BUITEINLANDSCIIË BERIGTEN. CHINA. Aangaande de uitbreiding van het Christendom in dit Rijk, wordt het volgende uit Canton medegedeeld Het Christendom schijnt niet alleen in de aan de zee gelegen provinciën maar ook in het binnenste des Rijks groole vorderingen te maken. Intus- schen zijn de Katholijke zendelingen nog steeds veel talrijker dan de Evange lische. Van de ecrstgenoemden telt men er omstreeks 80, van welke 60 Fran- schen en 20 Italianen; zij trekken in alle rigtingen het Rijk door, terwijl nog geen Evangelisch zendeling in het binnenland is doorgedrongen. Deze laten dit over aan de bekeerde Chinezen welke zich, naar berigt wordt, van die taak met grooten ijver en onder allerlei opofferingen kwijten. Men telt reeds ongeveer 30 zulke inlandsche Evangeliepredikers, die in het begin dezes jaars eene oproeping aan hunne Duitsche mede-Christenen uitgevaardigd hebben. Zij verzoeken dat men hunne armoede te gemoet kome, en hun onderstand verleene tot liet doen van hunne veelvuldige kostbare reizen. Zij hebben reeds vele streken van het vaderland met hel Evangelie in de hand bezocht, en hier en daar kleine gemeenten gesticht, ééne waarvan zelfs, hetgeen bij de Chinezen veel zeggen wil, eene goede som gelds ter bevordering van het zen- delingswerk naar Hong-Kong gezonden heeft. Men ziet daaruit, dat niet slechts armenmaar ook gegoede en beschaafde lieden in China het Chris tendom omhelzen, hetgeen trouwens ook in de berigten uitdrukkelijk gezegd wordt. Zekere Dr. Beltelheim, een Jood uit Hongarije, die in Smyrna tot het Christelijk geloof is overgegaan heeft zich aan de Evangelische kerk in China aangesloten, en is onlangs van Hong Kong'*naar de Lieu Kieu-eilanden vertrokken. OOST-IN ©IE. BATAVIA, 26 Mei. Uit officiële rapporten blijkt, dat 9 Soloksche rooversvaartuigen die later aangegroeid waren tot het getal van 14, de stoutmoedigheid hadden gehad, oin ter hoofdplaats van een der districten van Banka ten anker te komen. De Resident had daarop tegen hen afgezonden de schoener de Haai, benevens 5 kruishooten en de kruispraauwen der hoofden van Billiton en I.epar. Ook had de oude Demang van Kocrauw, in het district Koba,van wien eene vrouw in handen der roovers was gevallen, uit eigene beweging 5 gewapende praau- wen met 100 man tegen hen uitgezonden. Onderzoekingen naar steenkolen, door den natuurkundige Junghuhn in de residentie Bantam bewerkstelligdhebben het resultaat opgeleverddat de steen- of bruinkolcnlaag waarvan de sporen door wijlen den natuurkun dige tlörner waren ontdekt, veel uitgestrekter is dan toen is opgegeven. Bij het zeestrand van het zuidelijk gedeelte van Bantam waren onderscheiden nieuwe lagen gevonden, die, naar de meening van den Heer Junghuhn, in hoedanigheid al het vroeger gevondene overtroffen. De kool is pikzwart, van zeer sterken glans, veel harder, digter, zwaarder en meer gelijksoortig dan alle andere soorten op Java ontdekt. Omtrent de personen, betrokken in den moord te Tjikandee Oediek, in de maand December 11. gepleegd aan den Heer Kamphuis en andere perso nen, was uitspraak gedaan. Van de 384 opgevatte personen zijn 25 tot de straf des doods, en 134 tot min of meer zware lijfstraffen en dwangarbeid, met en zonder verbanning, veroordeeld geworden. Eene ziekte in het rijstgewas, in de residentie Baglen, had den oogst van 9,000 bouws geheel, en van 1,000 bouws gedeeltelijk doen mislukken. Eene uitgestrektheid van 7,600 bouws, die voortdurend van levend water kan worden voorzien, zou echter op nieuw beplant worden. In het overige gedeelte dier