LEYDSCHE COURANT. 1840. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt VRIJDAG, 11 SEPTEMBER. do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 10 September. Een Med. Dr. alhier heeft ons verzocht om de ingezetenen te -waarschuwen voor het gebruik van garnalen, vermits hem dezer dagen verscheidene ziekte gevallen ten gevolge van het gebruik van garnalen zijn voorgekomen. Een ooggetuige bcrigt ons, dat eergisteren op den spoortrein van hier naar 's Gravenhage, 11 bcschonkene Jodenna eerst veel beweging in het sta tionsgebouw gemaakt te hebben, in den wagon oproerigheden tegen de overige passagiers begonnen, met dit gevolg dat, de trein te Voorschoten aangeko men zijnde, door bet personeel aan den spoorweg werkzaam, onmiddehjk 9 hunner uit den wagon zijn gezet, welke na vele verwenscliingen hunnen weg naar 's Gravenhage te voet hebben moeten vervolgen de 2 overigen, welke in den wagon waren gehouden, zijn bij de aankomst van den trein te 'sGraven hage in handen der policie overgegeven en in verzekerde bewaring gebragt. Uit Scheveningen meldt men: »Heden beeft Z. D. II. de Prins van Ho- henlobe-Langenburgdie eenigen tijd met gewenscht gevolg de zeebaden al hier gebruikte, bij zijn vertrek, uit dankbaarheid aan God voor zijne her stelling door de zeebadenccne milde gift doen ter hand stellen aan Ds. Meu- letnans, om naar vrije beschikking aan sommige armen uit te deelen." De Reederij van Ter Ileyde heeft met het innigste gevoel van dankbaarheid aan hare edelmoedige landgenooten berigt, dat de uitoefening der visscherij met de nieuwe vischpinktot heden met den besten zegen is bekroonddaar die de vorige week eene som opleverde van ƒ68.50, en dus de handel in visch als op nieuw begint te herlevenwelke tak bijna 50 jaren als verstor ven lag. Hij vele ingezetenendie vroeger dit beroep uitoefendendoch door schaarschtc in visch daarin geen bestaan vonden, herleeft thans op nieuw de hoop, te meer daar heden de visch tot zeer duren prijs wordt gekocht, om, al heeft men nog slechts ééne pink en ééne vischdroogerijnog weder eens als voorheen, 18 pinken en 12 vischdroogerijen te Ter Heydc te tellen. Moge het den Algocdc behagen, wordt in het hcrigt gezegd, de liefdadigheid der Natie bij vernieuwing op te wekken en Ter Heyde weldra met eene tweede vischpink prijken, waardoor deze zoo verarmde, doch thans herlevende gemeente, zoo zeer zou verbeteren. De maatschappij: tol Bevordering der Bouivkunst heeft bekend ge maakt, dat door haar voor dit jaar zijn uitgeschreven de volgende prijsvragen: Als eerste onderwerp: een Raadhuis, voor ccne stad van acht of tien dui zend inwoners, met de noodigc localen vooreen Kantongeregtop een vrij terrein. Als tweede onderwerp: eene Karrière voor ccne groote stad, met mili taire wachtkamereen vertrek voor den officieren eene bewaarplaats voor arrestanten, benevens een bureau voor de stedelijke oclrooijen en kleine wo ning voor cenen portier. Als derde onderwerpeen gedenkteeken voor den Nederlandscbcn bouw meester Jacobus van Campente stellen op eene naar het oordeel van den ontwerper meest voegzame plaats, en in eenen stijl, dien grooten man en zijnen arbeid waardig. Alle stukkenter beantwoording dezer prijsvragen moeten vóór of op den lstc" November 1847 vrachtvrij worden ingezonden aan den Secretaris der Maatschappij op de Keizersgracht bij de llartenstraat n". 288 te Am sterdam. 'sGRAVENHAGE, 9 September. Den lslcn dezer is te Berlijn door den telegraaf het berigt ontvangen dat Z. M. onze Koning, alvorens zich naar zijne goederen in Silezië te begeven, een bezoek bij zijn' broeder Prins Frederik der Nederlanden, op Muskau, zou afleggenwaardoor de reis van Z. K. 11. herwaarts ecnige dagen vertraagd is. Het was niet onwaarschijnlijkdat Z. M. bij den Koning van Pruisscn te Erdmannsdorf een bezoek afleggen en de wapenoefeningen aldaar bijwonen zou. Den 2<k'n is Z. M.van Weimar komende, te Leipzig aangekomen, en ten 4 ure langs den spoorweg over Dresden naar Silezië vertrokken, den 3dcn te Breslau aangekomenen heeft den volgenden dag zijne reis naar lleinrichau voortgezet. 11. