ZWITSEBLA1VD. De Zwitscrsclie Landdag lieeft zich in de laatste dagen wederom gedurende verscheiden zittingen bezig hehouden met het vraagstuk omtrent de toelating of verwijdering van de orde der Jesaïten uit Zwitserland. Na zeer levendige beraadslagingen, waarbij die orde aan den eenen kant met warmte verdedigd aan den anderen kant met hevigheid aangevallen is, en waarbij het ook niet ontbroken heeft aan vinnige beschuldigingen en hatelijke aantijgingen tusschen <!c partijen onderling, is het den 25slen Augustus tot eene stemming over de verschillende voorstellen betrekkelijk deze aangelegenheid gekomen. Daar zich voor geen dier voorstellen eene genoegzame meerderheid verklaard heeft, is de zaak wederom even als in vorige jaren onbeslist gebleven. Voor het voorstel om een bevel, of ook slechts een verzoek tot verwijdering der Je- suïten aan Lucern, Wallis, Freiburg en Schwytz te rigtenhebben zich acht en twee halve stemmen verklaard; voor het voorstel om de zaak voor alge- daan te houden en niet meer onder dc punten van beschrijving op te nemen insgelijks acht en twee halve stemmen voor het voorstel om de zaak voor eene aangelegenheid van het bondgenootschap te verklaren, tien en twee halve stemmen: en voor het voorstel om de toelating van de orde der Jesuïtcn voor altijd in Zwitserland te verbieden, mede tien en twee halve stemmen. ITALIË. ROME, 22 Augustus. De I'aus heeft de inkomende regten op de eetwaren verminderden dien ten gevolge is de prijs van het brood en vlcesch afgeslagen. De twee eerste maanden van het nieuwe pausdom zullen aldus uitnemend vruchtbaar zijn j geweest in heilzame maatregelenalgemeenc kwijtschelding voor de staats- misdadigers, vermindering der toltarieven, afslag van den prijs der levens- mi Idclen, hervorming van het Pauselijke llof. Zulke uitkomsten, in zoo weinig tijil verkregen kunnen de wijsheid van het nieuw opperhoofd der R. K. kerk slechts meer en meer doen bewonderen. De liberalen alhier zijn onvoorzigtig genoeg, om door vlug- en scherpe hekelschiiften de leden van het vorige bewind, hoe langer hoe meer tegen de door den Paus te nemen maatregelen in te nemen. De Paus daarentegen laat geene gelegenheid voorbijgaanom de gemoederen te bedaren en te winnen zoo heeft men opgemerkt, dat bij gelegenheid van het leest van Ignatius van Loyola, hij de leden der Jesuiten-orde met veel onderscheiding bejegend heeft, en tot den Generaal dier orde, Pater Roothaan, toen deze tot den voetkus werd toegelaten, zeide, ten aauhoore van alle aanwezendenWij hebben steeds booge achting voor uwe orde gekoesterd en hopen die achting in het vervolg steeds meer geregtvaardigd te zien." De Beeldhouwer Tenerani heeft het model van een meer dan levens groot borstbeeld van den Paus voltooid, en zal het nu in marmer vervaardi gen. De gelijkenis moet treffend zijn en de uitvoering hem een' eersten rang onder dc hcdendaagsche kunstenaars verzekeren. Volgens herigten uit Napels zag men daar eene uitbarsting van den Vesuvius te gemoetdaar alle bronnen minder water gaven en bet water in de putten aanmerkelijk viel: reeds vloeide een aanmerkelijke lavastroom uit den krater. Te Pisa had men den 19Jen en 20slcn wederom vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen. Volgens nadere opgaven van de door dc aardbe ving in bet Toskaansche veroorzaakte ongelukken, wist men nn van 50 doo- den en omstreeks 400 gekwetsteneen aantal werden echter nog vermist. Uit een dour den lieer Pilla, Hooglecraar aan de Hoogeschool te Pisa uitgegeven stukje, over de aardbeving in Toscancn blijkt, dat de beroemde overhellende toren te Pisa. merkbaar bewogen is geworden doch overigens geen bet minste letsel beeft bekomen. PRITISSFN. BERLIJN, 29 Augustus. De Regering zal onderscheiden