De Heer Mr. H. C. Focke provisioneel lid van het gereglshof, is tijdelijk benoemd tot gegradueerd lid in hetzelve hol', en is dezelve inmiddels eervol ontheven van de functiën van auditeur-militair en van auditeur van de schut terij en de lands advocaat Mr. P. Sichterman, ad interim benoemd tot audi teur-militair en auditeur van de schutterij. RUSE AUT 19. PETERSBURG, 4 Augustus. Onlangs is met eenc door de Nederlandsche stoomboot-maatschappij voor rekening der Wolga-maatschappij gebouwde stoomboot, genaamd de Wolga, een proeftogt gedaan en allezins gelukt, om beladen schepen de rivier de Wolga tegen den stroom op te slepen. Vroeger was dit bereids herhaalde malen met andere stoomhooten bcproel'd, doch te vergeets. Genoemde boot, van ijzer vervaardigd en van 250 paardenkrachten aanvaardde zijne eerste reis den 2den Mei, en sleepte twee barken met eene lading van 2500 ton, van Samara naar Rybinskeen afstand van 1,400 wersten(ongeveer 400 uren gaans) in weerwil van de alstoen voor de scheepvaart zeer ongunstige weersgesteldheid, binnen den tijd van 16) dag, terwijl de daarvoor gestelde en aangenomen tijd 20 dagen was geweest. Met de gewone middelen heelt men voor dit vervoer gewoonlijk 3 of 4 maanden noodig. ITALIË. ROME, 10 Augustus. De Paus wil in de liefdadigheidsgestichten verbeteringen ingevoerd hebben. Hij begeeft zich dikwijls in die gestichten en doet naar alles onderzoek. De gelden van de broederschap SU Gonfalon werden voorbeen gebruikt om de Christenen, die in slavernij bij de Turken gevallen waren, los te koopen de Paus beeft begeerddatdaar alle inkomsten tot dat einde niet behoefden te worden besteedeen gedeelte zoude worden aangewend tot herstel van bet gasthuis van berouwhebbende meisjes, hetwelk vroeger onder opzigt van de liefdadige zusters heeft gestaan. De Paus beeft eene eigenhandige gelukwensching van den Koning van Frankrijk ontvangen welke de ondubbelzinnigste bewijzen van gehechtheid aan zijne Regering behelst. Ten gevolge van het verlangen des Pausen, heelt er eene telling in de hoofdstad plaats gehad en zijn er verdere statistieke bijzonderheden derzelve openbaar gemaakt. Rome telt thans 54 parochiën en 170,199 inwoners, uitmakende 35,938 huisgezinnen. Onder de ingezetenen telt men 41 bis schoppen, 1,533 priesters, 2,815 monniken en andere geestelijken, 1,472 nonnen, 520 seminaristen, 349 ketters en turken, en 8 tot 10,000 joden. Onder de maatregelen door den Paus genomen behoort het ook, dat, zoogenaamde Santo Ufficio (de Inquisitie), dut zich in handen der Dominicanen bevindt, eene meer vrijgevende rigting zal erlangen, meer overeenstemmende met den geest des tijds en de beerschende denkwijze. Ook is het nu bepaald vastgesteld, dat de kloosters in welke niet meer dan 12 monniken of nonnen zijn met andere van diezelfde orden zullen vereenigd en de gebouwen tot andere doeleinden ingerigt worden. Voortaan zullen alleen die Spaansche geestelijken van welke Rome en Napels thans wemelen die meestal Carlistisch gezind zijn en zich hevig tegen de maatregelen van den Paus verzettentot Priesters gewijd worden welke eene getuigenis van hunnen Bisschop uit Spanje kunnen overleggen, omtrent hunne geschiktheid en een streng examen voor bet Vicariaat te Rome hebben afgelegd. Er zijn weder onderscheiden uitgewekenen op Italiaanschen bodem aan gekomen en door hunne landgenoolen leeslelijk ingehaald. De geestdrift der Romeinen voor den Paus begint zich nu ook in de modes te