AMSTERDAM, 24 Augustus. Aan de overzijde van liet ]Jvoor het zoogenaamde Tolhuisis men sedert eenige dagen reeds bezig met bet oprigten eener overdekte tribune, welke bij de gelegenheid der aanstaande wedvaart zal moeten dienen. Dit bonten, zeer hecht aangelegd wordende getimmertezal nagenoeg 100 Ned. ellen lano- worden en drie rijen zitplaatsenamphitlieatersgewijs achter elkan der oprijzendevoor de aanschouwers bevatten. Het middendeel springt eenig- zins uit en is, naar men verneemt, tot zitplaats voor de leden der Club be stemd. Naast dit bouten gebouw, een weinig meer achterwaarts, doet de kastelein van het Tolhuis er een kleiner oprigten. ZWOLLE20 Augustus. Volgens eene bij het Provinciaal bestuur ontvangcnc kennisgeving van Z. Exc. den Minister van Finantiën, is de Regering des Konings voornemens, om terstond bij de opening van de eerstvolgende Zitting der Stalen-Gcneraal de noodige voordragt te doen tot verlenging voor den tijd van zes maanden van de wet van 18 December 1845, houdende maatregelen ter bevordering van den invoer van levensmiddelen, welke wet anders met den 13(lcn No vember aanslaande zoude vervallen, MAASTRICHT, 22 Augustus. Sedert eenige dagen is men druk bezig om het kasteel van Vaeshartel in de nabijheid dezer stad gelegen en hetwelk de eigendom des Konings is, in orde te brengen en te meubeleerenten einde Z. M. aldaar te kunnen ontvangen, en heden schijnt alhier de olüciele tijding te zijn aangekoimn, dat Hoogstd. oj) den 15lle" der volgende maand het Hertogdom met een bezoek zal vcreeren en gedurende 14 dagen op voormeld landgoed zal verblijven. BUSTEjNLAINDSCfIE BERIETEN iilIiVA. Men verneemt door de laatste Overland-mail, dat de Britsche Overheid Chusan nog niet bad ontruimd, overeenkomstig de licpalingen van bet ver drag, en de Chinesche Overheid had te Foo-Chow-Eoo de vreemde inwoners verdreven. Tot nu toe hadden zich de gewelddadigheden van het giaauw lot Canton bepaald; indien dit zich meer uitbreidt, dan zouden de Engelschen bunnen handel weder in China vernietigd kunnen zien en zich verpligt be vinden dien andermaal door geweld van wapenen te herwinnen. Berigtcn van Hong-Kong melden, dat in de Chinesche wateren vele zee- roovers zijn welke die streken hoogst onveilig maken vooral voor kleinere vaartuigen. ÖOIT-ÏIBIE. BATAVIA, 26 Junij. De Gouverneur-Generaal was den 23sten Junij met de oorlogsstoomboot Merapi naar Sourabaya vertrokken. De expeditie naar Bali was den 9den Junij van Sourabaya onder zeil gegaan. Jonkhr. Reynst is bij afwezigheid van den Gouverneur-Generaal Rochussen, ad interim, met het bewind belast. De Gouverneur-Generaal, welke sedert ernigen tijd aan ongesteldheid in de ingewanden leed was volgens de laatste berigtcn aan do betere band. Met do laatste land-brievenmaal is te Batavia aangekomen de Heer Tonco Modderman Jr., Ridder der Orde van den Nedcrlandschen Leeuw ambtenaar van de lsU' klasse en onmiddelijk naar Buitenzorg doorgereisd. Het gerucht won te Batavia meer en meer veld, dat Macassar op het eiland Celebes tot eene vrijhaven zou worden verklaard. Er ging ook sprake van eene verandering in het Indische tarief, en van eene vermindering van het uitgaand regt op de koffij. Onder de door den Gouverneur-Generaal gedane benoemingen merkt men de volgende op: Tot lid in den Raad van het Hoog-Gereglshof