KK A H All. 13 Julij. De Russische troepen die zich nog hier bevonden, zijn heden vertrok lien. Gedurende 3 jarenzal Krakau uitsluitend door Oostenrijkers bezet worden die zich thans aldaar ter sterkte van 5,000 man bevinden. De aankondi ging dat de bewoners voor het onderhoud dezer bezetting niet meer zullen behoeven bij te dragen dan hetgeen zij vroeger voor de Krakausche militie opbragtenheeft eenen aangenamen indruk gemaakt. Daarentegen heeft men met bevreemding gezien dat de residenten der drie beschermende Mogendhe den, na de wapens hunner Regering te hebben ingehaald, voor goed ver trokken zijn. ITALIË. ROME, 12 Julij. Woensdag 11. is de Paus te voet uit de S'. Jans kerk teruggekeerd. Eene onafzienbare menigte heeft zich om hem heen gedrongen ten einde den zegen van hem af te smeeken. Eene arme, oude en zwakke vrouw die haar huis niet kon verlaten, vraagde dien zegen op den drempel barer deur; dadelijk daarop is de Paus bij haar binnengetreden en heeft haar, behalve zijnen ze gen, eene rijke gift gegeven. Deze daad van Apostolische liefdadigheid heeft de menigte lot zulk eenen graad van geestdrift opgewonden dat een groot aantal personen nederknielden en zelfs de slcenen kusten, op welken de II. Vader zijne voeten gezet had. Pius IX gaat steeds voort met de grondregels van de Evangelische eenvoudigheid te volgen welke hij in alle omstandighe den wil bewaren. Zoo heelt hij ook al die pracht van koetsen, gevolg, gen darmen, pikeurs, dragonders, enz. afgeschaft, zonder welke men nimmer een zijner voorgangers in het openbaar zag verschijnen. Gisteren heelt er, onder voorzitterschap van den Paus, eene nieuwe vergadering plaats gehad van de zes Kardinalen, die den staatsraad uitmaken, welke geenszinszoo als eenigc dagbladen vermeldden ontbonden is. Den 8stc" dezer is de Graaf von LutzowGezant van den Keizer van Oostenrijk in plegtig gehoor bij den Paus toegelaten. Deze Gezant heeft zijne betrekking gedurende de drie laatste regeringen van Leo XII, Pius VIII en Gregorius XVI, waargenomen. Onder de verbeteringen door den nieuwen Paus verlangd, behoort vooral eene hervorming van het finantiewezen, waarin tot hiertoe grove gebreken en misbruiken bestaan. De thans regerende Paus zouvoor dat hij bij de Oostenrijksche troepen diende, met andere Italianen in 1813 onder Napoleon bij de toenmalige garde d'honneur dienst hebben gedaan. In eene vergadering der congregatie, die tot besturing van den Staat bestemd was, had het eerste voorstel van den Paus betrekking op eene aan zienlijke vermindering der militaire magt en op de afschaffing der 4,000 Zwitsers in Bologna enz.die aan den Staat vele nuttclooze uitgaven veroor zaken. De uitslag van dit voorstel, dat met de meeningen van Gizzi en Micara overeenstemtis tot nog toe niet bekend maar men mag het op de meest bevredigende wijze binnen kort te gemoet zien. Een tweede, hoogt ge- wigtig denkbeeld van den Paus is de opheffing van een groot getal kloosters te Rome, en wel zoodanig, dat iedere orde zich voortaan met één klooster zal moeten vergenoegenen de overigedie dikwijls slechts door weinige gees telijken bewoond worden den Slaat ten behoeve van het lbnds tot delging van de openbare schulden zal moeten overlaten. Dewijl vele stralen bijna geheel uit kolossale gebouwen van die soort bestaan zou op deze wijze aan een wezenlijken wensch des volks, namelijk, eene vermindering der huurprij zen voor de behoeftige klasse, voldaan worden, terwijl men vele openbare inrigtingen, als daar zijn: de post, de stedelijke bureaux in de Monte Citorio, de