gedeelten van liet Rijk koloniseren en tot dat einde eene proef nemen in Acbter-Pomrneren, waar eenige lage gronden op Hoüandsche wijze zullen worden droog en bebouwbaar gemaakt. In liet Pruissisch Regeringsblad wordt gemelddat de Algcmeene Evangelische Synode na sedert 2 Junij 56 zittingen te hebben gebonden, den 29s'en hare beraadslagingen gesloten beeft. Zij beeft slechts over de volgende 7 punten knnnen beraadslagen: 1". over bet heilig houden van den eed; 2°. over de verpligting der administrative werkzaamheden der Predikanten en superintendenten; 3". over de vorming tot den geestelijken stand; 4". over het pensioneren van oude geestelijken en liet daarstellen van een pensioen fonds; 5°. over het verbinden der geestelijken aan eene bepaalde geloofsbelijde nis, cn zuiverheid en eenheid der leer; G°. over de aangelegenheid der ker kelijke unie; 7°. over de ontwikkeling der kerkelijke organisatie in de 6 oos telijke provinciën des rijks. De volledige aanleekeningen van de handelingen -der vergadering en der in beraadslaging gebragte rapporten, zullen binnen kort worden uitgegeven. Volgens besluit van den Koning zal de Synode in diet volgend jaar wederom worden bijeengeroepen. Eene petitie met 1.500 bandteckeningen van kooplieden is den Koning .aangebodenstrekkende om Z. M. te verzoeken voortaan geene toestemming meer te geven tot bet aanleggen van spoorwegen, daar de geldmarkt zoo zeer gedrukt is en de finantiën zóó in wanorde zijn. Gedurende de maand Augustus hebben zicli te Bremen bij de 4.000 landverhuizers ingescheept, de meeste naar de Vereenigde Staten, andere, en wel de meest gegoede, naar Texas. Men merkt op, dat er dit jaar meer ver mogende lieden uit Pruisscn cn Beijeren naar de nieuwe wereld heentrekken. De met 1". September vertrekkende schepen zullen ook geheel bezet zijn. EXOELAIV», LONDEN, 31 Augustus. Dc zitting van liet Parlement is gesloten, na raim 7 maanden geduurd te hebben. Deze zitting is vooral merkwaardig geweest door de overheerlijke vruchten, welke zij heeft voortgebragt. De groote handels-hervorming, in 1825 door den beroemden Huskisson begonnen is volledigde graanwet van 1815, welke de Engelsclie adel als een bolwerk zijner magt beschouwde, is na 31 jaren onophoudelijke worsteling verdwenen; bet gevolgde stelsel sedert de invoering van de acte van scheepvaart, is voor hetgeen de koloniale suiker betreft vernietigd. Engeland beeft ook voor altijd verzaakt aan het stelsel dat sedert 4 eeuwen als een looden juk op Ierland drukte. De armen wet is het onderwerp van een ernstig onderzoek geweest. Er zijn bij eene wet plaatselijke burgerlijke regtbanken ingevoerd, hetgeen de zware justitie-kosten zal verminderen. Het verschil met de Vereenigde Staten over liet Oregon-gebicd dat in bet begin dezes j aars dreigde den Europeschen vrede te storen, is in der minne vereffend geworden, en Groot-Britannië beeft zijne heerschappij in Oost-Indië uitgebreid. Eindelijk, de twee partijen, welke sedert de omwen teling van 1688 de openbare denkwijze in Engeland verdeelden zijn ontbon den en vervangen door de free-traders en de proteetioiiisteu of vrienden en vijanden van den vrijen handel. FRANKRIJK. PARIJS, 1 September. In navolging van de verceniging tegen de graanwetten in Engeland, heelt zicli ook in Frankrijk een dergelijk Genootschap gevormd; zonder eenige staalkundige partij voor te staan, streeft bet naar vermindering van het tolta rief Den 28ste" Augustus heeft hel genootschap zijne eerste vergadering ge houden cn geoordeeld dal men ook hier met inschrijvingen lot geldelijke bijdragen moest beginnen, die tot uitgaven van geschriften cn andere onkosten noodig zijn. In die vergadering hebben onder anderen de Heeren Leon Fau- cher en BlanquiLeden