LEYDSCHE COURANT^; N°. 91. VRIJDAG, 31 JULIJ. BIJXNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 30 Julij. Bij besluit van Z. M. zijn tot leden der commissie, belast met het afne men van het te houden examenter benoeming van attachés bij het Depar tement van Builenlandsche Zaken benoemdde Heeren G. Graaf Schimmel- penninckMinister van Staat, lid van de Eerste Kamer der Statcn-Generaal W. J. Piepers en Mr. J. T. Netscher, leden van den Raad van State; Mr. H. Cock, Iloogleeraar te Leyden en Mr. C. A. den Tex, Iloogleeraar te Amsterdam. De commissie zal zich in de eerste plaats bezig houden met te overwegen hoedanig het examen op de meest doeltreffende wijze zal zijn in te rigten. Zij zal de slotsom van hare overweging aan Onzen Minister van Buitenland- sche Zaken mededeelendiebij goedkeuringdaarvan aan de commissie zal kennis geven. Het examen zal gehouden worden aan het locaal van het departement van Buitenlandsche Zaken op een nader te bepalen tijdstip. De commissie beslist bij meerderheid van stemmen nopens de al of niet toelating der geëxamineerdenen geeft hun van die beslissing onverwijld mondeling kennis. Zoodra mogelijk na het examen zendt de commissie aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een naauwkeurig verslag in van den afloop, ter wijl de rangschikking der toegelatenen, plaats vindt naar de meerdere of min dere door ieder hunner gegeven blijken van bekwaamheid. Gisteren is te 's Gravenhage een tractaat van handel en scheepvaart met België geteekend. Uit Delft schrijft men, dat de waargenomen ziekte aan de aardappelen in het Westland geen verderen voortgang maakt, ten minste, dat men geen nieuw bederf waarneemt. Men schrijft zulks aan het drooge weder toe. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden de navolgende schepen als Voor Amsterdam: Johanna Catharina, Kapt. Wildschut; Japan, Kapt. van der Zee; Louisa Maria, Kapt. JaskiOost-India-PacketKapt. Bakker Wz.; Lucia Maria, Kapt. Barcnds; Catharina Johanna, Kapt. Tjebbes; en Albatros, Kapt. Haasnoot. Voor Rotterdam: Johanna, Kapt. Poort: Batavier, Kapt. Uil; Delft, Kapt. Muller; Nieuw Lekkerland, Kapt. Kramer, en Laurens Koster, Kapt. Kleve. Voor Dordrecht: Pictura, Kapt. Tydcman, 's GRAVENHAGE29 Julij. Z. M. beeft benoemd tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Zeeland Mr. L. J. van Maanenthans officier bij de Arrondissements-Regtbank te Zie- rikzee, en tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Limburg, Mr. H. H. Geradts, thans President der Arrondissements-Regtbank te Maastricht. Z. M. de KoniDg is in den nacht van den 28slen per extra-spoortrein van Soestdijk in de residentie teruggekeerd het bezoek van H. D. te Schiedam zal Vrijdag plaats hebben. Tot Gezant van Hanover alhier beeft de Koning van Hanover benoemd den Heer Lenthe, tot hiertoe Gezant bij bet Duitsch Verbond. Men verneemt dat de Heer Mercier morgen uit deze residentie naar Brussel vertrekken zal. Alhier is aangekomen en aan het Hölel de Bellevue afgestaptLord Aly Prudhoc, Pair van Engeland, met familie en gevolg. Men verneemt dat de zich noemende firma G. en Comp., met al de ge deponeerde gelden, die moesten strekken om posten te bezorgen, met de noor der zon vertrokken isde wijk naar Frankrijk nemende. Reeds nu heeft het terreinwaar aanstaanden Maandag de wedloopen en harddraverijen zullen plaats hebbeneen feestelijk aanzien bekomen. De ren baan is bereids verschillende malen bereden en voldoet, volgens de verklarin gen van de berijders, bij uitnemendheid. Aan alle zijden worden tribunes en tenten opgeslagen, waar men de wedrennen zeer goed zal kunnen beschouwen, of waar men zich van ververschingen zal kunnen bedienen. De ligging der baan is zoo gunstig dat ook het niet betalende publiek, zich op de duinen plaatsende, een uitnemend uitzigt zal hebben. Ook daar worden tenten opgeslagen waarin allerlei ververschingen tegen matige prijzen zullen zijn te verkrijgen, en die geschikt zijn om