kazernen enz.voor welke de localen met verbazende sommen gehuurd moeten worden, in dezelve zou kunnen overplaatsen en alzoo jaarlijks ook hierdoor eene belangrijke som besparen. Van de 136 Monsignores zijn slechts 8 gebleven de overige 128 hebben een eervol afscheid bekomen. De Paus heeft, na een naauw keurig onderzoek van den stand der baten en lasten verklaard, dat de slaat, bij eene gepaste aanwending der vcreischte middelenin hoogstens 6 of 8 jaren vrij van schulden zal zijn. Prins Frederik Hendrik Karei van Pruissenooin van den regerenden Koning, is heden alhier overleden. De Prins was bijna 65 jaren oud. Ilij had in de oorlogen van Pruissen tegen Napoleon met roem gestredendoch was reeds sedert geruimen tijd door den staat zijner gezondheid gedrongen geworden om zich in Italië neder te zetten. Het sedert cenige weken voor Ancona liggend Oostenrijksch smaldeel zal op verzoek der Pauselijke Regering van daar vertrekken doch bij voort during op de kusten van den Kerkelijken Staat blijven kruisen, ten einde eene landing van de op de Ionische eilanden vercenigde ontevredenen te verhinderen; hoewel deze, bij de veranderde regering, nu wel niets zullen ondernemen. PREIiSËBI. DANTZIG, 12 Julij. De nieuwe Engelsche korenwet heeft alhier op de graanmarkt gecne meer dere levendigheid in den handel veroorzaaktdus zag men zich ten dien aan zien in zijne verwachting teleurgesteld. De Sleeswijk-Holstcinsche Regering heeft aan de Advokaten binnen haar gebied verboden, de bijeenkomst bij te wonen welke in het begin van Augus tus door deze en een aantal Duitsche Regtsgeleerden te Kiel zou gehouden worden. EAGELAHin. LONDEN, 23 Julij. Een zeer treurig ongeluk is dezer dagen op den Oostelijken spoorweg gebeurd, die van den mond van den Teems naar deze hoofdstad loopt. Door het tegen elkander botsen van 2 treinen is een rijtuig van de tweede klasse geheel ver brijzeld, en zijn anderen zwaar beschadigd. Van ongeveer 14 personen, die daarin zatenzijn 13 hevig gekwetst en verscheiden anderen in mindere mate belcedigd. Van sommigen der eersten zullen de voeten, indien niet de gehecle beenen afgezet moeten worden. Tusschen Ipswich en Rotterdam zal een nieuwe stoombootdienst ingerigt worden. Door die dienstin verband met den spoorweg der Oostelijke Graaf schappen, zal de overtogt van Londen naar Rotterdam, in minder dan 12 uren geschieden kunnen. Er zijn, tot versterking der troepen aan de Kaap de Goede Hoop, twee regementen derwaarts gezonden maar de jongst ontvangene berigten uit die streken geven grond tot hoop, dat nog vóór de aankomst dier versterking de Kaffers van het gebied der kolonie teruggedreven zullen zijn. Van het Vasteland van Indië loopen de berigten tot den 3,lca Junij. Te Loodianah heeft den 20slen Mei een treurig voorval plaats gehad. Door een hevigen storm zijn al de barakken van het 50ste regement infanterie, benevens het hospitaal, vernield, en 84 menschen, zoo vrouwen en kinderen als mannendaarbij omgekomenterwijl 135 anderen gewond zijn en 4 vermist werden. FRAXHRIJK. PARIJS, 23 Julij. Men is thans bezig de bevolking dezer stad te tellen. Zij wordt met de menigte vreemdelingen die er tijdelijk verblijf houden, op 1,200,000 begroot. In de 12de eeuw was de bevolking niet boven de 100,000; in het begin van 1,500 werd zij op 150,000 geschat een eeuw later op 200,000; omstreeks 1700 op ongeveer 500,000 zoodat zij thans in ruim anderhalve eeuw lang zamerhand meer dan verdubbeld is. De spoorwegen hebben aan de omstreken der hoofdstad zoo veel levendig heid en drukte gegeven, dat er thans