OEIJfiREN. NEURENBERG, 30 Julij. Gisteren is het in Nederland gebouwde ijzeren schip Amsterdam en Weenen, behoorende aan een inwoner van Frankfort, in onze kanaalhaven aangekomen, waarvan de Beijersche vlaggen op hooge masten wapperden en alle aan de kaden liggende schepen, eveneens met vlaggen prijkten. De eerste President der kamer van koophandel van middel-Frankenland de Koopman B. C. Kra mer hield eene korte doch krachtige redevoeringvan de volgenden inhoud Veroorloof ook mij, M. M.de mij uit den tijd mijner jeugd welbe kende vlag te begroeten en het schip te verwelkomendat de voortbreng selen der Koloniën van het moederland naar verafgelegene oorden voert; den man te begroeten die het niet versmaadt, de stille wateren van Duitsch- land daarmede te bevarenofschoon oorspronkelijk tot een volk behoo rende, dat koene zeelieden teelt en verre landen aan deszeifs heer schappij heeft onderworpen. Iedere tijd heeft zijne goden en wonderen Griekenland en Rome hadden hunne zuilentempels en triomfbogen de middeleeuwen hunne burgten en domkerken, en de tegenwoordige tijd want de menschen streven sedert naar het nuttige graait kanalen cn legt spoorwegen aandie groole drijfveren van het maatschappelijk en stoffe lijk verkeer der volken. Overal heeft men den geest des tijds begrepen. Gij hebt een Akropolis gebouwd zeide Peel, de Engelsche eerste Minister, bij de inwijding der nieuwe Londensche beurs, en wij zullen ze in eere houden, zoo als Hellas zijn nationaal heiligdomwaaraan deze zuilen zoo levendig herinneren. Laat ons alzoo ook het gedenkteeken eeren, dat onze geliefde monarch niet alleen ten voordeele van zijn volk, maar ook van geheel Duitscli- land door den standvastigen wil en scheppende kracht van zijnen grooten geest heeft tot stand gebragt. Laat ons het eerendoor handel cn scheepvaart met alle magt te bevorderenhandwerken en nijverheid ten top te voe rendie den naam en roem van Neurenburg tot aan de verste deelen der aarde hebben gedragenden roemdien Engeland door krachtsinspan ning in twee ecuwen verkreegwaartoe Rome 800 jaren noodig had. Laat ons daarbij niet vergeten dat het niet voornamelijk de almagt van het geld en de kracht der staatkunde is, maar veel meer de wijsheid, de goede besturing en de regtvaardigheid der wrrkzame inenschen wat aan den arbeid brood en zegen, aan het land welvaart en rust geeft. Laat ons niet alleen dat groote handelsvolk navolgen, maar ons ook den rustigen, regtvaardigen en volhardenden zin van een in alle stormen van den tijd groot gebleven volkhet volk van Oud-Nederlandeigen maken en wenschendat het reeds door zijne natuurlijke waterwegen met ons verbonden, zich steeds meer aan ons moge aansluiten en in een verbond met Duitschland, in het streven met vereende krachten heil zoeken, en dat zijne vlaggen zeer dikwijls in deze haven wapperen mogen." ENCELIN». LONDEN, 4 Augustus. De geschillen van het Iersche genootschap tot intrekking der Unie zijn zoo hoog gerezen, dat de partij van het Jonge Ierland, met O'Brien aan het hoofd, zich van die van O'Connell heeft afgescheurd, omdat deze in zijn oud stelsel van moralen tegenstand bleef volhardenen gene wildat als de Ieren hunnen zin niet krijgen zij de wapenen mogen opvatten. Een Nederlandsch schip dezer dagen van Rotterdam hier aangekomen was beladen met 12,256 geweerladen voor de Regering. Dit is de eerste maaldat dit artikel hetgeen een belangrijk voorwerp van invoer is voor België, ons van Nederland toekomt. FRANKRIJK. PARIJS4 Augustus. Volgens een bijzonder berigt, zou eenige uren voor den aanslag van Henry, de Commissaris van Policie van de wijk der Tuileriën Z. M. verwittigd héb ben, dat hem was aangezegd, dat men op den Koning schieten zou. Z. M. heeft daarom