn zich aan drukkende lasten te onderwerpen en vcrpliglingen le vervullen, hetzij willekeurig opgelegd, heizij alleen berus tende op de oude gebruikenhebben het noodzakelijk geoordeeld voor en aleer algemecnc verordeningen betreffende de landelijke aangelegenheden wor den uitgevaardigd, eenigc voorloopige bepalingen daaromtrent vast tc stellen en bevelen alzoo: Art. 1. De hoeren, gevestigd in steden of dorpen, bchoorendc aan bijzon dere personendie voor het minst drie morgen lands voor zich bearbeiden zullen voortaan, zoolang zij de daaraan verbonden vcrpligtingen behoorlijk ver vullen, liet vruchtgebruik dezer landen behouden, en de grondbezitters zullen dezelve niet eigenmagtig mogen verdrijven, nocli van een gedeelte van hun

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2