van Neêrlands Indië Mr. P. Bruns- veld van Hutten, thans Fiscaal bij den Raad van Justitie te Samarang; tot Fiscaal bij den Raad van Justitie te Samarang, Mr. J. II. Donker Curtius, thans lid in dien Raad; tot lid in den Raad van Justitie te Samarang, Mr. J. A. Leemans, thans lsle gezworen Klerk bij het Hoog-Gcregtshof van Ncèr- lands Indië; lot lsle" gezworen Klerk bij bet Hoog-Gereglshof van Neêrlands Indië, Mr. II. W. du Perron, thans Secretaris en Fiscaal bij de Reglbank van Ommegang in de Wcster-afdcelingtot Secretaris en Fiscaal bij de Regtbank van Ommegang in de Wester-afdcelingMr. J. J. Verenetambtenaar der lste klasse; tot lid in den Raad van Justitie te Batavia, Mr. J. R. Couperus, thans Fiscaal bij den Raad van Justilie te Padang tot Fiscaal bij den Raad van Justitie te Padang, Mp. F. L. Anlhing, thans lstc gezworen Klerk bij den Raad van Justitie te Batavia; tot lsten gezworen Klerk bij den Raad van Jus titie te Batavia, Mr. A. M. Meertcns, thans 2de gezworen Klerk hij dien Raad, tot 24cn gezworen Klerk bij den Raad van Justitie te Batavia, Jonkhr. Mr. J. Graafland; op verzoek eervol ontslagen, onder toekenning van Pensioen, bet lid in den Raad van Justitie te Batavia, J. van Slingelandt. BOMBAY, 4 Julij. De Schach van Pcrzië heeft een gezant gezonden naar Dost-MohamedVorst van Kabul, ten einde hern aan te sporen, oin den oorlog aan Engeland te verklaren. De Affghangsche Prins heeft geweigerd dezen raad te volgen, waarvan de dagbladen de beweegredenen niet melden. Men begint in den Raad van der Indische Regering te vreezen, dat de jonge Koning van Lahore zich biet op zijnen wankelenden troon zal kunnen staande houden, wanneer de Engelschen bet land zullen hebben verlaten; en men werpt de vraag opof bet niet raadzaam zoude wezen om in het be lang van den jongen Vorst en de algemeene rusteen voortdurend bezettings leger in Lahore te laten. Seinde en de andere gedeelten van llindostan zijn rustig. Te Kurrachee woedde de Cholera zeer hevig, in drie dagen had zij ruim 250 Europeanen ten grave gesleept. TURRYE. CONSTANTINOPEL5 Augustus. De echtgenootcn der Europesche gezanten en verdere aanzienlijke Europesche Dames bier tegenwoordig, haren wensch te kennen gegeven hebbende, om Mchemed-Ali te ontmoetenheeft de echtgenoot van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken aan dat verlangen voldaan en bij gelegenheid, dat baar echtgenoot Mehemed-Ali ter maaltijd had genoodigd, de Dames aan hem voor gesteld. Hij heeft zich ruim een kwartier met haar onderhouden. Den 19den J,acl het volk te Erzerum verbitterd door lasterlijke geruch ten omtrent de mishandeling van een vijfjarige knaapje door den Secretaris van den nog aldaar aanwezigen Perzisehen gevolinagtigdede woning van dien gezant bestormd, den Secretaris vermoord, zeven bedienden mishandeld en gekwetst, en al het huisraad geroofd of vernield. De Turkscbe Stadhouder Essaad-Pacha schijnt zich, ofschoon tijdig van den volksoploop onderrigt, zeer llaauw gedragen te hebben en de oorzaak geweest te zijn dat door tussclicn- komst der troepen de orde niet hersteld is dan nadat bet gemeen zijn oog merk bereikt had. De Perzische gezant had terstond zijne passen verlangd doch was door de vcreenigde pogingen van de Russische en Engelsche Commis sarissen bewogen geworden om vooreerst nog te Erzerum te