BÖTTËiNLAjNDSCHE BEKHilEiN. Volgens berigt uit Genua is Z. K. II. Prins Hendrik aldaar den 29s,ea Augustus aangekomen. De Minister ran Koloniën heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat het Departement van Koloniën zich niet inlaat met eessien van Pensioenen, Gagementen of Onderstandsgeldennoch gevolg geeft aan kortin gen op Pensioenen of Onderstandsgelden gekweten wordende uit het Civiel Weduwen- en Weezen-fonds en uit het verhoogd Militair Pensioen-fonds in Oost-Indie en uit het Burgerlijk Pensioen-fonds in West-Indiëdat gemeld departement zich wijders niet inlaat met kortingen ten behoeve van particu liere schuldeischcrsop Pensioenen of Onderstands-gelden, gekweten uit de Koloniale kas en uit het Indisch Militair Weduwen- en Weczen fonds, behalve de zoodanige, welke kunnen worden ingewilligd: en eindelijk dat door het Departement van Koloniën alleen herroepelijke volinagten tot de ontvangst van Pensioenen enz. worden aangenomen, welke vclmagten daarenboven moe ten strekken tot de ontvangst van het geheele bedrag. Sedert ruim een jaar geleden is alhier de grond gelegd van een genoot schap, hetwelk ten doel heeft de stoffelijke en zedelijke belangen van behoef tige personen en huisgezinnen te behartigen. Onder den naam van Patro naat voor hulpbehoevende Protestantenheeft het een beginsel aangenomen, geene gelden als aalmoezen uit te reiken, maar wel voorschotten te doen, opdat de behoeftige cene kleine nering of koopmanschap kan aanvangen of voortzetten. Hoe vele duizende guldens worden jaarlijks, dank hebbe Christe lijke liefde, aan aalmoezen uitgereikt, waarvan geen enkele cent weder in de armenkas terugkeert, en hoe noodzakelijk zulke giften ook wezen mogen, om iu den dringenden nood van het oogenblik te kunnen voorzien, zoo ware het toch hoogst wenschelijk, dat, door tijdige hulp en doeltreffendcn onderstand aan behoeftige huisvaders en weduwen te verleunen, de armoede voorgekomen, en vele gezinnen voor volstrekten ondergang bewaard bleven. Welk een' invloed tevens eene betrekkelijk betere welvaart op den zcrlelijken en godsdienstigen toestand dier behoeftige familiën hebben kan, zal hier wel geen betoog behoeven. Genoeg zij hetom hartelijk den wenseh te uiten dat het Patronaat op den duur ruime ondersteuning bij zijne gcloolsgenoolen en andere monschlievcnde ingezetenen der residentie vinden moge. Het verslag der werkzaamheden en van den uitslag van het bovengemeld genootschap, gedurende liet eerste jaar van zijn bestaan, doel ten duidelijkste blijken, welke goede vruchten bovengemeld beginsel bereids gedragen heeft, en in hoe vele huisgezinnen de rouw en kommer voor mindere zorg in de loe- koinst geweken is. Naar wij uit cene zeer geloofwaardige bron vernemen, zoude er thans door eene zeer solide Ncderlandsche associatie, die over aanzienlijke builcn- landsche kapitalen beschikken kan, ernstig aan gedacht worden, oin van de vele in ons vaderland aanwezige woeste gronden de ontginning op eene zeer uitgebreide schaal te ondernemen en door magt van geld krachtdadig door te zetten. Wij kunnen niet anders dan deze zaak hoogst belangrijk noemen, en den wenseh hierbij voegen, dat zij met den meest mogelijken .spoed tot uitvoering moge worden gebragt, dat bierdoor aan de overbevolking van sommige streken in ons vaderland eene gewenschte afleiding zal worden be zorgd, die het geluk en de welvaart van het algemeen krachtdadig bevorderen, en aan de voor de belangen van den staat niet minder, dan