echter niet van het concert willen wegblijven. De beroemde luchtreiziger Green is van Londen hier aangekomenmet een luchtballon die 120 voeten omtrek en 70 voelen hoogte heeftin het schuitje kunnen 12 personen plaats vinden. Hij begeeft zich naar Berlijn om daar onderscheidene malen op te stijgen. De sprinkhanen riglen in Algerië groote verwoesting aan, waardoor werkelijk gebrek ontstaatvooral in het veevoeder. Onderscheiden Arabieren van de kleine woestijn hebben hunne verblijfplaats moeten verlaten en zich naar Teil en zells tot Metidja begeven. BOURG, 3 Augustus. Men heeft hier proeven genomen omtrent den invloed der muzijk op krank zinnigen. In de zaal der woedende krankzinnigen werden de zangers met geschreeuw en bedreigingen ontvangen doch zoodra de zang begon werden de krankzinnigen bedaard en oplettend. Zoodra men ophieldkvvain hunne woede weder te voorschijn, maar bedaarde weder als men voortging. Eene der krankzinnige vrouwen heeft de zangers met eene wclvoegelijkheid bedankt welke de zangers geheel omtrent haren toestand misleidde, Ook te Dyon zijn derge lijke uitwerksels der muzijk waargenomen; die oogenblikken van kalmte en helderheid der krankzinnigen zijn toch altijd een overwinning op hunnen droevigen toestand en welligt eene aanwijzing tot een geneesmiddel. BELGIË. ANTWERPEN, 4 Augustus. Onze dagbladen deelen eenige bijzonderheden incde nopens het gesloten traktaat. Daaruit blijkt dat aan Nederland verminderingen zijn toegestaan v n het regt van versehen en gezouten visch, haring en vee, en dat de uitzon dering voor den invoer van 7 mill. Ned. ffi Java-kolfij hersteld is; dat tevens voor den invoer van tabak uit Amerikaen van de Noordsehe producten aan de Nederlandsohe schepen voordeelen toegekend zijn. De Nederlandsche sche pen welke tabak uit de Vereenigde Staten invoeren, per Nederl. entrepot, zouden gelijk staan met de vreemde schepen, invoerende uit het land van productie. De voordeelen, die België daarentegen ontvangt, bestaan in eenige scheep- vaarlbepalingen en verminderingen van invoerregten op verscheidene rnanu- facluur-voortbrengselen en koloniale concessie. Deze concessie waszoo het schijnt, in de laatste tijden bijna een steen des aanstoots geworden voor de onderhandelaars. België verkrijgt het regtom van Java dc koloniale pro ducten uit te voeren bijna op gelijken voet als de Nederlandsche schepen alleen zou de hoeveelheid beperkt zijn. Men zegt, dat op den tegenwoordigen voet, dit eene vergoeding zou zijn, aan de Antwerpsche handelaars aangebo den voor de concessie der 7 mill. Ned. koffij en die nopens den tabak. De verminderingen van het invoerregt, bestemd om den uitvoer van Belgische fabrijkvoortbrengselen te begunstigen, zouden vrij talrijk zijn. Het Neder landsche tarief van dcu 10llen Junij 1845 heeft het regt op eenige artikelen verhoogd, op andere verminderd. De verlagingen van regten door dit tarief toegestaan, worden in stand gehouden, de verhoogingen ingetrokken. Op eenige artikelen verkrijgt Belgie zelfs verminderingen boven die van het tarief, bestaande voor dat van 19 Junij. Daarenboven treedt het in het genot van de voordeelen, welke Frankrijk krachtens een tractaat geniet. Ook zijn in de scheepvaarlsbepalingen eenige wijzigingen gebragt, nopens de vaart op de Maas en den Rijn voornamelijk in het belang der stad Luik. Bij dc plegtige inzegening van den Noorder spoorweg, heeft de Aartsbisschop van Kamerrijk eene redevoering uitgesproken. Het tijdschrift de Wespen deelt er in het derde nommcr van het tweede deel het volgende belangrijke uit treksel van mede. Wij leeren er dien Aartsbisschop uit kennen als de plaats van zijn' beroemden voorganger den Christebjken den weisprekenden Fenelon waardig, een man