BÜSTEjSLAj^DSCHË BERIGTEN. ZïERIKZEE, 27 Augustus. j Gisteren avond ontstond hier een felle brand aan de scheepstimmerwerf van •den Heer Striekartwaardoor dezelve voor een groot gedeelte is vernield ge worden. 'sHERTOGENBOSCH, 26 Augustus. Van eene goede zijde zijn wij onderrigt, en is ons als officieel medegedeeld, dat te 'sGravenbage nit Rome het besluit is aangekomen, dat de Bisschop -Grooff niet ineer naar de Oost-Indiën zou terugkeeren. Daar bet niet te be twijfelen valt, of er zullen bij zoodanig besluit, dat alleen om des vredes wille kan genomen zijn, waartoe de Kerk altijd zoo zeer bereid is, zekere voorwaarden verbonden zijn, welke ons niet zijn medegedeeld, zullen wij 'rustij de nadere bijzonderheden en den verderen loop der zaak afwachten. (Ifoord-Brabander.) NIÉUW-HOLLAND. SIDNEY, 2 Mei. Berigten van daar melden dat de handel er eenigzins uit deszclfs luste- loozcn toestand herleeft. Zij melden ook, dat de Rooinscli-Katholieke Bisschop Epaillc, die op het eiland Ysable was aan land gegaan om eene plaats te vinden tot bet opriglen van een etablissement voor eene zending onder zijne superintendenceaangevallen is en aan de gevolgen zijner wonden is gestor ven. Degenen die hem vergezelden, zijn het ontkomen. BRASILIE. Een neger uil hel district Bahia heeft een' ruwen diamant gevonden, die later gewaardeerd werd op ƒ540,000. Hij had dezelve reeds verkoeht aan iemand voor ƒ420, die er zich dadelijk mede naar Rio begeven bad. FOKTUGAL. LISSABON, 15 Augustus. Er is bier eene tegenomwenteling ontdekt, ten doel hebbende, om bet Ministerie Costa-Cabral te herstellen. Onderscheiden afdeelingen der troepen waren cr in gewikkeld. De Miguellistisehe opstand beteekent tot nu toe niets. De onectiigbeden tusschen ons land en Spanje zijn bijgelegden bet laalsle heeft bevel gegeven, om de soldaten, die naar onze grenzen getrokken waren weder naar binnenslands te verleggen. j Een Engciseh smaldeel van B linieschepen 1 fregat en 3 stoombooten was den Taag hinnengeleopen. Het Diario maakt een besluit bekend, houdende, aangezien de onge noegzaamheid van den oogst, het nemen van maatregelen ter voorkoming van gebrek noodzakelijk maaktdientengevolge, voorschriften aan de admi nistrateurs van de verschillende districtenom aan de Begering eene opgave te dten van de hoeveelheden granen in lmnne districten voorhanden. ITALIË. ROME, 15 Augustus. Men verzedert stellig, dat de Marquis Paolucci de Calboli tot Prolegaat van Forli benoemd is, en dat alzoo door den Paus de eerste stap is gedaan, om I niet geestelijke personen staatsbedieningen te doen beldeeden, belgeen zeer met j den werisch van de natie overeenkomt. Ook zouden onderscheiden Kardina len bun ontslag als Staatsambtenaren genomen hebben, omdat zij zich met de staatkunde van den Paus niet konden vereenigen. De stad Syracuse zou volgens een berigt van Palermo, in den avond van den 7den door eene aardbeving geteisterd en een 20tal mcnschen zijn om gekomen. PKUISSEN. BERLIJN, 25 Augustus. Dezer dagen ontving de Koninklijke bibliotheek alhier, als een geschenk van Z. M. den Koning, bet eenige op perkament gedrukte exemplaar der wei ken van Frcderik den Grooteen levens een exemplaar, gedrukt op bet fraaiste velin papier, in een' kostbaren band gebonden. Van deze pracht uitgave, die tevens kan dienen als een gedenklcekcn van de groote vorderin gen in de boekdrukkunst, zijn slechts 200 exemplaren gedrukt, die niet in ■den handel komen maar tot geschenken voor Vorsten beroemde geleerden en openbare inrigtingen bestemd zijn. Men berekentdat de onkosten van liet inbinden van dit op 30 dcelen berekend werk, 60,000 thl. zullen he- loopen. De bekende geschiedschrijver Prof Preuss, die zoo veel beeft bijgedragen tot het bezorgen dezer uitgave, heeft van den Koning, ten bewijze van zijne tevredenheid, eene fraaije eamée, waarop het, door Calandrelli kun stig gesneden, zeer gelijkend profil van Frederik 11, omvat met brillan- ten ten geschenke gekregen. G O T H A. 20 Augustus. In deze streken is iri den avond van den 18de" zulk eene zware hagelbui gevallen, dat een gedeelte van den oogst, hetwelk nog op het veld stond, geheel is vernield gelukkig was bet grootste gedeelte reeds ingezameld. De grond was geheel als met sneeuw overdekt en sommige hagelsteenen wogen meer dan 2 loodzoodat er ook vele glasruiten verbrijzeld zijn. ENGELAWB. TONDEN, 26 Augustus. In liet Hoogerhuis is de wet tot bel verschaffen van werk aan de armen in Ierland, wegens het gedeeltelijk mislukken van den aardappelen-oogst, aangenomen. Gisteren namiddag beeft de Duitsehc geestelijke Joseph Czerskiwiens naam zoo innig verbonden is aan de godsdienstige beweging die onlangs