voor diegenen die zich hiertoe laten verleiden, zoo hoogstvcrderfclijkc landverhuizing, die zich meer en meer ook hier te lande begint uit te breiden, paal en perk stellen zal. {Sloompost.) AMSTERDAM7 September. Ten gevolge van het gebruik van garnalen zijn hier in tie laatste dagen niet alleen zeer hevige ziekten ontstaan, maar doen zich zelfs zeer opmerkelijke plotselijkc sterfgevallen voor. HAARLEM7 September. Wij zijn verzocht te melden, dat in een gegraven kanaal van de duinen bij Castricumin dit buitengewoon drooge jaargetijde, cene proef genomen isbetreffende de hoeveelheid van het daaruit te verkrijgen welwaterom tot leiddraad te dienen voor de hoeveilheid, welke uit de duinen bij Haar lem, ten behoeve van Amsterdam, zoude kunnen getrokken worden, en dat men vermeent, ten gevolge van de overgroote verkregene hoeveelheid, te kunnen verklaren dat elke twijfel volledig is opgelost. ZWOLLE5 September. Men meldt ons uit StaphorstEven als te NieuwleussenGenemnidcn en elders, beginnen sommige landlieden alhier have en eigendommen te verkoopen om hun geluk in Noord-Amerika te beproeven eenigen van deze zijn voorne mens nog in den loop dezer maand derwaarts te vertrekken. Ter dezer plaats zijn het zoowel afscheidenen als niet afgescheidenen, die met deze zonderlinge zucht bezield zijn. De sehcepsvrachtbuiten de kost, verneemt men, dat per persoon lot New-York is ruiin veertig gulden doch van daar tot aan de plaats der cigentlijke nederzetting zijn het talrijke en kostbare dagreizen. In een boerenhuis in de gemeente Zwoller-kerspel barstte 11. Vrijdag avond omstreeks half acht een hevige brand uit, welke dermate toenain dat in korten tijd het gansche huis aan de vlammen ten prooi was. De meubelen heeft men nog grootendeels kunnen redden, doch de mede-inwonende huisge zinnen van A. van der Zijl en de Wed. Seine, hebben genoegzaam alles verloren. De laatste is daarenboven zoo deerlijk gebranddat zij aan de gevolgen overle den is. Deze vrouw waagde het, uit zucht om hare kippen en een sommetje van ƒ4,50, tot het koopen eener bigge opgespaard, te redden, in de bran dende woning te dringenzoodat zij dra in lichtelaaije vlam stonden haar de I.leedercn tol den laatsten draad op het 11jI verbrand zijn. liet huis is verwaarborgd voor ƒ1,800. De oorzaak is onbekend. Ook in 1820 is ditzelfde erf geheel afgebrand, en in 1823 werd het zoo danig door den bliksem getroffen, dat het belangrijke schade onderging. De bouw eener kerk voor de Israëliten, aan den IJsselkarit te Kampen, is aangenomen voor ƒ6,000 men heeft reeds een begin met het bouwen gemaakt. GRONINGEN4 September. Te Kantens is den 29stcn der vorige maand eene dwarswiek van den pelmo len door den bliksem getroffen, waardoor dezelve scheurde, en stukken hout van 1 h 2 voet lengte, uit dezelve geslagen werden en de as eenigzins be schadigde; de bliksem schijnt langs de achterzijde der wiek gegaan te zijn, waar eene gleuf slangsgewijze zigtbaar is. Opmerkelijk is het, dat niet de afleider, welke lang voor het onweder geplaatst en in de beste order was, getroffen is. OOST-INDIE. BOMBAY, 18 Julij. De bcrigtcn melden niets belangrijks, dan dat de cholera te Kurrachee en Seinde schrikbarend woedde. Binnen tien dagen was het vierde der troepen en de helft der inwoners weggesleept. De onmogelijkheid om zich spoedig van doodkisten en andere tot de begrafenis noodige voorwerpen te verschaffen, leide de treurige noodzakelijkheid op, om de soldaten met bed en al in groote in