Geregtshof; F. C. Engelbreeht, Kapitein ter Zee honorair, Commissaris-Cor respondent van het Vaderlandsch fonds tot aanmoediging van 's hands zee dienst L. M. F. Plate, President der Factorij van de Nederlandsche Handel maatschappij te Batavia; en C. J. Loman Jzn., Koopman te Batavia en Admi nistrateur der Oost-Indische Maatschappij van Administratie en Lijfrente. Bij eene resolutie van den llden derzelfde maand heeft Zijne Excellentie be paald, dat alle tcekeningen schetsen, kaarten, plans, aanteekeningen, jour nalen en verzamelingenbij overlijden van een lid der Natuurkundige Com missie, in zijne nalatenschap gevonden, door de erfgenamen of boedelredderaars zullen worden algegeven aan het hoofd des bestuurs van de plaats des overlij- densdie dezelve zal behooren op te vragenom te worden opgezonden aan de regering. Nadat reeds in de vorige maand de schepen Waterloo en Hugo Grotius ten dienste der expeditie naar Balie waren gehuurd wilde de regering nog wach ten op de Flevo, Europa en Middelburg; daar deze schepen echter niet aan kwamen, besloot men in de vorige week, om de expeditie zonder deze bodems te doen doorgaan en daartoe te huren de schepen Koophandel, Louisa, Johanna Maria en de te Sourabaya liggende Koning Willem II. De expeditie bestaat uit 2,000 man en eene batterij; 1,400 man en de batterij, welke van hier gezonden worden, zijn gisteren ingescheept. De Hugo Grotius, Johanna Maria en Waterloonemen de troepen aan boord de Koophandel zal tot proviand schip dienen, en de Louisa zal de batterij overbrengen; de schepen vertrekken heden onder geleide van een schoener naar Soerabaya waar de Koning Wil lem het fregat Cereseenige schoeners en een paar stoombootcn zich aan dezelve zullen aansluiten. De geheele expeditie staat onder bevel van den Luit. Kol. Bakker. Men zegt ook, dat Z. Exc. de Gouverneur-Generaal zich naar Sourabaya zal begeventen einde meer in de nabijheid te zijn. Nopens de uilkomst van dien togt zijn de meeningen verschillend. Sommigen vreezendat de Balinezen in het gebergte terug zullen trekken en de onzen zich zullen laten aftobben, daar zij genoeg tijd bebben gehad, om zich sedert de aankondiging der expeditie te versterken en aan de Engelschen gelegenheid is gelaten om hen van wapenen te voorzien. Anderen daarentegen zijn van meening, dat het bij eene demonstratie blijven zal en de Balinezen spoedig zullen toegeven. Dit echter is zeker, dat het dralen met het ten uitvoer leg gen der expeditie, hetwelk het gevolg is geweest van het gebrek aan schepen uit Europa tot het overbrengen van troepenen een mogelijke ongunstigen uitslag, een zeer nadeeligen invloed op de Indische bevolking kan hebben. De Koning van Salaparan (Lombok) benevens H. D. zoon vernomen hebbende, dat de Regering voornemens is eene militaire expeditie naar Bali te zendenom de Koningen van Boliling en van Karang Assem te bestraffen •wegens het niet naleven der door hen onderleekende verdragen en het honen der Nederlandsche vlag, hebben vijf rijksgrootenmet gevolg en gezantschap herwaarts gezonden, ter overbrenging van brieven van hunne Vorsten, waarin deze verklaren, dat de voorgenomen bestraffing wel verdiend is; want dat de Vorsten van Boliling en Karang Assem zich onopregt en vijandig jegens de Nederlandsch-Indische regering hebben gedragen en waarbij zij hulp en me dewerking aanbieden. De plegtige ontvangst had den 26sten dezer, des mor gens ten 9 ure, aan het hotel van den Gouverneur-Generaal plaats. Op den ÏO^» Maart zijn in het distrikt Pringkoekoe, afdeeling Patjitan, zware regenbuijen gevallen. De dessaTjandi genaamdis geheel verwoest de valleiin welke dit dorp gelegen iswerd gevuld door het van alle zijden afstroomend water, hetwelk tot eene hoogte van 15 voeten rees. De bewoners hadden zich met de vlugt gered. In den nacht tusschen den 24sten en 25sten