onder de Roomsch-Katholijken in Duilscldand zich beeft geopenbaard, in de En- gelsche Bisschoppelijke kapel der Drieëenheid alhier gepredikt. De kapt® was stikvol. Czerski droeg bet priesterlijk gewaad. Hij bad tot tekst Job. VIII, vs. 32 Gij zult de waarheid verstaan en de waarheid zal u vrijmaken Hij heeft met veel welsprekendheid gepredikt, doch in het Hoogduitsch. Dr. Hersehell vertaalde de preek voor de toehoorders. De stoomboot van Petersburg is aangekomen en beeft voor 160,000 goud aangehragt. Deze gevoegd bij het goud dat de America uit Zuid-Amerika heelt medegebragt, zullen te zamen nog ten minste een half millioen voegen bij de staven die thans in de bank liggen en welker bedrag nu reeds 16 mill, te boven gaat. In de afgeloopen week zijn hier aangebragt 512,223 ffi thee, en gedu rende het geheele jaar eindigende met den 16den dezer, 22,178,000 ffi de vonrhande zijnde voorraad is 33,384,000 S. De vroegere berigten uit de Kaapverdische eilanden, vooral uit Boavisla, wegens het hcerschen der gele koorts worden maar al te zeer bevestigd. Se- j dert October tot in liet begin van Mei zijn tusschen de 4 a 5,000 menschen overleden, en al de voornaamste inwoners hadden het eiland verlaten. Uit de naburige Engelsche Koloniën, en uit de overige eilanden zelve, waren granen en andere levensmiddelen naar S'. Nicolaas gezoncbn. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Augustus. Het regtsgedingdat thans voor bet hof der Pairs tegen Joseph Henry ge- voerd wordt, beeft weinig beslissends omtrent dc onverkiaarbaarbare daad van dien persoon aan bet licht gebragt. Zijne antwoorden bij de ondergane ver- hooren zijn tot den einde toe tegenstrijdig gebleven. Zij getuigden nu eens van sluwheid en dan weder van eene verwarring van begrippen, die aan waan zin grensde. De Procureur-Generaal beeft den 26stc" zijn requisitoir in deze zaak uitgesproken, en daarbij met nadruk volgehouden, dat Henry geenszins i kan worden beschouwd aan verstandsverbijstering te lijden, rnaar integendeel met zeer veel behendigheid zijne euveldaad zooveel mogelijk beeft trachten te verkleinen en als eene bloote vertooning voor te doen. De stedelijke raad heelt besloten om bet plein du Carrousel te laten bestraten en daartoe eene som van 230,000 francs bestemd. Nog zijn in de laatste zittingen verscheidene maatregelen ten algemeene nutte genomen. Op de kaai van Hendrik IV zullen banken worden geplaatst voor het geinak der wandelaars, en voor de bestraling in den omtrek van de kerk van Notre- Dame zijn 82,000 fr. toegestaan. Terwijl men zoo voor de levenden zorgt, worden de dooden niet vergeten, en is de vergrooting bepaald van de zuider- begraafplaals. Het getal personen die gedurende de week van den 9'1™ tot den 17llcn dezer, den overtogt tusschen Frankrijk en Engeland hebben gedaan, bedraagt voor de haven van Boulogne 2698 en voor Calais 487. De brandstichtingen hebben zich ook in bet departement der Nièvrc uitgebreid het volk toont ook daar veel verbittering tegen de geestelijken, aan wie men, hoewel zonder cenigen grond, die rampen toeschrijft. De be schuldiging is geene wederlegging waardig, van wege bare ongerijmdheid, j Maar boe treurig moet bet gesteld zijn met de zedelijke verlichting van het volk, bij hetwelk zulke dwaze geruchten gereeden ingang vinden. BELGIE. BRUSSEL27 Augustus. Gisteren is Z. M. van hier naar Tyrol en Zwitserland vertrokken om in die streken eene reis te doen. Naar aanleiding der plaatselijke belangen loopt bet oordeel over bet met Nederland gesloten verdrag zeer uileenover het algemeen echter beweert men, dat onze nijverheid bij hetzelve zeer weinig voordeel heelt, en dat er tot herstel van het fabriekwezen nog veel meer moet gedaan worden. Er zal eene nachtdienst tusschen deze stad en Parijs op den Spoorweg met 1° September aanvangen, die ten 6 ure van hier en ten 7 ure van Parijs vertrekt. Men is van plan te Leuven eene gevangenis te bouwen voor 500 perso nen, zóó ingerigt dat dezelve zoowel voor gemeenzame als afzonderlijke op sluiting geschikt is. ANTWERPEN, 27 Augustus. Onze kooplieden, welke op Java koffij in entrepot hebben liggen, waren beduchtdat zij nog de regten moesten betalen volgens het vroeger tarief^ men verneemt echter thans, dat zij die slechts betalen zullen volgens liet jongst gesloten tractaat. liet groote driemastschip James Scott, hetwelk sedert 18 jaren in ons dok ligt, en waarover al dien tijd een proces is gevoerd, is heden naelit in het groot dok aan de boei gezonken. Gisteren zijn van bier naar Ncw-York 179 landverhuizers vertrokken: morgen vertrekken cr 181 naar Galveston in Texas.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3