BUlTEJiLARDSCHE BERIETEIN. gaan aan boord van het schip Deiltgezagvoerder B. J. Muller bestemd naar Oost-Indiën. liet bevel over dit detachement zal worden opgedragen aan den van verlof terugkeerenden lsten Luit. der Infanterie H. P. van den Ende, hebbende tot medegelcidcrs de 2dc Luits. der Infanterie van der Zee en Meijer benevens den Officier van Gezondheid Brommer. LEEUWARDEN, 11 Augustus. In de Vergadering der Staten dezer provincie van den 31sten Julij, stelde een lid vooreene uitgestrektheid heidegrond voor rekening der provincie aan te koopenom ze door huisgezinnen, aan te wijzen door plaatselijke besturen, tegen betaling eener toelage in eens of jaarlijks, te laten bebouwenen zoo doende te beproeven de heidevelden in dit gewest te herscheppen in bosch of bouwland. Hel voorstel is aan Gedeputeerde Staten gezonden, om in de volgende Statenvergadering daaromtrent te dienen van consideratie en advijs. GRONINGEN, 12 Augustus. Eergisteren avond is alhier de treurige tijding ontvangendat de Heer Mr. Herman de Ilanitz, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Burgemeester der Stad Groningen enz., op de badplaats Kreuznachbij Hingen aan den Rijn, in den ouderdom van ruim 52 jaren, overleden is. Als uitstekend regtsgelcerde had hij vele jaren eene uitgebreide praktijk, terwijl naauwgezette eerlijkheid en stipte pligtsbetrachling hem alom de hoogste achting en het onbepaaldst vertrouwen deden verwerven. Door zijne buitengewone werkzaamheid, de gemakkelijkheid, waarmede hij de moeije- lijkste zaken behandelde, en door zijn helderen schrander hoofd was hij als lid van den stedelijken Raad en van onze provinciale Staten als Wethouder en in meer andere aanzienlijke betrekkingen zeer verdienstelijk. Het besluit des Koningswaarbij hij tot Burgemeester dezer stad benoemd werd, vervulde dan ook in Januarij 1843 den algemeenen wensch en men koesterde, groote verwachting van 's mans werkzaamheid. Deze verwachting is geenszins teleurgesteld. Menigvuldig zijn de verbeteringen en verfraaiin gen die gedurende zijn kortstondig bestuur tot stand gebragt zijn en nog gewigtiger de grondslagen die hij gelegd heeft voor meerdere nuttige veran deringen en inrigtingenen waarop wij hopendat door zijnen opvolger voortgebouwd zal worden: wij noemen alleen het nieuw Akademisch Gebouw, met welks stichting men thans begonnen is, en dat de Stad en Hoogeschool behalve aan den veelvermogenden invloed van ons provinciaal Bestuur en aan het Collegie van Curatoren, waarvan ook de Ranitz lid was, hoofdzakelijk te danken hebben aan den diep betreurden Burgemeester, zonder wiens door zettende kracht en arbeidzaamheid het waarschijnlijk nog vele jaren had geduurd eer men zoo verre daarmede was gevorderd. Dat gebouw zal de herinnering aan de buitengewone verdiensten van eenen van Groningens waar digste burgers tot het nageslacht overbrengen. Zijne asch ruste in vrede en zijne nagedachtenis blijve bij ons in zegening! N IE IJ W 'HOLLAND, SIDNEY, 31 Maart. De ondernemende reiziger Leichhart heeft merkwaardige ontdekkingen ge daan in het binnenland. Hij heeft een prachtige landstreek ontdekt, met schoone rivieren, talrijke moeren, voortreffelijke weilanden en heerlijke bos- schen. De grond is er vruchtbaar, cn zon zeer geschikt zijn voor de katoen en rijstbouwcn vooral voor veeteelt en paardenfokkerij. Indien de onder vinding de verwachting reglvaardigtheeft hij een Nieuw-Hollandsch