nit den stedelijken Raadmet den Burgemeester aan het hoofd ontvangen. Daarna reed Z. M. in een open rijtuig, onder 't gejuich van de menigte door de stad en verleende gehoor in het provinciaal Geregtshol. Na afloop van dit gehoor, 't welk tot 2 ure duurde, begaf Z. M. zich te voet, tot groote vreugde van de menigte, die den weg zoodanig vulde, dat H. D. er naauwelijks door konde komen, naar de groote markt, alwaar de Schutterij en het garnizoen door den Koning werd geinspecteerd. Men ver neemt dat Z. M. zeer voldaan was, en aan liet gejuich was geen einde, toen H. D. zich op de pui van het stadhuis aan het volk vertoonde en het met de hem eigene innemende minzaamheid groette. De Koning scheen getroffen over de ontvangst, en moet onderscheidene malen zijn genoegen daarover te kennen gegeven hebbenmet betuiging van zijn leedwezendat hij slechts kort hier vertoeven konde en met de belolte van spoedig een langduriger bezoek. Op het stadhuis wachtte Z. M. een prachtig dejeuner-dinatoir, dat van wege de stad aan 11. D. werd aangeboden in de iraai en smaakvol versierde zaal van dat gebouwen alwaar alle civile en militaire autoriteiten genoo- digd waren. Door Z. M. zijn tot Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd Mr. G. J. Keiser, lid van het Collegie van Gedeputeerde Staten van Groningen, Mr. G. W. H. Baron van Imhoff, Raadsheer in het provinciaal Geregtshof van Groningen, Jonkhr. A. van Panhnys, Ontvanger dier stad J. VV. Ermerins en C. Mulder, tlooglceraren aan de ter dezer stede gevestigde Hoogcscbool. 'sHERTOGENBOSCH, 23 Julij. De Staten dezer provincie hebben gisteren op het rapport en het voorstel der commissie uit hun midden, Vrijdag uit 's llage wedergekeerd, een besluit genomen dat alle toejuiching verdient, omdat het de gegronde hoop geeft, dat de gebrekkige waterleiding in dit gewest, waardoor thans nog duizende bun ders hooiland onvruchtbaar zijn, weldra zal worden verbeterd; zij hebben na melijk het ontworpen kanaal van inundatie en uitwatering van Grave naar Geerlruidenberg voor een aanzienlijk gedeelte van dit gewest nuttig verklaard en bepaalddat de belanghebbende landerijen in de kosten van dat kanaal naar den maatstaf van het aan te brengen nutzullen bijdragen eenc som van ƒ900,000. Zij hebben wijders nopens de uitvoering, maatregelen be raamd en ten aanzien der bijdragen bepalingen gemaaktdie op de meest vrijzinnige gronden rustenen die aan de betrokken ingelanden alle gelegen heid ter verdediging hunner regtcn en ter medewerking hunner eigen belangen verzekeren. BREDA, 22 Julij. Men verneemt van een' ooggetuige, dat eergisteren gevankelijk alhier zijn binnengebragt twee manspersonen dio zich hadden onledig gehouden op het platteland het aardappelenloofof groene struiken met vitrioololie of sterk water te bestrijken, om welligt de landlieden, door de verwekte zwarte vlekken, te doen denken, dat de ziekte in hnnne aardvruchten heerscht, en misschien nog om andere redenenook verhaalt mendat de gevatte lieden slechts werktuigen zouden zijn. BUITEjNLAINDSCHE BERIGTEN. CHIN A. Berigten uit China tot den 24stcn Mei ontvangen, houden in, dat al de nog aanhangige geschillen tusschcn de Britsche en de Chinesche Regering, over de uitlegging van het jongste vredes-verdrag zijn uit den weg geruimd. De Chinesche Keizer heeft inet name toegegeven dat de Engelsche onderda nen vrijplijk overal in de stad Canton toegang zullen hebben. Onmiddelijk daarna heeft de Britsche bevelhebber van Hongkong, bij eene proclamatie van den 18dcn Mei aangekondigd, dat het eiland Chusan door de Engelsche troe pen ontruimd en aan de Chinesche Overheden overgeleverd zal worden. WEST-INHIE. PARAMARIBO, 29 Mei. Gedurende het eerste quartaal van 1846 zijn uitgevoerd: naar Nederland: suiker 7,110,513 heelc koffij 3,040 ffi, schoone katoen 116,105 vuile dito 775 tQ. oud koper 3,491 arrowroot 5,409 ruin 4,311 gallons, stroop 75 gallons, huiden 455 stuks, letterbont 95 stuks, natura- liën 11 kisten; naar Noord-Amcrikamelassie 227,977 gallons, caeao 18,030 oud koper 2,150 pond naar vreemde plaatsen: schoone ka toen 88,590 C, vuile dito 640 8, melassie 4,766 *61, cederhout 50 stuks, letterhout 11 stuks, holletri 21 stuks, krapa 50 stuks, vierkant en rondhout 240 piés., copie-planken 483 piés,, wane dito 41 piés., brandhout 80 va dem en 100 bossen, arrowroot 9 vaten. Van 's lands etablissement van houtveiling aan de rivier Coppename: hout 4,9311 kub. voeten, molenwieken 35 stuks, spaken voor wielen 19 dozijn. Op den 19de" dezer zijn van hier, met het kofschip Anna Elisabeth, Kapt. K. B. de Wcerdvertrokken 12 kolonisten, welke, omtrent een jaar geleden, zich bij de nieuwe inrigting van kolonisatie aan de Saramacca had den nedergezetten einde naar hun vaderland terug te keeren. Het doet ons innig leed te moeten meldendat onder deze teruggaande kolonisten sommigen waren, die meer tot na- dan tot voordeel aan de inrig ting verstrekten, en welke, tijdens hun verblijf op Groningen, tastbare