Maart is eene kapitale brug over de rivier Progo, op den grooten weg van Magelang naar Temangong weggespoeld. Onder de bevolking van het eiland Madura, binnen het gebied van Sumanap, hebben zich hevige koortsen en buikloop geopenbaard, welke ziekte wordt toegeschreven aan felle hitte en schadelijke uitdampingen van den grond. Niet minder dan 4000 personen waren door deze kwaal aangetast, en van deze zijn er 629 overledende overige zijn sedert hersteld op een getal van 270 na, welke nog onder behandeling zijn. Op verschillende punten van het Willis gebergte, in het district Poe- loeng, hebben afstortingen van aarde plaats gehad, en is daardoor aan de gouvernements koffij aanplantingen niet onbelangrijke schade loegebragt. De Handelsberigten van Batavia in de N. Rott. Cour. van H. Maandag, melden dat de omzet in Lijnwaden gedurende de maand Maart zich voorname lijk bepaalde tot Engelsche Longcloth en Cambrics tot verschillendeechter over het algemeen geene rekening gevende prijzen. Deze flaauwe stemming heeft er dus de factorij der N. H. M. toe gehragt hare prijzen van Hollandsche Madapollam belangrijk lager te stellen, en wel op ƒ6)- de gebleekte, en ƒ0 de Dit heeft nog tans zeer nadeelig op de vaste koopers bij dat ligchaam gewerkt, die zich allen hebben teruggetrokken, zoodat nu slechts enkele koo pers voor kleine partijen en dit nog schoorvoetendte vinden zijn. Voorna melijk moet de factorij tot deze belangrijke verlaging harer prijzen 1 rebben be sloten door de groote aanvoeren, welke zij nog verwacht. De zoowel ge bleekt als ongebleekt, zouden evenwel nog koopers vinden tot ƒ10® voor de eerste en 9J voor de laatste. Van Holl. Sarongs zijn weinig gewilde patronen ter markt, deze heeft slechts tot ƒ25 en zelfs ƒ22 per codie kunnen verkoo- pen. Goede patronen zouden niettemin tot ƒ28 30 nog koopers vinden. Ook van Kainpandjangs zouden goede Patronenvooral de helder roode ƒ33 k 35 bedingen. Van Slendangs zijn de blaauwe nu wederom iets meer gewild tot 34 a ƒ35 per codie. Hollandsche Hoofddoeken zouden ƒ5® per dozijn bedingen, mits insgelijks helder rood, terwijl de blaauwe bijna onverkoopbaar aijn. 5/4 Cotonetten ƒ12 a 12 j. Van rood Adrianopel Katoen is alleen de goede qualiteit te plaatsen tot ƒ19 a ƒ191. per 5/4; Hollandsche moeijelijk tot 17 a ƒ18. De vraag naar Rood Garen is thans minder door het vertrek der jonken, welke daarvan veel hebben genomen tot ƒ280 a 285 per picol Entr., echter alles van vreemd fabrikaat. Hollandsch is meer voor het ge- gebruik alhier en in de Molukkos geschikt, maar vindt tot 310 a ƒ315 per P. cons traag koopers. Het saizoen voor den verkoop van Wollen Dekens thans voorbij zijnde, is de prijs nominaal te beschouwen. Molton Dekens zou den koopers vinden, doch daarvan is niets voorhanden. Hollandsche Polemieten ƒ90 entr. nominaal. In Lakens gaat bijna niets om en alleen de gewone soorten vinden aftrek tot lage prijzen. Boter van verschen aanvoer bedingt ƒ91., terwijl die van oude aanvoereu alleen op verkooping tot 7( te plaatsen is. De aanvrage voor wissels op Europa is niet grootde koers blijft op 95 pCt. op Holland. RVSLAN». PETERSBURG, 14 Julij. Gisteren, op den geboortedag der Keizerin, had in Peterhof de voltrekking van het huwelijk plaats tusschen den Kroonprins van Wurtemberg en de Grootvorstin Olga. Hetzelve werd, om 1 nre des namiddags, in de slotkapel aldaar, en in het bijzijn van al de leden des Keizerlijken Huizes, van de rijks grooten, de hoogere millaire en burgerlijke ambtenaren, door den Pe tersburger metropoliet Antouiusgeadsisteerd door de hoogere geestelijkheid voltrokken. Nadat hetzelve geschied was volgens Grieksch kerkgebruikwerd het nog eens volgens Luthersch kerkgebruikdoor den Evangclischen Vice- President Panfler ingezegenden toen deze beide plegtigheden waren afge- loopen, betraden de Keizer, de