paradijs ontdekt, dal voor Engeland eri zelfs voor de geheele wereld van groot belang zal wezen. Men heeft beoosten de Noordkaap (Nieuw Zeeland) het schip Hanah bestemd naar deze haven, cn waaromtrent men zeer ongerust was, gevonden. Het schijnt dat dit vaartuig van 200 ton cn met 15 koppen bemand, in de eerste dagen van Januarij uit de fiaven Nicholson bierheen is vertrokken. Het had eene rijke lading cn 600 gouden souvereinen aan boord. Sinds langen tijd bad men er niets van gehoord. Men heeft aan boord 5 lijkenin den afziglelijksten toestand van ontbinding gevonden; onder die lijken was eene vrouwwier arrn en been gebroken waren. Het geld is verdwenen en de naam van het schip derwijze geschonden, dat het niet meer te herkennen was. Men twijfelt er hier geenszins aan, of er heeft een opstand aan boord plaats gehad, cn de moordenaars zijn, na het vaartuig op de kust gedreven te hebben met de sloep op de vlugt gegaan. Er is van Auckland op last van den Gouverneur van Nieuw-Zeeland een oorlogsvaartuig afgezonden om nader onderzoek omtrent deze zaak te doen. WE ST-INDIE. Omtrent den suikeroogst in de Havanah wordt gemeld dat die beter zal uitvallen, dan men eerst had verwacht; er waren 500,000 kisten verscheept en men hield er nog bijna 250,000 over. Ook stond de koffijougst op Cuba gunstig. Te Jamaica echter was de oogst zoo gering, dat van de 10 in de haven liggende schepen, naauwelijks 3 met volle lading zouden kunnen ver trekken. Van Demerary heeft men dezelfde klagten. GRIEKENLAND. ATHENE, 26 Julij. De Nationale Bank heeft hare rekening over het ls,c halfjaar van 1846 bekend gemaakt, waarbij de Moniteur de volgende opmerkingen voegt: Dit stuk, een ware thermometer van de bewegingen des handels en der nij ver beid, bewijst dat de bedrijvigheid, wel verre van af te nemen, zich integendeel op de meest voldoende wijze heeft staande gehouden. De bank deelt aan hare deelhebbers een dividend uit van meer dan 9pCt., en deze uitkomst bewijst genoegzaamdat het openbaar crediet sedert hel begin van dit jaar niet eenmaal geschokt is geweest, in weerwil van al de pogingen, die de oppo sitiebladen aangewend hebben om te doen gelooven dat Griekenland eiken dag met eene omwenteling werd bedreigd. Het actief van de bank bedraagt 9,093,166 drachmen. ITALIË. ROME, 5 Augustus. Den 31sten Julij, de gedenkdag Ignatius Loyola, is alhier met veel pracht gevierd. Paus Pius IX heelt zich in een gala-rijtuig naar de kerk del Gesu hegeven, en werd door den Generaal van de orde der Jesuiten en al zijne geestelijken opgewacht. Zijne Heiligh. knielde terstond voor het altaar, waar het stoffelijk overschot van Loyola, den stichter der Jesuiten orderust, woonde de mis bij cn begaf zich na de mis in het klooster, waar het den Eerw. vaders vergund werd Z. 11. de voeten te kussen. De Paus onderhield zich langen tijd met den Generaal Roothaan en bij zijne terugkeering naar het Quirinaal werd hij door eene juichende menigte begroet. De Paus heeft aan eene Erigelsch-Ilaliaansche Maatschappij de toestemming verleend lot het aanleggen van onderscheidene spoorwegen in de Romeinschc Staten onder voorwaarde van een waarborg-fonds van 140,000,000 aan te wijzen. De deelgenooten zijn thans weder naar Engeland vertrokken, om de noodige gelden bijeen te brengen. Te Venetië zijn in het archief der familie Algarotli, verscheidene brie ven gevonden van Frederik den Grooten aan den Graaf Algarotti deze