secretaris heeft eene opmerkenswaardige statistiek overzigt voorgelezenuit hetwelk blijkt, dat bet gemiddeld bedrag van betgeen door eiken persoon aan geestrijke dranken jaarlijks gebruikt wordt, is als volgt: In Engeland 7 pin ten 4- Ierland 13 pinten Schotland 23 pinten. De eerwaarde Heer Spencer heeft belangrijke ophelderingen gegeven hij heeft berekenddat in Londen 12,000 kinderen in ondeugd worden opgevoedin die stad bevinden zich 3.000 heelers van gestolen goederen; 4,000 personen, die elk jaar wegens misdaad worden veroordeeld; 10,000 die van opligting bestaan; 20,000 bede laars en 30,000 dieven. Voor al deze verdorvene schepsels, wordt voor niet minder dan 3 millioen aan sterken drank vereischt. De uitwerking daarvan is, dat men jaarlijks 23,000 dronkaards in de straten opraapt 150,000 personen zijn aan het misbruik van sterken drank verslaafd; er zijn 5000 huizen, die aanleiding geven tot uitspatting, en de overtredingen der wet op den zondag zijn ontelbaar. Het gebruik van ster ken drank is hoofdzakelijk de oorzaak van al het kwaad. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Augustus. Gisteren zijn de Kamers door Z. M. in persoon geopend met de volgende aanspraak sMlJNE HEEREN DE PAIRS, MIJNE HEEREN DE AFGEVAARDIGDEN Ik gevoel een levendig genoegen van U met zooveel bereidvaardigheid rondom mij hereenigd te zien. Op bet gewone tijdstip uwer werkzaamheden zal ik U over de binnenlaudsche en buitenlandsche aangelegenheden van den Staal onderhouden. Thans, nu ik, ingevolge den wensch van het charter, de beide Kamers onmiddelijk heb bijeengeroepen, en zoowel de Pairs, die sedert de laatste zitting benoemd zijn, als de Afgevaardigden, aan wie Frankrijk de eer der verkiezing heeft aangedaanopgeroepen heb om in mijne banden den eed af te leggen beeft mijn hart er behoefte aan dat gij te gelijker tijd de uitdrukking zoudt hooren van mijne algeheele, onveran derlijke toewijding aan ons vaderland en van mijn vertrouwen in uwe gevoe lens voor mij en voor mijne familie. Van mijne jeugd af heb ik geleerd Frankrijk te beminnen en te dienen. Door den wensch van dat land en voor bet heil zijner vrijheden tot den troon geroepen heb ik mijn leven toegewijd aan de geregelde handhaving zijner instellingen en aan de vreedzame ontwik keling van zijnen voorspoed en zijne grootheid. Er is geene beproeving, waaraan ik mij niet onderwerp en die ik niet weet te verduren, als bet de bereiking van een doel geldt, zoo dierbaar aan mijn hart. De Voorzienigheid zal, hoop ik, vergunnen, dat met de medewerking der Kamers en onder de toetreding der natie, die vaderlandsche taak inel eenen gunstigen uitslag be kroond worde. Mijne kinderen en de uwen zullen daarvan de vruchten pluk ken en indien Frankrijk, zich vrij en gelukkig gevoelende, een hartelijk aandenken daarvan behoudt, zullen wij, gij en ik, Mijne Ileeren daarvoor het schoonste en streelendste loon hebben ingeoogst." Deze korte aanspraak is telkens afgebroken en besloten met den kreet van Leve de Koning die met meer geestdrift dan ooit door al de aanwezigen is aangeheven. Onmiddelijk daarna is tot de beëediging der aanwezige Pairs en Afgevaar digden overgegaan. Z. M. was naar de vergaderzaal in een rijtuig geredendoor zijne Zonen de Hertogen van Aumale en Montpensier vergezeld. Op den weg daarheen en terug is hij met uitbundig gejuich der bevolking begroet. In de zaal waren, behalve de vreemde Gezanten, de hooge Beambten van den Staat, ook de Koningin en de Prinsessen tegenwoordig, onder welke laatste de Hertogin van Orleans met baren Zoon, den Graaf van Parijs. Men verwachtte gisteren alhier, dat de Kamer van Afgevaardigden reeds beden de geloofsbrieven van