geheele dorpen, even geregeld als sierlijk gebouwd, oprijzen op die plaatsen, waar men te voren slechts eenige woningen zag. Deze nieuwe aanbouwingen geven welvaart aan plaatsendie voor altijd schenen verlaten te zijn en welke de reiziger te naauwernood hij naam kende. De ontvangsten op den Noorder spoorweg nemen steeds toe, niettegen staande het daarop gebeurde ongelukin de afgeloopen week hebben die 187,447 Ir. bedragen. De bestuurders van dien weg zullen de dagbladschrij vers, welke ter kwader trouw onjuiste berigten omtrent het ongeluk verspreid hebben in rogten vervolgen. Omtrent den finanliëlen toestand van dit landwordt in een werk van den Heer Ch. Dupin het volgende medegedeeld Sedert 18 jaar hebben d'e uitgaven de inkomsten steeds te boven gegaan. Den lstcn Januarij 1845 be droeg hel te kort bijna 400 millioen fr.men hoopt dat het thans niet hoo- ger dan 421 millioen zal wezen zonder de 850 millioen voor leeningen en de vervreemding der bosschen van den Staat. In 1829 was de begrooting bijna 1000 millioen fr.in 1847 zal zij 1,387 millioen zijn. Alzoo, terwijl men gedurende 10 jaren onder een te kort van 500 millioenen zuchtte, overlaadt men de begrooting nog met ongeveer 500 millioen. Uit officiële staten omtrent den uitvoer van eijeren blijkt, dat in 1815 het getal uitgevoerde eijeren bedroeg bijna 2 millioen, in 1816 reeds 8 mil lioen, in 1822, 55 millioen, err in 1844, 99 millioen. Toen was er een tijd van achteruitgang, want in 1830 was dat getal gedaald tot 55 millioen; maar in 1834 verlevendigde de handel zich weer, en werden er 76 millioen eijeren uitgevoerd, in 1844 ruim 88 millioen. Engeland ontvangt de mees te, namelijk van deze laatste 88 millioen werden er ruim 82 millioen naar dat land uitgevoerd. Een voorbeeld van wrokwelke mishandelingen bij dieren kunnen ver wekken is het volgendeHet paard van zekeren FlaminMolenaar te Sait- Amour, wierd dikwijls door zijnen meester mishandeld en was dan ook steeds weerbarstig tegen hem. Daarentegen was het lijdzaam jegens den knecht, die het zachter behandelde. Dezer dagen wilde de meester dit paard aan de kar spannen. Lang bood het dier wederstand onder de slagen van zijnen mees ter, eindelijk sprong bet op hem aan, greep hem in den bek, droeg hem in den stal en begon hem schrikkelijk te trappen en te bijten. Het gelukte Flamin echter zijne arm los te krijgen maar den andere werd tevens gebeten en verbrijzeld. Zijn vrouw en eene timmerman kwamen hem ter hulp, en na veel moeite van de toegesnelde boeren, werden zij eindelijk het paard meester. De ongelukkige molenaar is in een wanhopigen toestand. Voorzigtigheidshalve heeft men het paard des anderendaags afgemaakt. Boven Lyon en de omliggende gemeenten is een vrecsclijke storm losge barsten, vergezeld vati onweder en hagel. De kleinste hagelsteenen hadden de grootte van eene noot en sommige die van een ei. Al de te veld staande vruchten, de rogge en de druiven zijn in die streek volkomen vernield. Daken van huizen zijn weggerukt; al de glasruiten aan die zijde van welk de slorm woei, zijn verbrijzeld. Geen bloem is in de tuinen op den stengel gebleven. Een landman heeft een oog verlorendoor een geweldig groote hagelsteen verscheiden vrouwen zijn gewond en een kind, dat niet tijdig genoeg kondc schuilenis door den hagel gedood. De schade is alleraanzienlijkst. De uitvoeren der Parijschc nijverheid beloopen over de 6 eerste maanden van dit jaar 74,561,000 Ir., dus bijna 3 millioen meer, dan in datzelfde tijdvak in 1845.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3