COURANT. LEYDSCHE N°. 108. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaai de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 9 SEPTEMBER. uit Zat ur dag avond LEYDEN, 8 September. Laatstleden Vrijdag trachtte een vreemdeling, later gebleken Hanoveraan te zijn, ter gelegenheid van de veemarkt alhier, een kar en paard met eenige halsters en hoofdstellen te verkoopen. De omstandigheden waaronder die ver koop zoude plaats vinden, en de bedongen prijs, maakte de aandacht der policie gaande en toen de verkooper de wijze waarop hijeenvoudig arbeider te Zevenhuizen, in het bezit dier goederen geraakt was, geenszins regtvaar- digde, besloot men den persoon met de goederen in bewaring te houden en inmiddels bepaalde inlichtingen in te winnen. Reeds den volgenden morgen werd de stellige zekerheid verkregen dat dergelijke goederen kortelings te Zevenhuizen waren gestolenterwijl het paard door den broeder des eige naars werd herkend. De verkooper is daarop ter beschikking van den Officier van Justitie te Rotterdam, in wiens Arrondissement de diefstal plaats greep, in bewaring gebleven. Gedurende liet hevig onweder 11. Zondag avond is de bliksem geslagen in een hooibarg op cene boerenhofstede te Papsou bij Delftheeft dien verteerd en ook een kalf gedood. Door de aangewende middelen is het mogen geluk ken een' anderen barg en de boerenwoning te bewaren. Als cene bijzonderheid wordt nit Goes gemeld dat in een' tuin aldaar een druivenboomwaarvan men reeds vele en goede vruchten geplukt heeft, voor de tweede maal bloeit en vrucht belooft. De wedrennen te Zandvoort 11. Zaturdag zijn vereerd geworden door de tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins van Oranje. De afloop is geweest: N». 1. De prijs, ƒ1,200, van Z. M. den Koning, voor 3jarige Inlandsche paarden, behaald door Urbano, van Z. K. H. Prins Alexander. De Inleggelden als premie voor den tweeden aankomende, door Turpin, van de Velzcr-Societeit. N°. 2. Van de vier Premiën, elk van ƒ100, door de Sociëteit aangeboden, voor de schoonste 2jarige inlandsche paarden, zijn er 3 toegewezen. N°. 3. ƒ1,200, als prijs van Z. K. H. Prins Frederik, benevens de Inleg gelden voor paarden van alle rassen en ouderdombehaald door Toryvan Z. K. H. Prins Alexander. N°. 4. Ileeren-rid in den draf. Voor allerlei paarden van Leden der So ciëteit, waarvoor 4 inschrijvers waren en 3 hebben deel genomen, gewonnen door den Heer Mp. C. Diemontmet Dianebereden door den fleer H. van Wickevoort Crommelin. N". 5. De Zilveren Vaas, als Prijs van Z. K. H. den Prins van Oranje, voor Inlandsche paarden van allen ouderdomwelke prijs tweemaal door den zelfden persoon moet gewonnen wordenwaarom dit eerst later kan beslist worden, zijnde de winner voor dit jaar the Drummer, van den Heer J. Baptist Loissetdie het Inleggeld als premie ontvangt. N°. 6. De prijs, een Zilveren Tabaksdoos en Komfoor, van een I.id der Sociëteitin den draf op de lange baanbehaald door Jan Oomvan den Heer Jhr. J. II. Q. Barnaart. De premie, de Inleggelden, voor den tweeden aankomende, Hulda, van den Heer A. van der Hoop. N°. 7. De prijs, ƒ200, van de Sociëteit, voor landbouwerspaarden, bere den door hen, hunne zonen of knechten, behaald door Musselinanvan P. Scholtcnte I.isse. De premiede inleggeldendoor Jonge Hein van K. Sjouke Hylkema, te Oegslgeest. Ten half drie ure was alles in de beste orde afgeloopen. De uilslag der wedloopen van gisteren is de volgende N°. 1. De prijs van Z. M. den Koning, ƒ1,200, voor Inlandsche merrien van allen ouderdom, behaald door Uranie, van de Velzer-Sociëteittegen Bertha, van den Heer van Wickevoort Crommelin, die het hoogstwaarschijn lijk zoude gewonnen hebbenzoo niet de Jockey, met zwenken in het laatste rid van het paard gevallen ware en hetzelve alzoo in zijnen loop gestuit is. N°. 2. Vijf premiën, elk a ƒ100beschikt door de Prov. Noord-Holland, voor de schoonste veulen-merriëngevolgd door hare veulens, de eigendom van ingezetenen der provincie, zijn alle behaald. N°. 3 van het Programma, vroeger uitgeschreven, is bij gebrek aan deel- neming vervangen door een Hceren rid, op ongeëntraineerde paarden. (Afstand halve baan 800 Ned. ellen.) Inleg 20 moitié forfait. Hiervoor wa rt acht inschrijvers en zes deelnemers, gewonnen door den Heer E. de Hart, et Ensighn ten laatste tegen den Graaf de Noailles, met Appleton-Lass. N°. 