lioeteafig ingerigte bewaarschool in tegenwoordigheid van de ouders der 300 kinderen, welke iri dezelve opgenomen zijn en van eene groote menigte aan- schouwers, heeft plaats gehad, en voor elkeen op eene roerende wijze het nuttige van zoodanige instelling bewees. Het oude Stads Ziekenhuis was te klein en liet veel te wenschcn overhet voornemen der Stads Regering tot verbetering hiervan is dus eene noodwendige en zeer wenschenswaardige tege moetkoming in veel jammer en ellende; en ofschoon men wel niet meer twijfelde aan de stichting van een nieuw Akadcmiegebouwheeft men dan nu de officiële verzekering verkregen dat dezelve plaats hebben zal, en onze Hoogeschool, die voor de stoffel ,,ko, verstandelijke en zedelijke welvaart dezer stad van zoo boog belang is, zich weldra verheugen mag in haar een waardig gebouw. Deze inededeeling heeft aller harten gestemd tot lof van de Regering onzer Stad die zoodoende zorgt voor den ligehainelijken en zielswelstand der inge zetenenvoor de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van jeugd en jonge lingschap. 's HERTOGENBOSCH, 2 September, Ten bewijze van de buitengewone groeikracht, wordt uit Vegchcl medege deeld, dat aldaar op een stuk land, toebehooremle aan den Heer P. van de Ven, een aardappelenplant is gerooid geworden, waaraan zich 119 aardappelen van groote en gewone soort bevonden, dat overigens daar de te velde staande aardappelen, hoezeer ook van sommige de bladen verdord zijn, niets te wen schcn overlaten, daar do stengels groen en de knollen gaaf blijven; ook in liet Land- van Cuykde omstreken van Boxmeer, Ravestein en elders wordt zulks van die vrucht door reu onderzoeker opgenomen en nagegaan, en, op eenige weinige uitzondering na, ten volle bevestigd. BUITENLANrDSC 11E BER1GTEN VEKEE\BG»E STATEA NEW-YORK.16 Augustus. De President had aan hét Congres 2mill, dollars aangevraagd, om den oor log met Mexico te kunnen eindigen door voor die som eenige streken lands Van het laatste aan te kóopen de vertegenwoordigers hadden die som toege staan, doch de Senaat niet, omdat, daar de zitting van het Congres den jOden Sept., ten 12 ure moest gesloten worden, er geen tijd meer was om deze en andere belangrijke wetsontwerpen te behandelen. De vredes onderhan delingen zullen echter voortgang hébben. OREGON. Deze uitgestrekte en nog grootendeels woeste landstreek, ten westen der Vercenigdc Staten, deels onder bet gebied van deze, deels aaii Engeland on derworpen, is onlangs in acht Bisdommen verdeeld. Bij de oprigting van deze nieuwe Bisschopsstoelen beeft de Paus den fleer Blanehet, tegenwoordig Bis schop van Oregon, tot Aartsbisschop verbeven. Twee dier nieuwe zetels zullen vooreerst slechts worden vervuldwaartoe een broeder van den Heer Blanehet en zijn Vicaris-Generaal zijn benoemd. De nieuwe Aartsbisschop van liet Oregon-gebicd zal omstreeks bet einde van September Frankrijk verlaten. Hij neemt twaalf zendelingen en acht geeste lijke zusters mede. Hij hoopt nog voor zijne belangrijke zending, vier Jesui- trn en vier broeders der Christelijke school te bekomen. RAAI' IIE GOEBE HOOP. B Jnnij. Den 27strri en 28s,en Mei hebben de kaffers ecu aanval op het fort Peddic gedaan, doch zijn met groot verlies door de Engclschen teruggeslagen; aan beide kanten werd dapper gestreden. Zij hebben thans hunne stelling aan de visclirivier genomen, waar zij door Colonel Somerset zouden