BÜ1TEINLAINDSCHE BERIGTEJN. LOBITH 4 Augustus. Z. M. is hier gisteren avond ruim 9 ure aangekomen en heeft zicli aan boord hegeven van het gereed liggend stoomjagt de Leeuw, om zich naar Koblentz en verder te land naar Luxemburg te begeven. LEEUWARDEN, 3 Augustus. De Gouverneur dezer Provincie bevindt zich sedert eenige dagen zeer onge steld de hartelijkste deelneming omtrent zijnen toestand is algemeen. Wegens de zware hitte van gisteren toen de thermometer 90° in den namiddag teekende, zijn hij Dokkum 4 vette ossen op het land doodgebleven, en in de omstreken nog onderscheiden koebeesten gestorven. Een weldadige regen van hevig onweder vergezeld heeft dien avond de lucht vrij wat afge koeldzoodat de thermometer toen tot 70° daalde. ASSEN, 3 Augustus. De Kerkvoogden der Hervormde gemeente alhier hebben behoudens eenige wijzigingen in het bestek, de uitgeloofde som voor het bouwplan eener kerk toegewezen aan den Meer C. J. Spaan, Architect te Heinkenszand hij Goes. GOES3 Augustus. Het behoort onder de zeldzaamheden, dat in de maand Julij de graanoogst hier te lande is ingezameld. Nagenoeg alle halmgewassen zijn in ons eiland van de veldenzelfs de paardeboonen die anders tot in het najaar te velde staanworden reeds gesneden weldra zullen de akkers alleenlijk nog de wortel vruchten bevatten. Wegens het schoone weder werd het werk in den laatsten tijd onafgebroken doorgezet. Hierdoor ontstaat mede het zeldzame verschijnsel, dat er in de maand Augustus, tot dat men aan het delven van meekrap en aardappelen begint, gebrek aan veldarbeid kan zijn, tenzij de landbouwers, hetgeen nuttig en noodig, en waarvoor thans de gelegenheid uitmuntend is, veel laten sloten, grcppelen enz. Men heeft alhier in eenen tuin reeds gave en rijpe winteraardappelen gedolven, die van zeer goeden smaak waren. Zij waren gepoot in Fe bruary. Men had gave poters van duingronden uit Noord-Holland gezet waarin ten verleden jare geen bederf was geweest. Dit kan alzoo ten bewijs strekken, dat verandering van zetgoed ook hier is aan te bevelen, en de zorg om het gaaf te hebben, niet te vergeefs is. Overigens hoort men thans niets dan gunstigs van de te veld staande aardappelen. 's HERTOGENBOSCH, 1 Augustus. Bij gelegenheid der 11. Vrijdag plaats gehad hebbende exercitiën in het vuur door de artillerie, op de Oosterhoutsche heide, nabij Breda, had een kanon nier de onvoorzigtigheidlangs een stuk geschut te passeren op het oogen- blik dat het werd afgeschoten, met dat noodlottig gevolg, dat de ongeluk kige door de geheelc lading getroffen werdzoodat hij oogenblikkelijk op de plaats dood bleef. VEREENIGDE STATEN. De dierentemmer Amburgh is den 6den Junij het slagtoffer zijner roekeloosheid geworden. Hij had zich in een dorp van het distrikt Voonsucket, op ver zoek van cene jonge dame in het hok begevenwaarin zich twee tijgers en ecne tijgerin bevond, en wel op het oogenblik dat deze dieren elkander een stuk vlcesch hadden betwist en de tijgerin het was meester geworden. Drie malen beproefde van Amburgh haar het stuk vleesch te ontrukken de tij gerin brulde vol woede en sloeg hare zijden met den staart. De omstanders Itegonnen zich ongerust te maken, maar van Amburgh verzekerde dat men niets te vrèezen had, en zette den strijd met de tijgerin voort. Op hetzelfde oogenblik vloog het dier, dol van woede, op den vermetele aan en wierp hem in zijn bloed badende ter aarde. Binnen weinige oogenblikken waren al de toeschouwers