Bresteo verfreRt, zal des avonds ten 9 ure alhier aankomenen al zoo den weg in 13 j uur afleggen. Men berekent daaronder 4 uren voor de 32 halten. Het aanleggen van den spoorweg van Kassei naar Gratestcin, met inbe grip der stationsgebouwen en de Wering van alle bouwstoffen uitgezonderd de riggels, is aangenomen door Terwindt en van Heukel'nm c. s. van Pan- nerden (Gelderland) voor 1,100,700 tkaler het w.erk moet. in IJ. jaar gereed zijn de aannemers zijn voornemens nabij het werk eigen steenovens aan te leggen. Te Olfenbach in Hessen-Darmstadt is de grondsteen gelegd eener kerk voor de Duitsch-Katholijkcn bij deze gelegenheid waren de meeste buizen versierd en eene groote menigte ook van elders woonde de plegligheid b.j. De speelbank te Ramlösa in Denemarken, de eenige in bet geheele Noor den, is nu verboden; hetgeen eene gewenschtc gebeurtenis voor Kopenhagen is, daar vele Jongelieden uit die stad, op genoemde plaats bun vermogen ver speelden. BKIJEKKX. MAUREN, 26 Augustus. Gisteren is bij het doen van vergravingen in bet Domein van llarburg op een half uur afstanda van bier, toebelioorende aan den Vorst van Oetlingen- WallenslcinMinister van Finantien van Beijerendoor de werklieden eene merkwaardige ontdekking gedaan, te weten: het volkomen onderste gedeelte van een uitgestrekt landhuis, en op kleinen afstand daarvan, bouwvallen van baden, wier kamers met volkomen goed bewaarde fresco-schilderijen prijken, en onder hel plaveisel en muurwerk, pijpen voor warme lucht bevatten, zoo als die in andere Romeinscbc bouwvallen in Duilscbland zijn gevonden. De Vorst beeft reeds bevel gegeven om de opgravingen te vervolgen. SAKSEN. LEIPZIG, 30 Augustus. Sedert gisteren avond woedde een gevaarlijke brand in onze stad en eerst op het oogenhlik dat ik dit schrijf (half 12 ure des morgens) houdt bet gelui der brandklok op. In eene bergplaats van terpentijn-olie, vitriool en dergelijke stoffen, welke zich in een achtergebouw van hel Ilötel de Pologne op de Hainstrasse bevindt, barstte de brand uit. Tot 10 ure toe hoopte men denzelven aldaar nog meester te zullen worden, doch toen kreeg de vlam lucht en riglle nu eene geweldige schade aan in het kwartier, gelegen tus- schen de markt, de Hainstrasse, de Katbarinestrasse en de Bruhl. Onder meer andere gebouwen die zwaar beschadigd zijn zijn o. a bet Hölel de Po logne en de Blaauwe Star geheel uitgebrand. Ongelukkig zijn onderscheiden menschendie bezig waren met blusschen, deels om bet leven gekomen, deels zwaar gewond. Officieel zijn 5 dooden en 9 gewonden opgegeven. ENGELAND. LONDEN, 2 September. Gansche kolommen van de Engelsche dagbladen zouden niet genoegzaam zijn om aan te kondigen wat er al sedert de meerdere vrijheid van handel te Londen binnen komt. Zoo kwam 11. Dingsdag aande stoomboot City of Londen van Holland (de plaats wordt niet gemeld) met 384 vaten boter en 79 ossen. De Ocean van Rotterdam met 1338 kazen, 110 kisten met inge legd zuur, 138 manden met peren, 100 met noten, 33 met pruimen en 410 met allerlei vruchten, meloenen en 120 schapen; de Atlwood mede van Rotterdam met 70 ossen, 60 kalveren en 503 schapen, en de Rapid inet 718 vaten boter, 62 kisten suiker, 25 ton hooi106 vaten suikerij6 groote manden met gevogelte, 100 kazen, 126 manden peren en uijen71 stuks rundvee, 42 kalveren en 409 schapen. Voorts nog een boot van Hamburg met 138 vaten boter, 26 ossen, 14 kalveren, 100 korven met pruimen en 50 met peren. Van Antwerpen 6,222 manden notenvan Leer in Oost- Friesland 1,830 vaten boter en van Havre 172 manden vruchten. Men kan uit den aanvoer van dien ééricn dag een denkbeeld maken van de menigte