LEYDSCHE COURANT N°. 10 MAANDAG, 24 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 22 Augustus. Wij kunnen met zekerheid berigten dat de toestemming der Iloogc Rege ring is verleend tot de uitvoering van het door het Ed. Achtb. Bestuur dezer stad ingediend plan van gazverlichting voor stads rekening, zoo dat de werk zaamheden tot die belangrijke onderneming eerlang eenen aanvang zullen kunnen nemen. Men verneemt dat eerlang een bundel I,eerredenenten gehruike bij de godsdienstoefeningen op 'sLands schepen van oorlog, koopvaardij- en andere zeebodems, door den Predikant G. C. van Balen Blanken, alhier in het licht zal verschijnen, bij den Boekhandelaar D. J. Couvée. Na de uitgave van het Zeemans Handboekdoor den verdienstelijken Martinet, weten wij niet dat iets dergelijks in het licht is verschenenen achten dat de uit gave dezer beknopte en in alle opzigt zoo goed aan het doel beantwoordende Leerredenen geschikt is, om in eene behoefte te voorzien, welke zoo lang on vervuld bleefdaar het niet te ontkennen is dat Leerredenen zonder dit bepaald doel geschreven, voor de godsdienstoefening aan boord geenszins die geschiktheid hebben of die vereischten bezitten, welke deze Leerredenen zoo gelukkig onderscheiden, en waardoor zij alle aanbeveling verdienen. Gisteren werd alhier de bijeenkomst der leden van de Vereeniging voor de Nederlandsche Flora gehouden de tegenwoordigheid van vele leden uit verschillende plaatsen des lands, de wetenschappelijke mededeelingen en de ranvankelijke uitkomsten maakten deze vergadering belangrijk voor de studie der natuurkundige wetenschap in ons vaderland. Het alhier gevestigd Boogschutters-Genootschap Willem Teildat ten vorige jare bereids aan den grooten wedstrijd te 's Hertogenhosch heeft deel genomen, zal aanstaanden Dingsdag namiddag eenen wedstrijd houden, tot vervulling van de Koningsplaats. De Stoompost bevat het volgende artikel, ten betooge dat: «spoor weg-netten bijdragen tot het minder gevaarlijk maken der onweders," en tracht deze stelling, op physische gronden, op de volgende wijs nader te be vestigen Verdunde lucht, en dus ook verwarmde, is eene electriciteils-geleider. Daardoor hebben rookzuilen dikwijls den bliksem zijnen loop afgebakend en bij nasporingen omtrent lucht-electriciteit bezigt menmet goed ge volg, een stukje brandend zwamdat, op de reeds zeer verhevene spits des electrometers geplaatst, door hare dunne rookkolom de electrieke lei ding des draads naar boven verlengt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat in de rookzuilen der locomotiven de verwarmde, en dus ook de verdunde lucht zich zeer hoog verheftterwijl de locomotiven zelve met de rigchels in eene metaalverbinding staan. De hoogere en dunnere luchtlaag boven een oord waar vele spoorwegen te zamen loopen b. v. Berlijn, kan derhalve ver geleken worden met den conductor eener electriseer-mac.hine, die op 20 a 30 voeten staatwelke alle meer of minder goede electriseer-geleiders zijn en met een groot deel der aardoppervlakte in verband staan. Zou zich bij zulk een conductor de clectriciteit wel tot eene aanzienlijke kracht ophoopen kunnen Zal zich niet veel meer de electrieke werking tot die enkele en kortstondige openbaringen beperkt vindendie plaats hebbenwanneer er eene veel groo- tere hoeveelheid clectriciteit ontstaat als afgeleid kan worden en eveneens dadelijk ophouden, wanneer de toevoer, die met te veel aanhoudendheid werkt, weder genoegzaam is? Dewijl de lucht hare clectriciteit niet oogen- blikkelijk van deeltje tot deeltje voortplant, wordt de afleidende werking de zer rookzuilen, die hier met niet geïsoleerde con due tor-voeten vergeleken zijn, daardoor nog vermeerderd daar deze geleidende zuilen zich bewegen en elk oogenblik met andere plaatsen der bovenlucht in aanraking komen en dezelve onmerkbaar ontladen. De werking der rookzuilen, opstijgende uit staande stoomwerktuigen of andere schoorsteenenmoet, in dit opzigt, bij die der locomotiven aanmerkelijk achterslaan, daar aan de eersten de geleidende verbin ding met van elkander verwijderde oorden ontbreekt, welke de laatste steeds deelachtig zijn. Men kan zich wel voorstellen dat, op deze wijze, door de rookzuilen van twee van elkander verwijderde locomotiven en het tusschen dezelve bestaande spoor-verband vijandige electriciteitenin de opperlucht, boven de locomotiven zich vcreenigen. De bierdoor ontstaande werking, wanneer vele sterk