verdwenenen men liet de tijgerin op het lijk van Van Amburgh geklemd achter. RUSLAND. Van de oevers der Zwarte zee wordt onder dagteekening van 10 Julij een brief medegedeeld welk een over liet geheel zeer gunstig verslag bevat van de laatste expeditie van Schamyl in Kabardyeene expeditie, van welke de Russische legerberigten zeggen, dat zij geheel mislukt is, deze expeditie was de stoutmoedigste daad van den oorlog in den Kaukasus. De verschijning van Schamylaan het hoofd van een leger van 20,000 man in een oogen blik waarin de Russen zijne magt zoo niet als geheel vernietigd, dan toch als aanmerkelijk verminderd voorsteldenis genoegzaam om den schrik te verklaren, welke langs de geheele Russische linie heerscht. Het is Schamyl gelukt meer dan 60 gehuchten der onderworpen stammen te plunderenhij heeft meer dan 20 versterkte kazernes der Kozakken ver nield, en verscheidene door de Russen bezet gehouden plaatsen crnstiglijk bedreigd, waaronder zelfs Staurapol, alwaar het hoofdkwartier van het opera tie-leger zich bevindt. Zijn aftogt zelf dwars door de Russische liniën is eene overwinning; want tot in het inwendige van Kabardy doordringende, had hij achter zich gelaten eene groote reeks van versterkte legerkampen en twee moeijelijk over te trekken rivierenen om naar zijne bergen terug te keeren heeft hij al die hinderpalen moeten uit den weg ruimen of te boven komen en legercorpsen de spits biedenwelke gezamentlijk cene sterkte van 70,000 man uitmakenzonder de kozakken daarbij te rekenen. KRAKAU. 28 Julij. Ten gevolge van den aftogt der Russische en Pruissische troepen uil het gebied van Krakau zijn uit de aangrenzende Oostenrijksche provinciën eenige troepen binnengerukt. Ook de organisatie der politie is thans voltooidmen had zich vooral ten gevolge van herhaalde vertoogen van Rusland omtrent de gebrekkige inrigting van dezen tak der administratiegenoopt gezien alles in te spannen om ten spoedigste verbetering daarin te brengen. Naar de hier ontvangen berigten te oordeelenheerscht thans in alle Poolsche gewesten on gestoorde rust, ook in Gallicic, waar tot dusverre geene noemwaardige veran deringen in het personeel der beambten hebben plaats gehad. Men ziet die echter steeds te gemoet. De militaire Commissie van onderzoek heeft haren taak volbragt. Van de 1,250 gevangen genomenen, zijn 200 aan Oostenrijk en Rusland uitgele verd nog andere 220 overgegeven aan de Koninklijke Commissie tot onder zoek en de overigen op vrije voeten gesteld. SPANJE. MADRID27 Junij. Gisteren werd aan de diligence van hier op Bayonne, toen dezelve ter hoogte van de Venta del Slraila, op 9 mijlen van Burgos gekomen was, een begin van brand op het imperiale ontdekt; men liet de passagiersonmiddelijk afstappen en poogde den brand te blusschen maar ongelukkig was het punt, waar inen zich bevondzoo dordat het onmogelijk was zich eenig water te verschaffen. De brand alzoo steeds toenemende, wilde men trachten ten min ste de bagaadje te redden en in de hoop van de vlammen te zullen kunnen blusschen, wierp men het rijtuig over kant, maar te vergeefs, de brand was reeds te hevigin weinige minuten was al de bagaadje verbranden was er van de diligence zelve niets meer overig dan 3 wielen. Met een rij- tuighetwelk men uit Burgos heeft doen ontbieden, is een gedeelte der pas sagiers verder vervoerd geworden een ander gedeelte heeft hel voorbij komen van ecne andere diligence moeten afwachten en is daarmede naar deze stad terug