al degenen harer leden zou goedkeuren, omtrent de wettigheid van wier verkiezing geenerlei twijfel bestaat. Vermoedelijk zou den 24stea de Voorzitter der Kamer gekozen en den 26sten de Commissie be noemd wordendie het adres van antwoord op de troonrede moet opstellen. De ministeriëlen stellen er veel prijs opdat de Heer Sauzeteven als in de laatste jaren tot Voorzitter der Kamer benoemd worde. Indien de keus op den Heer Dupin mogt vallen, zou men daarin een blijk zien van scheuring onder de leden der behoudende partij. Men heeft alhier berigt, dat het Rijks transportschip le Cormoran, het welk in December 1845 naar Bassorah aan den Perzischen zeeboezem is ge zonden om aldaar merkwaardige overblijfselen der grijze oudheid aan boord te nemen en die naar Frankrijk over te brengen na werkelijk die overblijfse len aan boord te hebben genomenden lstcn Junij de terugreis naar het vaderland heeft aanvaard. Het geldt hier voortbrengselen van beeldhouw- en bouwkunst, die op de plaats, waar het oude Ninive stond, zijn opgegraven. Die kunstwerken, in een aantal zware steenblokken bestaande, zijn niet zon der groole inspanning, met hulp der daartoe afgezondene Fransche zeelieden, te water van Bagdad naar Bassorah vervoerd. De droogte in de Zuidelijke provinciën is bijna zonder voorbeeld. Brie ven uit Aix melden dat de inwoners dier stad slechts 3 pinten water daags per hoofd voor het huiselijk gebruik kunnen ontvangen en dut de Overheid de vergunningen ingetrokken heeft, om water uit de fonteinen te halen, verleend aan de badhuizen, kleedcrvvasscherijen en labrijken. Te Rouaan is in den nacht van den '15tll;n op den 16de" dezer de spinnerij van den Heer Deshayes-Bernardop eenig muurwerk na, geheel afgebrand. De oorzaak is nog onbekend de schade wordt op 350,000 francs geschat en gaat de verzekeringssom ver te boven. Te Perpignan isvolgens eene nieuwe manier, met een boor en verder toestel die door vier werklieden wordt bewogen, in den voorbeeldeloos korten tijd van 40 dagen van 10 werkuren, een artesiaansche put gegraven van 116 Ned. ellen diepte die zeer goed water oplevert. BILGÏ®. BRUSSEL18 Augustus. Volgens een besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op de lagere scholen, in plaats van eenmaal, voortaan tweemaal daags godsdienstig onderwijs worden gegeven, en wel met de aan de Roomsche eeredienst verbon den gebruiken. Het dagblad le Commerce Beige laat, in zijn nommer van 17 Aug., na vermeld te hebben dat de aardappel-oogst in sommige gewesten van Ier land als mislukt te beschouwen isen dat daarom het Britsche parlement eene som van 132,000 voor den aankoop van meel en aardappelen ten be hoeve van die districten heeft toegestaandaarop volgen In ons land behoeven wij zulk eene ongerustheid niet te koesteren. De narigten omtrent den aardappel-oogst, die wij uit verscheiden onzer provin ciën ontvangen, blijven voldoende. De oogst zal niet zoo overvloedig zijn als in vroegere jaren omdat men een weinig minder aardappelen dan ge woonlijk geplant heeft, en omdat de droogte de ontwikkeling der vrucht heeft belemmerd. Maar tot nu toe schijnen de ingeoogste aardappelen gezond en van uitnemende hoedanigheid. Daar waar men die veldvrucht door eene andere vervangen heeft, heeft de landbouwer insgelijks reden om zich over den uitslag te verheugen. Behalve de rogge, die gedeeltelijk is mislukt, het vlasdal kort is uitgevallenen de haverdie niet zeer veel zal opleveren hebben al de voortbrengselen van den grond inildelijk aan de hoop des land bouwers beantwoord. Bij het laatste onweder is de bliksem te Leuven in eene woning gesla gen, waar 7 menschen bijeen waren, die allen doodelijk gewond zijn. Te Turnhout