LEYDSCHE COURANT. N°. 1 1 840. MAANDAG, 7 SEPTEMBER. B1NNENLAJNDSCHE BEB1GTEN. De Courant wordt Maandag 9 Woensdag en Vrijdag uitgegevenvan Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 5 September. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze de 6Jc verjaardag gevierd van den Erfprins van Oranje, Willem, oudsten Zoon van HH. KK. HU. den Kroonprins en Kroonprinses. Hoe menigwerf wordt hel Vaderlawlseh gevoel van velen pijnlijk aange daan door de beslissende voorkeur die het gros der menigte aan de vreemde hijzonder Engelsche goederen schenkt, in weerwil van de misleidingen en teleurstellingen daarvan zoo ruimschoots ondervonden in spijt van de over tuigendste bewijzen, dat eigen landgenooten dikwijls even goed, zelfs wel eens heter kunnen helpen. Die kanker van onze industrie die haar als een knagende worm vroeg of laat geheel dreigt te vernielenheeft echter nog niet hij allen de liefde voor nieuwe ondernemingen uitgedoofd. Immers zagen wij hier ter stede eenige jaren geleden door den Heer S. A. Meerburg Jr., een Fabriek oprigten van Katoenen Zijldoek en Beddendekens. Zijn fabrica.it werd bij de Maatschappij van Nijverheid met goud bekroond, en door de Regering ten dienste der Marine, met vrucht gebezigd. Thans beeft die Heer weder een nieuw artikel uit deze Fabriek geleverdin de Katoenen Brandspuiten-Slangen. Op het eerste gezigt beloven zij reeds veel goedsin de beknoptere te zamenpakking en het uiterlijk aanzien. Bij het gewone onderzoek der brandspuiten (op den 24sten en 31sten Augustus) zijn ook deze slangen, in tegenwoordigheid van bet Ed. Achtb. Stadsbestuur en der Brand- directic in werking gebragtaller getuigen is gunstig geweestzelfs bij de grootste mate van overdrijving, hebben deze slangen den proef volkomen doorgestaan. De ondernemer verdient alzoo voor zijne pogingen den meesten lof mogt hij ook den bijval zijner landgenootenen daarvan ruime voordeden tot be- loonino- hebben, en anderen aansporen om evenzeer alle krachten in te span nen ten einde met de daad te bewijzendat wanneer de natie bare verderfe lijke zucht naar het vreemde slechts wil matigenwij de vreemde voort brengselen niet noodig hebben om aan de behoeften te kunnen voldoen. Ingezonden Staat, aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de Opbrengsten, ge durende de maand Augustus 1846 op den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. Amsterdam 23,419 26,325.43J - 113.35 - 10,704.41 - 673.28 De Hillegommerbeek - 88.60 886 - 606.57 760 - 553.35 - 551.95 - 7,605.14J 849 - 466.55 227.91 's Gravenhage 16,796 - 21,570.80) yervoer van Rijt., Paard., Slagtvee, enz. - 1,236.90 Totaal 71,960 70,724.26 Bedrag der vorige opgave 359,267 - 364,518.53 Totaal Generaal 431,227 435,242.79 De tijd waarin de Landpost de verschillende afstanden tusschen Londen en Batavia aflegtwordt aldus berekend Van Londen naar Parijs in 1 dag. ai Parijs Marseille 3 dagen. Marseille Malta 4 33 Malta Alexandrië 4 jr Alexandrië 3) Suez 3 33 Suez Bombay 15 33 Te zamen 30 dagen. Voorts moet, volgens de nieuwe overeenkomst van de Britsche Regering met de Peninsular and Oriental Companyde reis van Suez al telkens vol- bragt worden in de volgende tijdperken: Van Suez naar Aden, op deu Zuidhoek van Arabië, in 144 uren. Oponthoud te Aden48 Van Aden naar Point de Galle, op het eiland Ceilonin 247 Oponthoud te Point de Galle 48 33 Van Point de Galle naar Pinang, op het Schicrland Malacca, in 140 i> Van Pinang naar Singapore in45 3> Alzoo van Suez naar