blijken hebben gegeven, niet slechts van traag- en ongeschiktheid tot elke nuttige inspanning, maar ook van wederstreving tegen de algemeene goede orde en rust. De overige kolonisten zagen dezen dan ook met welgevallen uit de nieuwe kolonie vertrekken. Wat de gezinnen van Ravenswaay be langt, deze keerden enkel uit kinderlijk gevoel en pliglbesef, met eenen ouden zwakken vader, naar het moederland terug, en niet dat er redenen bestonden om hun verblijf bij de inrigting overtollig te achten. Wij billijken allezins dezen maatregel van terugzending door den waardigen bestuurder, den Wel-Eerw. Heer A. van den Brandhoff Ez.die wijselijk dusdanige weêrspannelingen gaarne wil ontslaan en van de inrigting weren, waarop elke goede raad en gepaste maatregel ter hunner verbetering vruchte loos zijn beproefd. Wij kunnen met genoegen berigten dat de gezondheidstoestand der kolonisten te Groningen aan de Sarainacca niets te wensehen overlaat. Sedert den lsten Januarij van dit jaar hebben er slechts drie sterfgevallen plaats ge had, en dit waren lieden welke van hunne aankomst af aanhoudend sukke lend waren gebleven. De weldadige invloed, welken de aanhoudende regens op den veld- en tuinbouw op Groningen uitoefenen, geeft den kolonisten gegronde hoop, dat zij eerlang de vruchten van hunnen onvermoeiden arbeid zullen kunnen in- oogsten. Men is thans ijverig bezig met het in orde brengen der tabaksgron- den terwijl de maïsgronden te Voorzorg zoo goed als afgewerkt kunnen be schouwd worden. Van goederhand vernemen wij, dat met de koloniale schoener de Cura- ijaonaar onlangs van de houtvelling te Coppename naar Groningen is vervoerd eene lading hout, bestemd tot bet maken van het ameublement van de school en kerk aldaar. De inrigting van kolonisatie, thans op hechte grondslagen berustende, zal dus eerlang een meer maatschappelijk aanzien verkrijgen wanneer het op komend geslacht dagelijks geregeld eenige uren onderwijs zal erlangen in zoo danige wetenschappenwelke op deszelfs volgend beroep of bedrijf toepasselijk zullen geacht worden. De Hoofd-onderwijzer bij de Europesche volkplanting, de lleer J. H. van Hateren Wz.heeft zich eenige dagen in ons midden bevonden, geniet sinds lang eene volmaakte gezondheiden hoopt binnen kort zijne gewigtigo be trekking te aanvaarden. TURK YE. CONSTANTINOPEL6 Julij. Sedert de uitvaardiging van den laatsten Hatti-Sherif zijn er door de Portc verscheiden raadsvergaderingen gehouden waarin nieuwe maatregelen be raamd zijnomtrent de algemeene wetgeving voor alle onderdanen. In eene dier vergaderingen zijn de geestelijken die den meestcn invloed hebben, ge roepen en men meent dat de Regering er op uit isom dien invloed der geestelijken op burgerlijke zaken te verminderen. Men is er bij de Regering van doordrongen, dat de regelen, waaraan de Christenen onderworpen zijn, met alle regt en billijkheid strijdenen moeten veranderd worden. Uil Alexandria heeft men berigten, dat de Onder-Koning zich heeft ingescheept, om zich hierheen te begeven. Deze komst is van gewigtige staat kundige beteekenis, daar Mehemcd-AÜ dusdoende een opentlijk bewijs levert, dat hij zich van den Sultan afhankelijk erkent. DENEHARHEN. KOPENHAGEN, 18 Julij. De Koning heeft een besluit uitgevaardigd waarbij de lasten en diensten der Kroonboeren zeer worden verminderd. Voorts is hier met toestemming van de Regering eene Maatschappij opgerigt ter verbetering van den toestand der boerendie zich het eerst zal bezig houden met eene verbeterde inrigting der dorpsscholen en met deoprigting van scholen voor landbouw en landhuis houdkunde in alle districten. Die Maatschappij aan welke de aanzienlijkste en vermogendste lieden hebben deelgenomenen waarloc velebehalve vaste toelagen, nog vrijwillige giften hebben geschonken, heeft den naam aangeno men van de Boerenvriend. Na een verblijf van 3 dagen heeft Z. M. de Koning van Zweden met zijn Gezin ons land wederom verlaten. De Kon. familie heeft hem naar EI- seneur vergezelden onze Koning tot aan het Zweedsebe stoomschip, hetgeen Z. M. moest overbrengen. Overal waar het Vorstelijk Gezin van Zweden zich heeft vertoond, is het met feestelijke praal en luidruchtig vreugdebetoon ont vangen. De Fransche Minister Guizot is benoemd tot lid der Elelants-orde; er bestaat nog geen voorbeeld dat deze orde aan iemand van burgerlijke afkomst is geschonken. Behalve vorstelijke personen bestaat zij slechts uit 20 leden. De orde werd ingesteld in 1698 door Koning Christiaan V. NOORWEGEN. CHRISTIANIA10 Julij. Onze Regering heeft aan 7 geleerden en 4 kunstenaars een som toegestaan om in FrankrijkDuitschland en Italië te reizen. Onder de eersten telt men de Heeren Thaulon, Hoberl en Munch, Hoogleeraren in de scheikunde, talen en geschiedenis. De Heer Munch is voornemens om in bet noorden van. Frankrijk gedenkstukken te verzamelendie betrekking hebben op de bevol king van de oude Noordsche Koningrijken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2