LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. YRJJDAG, 21 AUGUSTUS. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven ff A BINNENLAJNDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 Augustus. Tot een waarschuwend voorbeeld moge strekken de vermelding, dat, bij vonnis van de Arrondisseinents-Regtbank te 's Gravenhagezekere 13-jarige knaap is veroordeeld geworden tot eene gevangenzetting gedurende twintig maanden, uithoofde hij, om zijnen lust tot spelen en snoepen te voldoen, zijn' meester bestolen had. Den 15dcn dezer heeft Z. Hw. de Bisschop van Curium, in de kapel van liet Seminarium te Warmond de IIH. wijdingen verrigt; 12 diakens zijn tot Priester, 3 sub-diakens tot diaken en 4 akolythen tot sub-diaken gewijd. 'sGRAVENHAGE, 20 Augustus. Men verzekert dat bij besluit van Z. M. van den 19dcn dezer, benoemd zou zijn tot Procureur-Generaal hij het Prov. Hof in Noord-Braband de Heer Mr. M. P. H. Strens, thans Advocaat-Generaal bij het Hot in Limburg, en zulks ter vervanging van .Jhr. Mr. E. J. P. van Meeuwen, thans Gouverneur van het Hertogdom Limburg. Dezer dagen is door Z. M. benoemd tot Officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te Amsterdam, Mr. C. H. B. Boot, thans Sub stituut-Officier bij dezelve Regtbank, en zulks in plaats van wijlen den Heer J. B. Zweerts. Men verneemt thansdat II. K. H. Mevrouw de Koningin-Weduwe van Grool-Brittannië, die den 24stcn dezer alhier verwacht wordt, met H. D. tal rijk en aanzienlijk gevolg haren intrek nemen zal in het Hotel de Bellevue. Gisteren avond is de Minister van Staat, de Heer Mercier, buitengewoon Belgisch Gezant bij het Nederlandsche Ilof, weder alhier aangekomen en aan het Hötel de l'Europe afgestapt. Heden middag werd er aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken eene conferentie gehoudentusschen IIH. Exec, de Heeren de Mercier en den Generaal-Majoor Willmar, buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister bij het Nederlandsche Hof, en IIH. Excc. de Nederlandsche Ministers van Finan- tiën en van Buitenlandsche Zaken. Met leedwezen verneemt men uit de jongste Engelsche dagbladenhet overlijden van Z. Exc. den Baron Dedel, Nederlandsch Gezant bij het Hof van Groot-Brittannië. Sedert lang ongesteldwas hij in de laatste weken in be- denkelijken toestand hij is den 17den op zijn verblijf in Wilton-crescent ge storven. De Koning en het Vaderland verliezen in hem eenen trouwen dienaar. AMSTERDAM, 19 Augustus. Heden onderging deze stad en het Evangelisch-Lutherscb Seminarium een gevoelig verlies, door het plotseling overlijden van den Hoog-Eerwaarden Hooggeleerden Heer J. G. Plüschke, A. L. M. Phil, et Theol. Doctor en Hoog leeraar bij het Evangelisch-Lulhersch Seminarium; in 1819 van Leipzig tot deze betrekking beroepen onderscheidde hij zich gedurende het lange tijds verloop, waarin hij dezen post bekleedde, door kunde en getrouwe ambts waarneming, en als mensch door onderscheidene edele eigenschappen. Wij gelooven de liefhebbers en kweekers van Dahlia's te moeten op merkzaam maken, dat (volgens de Gazette des Fleurs) de groote maat schappij voor tuinbouw te Edimburg eene premie van 1,000 uitlooft voor een blaauw exemplaar; die van Dublin 2,000 =g, en die van AVeenen 100 fl. Daar het cederhout nooit verrot en zelfs barder wordt, wanneer bet aan de vochtigheid wordt blootgesteld, is men begonnen hetzelve in bet noorden van Engeland te 'gebruiken voor de dwarsbalken op welke de spoor- riggels rusten. Dit hout is uit Amerika aangevoerd, waar men er gansche bosschen van aantreft. Kostbaar kan het niet heetenwant de vierkante voet kost slechts 5 dollars (circa 12 Ned. guldens). ZWOLLE, 19 Augustus. Men kan ook in deze provincie rekenen dat de rogge-oogst is afgcloopen liet beschot is zeer verschillendvan tot i van den verwachten oogst. De vroege aardappel is geheel rijp geworden, en levert voldoende uit; de late heelt wel zijn vollen wasdom nog niet, maar schijnt door te groeijen. op enkele velden staat het loof zeer fleurig, van andere is het deels verflenst; de stengel echter blijft groen, zoo dat de hoop op eenen goeden