van de Kamer der Afgevaardigden gesproken. In de redevoering van den Heer Leon Faucher, kwam onder andere liet vol gende voor: Hot is niet noodig te zeggen, dat onze vereeniging zieli niet de vernieti ging der lolregten ten doel stelt. Het tolbestuur houdt een waakzaam oog op den invoer van vreemde voortbrengselen; doch niet, zoo als het behoorde, om daarvan eene belasting in te vorderen: maar, en hierin ligt het kwaad, om dien invoer legen te gaan. De tolregten zijn op onze grenzen niet als liet ware een slagboom die geopend wordt om de goederen die men wil invoeren door te latenmaar zij stellen een' muur daarondoordringbaar voor alles wat hem nadert. De tolregten komen mij voor eene uitmuntende belasting te zijnwant daar van een groot aantal waren van Franschen oorsprong be lasting geheven wordt, is bet reglmatig dat ook van vreemde waren, die, in ons vaderland ingevoerdbet genot hebben van de bier bestaande openbare veiligheid van de weldadige werking onzer wetten van onze wegen en van andere instellingen, uit 's rijks schatkist bekostigd, eenige belasting betaald worde maar ook dit alleen is regtmatig. En is het nu ditwat ons tolstelsel ten doel heeft Stelt het zich voor om slechts eene billijke belasting van vreemde waren te beffen? Gij weet wel, dal dit niet het geval is, Hoeveel brengt dit gebrekkige tolstelsel aan onze schatkist op Ongeveer 160 mill, francs 'sjaars, wanneer men de opbrengst ruw neemt en er niets van aftrekt72 mill., wanneer men ze zuiver steltna aftrek van hetgeen in afrekening moet komen. In Engeland beloopt de opbrengst der tolregten meer dan 500 millioenen hij deze 500 iriillioen moet men in het oog hou den dat de bevolking van dat land slechts 18 millioen zielen bedraagt, want ik reken bier Ierland niet mede. Hebben wij niet liet regt om ons te ver wonderendat een land van 35 mill, zielen, een land zoo rijk en magtig als Frankrijk, slechts 72 millioen franken uit de tolregten weet te trekken? Dit is niet aan de nijverheid in ons land te wijten: de schuld ligt in Cc wetten. Wij hebben geene toltarieven; wij leven ondereen vcrbodsslclsel. Bij bet bestaan van gematigde tolregten, ten bedrage van 5 of 10 pCt. voor de grondstoffenen van 20 tot 30 pCt- voor gefabriceerde goederenzou geloof ikde opbrengst onzer tolregten ten minste 100 mill, meer dan thans beloo- pen en men zielhoe gemakkelijk wij dan de belasting op bet zout en an dere voor den arbeidende volksklasse zoo drukkende belastingen zouden kunnen verminderen. «Het beschermend stelsel heeft voor ons, zoowel uit een staatkundig als uit een zedelijk oogpunt, de nadeeligste gevolgen. In de eerste plaats uit een staatkundig oogpunt: reeds sedert eeuwen was het duidelijk welke staat kunde Frankrijk te \olgen heeft; zij bestaat hierin dat Frankrijk de naburige natiën aan zich moet vasthechten. Welnu, dit staalkundig stelsel is door den invloed der beschermende handelswetten te niet gegaan. Wij laten de voortbrengselen van Zwitserland noch die van België toe; dezelfde scheidsmuur bestaat ten aanzien van Sardinië en Spanje." Dergelijke vereeniging zou in een land waarin de graanhandelherhaalde lijk slechts schoorvoetend uit hoofde van bijzondere omstandigheden bij uitzon dering wordt vrijgesteld, ook wel geschikt kunnen zijn ter bekeering van de liefhebbers van beschermende regten die niet beschermen en halve maat regelen die weinig beteekenen. De Fransche Akademie zal in bare openbare zitting de volgende prijzen uitreiken. De prijs van welsprekendheid (éloge de Turgol) is met algemeenc stemmen toegewezen aan den Heer Henri Baudrillart. Drie medailles, elk van 3,000 Ir. 1°. aan Mevr. Agenor dc Gasparin, voor hare brochure: II y a des

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3