der haast gegraven kuilen, te werpen. Men meldt een aantal trekken van moed en zelfopoffering. Nadat de ziekte nagenoeg 8,000 zielen ten grave bad gesleept, is dezelve afnemende. De regentijd bleef aanhouden. Rust heerschte algemeen in Indië behalve in Nizam, waar de troepen ontevreden waren, wegens het niet ontvangen der soldij. Te Sukkur heerschte eene he vige koorts, die voor de Europesche troepen doodelijk was. Er waren reeds 70 lieden aan de gevolgen overleden. De dood volgde doorgaans in minder dan 6 uren, nadat incn er door was aangetast. Te Lahore was het rustig. MEXICO. 30 Julij. De Ministers hebben hun ontslag ingediend. Voor zijn aftreden had de Minister van Finantiënlturbe, aan het Congres een plan voorgesteld, be vattende, dat de Regering' de cene helft der inkomsten van de belastingen zich zou toeëigenen en de andere helft worden besteed aan de betaling der schuld; 20 pCt. van de inkomende regten van Vera-Cruz en Tampico zouden bestemd worden ter betaling der Engelsche schuldvordering. De President Paredes had eene amnestie voor de gevangenen wegens staatkundige vergrijpen, afgekondigd. Te Corocoro in Bolivia was cene zilvermijn ontdekt, welke de rijkste zou zijn die men nog ontgonnen had. Vera-Cruz, dat door de zeeinigt der Verecnigde Staten geblokkeerd wordt, heeft zich voor Santa-Anna verklaard, welke daarom den 8,len uit de Havanah daarheen op reis was gegaan. T IJ R K XE. CONSTANTINOPEL, 19 Augustus. De Onderkoning van Egypte, Mehcmed-Aliis den 17aen met zijn Schoon zoon Kiamil-Pacha en vergezeld door den Kamerheer des Sultans Hamed-Bcy met de Turksehe stoomboot Esseri Dschedid van hier vertrokken, om zich naar Cavalla en van daar naar Egypte te begeven. Den 12Jcn dezer heeft de Sultan het jaarlijks examen in de geneeskun dige school van Galala-Serai met den Stadhonder van Egypte bijgewoond. De oudste zoon van den SultanPrins Murad een schoone 6-jarige knaapzal met den grijzen Mehemed-Ali beneden den troon. De Sultan volgde met ge- spannenc opmerkzaamheid de werkzaamheden der leerlingen. De geneesheer van Mehemed-Ali deed hun onderscheidene vragen, die vlug beantwoord wer den. Den anderen dag deed de Sultan zijn lijfarts Dr. Spitzer, dirigerende Professor van deze schoolhij zich komengaf hem zijne tevredenheid te kennen, en berigtte hem, dat hij eene medisch-chirurgische akademie zal stichten, waarvan de gebouwen, in den fraaiste» stijl, op een ruim plein, op zijne kosten, zullen worden gebouwd. Galata-Scrai zal de voorbereidings school voor deze akademie zijn. RUSLAND. PETERSBURG, 22 Augustus. De sterrekundige Madler, te Dorpat, heeft een werkje uitgegeven, getiteld: de Centraal-zonwaarin hijals den uitslag van zijne 6-jarige onderzoe king, bekend maakt, dat hij de Alcyone, de helderste ster der Plejaden- groepbeschouwt als de Centraal-zon van al de ons bekende sterren, om welke alle zonnen met hunne stelsels draaijen. De afstand van de grenzen van ons zonnenstelsel stelt hij op 84 miilioenen zonnenwijdteeen aTstand waartoe eene lichtstraal 537 jaren noodig heeft om te doorloopen. Onze zon heelt 182 miilioenen jaren noodig, om zich om deze Centraal-zon te bewe gen, welke haar in ligchaamsgrootte 117 miilioenen malen overtreft. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 28 Augustus. In cene van de laatste zittingen van de Rothschilder Stenden vergadering is beraadslaagd over een voorstel, om de slavernij op de Dccnsehe West-Ind.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2