gereisd. Aan een reiziger heeft liet mogen gelukken een aanzienlijke som aan geld, welke hij bij zich had, te redden, maar geheel tot eene klomp versmolten. SARDINIË. Uit Turin meldt men dat bij gelegenheid van de 8stc vergadering van het genootschap van Italiaansche geleerden, in September aanstaande, de inwijding van het gedenkteeken van Chnstophorus Columbus te Genua zal plaats hebben. ITALIË. ROME, 23 Julij. Eergisteren heeft de Paus de congregatie degli studiiuit 15 Kardinalen bestaande, in zijne tegenwoordigheid bijeengeroepen. Dit is sedert de oprig- ting van deze congregatie door I.co XII de eerste reis, dat zij voor den Paus vergaderd is. Men mag zulks aanmerken als een bewijs dat de belofte door Pius IX bij zijne troonsbeklimming uitgesprokenvan aan het openbare on derwijs eene nieuwe, meer met de behoeften des tijds overeenkomstige inrig ting te geven weldra verwezenlijkt zal worden. Heden hebben de openbare audientiën cenen aanvang genomen waarop de Paus al zijne onderdanen zon der verschil van rang of stand ontvangt. Zij zullen vooreerst om de veertien dagen plaats hebben en later zullen waarschijnlijk vrouwen daarop worden toegelaten. Den 27slen zal de Paus voor het eerst een consistorie houden, waarin hij eenige benoemingen van Bisschoppen hekend maken en het heilige collegie met eene aanspraak begroeten zal. Terwijl men nu alhier weldra de berigten te gemoet ziet van den gun- stigen indruk dien de afkondiging der amnestie ook in de legation te weeg gebragt heeftwordt uit Forli gemelddat de Overste-Luitenant Allen van de aldaar in bezetting liggende Zwitsersche troepen midden op den dag op de markt door een pistoolschot neergeveld iszonder dat men den dader heeft kunnen uitvinden. Naar Cescna, alwaar, gelijk reeds gemeld is, de Zwitsers op het volk geschoten hebben met dat gevolg, dat er drie dooden en negen gekwetsten vielen is terstond van hier bevel gezondenom die troepen van standplaats te doen verwisselen. Den 25stcn Julij, zou ook te Faënza een oploop plaats gehad hebben, waar bij het wapen van den nieuwen Paus afgerukt, dat van den vorigen weder opgehangen, en andere wanordelijkheden gepleegd zouden zijn. Genoemde terugwerkende bewegingen worden aan eene partij toegeschreven die in de wereldlijke hervormingen een begin ziet van veranderingen op het geestelijk grondgebied. PRUINNEN. BERLIJN, 31 Julij. Een zware brand heeft het stadje Glogow in Silczie getroffen, bevattende 8,000 inwoners, onder welke 2,000 Joden men schrijft den brand aan kwaad willigheid toe. Zij ontstond in den voormiddag van den 16den Julij, en daar er een hevige westenwind woeien alles door groote droogte en sterke zonne schijn reeds als verschroeid was, werden in slechts 2 uren tijds 103 woon huizen 21 schuren, 71 stallen, 46 pakhuizen en winkelkramen2 syna gogen, het Joodsche badhuis, het hospitaal, gemeentehuis enz. iu de asch gelegd. Verscheiden menschen hebben bij die ramp het leven verloren en anderen zijn zwaar gewond meer dan duizend zijn zonder dak en middel van bestaan. De schade wordt op meer dan 50,500 II. geschat. Den lsten dezer is de regelmatige diensttweemaal daags langs den geheelcn Main-Neckcr-Spoorweg, van Frankfort tot Heidelberg geopend. Te Munster is in den nacht van den 2den op den 3dc" dezer overleden de Bisschop van MunsterCaspar MaximiliaanVrijheer Droste zu Vischering, den ouderdom van 76 jaren bereikt hebbende.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2