levensmiddelen die Londen van bet vaste land trekt. Een van de Hoofd-Officieren van een regement te Guernsey in garnisoen, waar de wijn goedkoop is besloot een einde te maken aan den dronkenschap van de soldaten, door hun eergevoel op te wekken en tevens den dronkenschap zoo onaangenaam mogelijk te makenzonder echter de zweep te gebruiken. Hij verklaarde in eene dagorde, dat bij niet meer met de zweep zou straffen maar dat bij er op rekende, dat zijne soldaten gedurende de dienst nuchter zouden blijven. Den volgenden dag was een soldaat dronken en werd in de gevangenis gezet. De Colonel, vergezeld door den Officier van Gezondheid, kwam hem bezoeken; de laatste voelde hem den pols en verklaarde dat bij de koorts bad hetgeen overigens wel waar was. Men wikkelde hem in dekens en 4 soldaten droegen hem voorbij de kaserne, terwijl al zijne kameraden lachten o\cr de zorg, die men voor hem nam. Bij zijne komst in het hospitaal, werd de lijder op bet bed gelegd, kreeg eene Spaansche vlieg tusschen de schouderbladen, werd gedurende 8 dagen met brood en water gevoed en eindelijk ontslagen onder verklaring dat bij genezen was. Bij zijne terugkomst bij zijne compag nie wensebte de Officier hem te midden der parade geluk met zijne genezing, en bij had vervolgens eenige dagen lang bet gelach en de bespotting van zijne kameraden te verdragen. Vele anderen ondergingen eene dergelijke behan deling, welke toch eindelijk aan de dronkaards begon te mishagen zoodat de proef volkomen gelukte en men weldra geen' soldaat meer zag, die gedu rende de dienst beschonken was. De bekende Noordpool-reiziger Sir John Ross is eergisteren met zijne kleine kotter Mary, slechts één man aan boord hebbende, in 14 dagen, na vrij stormachtig weder te hebben ondervonden, van Elsencur alhier aangekomen. In Ierland ziel het er treurig met de aardappelen uit, daar die in on derscheiden streken geheel verloren zijn, en in andere veel hebben geleden. Het pakketschip Express is Zondag namiddag van Ri'o-Janeiro te Fal mouth binnengeloopen het heeft eerstgemelde plaats den lslen JulijBahia den 12dcn en Fernambueeo den 20stCD verlaten, en 40,000 aan goud en diamanten aangebragt. Toen de Hollander van Diemen zijn' naam gaf aan het groote eiland gescheiden van het vasteland van Nieuw-llolland door de straat Torres, dacht bij er niet aan dat er een tijd zou komen, waarin de landbouw en de middelen van vervoer genoeg volmaakt zouden zijndat er voordeel in zou wezertom de voortbrengselen van de landerijen van van Diemens-land naar de markt te Londen te vervoeren dit heeft ondertusschen in onze dagen plaats gehad. De vorige week is te Londen regtstreeks een schip aangekomen van' Hobart- Town hoofdstad van dit gedeelte van Australië, Het was beladen deels met koren deels met aardappelen alles w erd voor de gewone prijzen verkochten de Kapitein scheen zeer te vreden over den uitslag van zijne reis. ZoqiIu! men in 1846 zeer goede zaken kan doen door te IIobart-Town aardappelen en koren te gaan koopen en ze te Londen op de markt te brengenna bij de been- en weerreis bijna onze geheele planeet omgevaren te hebben. Rij eene dergelijke daadzaak, moet men noodzakelijk opmerken, dat de wereld eene groote omwenteling heeft ondergaan in de wetten van voortbrenging en in die der betrekkingen van bet eene land met het andere, en dat wij met reuzenstappen eenen staat van zaken te gemoct gaanwaarin de oorlogen en de baat der natiën onderling zullen verdwijnen door de menigte der betrek kingen en de wederkeerige behoeftewelke de menschen van de verwijderste streeken aan elkander zullen hebben. Te Stockbridge in Hamptshire