openbaren. De dames dragen kleederenhoedendoeken en bloe men van geel en wit, de Pauselijke kleuren. Overal ziet men doeken waarop de bceldlenis of het wapen van den Paus voorgesteld wordt, en ontelbaar zijn de portretten van hem die in plaatdruk, steendruk, geteekend en geschil derd in pleister cn in was te koop geboden worden. PRUISSEN. BERLIJN, 12 Augustus. Men wil in staatkundige kringen weten, dat de Koning, op raad van den Oostenrijkschen Minister von Metternich, besloten zou hebben om zijn volk geen constitutie te geven. Den 2den dezer is te Anholt overleden, de regerende Vorst Wilhelm Florentin zu Salm-Salm, in hel 61ste jaar zijns levens, bet 19dc zijner Re gering Dezer dagen zijn uit verschillende oorden van Duitscbland min of meer algemeen bekende Godsdienstleeraars, onder andere Czersky, naar Londen ver trokken om er eene vergadering bij te wonen die den 19d«" dezer gehouden zou worden en ten doel heeftom eene hereeniging van alle Christelijke ge loofsbelijdenissen te bevorderen, op grond der Evangelie-leer. Geene andere zijn tot bijwoning dezer vergadering toegelaten dan die de volgende punten gelooven en belijden: De goddelijke ingeving, gezag en volkomen genoegzaam heid der H. Schrift; de eenheid der Godheid en de drieëenheid der personen in dezelve; de geheele verdorvenheid der menschelijke natuur, ten gevolge van den zondevalde menschwording van Gods Zoon en zijn werk tot verzoening van bet zondig menschdom de regtvaardiging des zondaars, alleen door het geloof; het werk des 11. Geestcs in de bekeering en heiliging des zondaars; bet regt en de verpligling van bijzondere personen, om de H. Schrift uit te leggende Goddelijke instelling van het Christelijk predikersambt cn van de Sacramenten van Doop cn Avondmaalbenevens hunne voortdurende gel digheid. Een hoogst treurig voorval heelt den geheelen omtrek van Spandau in ontsteltenis gebragt. Zondag avond laatstleden begaven zich de drie dochters van den ambtman Ramin met baren vader en gezelschap naar den Carolinen- hcuvel. Door de warmte afgemat, gingen zij zich in een naburig water ba den. De vader stond op ecnen afstand, maar zag weldra zijne drie dochters zinken. Zijne geliefde kinderen trachtende te redden sprong de vader baar achternamaar werd bel slagtoffer zijner ouderliefdete gelijk met zijne drie dochters, waarvan de eene 14, de tweede 16, en de derde 19 jaren oud was, en die hij niet aan een vroegtijdig graf beeft kunnen ontrukken. Hbl. Van den Rhijn wordt het volgende gemeld: Reeds vroeger was bet ge rucht verspreid gewordendat de Hertog van Nassan om de band der Groot vorstin Catbarina, de jongere zuster zijner overleden gemalin, bad aanzoek gedaan, maar dat de toestemming tot dit huwelijk, als strijdig met het ge bruik der Grieksche kerk, door het hoold der heilige synode, dat wil zeggen: door den Keizer van Ruslandwas geweigerd geworden. Thans zegt men dat Deze evenwel zijne toestemming zal geven. De Grootvorstin Catbarina is geboren den 28slen Augustus 1827. Zij moet in houding cn gelaat in het oogloopend op hare overledene zuster Elisabeth gelijken. KONINGSBERGEN, 13 Augustus. Toen onlangs in bet oud-Braunsherger district de verkiezing zoude plaats hebben van eenen Algevaardigde voor den landdag uit de ridderschapen bet allerwaarschijnlijkst wasdat die keuze op den heer van Strachowskieen Duitsch-Kalbolijkzoude vallen, deelde de Opper-President Bötticheraan den kies-commissaris eene kabinetsorder van den 