die verre verheven loont te zijn boven den middelecuwschen bekrompen kerkgeest der armzalige Jezuiten en bunnen aanhang. De weldadige tusschenkomst der Voorzienigheid doet de menschheid, op vaste tijdstippen, door hare oneindige wijsheid bepaald, voorwaarts treden op den weg, die henen voert naar het doel, dat door hare eeuwige raadsbesluiten is aangewezen. Zoo zien wij dan ook den oorsprong van de gewigtigste uit vindingenals in eenen raadselachtigen nevel gehuld, en als men aan de ge schiedenis den naam van den eersten uitvinder vraagt: dan zwijgt of dan weifelt de geschiedenis, en het geheim behoort alléén aan God. Wat nu heeft de godsdienst, die dochter des Hemels, van de werken des Hemels te vreezen? Kan zij aannemen, dat haar goddelijke Stichter haar zal onderwer pen aan beproevingen, waartegen zij niet bestand zoude wezen? De kracht van den stoom toegepast op onze schepen, toegepast op onze voertuigen, zal voorzeker spoediger het kwaad en het goed verspreiden: de leugen zoowel als de waarheid. Voorzeker, even als de uitvinding van de boekdrukkunst, zal de stoom bet slagveld vergrootenwaarop het geloof en het rationalismus el kander aanhoudend bestrijden maar de overwinning kan niet twijfelachtig zijn. God zelf heeft daartoe zijn woord verbonden, en de waarheid, die uit God is, bestaat tot in der eeuwigheid! Door den loop te bespoedigen van hetgeen men dc nieuwe denkbeelden noemt, leent men tevens vleugelen aan het Evangelie: de gang des Apostels zal niet minder snel zijn, dan de gang van den vrij-denker, en welligt zal het zich bevestigen, dat die magtige werktuigen, waarin de geleerde slechts eene gelukkige uitvinding zag van het genie en de staathuishoudkundige, eene nieuwe bron van welvaart voor den algemeer.cn rijkdom: waarin de wijsgeer, die het ongeluk heeft geen Christen te zijn, slechts een middel zag, om de zuivere rede weldra te doen zegevieren over de overblijfselen van verouderde geloofsbegrippen; welligt zal het zich bevestigen, dat zij middelen zijn ge weest in Gods hand, om het rijk van jezus Christus uit te breiden en om al de volkeren te vereenigen door eene algemcene band van broederschap, door hetzelfde geloof en door dezelfde liefde. Aan welk geloof zal de mensch cn de maatschappij die verecniginj vragen Wat kunnen wij gelooven neven en boven het Christendom? Verwachten wij nog meerder licht, wanneer ons de middagzon beschijnt, of eene nieuwe open baring na die openbaring, die alles heeft aangevuld cn beëindigd? ofwel zul len wij een nieuw, ik weet niet welk, Christendom te gemoet zien, verkon digd door de wijzen der eeuw, die er de Leeraars en de Priesters van zullen zijn? Maar wie onzer weet het niet, dat de Godsdienst dun alleen eene ern stige zijde heeft, dat zij dan alleen haren invloed uitoefent op onze harten, wanneer wij bedenken, dat zij berust op beginselen, boven het bereik der menschen verheven, en dat die keten onmagtig zoude zijn om dc aarde te dragen, wanneer deszelfs eerste schakel niet in den hemel was vastgehecht »En nu, gaat, snelle boden! gaat onder de bescherming van God cn onder het oog zijner voorzienigheid! Brengt naar de vier hemelstreken de menschen, de koopwaren en de denkbeelden; doet de schatten van den geest en de schat ten van den bodem uit de landschappen naar dc hoofdsteden en uit de hoofd steden naar de landschappen terugvloeijen! Mogen de banen, waarover gij glij den zult, gelijk zijn aan dc slagaderen, die het bloed terugvoeren naar het hart, en uit het hart aan de mest verwijderde deelen van het organism us, kracht en leven doen toevloeijen. Dat geen hinderpaal u moge stuiten in uwe vaart: dat geen onheil u moge bejegenen op uwen weg!

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3