Keizerin en de jonggehuwden het balkon van het slot. De Grootvorstin Olga met de Keizerlijke kroon op haar hoofd in eenen purperen hermelijnen mantel getooid en vertoonde zich aan de tal rijke scharen van het in het park heen en weder golvende publiek, hetwelk hen met luide hoerah's en levendige toejuichingen begroette. Aan de mid dagtafel waren alleen de aanzienlijkste personen van de drie eerste rangklassen uitgenoodigdterwijl het bal, dat om)8 ure des avonds begon, ook door de aanwezige officieren der garde en van het leger werd bijgewoond. De huwe lijksfeesten dureu 3 dagengedurende welke de zoo algemeen bewonderde Peterhofsche waterwerken spelen zullen en het heerlijke park verlicht zal zijn. De Prins van Pruissen, Prins Oscar, derde zoon van den Koning van Zweden, en Prins Frederik van Holstein-Glücksburg, hier aanwezig, vertegenwoordigen bij deze feesten de drie Noordsche Staten. Morgen is de groote gelukwen.- schings-presentatie hij de jonggehuwden aangezegd. De vreugde der huwelijksfeesten wordt door vele zorgen getemperd. De oorlog tegen de Tscherkessiers die in den vorigen veldtogt 30,000 man gekost heeft, zal nu weder met 160,000 man geopend worden. Vooral zal men veel zwaar geschut derwaarts zendenten einde de wouden door het wer pen van bommen in brand te steken. ITALIË. ROME, 18 Julij. De amnestie is eindelijk gisteren openbaar gemaaktbij dat staatsstuk wordt aan alle veroordeelden wegens staatsmisdaden de vrijheid wedergegeven en hunne straf kwijtgescholden, en wordt aan alle uitgewekenen de terugkeer naar het vaderland toegestaanmet uitzondering van de geestelijkende militairen en de regeringsbeambtenalsmede natuurlijk van degenendie zich tevens aan gewone misdaden of wanbedrijven hebben schuldig gemaakt. De vertaling van het staatsstuk Juidt aldus: »Pius IX, aan zijne zeer getrouwe onderdanen groete en apostolische zegen! Gedurende deze dagen, waarin ons hart zich verheugde te zien dat de alge- meene blijdschap zich bij onze verheffing openbaarde, konden wij ons niet onthouden van een gevoel van smart bij de gedachte, dat een groot aantal huisgezinnen geen deel konden nemen aan de algemeene blijdschap, omdat zij de straf droegen voor beleedigingen, welke een hunner leden aan de maatschappij en aan de geheiligde regten van den wettigen Vorst had tocgebragt. Wij willen heden een blik van mededoogen werpen op die rockelooze jeugd, welke door bedriegelijke verwachtingen mcdegesleept is in de staalkundige woelingen, alwaar zij eerder verleid is dan verleid heeft. Daarom willen wij de hand uitstrekken en den vrede des harten aanbieden aan die verdoolde kinderenwelke ons een opregt berouw zullen willen betuigen. Nu ons braaf volk ons zijne genegenheid en onwrikbaren eerbied voor den H. Stoel en onzen persoon heeft getoondzijn wij overtuigd dat wij zonder gevaar ver giffenis kunnen schenken. Wij bevelen dus en gelastendat de eerste dag- van onze Pauselijke Regering gewijd worde door de volgende verleening van gratie 1°. Aan al onze onderdanenwelke op dit oogenblik gevangen zitten voor staatkundige misdrijvenwordt hunne straf kwijtgescholden mits zij in geschrifte eene plegtige verklaring afleggen dat zij op hun woord van eer op geenerlei wijze en nimmer zullen trachten misbruik te maken van deze gratie, en dat zij in het vervolg al de pligten van goede en trouwe onderdanen zul len vervullen. 2°. Die van onze onderdanen welke zich buiten 's lands mogten bevinden wegens staatkundige misdrijven, zullen van dit ons besluit gebruik kunnen makenwanneer zij binnen een jaar aan onze nuntiussen of andere vertegen woordigers van den Pauselijken Stoel hun verlangen te kennen geven, om van onze goedertierenheid gebruik te willen maken. 3°. Insgelijks spreken wij hen vrij, welke wegens hunne deelneming aait

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2