23stcn Mei medevolgens welke een Duitsch-Katholijk niet alleen geen afgevaardigde, maar ook geen kiezer zijn mogt. De vergadering verklaarde daarop, dat zij onder zulke om standigheden in het geheel niet kiezen zoude, en besloot zich onmiddelijk tot den Koning te wendenen aan de overige kiesdistricten daarvan kennis te geven. Deze schijnen dezelfde gedragslijn te zullen volgen. BADEN. KARLSRUHE, 14 Augustus. In de Kamer van Afgevaardigden hebhen gisteren de beraadslagingen plaats gehad over de zaak der Duitseh-Kalholijkenvan welke wij in onzen vorigen voorloopig gewaagden. Bij de Kamer waren een aantal verzoekschriften in gekomen van Duitsch-Katholijke gemeentenklagten behelzende over eene door de regering uitgevaardigde verordening, waarbij zij in hunne grond wettige regten vermeenden gekrenkt le zijn en de commissie in wier han den deze stukken gesteld waren, had het voorstel gedaan om dezelve aan bet ministerie te verzenden met dringende aanbeveling om de redenen van bezwaar der verzoekers, zonder verwijl uit den weg te ruimen en aan de Duitsch-Katholijken gelijke regten te verleenen als aan de overige christe lijke gezindheden. De beraadslagingen over dit teedere onderwerp (welke den 13den van des morgens 8, met tusschcnpoozing van slechts één uur, tot des avonds half 9 ure geduurd hebben) hebben zich door een bijzonder ge matigden toon onderscheidenterwijl ook de vrees dat er van den kant van bet in buitengewoneu getale opgekomen publiek eenigc stoornis der orde zou kunnen plaats hebbengebleken is ongegrond te zijn geweest. Het voorstel is met 36 tegen 26 stemmen aangenomen. HES SEN-DARMSTADT. DARMSTADT, 9 Augustus. Eergisteren overleed alhier de beroemde hof-organist en componist Chr. II. Rinckin den ouderdom van 76 jaren die in 1840 zijne 50-jarige dienst vierde en sedert zijne rust nam. Hij heeft zeer vele verdienstelijke werken voor het orgel geschreven en was algemeen wegens zijne kunde geëerd. In 1839 kreeg hij van eenige honderd leerlingen en organisten in Beijcren een zilveren beker ten geschenkeen werd op zijn 50-jarig feest door de Hooge- school te Giessen tot Dr. in de wijsbegeerte benoemd. Men kent hem hoogen lof toe wegens de vorming van een onderwijzersstand in de kerkelijke muzijk, terwijl men uit hoofde van zijn beminnelijk karakler, in waarheid van hem kon zeggenhij had geenen vijand. Den 7dco dezer zijn van hier 56 wagens met Volksverhuizers naar Amerika vertrokken, terwijl eenige dagen vroeger reeds een transport van 40 wagens vertrokken was. Het zijn 700 arme inwoners van Grpszimmern, die door de gemeente op hare kosten worden weggezonden. ENGELAND. LONDEN, 18 Augustus. In bet Uoogerhuis is gisteren de wet op de suiker en eenige andere m,et groote meerderheid aangenomen. De inschrijvingen ten gunste van den Heer Cobdcndie een der voor- naamsten is geweest om de Regering te brengen tot den vrijen graanhandel r bedragen reeds ƒ720,000. Uit Petersburg is hier aangekomen het stoomschip Rob-Roy met 115,000 ét aan goud in staven, hetwelk reeds bijna elke maand voor 100,000 heeft aangevoerd. Het is uit de mijnen van Siberië. In de laatste week zijn 30,000 oneen zilver in specie naar Rotterdam vervoerd. Dagelijks varen 796 stoomhooten de Teems op en af, en op feestda gen 860. Het matigheidsgenootschap heeft den 5den dezer te Londen eenc bijeen komst gehouden onder het voorzitterschap van den Heer Samuel Bowly. De-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2