oogst blijft leven. De boekweit staat uitmuntendwaartoe de van tijd tot tijd vallende mal» sche regen bij blijvende warmte veel heeft bijgedragen. De knop is goed geladen en de korrel wel zoo groot als in andere jaren. De bijen hebben een uitmuntend jaar, 'twelk de schade, welke de bijen houders eenige jaren achtereen geleden hebben, met renten en al belooft te vergoeden. Er zijn korven die 40 en meer Ned. ID wegenwaaronder zelfs van de eerste zwermenen men berekent de opbrengst per korf aan honig en wasvan 2 tot 5. Het etgroen staat overal weelderig, en de uiterwaarden, die men begint te maaijen, leveren aanzienlijk op. Overijssel GRONINGEN, 17 Augustus. Op de jaarmarkt, den 3den jl. te Zuidlaren gehouden, waren aangebragt 3,520 stuk hoornvee, 150 paarden en 90 varkens; de handel was zeer le vendig en de prijzen waren vrij hoog; de melkbeesten golden tot 80, dekoei- jen aanstaande jaar te kalven ƒ49 k 132, zijnde er, voor zoo verre bekend is, 9 stuks voor dezen laatsten prijs verkocht; de handel in paarden was van weinig belang zij zijn verkocht voor ƒ25 a ƒ200. Men herinnert zich niet op eene der vroegere markten aldaar ooit zoo veel vee te hebben gezien en evenwel kan men het er veilig voor houden dat meer dan van het ter markt gebragte rundvee is verkocht; het aantal kooplieden uit de provinciën Vriesland, Groningen en Overijssel was buitengewoon talrijk. BUiTEINLAjNDSCHE BERIGTEN. NIEUW-HOLLAND. De hitte in de binnenlanden, is in 1844 ondragelijk geweest. Kapt. Sturt ondernam in Augustus 1844 van Adelaide eene ontdekkingsreis in het binnen ste van dit land met de hoop er eene groote binnenzee te vinden. In Januarij sloeg hij zijn leger onder 141° 30' O. L. en 29° 40' Z. br. open ondernam van hier uitstappen in verschillende rigtingen. Op een' dezer uitstappen kwam hij aan eene 7 Engelsche mijlen wijde dieptedie met boomen en gras bedekt was. Hier hing hij zijnen thermometer aan eenen boom op, en be vond dat hij in de schaduw ten 2 ure des namiddags 135° Fahrenheit (46° Reaumur) toekende, en in de zon 167° (56° R.)l Gelijk bekend is, kookt water bij 220° Fahr. (84 R). Bij eene andere gelegenheid geeft hij 132° en 153 op. Hij kwam voor eenige maanden weder in Adelaide aanwaar bij terug moest keeren, omdat hij noch water noch voeder voor de paarden vond. Hij verloor 2 paarden, en zou zelf bijna omgekomen zijn, daar hij het laatste overschot dronk van een water of liever van het moeras van een waterkom die vier weken vroeger 450 voeten breed en 6 a 900 voeten lang was. Twaalf weken lang was hij aan eene ondragelijke hitte blootgesteld geweest, had hij geen genoegzaam voedsel gehadwalgelijk water gedronken en zijne vaste gezondheid was ondermijnd. GronCour.) VEREENIGDE STATEN. BOSTON, 9 Julij. Heden werd in de gieterij van de Heeren Alger en Bomford het grootste kanon gegotendat de wereld ooit gezien heeft. Het gewigt daarvan is 25,000 pond, de lengte 10 voet, de lengte van de kamer 13 duim, de dia meter 9 duim de lengte van het stuk 9 voet 1 duim, de diameter 12 duim. De kogels, welke het werpt, wegen 230 pond, de bommen 180 pond, het draagt 3t Eng. mijl, dus 4 verder dan de laatstelijk in Engeland uitgevonden mortier, en een halve mijl verder dan een der kanonnen in de vesting van SE Juan de Ulloa te Vera-Cruz. Het kanon weegt 5,000 pond meer dan Stockton's beroemde Peace-maker. WEST-IN DIE. PARAMARIBO, 12 Junij. Volgens een Gouvernements-resolutie is in plaats van den Heer do Veer de Heer Mr. J. AE. Lisman ad interim benoemd tot Gouvernements-Secretaris der kolonie Suriname, en als zoodanig belast geworden met de function van Raad-Commissaris der Inlandsche Bevolking, en met de administratie van bet etablissement Batavia, alsmede met het presidium van het collegie van com missarissen tot de onbeheerde boedels, van de commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt en van de commissie tot onderzoek naar de ziekte der Melaatschheidzijnde de Heer Lisman mitsdien provisioneel eervol ont heven van het lidmaatschap van het civiel- en van het militair geregtshof

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1