residentie was het rijstgewas goed en in de afdeeling Ledok zelfs buitengewoon gunstig uitgevallen. Over het algemeen is op Java de rijst-oogst dit jaar gunstig geweest, en daar waar dezelve nog niet was ingevallen, zijn de vooruitzigten goed en op sommige plaatsen zelfs zeer gunstig. In het hijvoegsel van de Singapore Free Press van 21 Mei jl. komt een omstandig verslag voor, door zekeren Dr. Winslow gesteld omtrent eenen togt naar Japan van eenen Amerikaanschen walvischvaardergeveerd door Kapitein Mercator Cooper. De aanleiding schijnt geweest te zijn de overbren ging naar hun land van eenige Japansehe schipbreukelingen, die hij gedeel telijk op het eiland St. Pieterten Z. O. van Nippon, gedeeltelijk op een zinkend Japansch schip had gevonden. Kapitein Cooper was met zijn schip regtstreeks naar Jedo gestevenden aldaar met voorkomendheid ontvangen en met dankbetuiging voor de diensten door hem bewezen. Niettemin was aan niemand van het schip vergund om aan wal te komen, en was het schip rondom sterk bewaakt geworden. Zelfs was aan Kapitein Cooper te kennen gegeven, dat hij niet moest terugkomen, en dat de Keizer liever zag, dat men zich het lot van Japansehe schipbreukelingen niet aan trok, dan dat vreemden zijn rijk bezochten, en dat men dezulken aan Ncderlandschc autoriteiten moest overgeven, lEHCffl. Op het oogenblikwaarin dit gewest ten prooi is aan een burger-oorlog en een oorlog met eenen vreemden staatten gevolge waarvan deze staat eene geheel nieuwe gedaante zal bekomen is het w el ligt niet zonder belang de verschillende omwentelingen mede te doelenwelke aldaar in een be trekkelijk gering tijdvak hebben plaats gehad. Toen die staat ophield eene Spaanschc kolonie en een onder-koningschap te zijn, werd het veranderd in eene constitutionele monarchie, van welke llurbide Keizer werd. Deze van den troon verjaagd, had in 1822 de on- voorzigtigheid oin terug te keeren hij werd doodgeschoten en de monarchie in eene republiek veranderd. In 1824 werd de Generaal Victoria tot President benoemd voor den tijd van vier jaren. Deze is de eenige geweest, die zich den tijd, voor welken hij was aangesteld heeft staande kunnen houden. Generaal Pedrazza werd in 1828 tot President verkozen; onder dezen werd Santa-Anna het eerst bekend. Zijn eerste aanslag tegen Pedrazza was niet gelukkig, want hij werd geslagen doch ook Pedrazza werd van het bestuur verwijderd door Guerrero, die in 1831 als slagtoffer van den burgerkrijg viel. Toen werd Bustamente President; hij werd weder door Santa-Anna uit het bestuur gedrongen, die het zonderlinge besluit namomin plaats van zelf den presidentstoel te beklimmen Pedrazza terng te roepen. Santa-Anna werd in Mei '1833 tot President verkozen, doch gevangen ge nomen zijnde in 1836, in het gevecht van San-Jacinlho kwam Bustamente andermaal aan het bestuurdiena eerst verbannen te zijnden president zetel beklom, om later weder te worden verbannen. Hij werd in 1841 door Santa-Anna verjaagddie in 1844 door Ilerrera werd verdrongen deze werd in 1846 door Paredes verjaagd. T IJ R K Y E. CONSTANTINOPEL8 Julij. Door toedoen van den Roomschen Bisschop Hillereau alhierzijn eenige hem toehehoorende gehouwen in het Frankcn-kwartier der voorstad Pera afge broken en op den grond dier huizen eene kerk gebouwd, welke den 5<t'» dezer reeds is ingewijd. Naar den straatkant echter verraadt niets het aan wezen van een kerkgebouw. Het schijnt, dat het Fransche Gezantschap den opbouw dier kerk bij de Porte nimmer ter spraak heeft gebragtmaar voor eerst in stilte gehandeldom later gemakkelijker te kunnen behoudenwat reeds opgerigt is. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Julij. De Regering heeft bepaald, dat het hoofdgeld, hetgeen de in Hongarije wonende Israëliten tot hiertoe moesten betalentrapsgewijs verminderden in 7 jaren geheel afgeschaft zal zijn. De Oostenrijksche monarchie is zamengesteld uit het Aartshertogdom Oostenrijk, het Hertogdom Stiermark (Styrie), het Koningrijk lllyrie, het Vorstelijk Graafschap Tyrol, hel Koningrijk Bohemen het Mark-Graafschap Moravië, Oostenrijksch Silezie, het Koningrijk Gallicie en Lodomirie, voorheen Poolsche Provinciën, de Bukowina, de Koningrijken Hongarye Croatië en Slavonië, het Grootvorstendom Zevenbergen, het Koningrijk Dalmatië en ein delijk het Lombardysch Venetiaansch Koningrijk. Bijna-al deze landen hebben verschillende grondwetten; de meest liberale is die van Tyroldaar is de boer afgevaardigde en brengt zijne stem uit over de belastingen, die het gouvernement aanvraagt. Die van Hongarye is het minst populairde adel alleen kan vaste goederen bezitten en deel uitmaken van het wetgevend ligchaam. De landen tot Oostenrijk behoorende, hebben te zamen eene bevolking van ongeveer 32 millioen zielen en beslaan eene oppervlakte van 12,156 vierkante geographische mijlen maar de bevolking der Oostenr. Statenwelke tot den Duitschen bond behooren telt slechts 12 millioen zielen. Op dit cijfer lelt rnen niet meer dan 5 millioen Duitschers; bijna even zoo veel Slavoniers, en al het overige der bevolking is zamengesteld uit JodenItalianen Egyptena- ren[onder dezen naam is dat zwervend, heidensch, uit Indië afkomstig volk bekend, dat ook Zigeuners wordt geheeten en hier te land Heidens genoemd werd. Men vindt het nog meest in sommige streken van het Oostenrijksch Russisch en Turksch gebied, in Spanje, en ook nog in Engeland en Frank rijk] GriekenFranschcn en Armeniërs in kleine getalen. Ten opzigte der godsdienstige gezindheid is de bevolking van Duitsch Oostenrijk verdeeld tusschen ruim 11 millioen Katholijken ruim 150,000 Protestanten, en meer dan 100,000 Israëliten. Het Koningrijk Hongarye, Slavonië, Croatië, Dal matië, Zevenbergen en de militaire grenslinie maken eene bevolking uit van 9 millioen zielenwaarvan meer dan 4 millioen oorspronkelijke Magyaren zijn, even zoo vele Slavoniers en meer dan een half millioen Duitschers. Men kan er hij rekenen 150,000 Joden, nagenoeg 40,000 Egyptenaren en eenige Armeniërs. In dit gedeelte van Oostenrijk worden gevonden 5 millioen Ka tholijken, 2 millioen Grieken, en 1,800,000 Protestanten, zonder nog de Israëliten te rekenen. De Poolsche provinciën of het Koningrijk Gallicië, Lo- domirië en de Buchowina bevatten nagenoeg 4,500,000 inwoners, waarvan het meerendeel Slavoniers is en het overige Joden of Duitschers. Men telt ongeveer 100,000 Duitschers en 300,000 Joden. De Roomsch-Kalholijke godsdienst en die der vereenigde Grieken zijn in dit gedeelte van Oostenrijk de heerscbende: men vindt er weinig Protestanten. De Lombardyschc en Venetiaansche gewestendie het Lombardysch Vene tiaansch Koningrijk uitmaken, hebben eene bevolking van 4,300 000 zielen, bijna alle Katholijken. (Handelsblad]. PRUISSE N. BERLIJN, 21 Julij. Alhier heeft zich eene vereeniging gevormd met het doel om eene kerk te bouwen voor alle geloofsbelijdenissen. In de munt alhier is men dag en nacht bezig geld te slaan er moet een bedrag van 3 millioen rlh. nieuwe m unt worden geleverd. Prins Hendrik van Pruissen dizer dagen te Rome overleden, wordt

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2