brie ven zullen thans ook in de bekende prachtuitgave der werken van dien Vorst uitgegeven worden. SARDINIË. De opening der 8stc bijeenkomst van Italiaansche geleerden te Genna zal den 14dcn gehouden worden. De Koning heeft zijn paleis ter beschikking van de leden gesteld. Niet terstond bij de opening der vergadering, zoo als bepaald waszal de inwijding van het gedenkteeken van Columbus plaats hebben, maar dan, als de buitenlandsche geleerden zullen aangekomen zijn. In het volgende jaar zal die vereeniging te Venetie plaats hebben en dan een gedenkteeken worden ingewijd voor den beroemden reiziger Marco Polo, die in de 13de eeuw tot in het hart van Asië was doorgedrongen. PRUISSEN. BERLIJN, 10 Augustus. In de Vergadering van het Numismatische Genootschap, alhier, den 6 Julij 11. gehouden, is onder anderen ook eene munt vertoond van Hendrik I, graaf van Vianen en bisschop van Utrecht, die van het jaar 1252 tot 1276 den bisschoppelijken zetel hekleed heeft. Deze munt vertoont op de voorzijde een kruis met een' bisschopsstaf, in twee hoeken van het kruis A en O, en het omschrift, -j- Hir steid te Biscop (hier staat de Bisschop), en op de keerzijde een kerkgebouw, met het omschrift: -j- ie lith si enitig (gijlieden zijt eenig). Dit merkwaardige muntstuk heeft betrekking op den strijd welken de bis schop met de familie en aanhangers van zijn' afgezetlen voorganger Goswinns voerde, en kan als een der oudste (Neder-)Duitsche gedenkmunten beschouwd worden. Eene ontzettende wolkbreuk heeft den 8stcn dezer in de omstreken van Stuttgardt. duizenden van wijnstokken vernield, en alzoo de vrolijke hoop op een schoonen wijnoogst, die men aldaar voor het eerst in vele jaren voedde, in minder dan een uur vernietigd. Te Keulen zal eene nieuwe Luthersche kerk worden gebouwd, waartoe door de leden der gemeente reeds omslreeks ƒ300,000 is bijeengebragt. HESSEN. GIESSEN 11 Augustus Aan onze Hoogeschool hebben ook onrustige bewegingen plaats gehad. Een student trachtte in de zaal door te dringenwaar een kinderbal gehouden werd; door de polieiebeambte gewaarschuwd, doch er geen acht op slaande, ontving hij van dezen eindelijk een' houw in het hoofd. Andere studenten daarbij gekomen, verzochten dadelijk in een verzoekschrift aan de Regering, dat die beambte zou gestraft worden toen hieraan niet alleen niet werd vol daan maar zelfs 3 studenten van de Hoogeschool verwijderd werden, hebben de studenten, ten getale van bijna 400, onder een vervaarlijk geschreeuw, de stad verlaten, dreigende die niet weder te zullen binnenkomen, voor dit vonnis was opgeheven. Gisteren echter waren weder eenige studenten terug gekeerd en de collegien wederom geopend. De militaire magt heeft niet be hoeven te handelen, want toen de studenten de stad verlaten hadden, was de rust hersteld. ENGELAND. LONDEN, 12 Augustus. Heden wordt in deze hoofdstad eene openbare vergadering gehouden, tof de vorming van een genootschap, hetwelk zich ten doel stelt de afschaffing van de straf der stokslagenin het leger en op de vlootte bevorderen. De Times meldt, dat men denkt dat Lord Ponsonby, die zoo lang Afgezant te Constantinopel wasSir Robert Gordon zal vervangen als buiten gewoon Gezant en gevolmagtigd Minister bij het hof van Oostenrijk. Men. zegt ook dat Lord Elgin, Oud-Gouverneur van Jamaica, weldra als Gouver- verneur-Generaal naar Canada zal vertrekken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2