is een molen in brand geraakt en geheel vernield. Er moeten voor Engelsche rekening in België 60 rijtuigen van verschil lende klassen en 300 gewone wagons vervaardigd worden, vooreenen nieuwen spoorweg in Schotland. Dit is te meer opmerkelijk, omdat de Engelsche rijtuigmakers zeer goede werklieden zijn maar de Belgische werken goed- kooper. De vredebreuk tusschen het burgerlijk en geestelijk bestuur te Doornik blijft steeds voortduren. Het eerste zal nu het geestelijk opperhoofd van bet Athenaeum door een ander doen vervangen. Men meent dat de Bisschop tegen over die van de stad eene instelling van openbaar onderwijs zal openen. ITALIE'S TEGENWOORDIGE STAATKUNDIGE TOESTAND. Vervolg en Slot van N°. 99.) In Napels was voorheen de toestand der zaken bedenkelijk. De kamp tus schen de Bourbons <pi Napoleonsgezinden rustte er niet. Niet de tijd alleen zegt Colletta, geeft de maat voor den ouderdom der Datiën. Dikwijls brengen eeuwen weinig tot hare vorming toedikwijls dagen veel. Zoo was voor Napels de tienjarige Fransche heerschappij. Alles onderging verandering ten goede of ten kwade. De godsdienst verloor aan magthet geloof werd be spot zonder tegenwigt van betere zeden. De wetten vonden geringede menschen groote gehoorzaamheidlosbandigheid en slaafsche onderwerping waren vereenigd. Sedert leed Napels veel door omwentelingenzoo als vroeger is aangemerkt. De regering van Frans I bragt weinig beterschap aan. An ders werd het sedert 1830. De verbeteringen zijn onmiskenbaarzij omvat ten de wetgeving, het beheer van zaken, zoowel als alle takken van openbaar leven en wetenschap. Doch er blijft veel te doen overig nergens in Italië is de zedeloosheid des volks zoo verschrikkelijk als hier, nergens verbergt zoo veel weelde, zoo veel ellende. Koning Ferdinand heefteen zware taak; het pligtgevoel en de werkzaamheid die hij aan den dag legt, doen hopen dat hij die zal volbrengen, als hij den tegenstand kan overwinnen en den grooten hoop van lagere ambtenaren een beteren geest inscherpen. Ook aan Sicilië heeft hij in de laatste jaren zijne zorgen gewijd; maar daar is nog oneindig veel te doen. Toscane bleef onder de Italiaansche Staten de gelukkigste en rustigste. De Franschen hadden daar minder te hervormen gevonden en lieten dus minder sporen na, en Ferdinand III regeerde met zijn' Minister FolFombroni onder den vorm van eene w ijsgeerige menschlievende en vrijzinnige alleenheersching die bij de Toscaners zoo in bewondering is. De Groot-Hertog Leopold II zette zijns vaders werk voorten voerde vele verbeteringen in. Overigens is het te hopen dat het op den weg van vooruitgang na het overlijden van Neri Corsini in het vorige jaar, niet aan daartoe geschikte Ministers moge ont breken. De Hertogdommen zouden bier weinig in aanmerking komen, zoo het Modena niet ware. Parma en Lucca hebben zich veel in welvaart ontwikkeld. De Aartshertogin heeft vele werken doen uitvoerendie grooteren staten eere zouden aandoen. De Hertog Frans van Modena stierf onlangs. Dij was een hard man, wiens goede zin voor regtgezond verstand en vastheid van karakter bedorven was door overal zamenzwering en oproer te zien, en daartegen met eene scherp heid te waken die niet alleen vrijzinnigen, maar zelfs de meest behoudenden verbitterde. Na zijn dood heeft de Staats-Minister Ricini veel gematigd; den jongen Hertog blijft de schoone taak van verzachting en verzoening overig. Nu nog een woord van den Kerkelijken Staat. De legation door Napoleon tot het Koningrijk Italië verheven zijnde, sloten vele bekwame mannen zeh uit overtuiging aan de nieuwe orde van zaken aan. Toen eindelijk in 1815 de

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3