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, vergezeld van haren jong- stcn zoon, Prins Maurits en gevolg, is lieden morgen omstreeks 5 ure uit deze Residentie vertrokkenzich naar Rotterdam en verder naar Stuttgardt begevende. II. K. II. Prinses Albert van Pruisscn heeft met hare dochter, eergis teren het instituut ter vervaardiging van Brabandsche kanten alhierdoor den Heer Rochemont opgerigtmet hare tegenwoordigheid vereerd en de werkzaamheden der aldaar aanwezige kinderen gadegeslagen. II. K. II. be tuigde Hare hooge tevredenheid deswegeen heeft ten bewijze daarvaneene aanzienlijke bestelling gedaan niet alleenmaar ook aan den Directeur de verzekering gegevenvan in hel vervolg al llare kanten op dat instituut te doen digten en op nieuw te doen wasschen. H. K. II. is heden morgen met de Prinses Charlotte en gevolgper eersten spoortreinvan hier naar Haarlem vertrokkenalwaar Zij het orgel in de Groote kerk zou hooren spelen. De Prinses zou zich van Haarlem naar Am sterdam en vervolgens naar het Loo begevenom van daar langs den Rijn de reis naar Italië voortzetten. De Minister van Marine zal Vrijdag den ll',cn en de Minister van Fi- nantiën Donderdag den 17deQ dezer geen gehoor verlecnen. 10 September. Z. K.II. de Prins van Oranje is heden ochtend naar Amsterdam vertrokken. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden wordt, naar men verneemt, aanstaanden Maandag of Dingsdag van zijne rcizc in deze residentie terug verwacht. ROTTERDAM, 10 September. Voor eenige dagen heeft alhier eene bijeenkomst plaats gehad van de Rijks- vce-artsen, gevestigd in de provincie Zuid-Holland, ten einde ccne vereeniging tot stand te brengen, ten doel hebbende, om door onderlinge mcdedcelingen genomene proeven en waarnemingen de vce-artsenijkunde uit te breiden en alzoo in hare wezentlijke waarde meer te doen kennen. Wcnschelijk is het voor landbouw en veestapel, dat deze vereeniging zich bestendige en dat de vce-artsenijkunde daardoor worde opgenomen in de rij der wetenschappen als waarop zij, wegens hare belangrijkheid, aanspraak mag maken. Wij zijn van eene vrij goede zijde onderrigt, dat de concessie door d'c IIol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aangevraagd tot den aanleg van cenen zijtak van het station Schiedam naar de haven aldaar, is verleend, doch dat het tweede gedeelte dier aanvrage, betreffende de daarslelling van eene stoom- bootdienst van dat punt naar Harwich, door de Regering nog in overweging is gehouden. AMSTERDAM, 9 Scptcmher. De Arrondissements-Regtbank alhier heeft zekeren D. W. tot 5 jaren gevan genis en ƒ1,500 boete veroordeeld, wegens het afpersen van geldsommen aan verschillende ligtgeloovige lieden welke bij onder allerlei voorwendsels de finale afkeuring en vrijstelling van de nationale militie, voor hunne zo nen, beloofd had. De dagbladen hebben voor eenige dagen gemeld, dat op den spoorweg tusschen Utrecht en hier op zekeren dag twee malen, kort na elkander, een hoop steenen op de rigchels was gelegdwaarover den eersten keer de trein zonder ongelukken was heen gereden en die voor de tweede maal nog in tijds door een wcgwachter was ontdekt, en dat men hierin eene kwaadwillige poging van den een of anderen afgunstige meende te moeten opmerken. Thans vernemen wij, dat uit het gcregtelijk onderzoek is gebleken, dat het voorgevallene geenszins aan kwaadwilligheid, maar alleen aan kinderlijke on- noozclheid moet worden toegeschreven. Een jongen had van zijne speelmak kers geboord dat een cent, wanneer men dien op de rigchels plaatste, nadat de trein er over been was gereden, zoo plat zou zijn geworden, dat hij niet meer te herkennen zou zijn. Hij bad dit naauwelijks kunnen gelooven ert' wilde beproeven of dit ook met grootere voorwerpen het geval zoude zijn. Hij zocht dus eenige steenen op en legde die op en bij de rigchels. Daarna had hij zich eenigen tijd verwijderd in welken tusschentijd de trein er over was gereden. Toen hij echter terug kwam vond hij niets meer van de stc-enen cn vermoedde hij dat ze waren weggenomen. In zijnen ijver had hij spoedig weder andere steenen gevonden cn deze plaatste hij genoegzaam op dezelfde plek. Toen hij nu voor de tweede maal terug kwam en weder niets vond, was hij overtuigd, dat men hem niet alleen niets op den mouw had gespeld, maar

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1