bezochte banen in eldander loopenwordt duidelijk. Zoo bevestigt een dieper inzigt in de zaak de geopperde meening. Zoowel de rus tende riggels als de voortsnellende locomotiven brengen ontegenzeggelijk bij tot de onmerkbare uit den weg ruiming der electrieke hinderpalen in de lucht en verminderen daardoor de hevigheid des onweders. De onvermijdelijke gevolgen daarvan op de weêrsgesteldheidlaten zich nog niet geheel voorzien. Vermindering der hagelschade zalwaarschijnlijk tot de weldadige, grootere droogte gedurende de zomermaanden, tot de nadeelige behooren. Daarenboven zal men eene meer gelijkmatige verdeeling van den regen op eene groote uitgestrektheid lands kunnen verwachten. Laat ons echter niet vergeten dat de Physica eene wetenschap isop ondervinding gegrond, 's GRAVENHAGE22 Augustus. Bij besluit van den 3dcn Julij heeft Z. M. bepaald, dat in de stad Leeu warden zal worden opgerigt eene Kamer van Koophandel en Fabrijken welke bestaan zal uit 12 leden, gekozen uit de kooplieden, fabriekanten en trafiekanten, gevestigd in voornoemde stad en in andere steden en plaatsen der provincie Vriesland. Z. M. heeft onder anderen benoemd tot Procureur-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof in Noord-BrabandMr. M. P. H. Strens, thans in die betrekking in Limburg tot Plaatsvervangend Kantonregter te Woerden Mr. C. J. N. Nieuwcnhuis, Advocaat aldaar, en tot Griffier bij het Kantongeregt te Delft M*. C. E. Overgaauw Pennis. Z. M. heeft voor den tijd van 5 jaren octrooi verleend aan R. van Bueren, te tScheveningenop de uitvinding van een' strand-spoorwagen ge schikt om vaartuigen het strand op- en afwaarts te vervoeren. Ten gevolge van de komst van H. M. Mevrouw de Koningin-Weduwe van Groot-Britannië, op aanstaanden Maandag, in deze Residentie, zal de voorgenomen reis van HH. MM. den Koning en de Koningin en van Z. K. H. den Prins Alexander, eenige dagen worden uitgesteld. H. M. wordt over morgen ten 4 ure met eenen extra spoortrein alhier verwacht. Men verzekert dat H. II. K. K. H. H. de Prins en Prinses van Oranje, omstreeks de helft der volgende Maand eene reis naar buiten 's lands zullen ondernemen, en omstreeks drie maanden afwezig blijven. II. K. II. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen zal, naar men ver zekert met I1D. dochterPrinses Charlottetot in het begin van September alhier vertoeven, middelerwijl de jonge Prins Albert, I1D. zoon, te Wangeroog de zeebaden gebruikt. Aangaande den overtogt der Prinses van Bremen naar den Helder, aan boord van het stoomschip de Cycloopwordt verhaalddat H. K. II., door eene bijzondere bewaringvan den dood gered is. Na het middagmaal op zekeren dag, eenige oogenblikken op het dek vertoevende, trof I1D. het onge luk, eene achterwaartsche schrede makende, op en door de lantaarn te val len, en op den vloer der kajuit ter neder te storten. Gelukkig bekwam II. K. II. bijna geen letsel, en hebben zich sedert geene gevolgen van den val geopenbaard. De Minister van de Hervormde Eeredienst zal den 27slen dezer, en den 4den, llden en lodc,> September geen gehoor verlcenen. De Minister van Finantien heeft ter kennisse der belanghebbenden ge- bragtdat de regtstreeksche gelegenheid tot verzending van brieven uit dit Rijk naar Groot-Britannië thans weder vermeerderd is door de daarstelling van eene geregelde stoomvaart éénmaal in de week tusschen Rotterdam en Yarmouthwaarvan het vertrek uit Piotterdam op iederen Vrijdag en het vertrek van Yarmouth op eiken Woensdag bepaald is. De brieven voor welker verzending men van deze gelegenheid wil gebruik makenkunnen hier te lande op de post worden gedaan op denzelfden voet als alle andere naar Enge land bestemde brieven doch behoort zulks op plaatsen buiten Rotterdam zoo tijdig te geschieden dat die brieven met de gewone post des Vrijdags morgens in die stad kunnen aankomen. Blijkens bij de Regering ontvangen berigten van den Nederl. Zaakgelas tigde te Washington, van den lsten dezer, is, nadat op den 28stcn Julij de Bill, houdende eene algemeene herziening van het tarief van 1842, ook bij den Senaat was aangenomen, twee dagen later (30 Julij) alsmede de afzon derlijke bill betrekkelijk de Javakoffij bij het huis der vertegenwoordigers goedgekeurdmet de amendementen welke daarin door den senaat waren ge- j bragt. Uit Israelite van deze bill komt de in 1842 op Java-koffij gelegde

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1