aangetast worden. Er Waren thans bijna 20.000 man in het veld, bestaande zoowel de Fransche uit Engelsche troepen, als Jagers, Boeren en Hottentotten welke inngt genoegzaam gerekend werd om die der Kaffers30.000 man sterkte beteugelen en te straffen. A E GE IA IE, ORAN21 Augustus. Men verwacht bier binnen kort 800 Pruissisehc landverhuizers, die te Duinkerken waren aangekomen, op hoop om van daar naar Brazilië te kun nen worden ingescheept, waartoe geene gelegenheid was. Zij zullen nu door Regering, naar onze volkplanting worden gezonden, alwaar zij, aan bet sobere en arbeidzame leven uit bet noorden gewendals landbouwers en handwerkslieden zeer welkom zullen zijn. SPANJE. Wij hebben onze lezers niet willen lastig vallen met het onophoudelijk geschrijf der dagbladen omtrent een huwelijk der Koninginthans echter wordt uit Amsterdamdoor de Haarlemsche Courantonder dagteckening van 4 Septemberbet volgende medegedeeld «Met berigten uit Parijs van gisteren (3 Sept.) is uit Madrid de belangrijke tijding ontvangen, dat Koningin Isabella, bij eon den 29stcn Aug. in het Regc- ringsblad medegedeeld decreet, aan de Spaansche natie verkondigd beeft, dat zij haren neef Don Francesco d'Assise tct eebtgenoote heeft verkozen. Tevens is de vergadering der Cortes tegen den 14den September bijeen geroepen. Ten gevolge van dit berigt zijn de 3 pCt. renten te Parijs gisteren tot 84 fr. 35 verhandeld." Het Journal des Débats echter van den 3dcn meldt hier van niets. ITALIË. ROME, 22 Augustus. De Regering, ernstig bedacht op de regeling der geldmiddelen en eene stelselmatige spaarzaamheid in de uitgaven willende invoeren ten einde ze met de ontvangsten in overeenstemming te brengen, zal nu ook haar voorne men: tot vermindering der schuldbrieven van 5 ten honderd ten uitvoer brengen. Tot dat doel zouden er onderhandelingen bij eenige inlandsche en Belgische kapitalisten zijn geopend. Ook zegt men dat de Regering met bet Fransche hof eene overeenkomst beeft gesloten om een groot aantal galei boeven als volkplanters naar Algiers over te brengenwaardoor de Staat eene groote som zou bezuinigen. Eergisteren is aan alle Legaten en Delegaten in de provinciën een brief rondgezonden, dat zij een naamvkeurig verslag om trent alle ambtenaren, hunnen toestand, dienstjaren, inkomen, bekwaam heid enz., ter Staats-secrctarie moesten inzenden. Behalve de prelaten Ro bert iAntonelli, Marini en Grasselliniwelke de Commissie tot onderzoek omtrent den aanleg van spoorwegen uitmaken, wil de Regering ook wereld lijke leden daarbij roep en enhccft vooreerst, volgens het Dagblad van heden, den Hertog Don Marco Massino lot mede-lid benoemd. Ofschoon er tot nog toe geene maatschappij is, welke de uitvoering op zich kan nemen, is men nu reeds in strijd over de voordeeligste rigtingen waarbij het niet ontbreekt aan persoonlijke ijdelheid die zich gelden laat in kleingeestige belangen. De voor- genomene maar nog achtergeblevene overeenkomst van den Groothertog van Toscane, zou hoofdzakelijk een spoorwegverbinding door de Mareminen met den Kerkelijken Staat ten doel hebben gehad welke voor Toscane zeer wen- schelijk, maar voor ons niet voordeelig zou zijn. Men vreest dat de geestelijkheid zelfs de band hebbe in de pogingen die nu reeds worden in het work gesteld, om de goede hervormingen van den Paus tegen te staan; zoo wordt van een' Priester binnen Rome gemeld, die van den