Singapore in672 uren. uitmakende 28 dagen. Van Londen tot Suez15 Voor den overtogt van Singapore tol Batavia met inbegrip van het oponthoud te Singapore en op de eilanden Riouw en Muntoklangs Sumatrakan volgens de verkregen onder vinding {tbsteld worden5 33 En zoude dus, volgens die berekening, de togt van Londen tot Batavia worden afgelegd, in 48 dagen. Dat deze berekening vrij juist is blijkt daaruit, dat de brievenmaal die sedert September 1845 maandelijks te Batavia aankomtdien overtogt van Londen tot Batavia door elkander heeft afgelegd in een tijdsbestek van 47J tot 50 dagen. 's GRAVENHAGE5 September. Z. M. wordt tegen het einde dezer maand te Maastricht gewacht. H. M. de Koningin heeft vóór haar vertrek voor de ongelukkigen door den hagelslag te Rheenen ƒ100 gegeven. Voor eenigen tijd werd aangekondigd, dat het stoomwerktuig de Leegh- water, tot droogmaking van het Haarlemmer-Meer, zou werken den lsten en 3den Donderdag van elke maand, zoo als het sedert tot nu toe heeft gedaan. Voortaan echter zal het alleen werken den lsle" Donderdag van elke maand en dus met September te beginnen slecht éénmaal 's maands. Er zullen dit jaar 53 visschersbommcn van Scheveningen ter Stcurha- ringvisscherij worden uitgerust, en alzoo twee meer dan voorleden jaar. ROTTERDAM, 4 September. Het sedert vijf jaren alhier bestaande Genootschap 33door Inspanning UitspanningRotterdamsche Rederijkerskamer 3iLiefde hoven al!"- denkt eerlang, misschien nog in den loop dezer maand, een luisterrijk feest te ge ven, ter eere van wijlen den grooten dichter Joost van den Vondel. Er worden bereids repetitiën gehoudende factor der zinnespelcn is vooral ijverig bezig met de toebereidselen tot dit feest, waaraan moeite, zorg noch kosten zijn gespaard em hetzelve Vondel waardig te vieren terwijl ook de overige leden des bestuurs volijverig het hunne daartoe bijdragen. (Men verwissele bovengenoemd Genootschap niet met het dit jaar opgerigte Genootschap 33In liefde bloeijende!") AMSTERDAM, 3 September. In de 11. Maandag alhier, door de Nederlandsche Handelmaatschappij ge- gehouderi veiling van 401,110 balen Java kolfij zijn 2,790 naar qualitcit van 12) tot 38 cent verkochten 1,278 koopen opgehouden. In de veiling van 89,918 kranjangs Java-suiker, gisteren te Rotterdam door de Maatschappij gehouden is alles verkocht. Tot Directeur en Hoofd-Onderw ijzer aan het Instituut lot onderwijs voor Blinden alhier, is benoemd de Heer J. W. van Dapperen, Onderwijzer aan 's Rijks Lager School te Maastricht. GRONINGEN2 September. De Regering dezer Stad heeft aangekondigd, dat er een tweede Bewaarschool zal worden gebouwd voor de armen, in het zuidelijk gedeelte der stad, dat het Stads Ziekenhuis aanmerkelijk zal worden vergroot en verbeterd, en ein delijk, dat de middelen zijn gevonden, om de stichting van een nieuw Aka- demiegebouw voortgang te doen hebben. Het bouwen van cene tweede Be waarschool verwekt bij alle weidenkenden groote vreugde; liet is eene dringende behoefte geworden, sedert men ondervindt, welke heilzame vruchten dergelijke inrigting in het noordelijk gedeelte dezer stad draagt, niet alleen voor de be hoeftige volksklasse, voor welke dezelve eigcntlijk bestemd is, maar ook voor de geheele maatschappij; want wij kennen geen beter middel tot zedelijke verbetering van bel volk, dan dergelijke scholen, en daarvan hebben wij ons op nieuw kunnen overtuigen bij de opentlijke les, die in onze zoo fraai als

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1