blijven. Men vreesde te meer voor onaangename gevolgen van dit voorval omdat de te genwoordig alvermogende eerste Minister van den Schab langen tijd zwarig heid gemaakt heeft, om het eerst onlangs na vierjarige onderhandelingen tot stand gebragte verdrag tusschen de beide Rijken te bekrachtigen, en dus hoogst waarschijnlijk het gebeurde als een welkom voorwendsel voor eene nieuwe breuk zou beschouwen. In het Pachaliek Trapezunt is een hevige opstand uitgebarsten, ten gevolge der maatregelen, welke Ilalil-Pacda genomen bad, om de ligting van manschappen, en de quarantaine te doen uitvoeren. Reeds zijn de troepen met hen slaags geweest en ook telkens overwonnen er zullen meer troepen worden heengezonden. Ibrahim-Pacha was van zijne reis in Europa te Alexandrië teruggekeerd. RT§LAND. Z. M. de Keizer heeft den Heer v. Bludow, als bijzondere Commissaris in de Russisch-Kalholieke zaak, met eene zending naar Rome belast. Hij is ver gezeld door zekeren Heer v. Hube, die als een uitstekend regtsgeleerde en der Katholieke zaak zeer genegen bekend is. De Poolschc Geestelijkheid in het Groothertogdom Posen sluit zich nog steeds ten naauwste aan de oppositie tegen den Duitschen geest aan. Zoo brengt zij tegenwoordig tegen de Katholieke geestelijken van Duitsche af komst eene verouderde wetsbepaling in toepassing, volgens welke tot het erlangen der wijding de kennis der Poolsche taal gevorderd wordt. De Provinciën Wilna, Kauen en Grodno zijn in staat van beleg ver klaard omdat het gebleken isdat kwalijkgczindendie in Februarij te Eralsauin Posen en Gallicië pogingen tot omverwerping van het wettig gezag hebben aangewend, in genoemde Provinciën medepligtingen hebben. Van den Kaukasus worden berigten tot 23 Julij medegedeeld, melden de, dat er wederom cenige schermutselingen tusschen de troepen en de berg bewoners hadden plaats gehadwaarbij het voordeel steeds aan de zijde der eerstgenoemden was gebleven. ITALIË. ROME, 10 Augustus. Den 7den dezer heeft, men hier eindelijk na eene droogte van 4 maanden regen met onweder gehad; doch de lucht is er nog niet door afgekoeld, integendeel is de hitte vermeerderd, namelijk tot 29° Reaumur (97° Fahr.), welke waarneming nog wel geschied is eenige honderde voeten boven den grondzoodat de hitte in de straten en huizen nog veel heviger is. LIVORNO, 15 Augustus. In Toscane heeft een vreeselijke aardbeving plaats gehad; geheele dorpen zijn vernield en een groot aantal slagloffers zijn onder depuinhoopen bedolven. In het dorp Lorcnzana heeft zich eene diepte gevormd, waaruit zwart en kokend water opborrelt. Hier zijn de uitwerksels geringer geweest, doch er is evenwel geen huis, hetwelk gecne schade beeft bekomen. MALTA. 13 Augustus. Het Nederlandsch smaldeel onder bevel van Prins Hendrik, is den 10dc" dezer hier aangekomen en met alle eer aan zijnen rang verschuldigd ont vangen. De Vice-Admiraal Curtis heeft zich aan boord van Z. K. II. bege ven om hem zijne hulde te brengen. Den volgenden dag is de Prins aan wal gekomen, eene eercwacht stond voor Z. K. II. gereed. In den avond heeft de Prins bij den Gouverneur ad interim het middagmaal gebruikt en verder den avond bij den Vice-Admiraal Curtis doorgebragt, die al de Over heidspersonen en de Consuls ter eer van Z. K. II. had uitgenoodigd.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3