uit te rusten. Bij gunstig weder is bet te verwachten, dat er nog nooit een zoo groole toevloed te Scheveningen zal zijn geweest. GOUDA, 27 Julij. Heden namiddag had een spelend achtjarig knaapje het ongeluk van de Hooge Gouwe-Brug alhier in het water te vallen. Te vergeefs beproefden eenigen uit de toegesnelde menigte om door bet toesteken van boomen en haken het reeds op den bodem der Gouwe gezonken knaapje te redden doch het zou voorzeker verloren gegaan zijn, indien niet de Heer J. van der Linden, zoon van den Heer G. van der Lindenwinkelier ter dezer slede en niet verre van de plaats des gevaars woonachtig, ijlings uit zijne woning ware toegeschoten en zonder aarzelen zich van de hooge brug in het water had geworpenen neerduikende tot op den bodem der Gouwena eenige inspan ning het geluk had gehad het gezonken knaapje te grijpen en met zijnen last behouden den wal te bereiken. ZWOLLE, 27 Julij. Ten aanzien van het bezoek door Z. M. den Koning van de tentoonstelling van voorwerpen van Overijsselsehe nijverheid en kunst te Kampenop den 23sten dezer, kunnen wij mededeelen, dat Z. M. de aankoop deed van een aantal voorwerpen, waaronder verschillende van hooge prijzen, te zamen voor de som van ongeveer 260Ü. Onder de door Z. M. aangekochte voorwerpen noemen wij een paar keurige schilderstukken van de Heeren Hein, van Kampen, en P. J. Pruim, van Zwolleeen prachtig Smyrna's tapijtuit de fabrijk des Heeren Birnievan Deventer, een keurig damast van den Heer P. A. Gallévan Kampen eenc kast voor porselein en zilver, van den Heer Eyman, van Kampen, een bureau de luxe, van den Heer Worst, van Zwolle, enz. enz. GRONINGEN, 26 Julij. Het 16-jarig meisje, dat, volgens vroeger medegedeeld berigt, door bet provinciaal geregtshof ter zake van moedwillige brandstichting tot den dood aan de worgpaal veroordeeld wasis dezer dagen aan de gevolgen van den schrik en angstdoor de verwachting dier vreeselijke straf bij haar te weeg gebragt, in de gevangenis gestorven. Sommigen echter vermoeden, dat do ongelukkige vergif gebruikt zou hebben, om voor de verdere schande van dat doodvonnis bewaard te blijven. MIDDELBURG, 27 Julij. Den 23slcn is hier gevankelijk binnengebragt zekere Alida Schoonenboom van Vlissingendie aldaar getracht had baren man, Anlonie Wunteran, met kwik, dat zij in zijne pap gemengd had, te vergiftigen. Naar men verneemt moet zij reeds tot volledige bekentenis der misdaad zijn gekomen en verklaard hebben dat zij dezelve alleen gepleegd bad om zich van baren man te be vrijden die het geld dat bij verdiende aan sterken drank verkwistte en baar en bare kinderen gebrek liet lijden. GOES27 Julij. De koolzaadoogst in ons eiland is naar wenscb geweest. Het weder heeft dezelve zeer begunstigden er is over het algemeen veel en goed zaad gewon nen. De meede staat goed. De overige wintervruchlen zullen geen zwaar be schot opleveren. De rogge valt reeds tegen. De zomervruchten hebben veel geleden. De paardeboonen kunnen bijna als mislukt beschouwd worden. Het vlas zal veel zaad opleveren. De aardappelen staan tot nog toe tamelijk goed te velde. Men is echter uit sommige verschijnselen niet zonder vrees, dat er bier en daar kwaad in is, hoewel veel minder dan ten voorleden jare om streeks dezen tijd. Onder de vroege reeds gedolvene, zijn enkele aangestoken, gelijk ook in Flakkée is waargenomen. In de Beijerlanden staan de late Zoeuwsohe dun van loof, maar er is nog geen kwaad in te bespeuren. De graauwe Vriezen en Rijnsburgers laten zich daar en in Pulten goed aanzien. In Gelderland slaan ze meestal welig. Het hooi is goed gewonnen, en men boort van geene ziektegevallen onder het rundvee, zoo als in Deftsland. 's HERTOGENBOSCH, 27 Julij. De werkzaamheden aan de Zuid-Willemsvaartzoo ver die Nederland be treffen zijn a [geloop en en die van het Belgisch gedeelte zoo ver gevorderd dat de gelieelc vaart met 1° Augustus zal kunnen hervat worden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1