is een secte opgestaan die zich de kleine Bentleytes noemen. Zij nemen ieder in hunne secte op, hunne vrouwen hebben alles gemeen, en die er uitgaat, moet bet zijne achterlaten. Zij laten bunnen baard groeijen, gaan half naakt, voeden zich enkel met. raauwc groenten en gewassen, cn lezen alleen den bijbel, en daaruit bij voorkeur de profetiën van Jesaia. FRAN&1&SJK. l'ARIJS, 3 September. Den 2deD dezer beeft de Kamer van Afgevaardigden zich gevestigd, en de weder gekozen Voorzitter van bet vorige jaar, de Heer Sauzet, zijne betrekking aanvaard. De Voorzitter in jarende lieer Sapey beeft bij bet verlaten van den voorzitterssloelonder anderen bet volgende gezegd: »Gij zult dus, als getrouwe verzorgers van de belangen der belaslingpligtigen bezuinigingen lot stand kunnen brengen, die u veroorlooven zullen om den druk der openbare lasten te verligten; onder anderen de belasting op het zout, welker overdre ven bedrag groot nadeel aan onzen landbouw toebrengt en smartelijke ontbe ringen aan de behoeftige standen oplegt. Maar vóór alles moet het evenwigt worden hersteld tusschen ontvangsten en uitgaven waarin de veiligheid van het tegenwoordige en de waarborg voor de toekomst gelegen is. «*Eere aan den Minister van Finantiën, die zulk eene gewiglige uitkomst zal hebben verworven.'' Den volgenden dag is beraadslaagd over het adres in antwoord op de troonrede en bijna eenparig aangenomen; waarna de Kamer tot 11 Januarij is verdaagd. Uit Toulon meldt men, dat de korvet Egeric bevel bad ontvangen naar Bourbon en Mayotte te stevenen, aan boord hebbende eenige troepen en 1 mil. Ir. aan geldzoodat nu binnen 6 maanden 3 mill, naar Rourhon gezonden zullen zijnhetgeen sedert de gebeurtenissen op Madagascar zeer is versterkt. Eerlang zal naar Senegal een stoomfregat vertrekken met het corps Senogalsch voetvolk en 500,000 fr. aan geld. TeArras (Atrecht) is een stalhouder door een jongen Newfoundlandschen bond in de dij gebeten, in de eerste twee dagen scheen hij er weinig van aangedaan doch den derden dag is er een hersenkoorts ontstaan, aan welke hij reeds in den avond bezweek. Dit gevolg is alleen aan den schrik te wij ten daar de hond volkomen gezond was. Groote honden behoorden echter steeds gemuilband te zijn. Te Toulouse, te Foix, te St. Girons en te Mulhouse, zijn de granen in bet laatst van Augustus zeer in prijs gedaald. De oogst der granen zal in bijna al de Departementen ver boven dien van een gemiddeld jaar zijn, en herfst-aardappelen zijn volmaakt gezond, met uitzondering van het Dep', der Oise, waar zich de ziekte beeft vertoond. De Dahlia-bol bevat een zoo scherp-hiller in zich, dat men tot heden toe niet meende die als voedsel te kunnen gebruiken voor menseh of dier. Volgens eene proefnemingdoor bet dagblad van Uhanibery medege deeld, kan men die bitterheid en scherpte overwinnen, door de bollen te koken even als aardappelen die ook zonder dat. onaangenaam cn walgelijk van smaak zijn alsdan zijn zij even als deze zeer goed te eten. BELGIË. BRUSSEL3 September. Dezer dagen is uil de steengroeven van Soignies de grootste gebonwen blaauwe steen naar Rotterdam verzondenwelke ooit België verlietde steen heelt 6 el lengte op eene hoogte van 2 el 5 duim en eene dikte van 18 duim. Verscheiden dergelijke stukken bevinden zich nog in de werkplaats. De aanvoeren van Hollandschen visch worden zeer aanzienlijkgisteren waren te Antwerpen acht schepen daarmede aangekomen. 199ste KOMKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ Trekking der Vijfde Klasse. 33ste cn laatste Lijst. N°. 17537 eene premie van ƒ5,000.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3