kansel zou verkondigd hebben, niet voor Pius IX te bidden, omdat bij een kettersch Paus is. In den Franschen Constitutionnel leest men; Eene tijding, welke allerbelangrijkst zijn zou, en welke men te Rome als zeer stellig opgaf, is alhier aangekomenbestaande namelijk daarin dat de Koning van Sardinië aan den Paus een' zeer vleijenden brief zou hebben geschreven, in welken Karei Albert, Pius IX geluk wenscht met de door hem verleende amnestie en de instellingen, welke hij aan zijne Staten beloofd heeft. Deze stap des Konings van Sardinië beeft, naar men zegt, den Kardinaal Gizzi, Staats secretaris, moed ingeboezemd; hij heeft dan ook eene nota aan den Koning van Napels gezonden welke klagten bevat aangaande de vijandige bedoelin gen, welke de Napelscbe Regering tegen het bof van Rome aan den dag legt. In Civita Vecchia is eene Fransche stoomboot, met voorwerpen van kunst uit Griekenland, binnengeloopen. Zij had den Franschen Minister te Athene, den Heer Pescatory, naar Napels gebragt, (sedertop den 23sten Augustns te Toulon aangekomen) waar men ieder uur de Fransche vloot, met den Prins de Joinviltc aan boord, verwachtte, die door den Koning feestelijk zou wor den ontvangen. ZWITSERLAND, Geweldige stortregens hebben in verscheidene kantons overstroomingen ten gsvolge gehad, die boomen, bruggen, groote steenrotsbrokken en vernielde huizen in hunne vaart hebben medegesleept. Te Berthoud, kanton Lucern, zijn de Eramc en de Reus schrikkelijk gezwollen. De eerstgenoemde is 12 voet hooger dan naar gewoonte. OOÜTENR IJ H. WEENEN, 28 Augustus. Men beeft bier te lande, op eene uitgestrektheid van 12,104 vierkante mijlen, 35,295,957 zielen, welke wonen in 713 steden. 2,468 vlekken, 64,208 dorpen eu 5,036,548 huizen. Den 7dcn dezer, omstreeks te middernacht, sloeg de bliksem in bet klooster op den Moeders-Godsberg bij Grulicbaan de Glatzisclio grenzen. Oniniddelijk stond klooster, kerk, toren en nabijgolcgene gebouwen, in den brand, en verteerden met bet Maria- en andere beelden tot ascb. De klokken waren door den hevigen brand gesmolten. De monniken en priesters konden niet dan half naakt zich redden. Dit klooster was liet voornaamste in Bohe- men, en als bedevaart-plaats, werwaarts jaarlijks duizenden geloovigcn zich begaven om het Maria beeld Ie aanbiddenzeer beroemd. PIRIIISSEW. BERLIJN, 31 Augustus. Uit een van wege de Ilegering bekend gemaakt overzigt omtrent den staat van en den vervoer langs de ijzeren spoorwegen bier te lande, blijkt, dat er tot ultimo December 1845 twaalf verschillende wegen voor bet publiek geo pend waren, die gezamentlijk eene lengte van 127) mijl besloegen, en een kapitaal van 38,008,200 rthtr. gekost bobben. De gclieele ontvangst op die wegen beeft in dat jaar 3,674.747 rthlr. bedragen, terwijl de onkosten 1,920,466 rthlr. beliepen; hetgeen eene zuivere winst van 1,754,281 rthlr. opgeleverd beeft. Den aandeelhouders is tot nu toe, door elkander gerekend, een bedrag van 5) pCt. uitbetaald. In het loopende jaar zijn nog 5 wegen geopend, ter lengte van 51) mijl, en vóór bet einde des jaars zullen nog 67) mijl voltooid zijn, zoodat op ultimo December 1846, 247) mijl voor de circulatie geopend zullen zijn. Den l-st<'n September zal de spoorweg van bier naar Breslau in zijne gclieele uitgestrektheid geopend worden. De trein die des morgens ten 7} uur van

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2