4. Pot of pouleniet tot stand gekomen. N°. 5. De prijs van ƒ200gegeven door de Sociëteitvoor het schoonste span Inlandsche paarden, geb. 1842 of later, gespannen voor een vierwielig rijtuig en de baan tweemaal af te leggen in 10 minuten, is behaald door Ada en Aliceeen span bruine merriënvan den Heer G. J. A. A. Baron van Pallandt. (De rid gedaan in 8 min. 47 sec.) N°. 6. Een prijs van ƒ400, van Z. K. 11. Prins Hendrik. (Een rid met hindernissen 1 Ned. el hoog). De winner G. S. Prosch C0., met Heienas waarvan de Jockey, Nederlander zijnde, f50 ontvangt van een Lid der Socië teit. De premie ƒ200 voor den tweeden aankomende, Mirza, mede van bo vengenoemde. N°. 7. Aan de harddraverij op de oude gebruikelijke wijs hebben zes paar den deelgenomen. De prijs van ƒ500, door de Sociëteit uitgeloofd voor Inl. paarden die nooit een prijs van de Sociëteit gewonnen hebbenis behaagd door de Kruisinga van den Heer H. Torringade premie door de Lietze van den Heer A. van der Hoop. De Heer I.otin de Lavalaan wien door den Minister van Binnenland- sche Zaken een geschied- en oudheidkundige reis in Azië was opgedragen is na een driejarige afwezigheid te Parijs teruggekeerd. Na Europa en Klein- Azië te hebben doorgereidis hij naar Trebisonde en den omtrek van den Ararat gegaanis in Kurdistan doorgedrongenen reisde in den strengen winter van 1844 het groot meer van het Arsissa der Ouden om, en kwam te Mossoul, om den Heer Botta in zijne groote ontdekkingen van het oude Ninive behulpzaam te zijn, trok van daar naar Bagdad, deed veel ontdekkin gen in de Babylonische landstreeken begaf zich toen naar woest Arabië. Te Bassora scheepte hij zich in, voer over langs de Persische golf, kwam terug in de woestijn van Yezd en Irak Adjcmien bezocht Persië van de Indische tot de Kaspische zee, verrigtte er belangrijke werken van waterlei dingen voor Mohammed-Shahen keerde over Ecbatana door Persisch Kur distan en allerlei woeste stammen naar Bagdad, en voorts door Assyrië, Arabisch Kurdistan, over den Taurus naar Syrië, Palestina en Egypte terug. Hij heeft belangrijke ontdekkingen voor de kunst, de geschiedenis en de aardrijkskunde gedaan. Te gelijk schrijver en schilder, sterk doordringend van geestis hij voor geen hinderpaalgeen opoffering teruggedeinsden heeft daardoor vele onbekende zaken gezien. Hij brengt meer dan duizend schilderijenteekeningen en schetsen van alle beroemde plaatsen mede maar het voornaamste dat hij voor de weienschap medebrengt, is een soort van stccnen stof of mengsel dat hij heeft uitgevon den waardoor hij hier afdruksels zal leveren van meer dan 500 Babyloni sche, Assyrische en andere opschriften, half verheven beeldwerk en talrijke figuren van Persepolis. Ook ons vaderland heeft in de laatste helft der 17de eeuw een dergelijk reiziger opgeleverd in den beroemden Cornelis de Bruin, die niet 3 maar 19 jaren van 16741693 in Italië, Klein Azië, Constantinopelden Archipel, Egypte en Syrië doorhragt. Een tweede reis van 6 jaren deed hij van 1701 tot 1707, vertrok naar Archangel, reisde gansch Rusland door naar Persië, bezocht van daar nog Cochin, Ceylon en Batavia, en keerde weder over Persië terug. Beide deze reizen heeft hij in een goeden onderhoudenden stijl met eenvoudigheid en kennelijke waarheidsliefde beschreven, en in twee deelen in f°. uitgegeven. Elk deel is versierd met ruiin 200 meest groote uitslaande platen, door hem zeiven op de plaats geteekend en daarna in het koper ge sneden, zoo van gezigten van steden, landschappen en bouwvallen vooral \an Persepolis, als van voorwerpen van natuurlijke historie, en afbeeldingen van opschriften in spijker- of beitelschrift. 's GB. A YEN II AGE7 September. Z. M. heeft den Staatsraad Lipkensgewezen Directeur van de Koninklijke Altademie te Delftbenoemd tot Commandenr der Orde van den Nederland- schen Leeuw. II. M. is in den voormiddag van den 30sten Aug. door Bazel gereisd. Dien dag waren ook de Koning der Belgen en de Hertog van Mont pen sier-, zoon van den Koning van Frankrijkaldaar aangekomen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1